Potřebujete v extrémních vedrech více elektrolytů? Stačí pít vodu, nebo je třeba elektrolyty doplňovat i jinak?
Hlavní záložky
Když je venku horko, vaše tělo se ochlazuje pocením. Při tom ale neztrácíte jen vodu: Ztrácíte také elektrolyty, jako je sodík, vápník a draslík, které jsou důležité pro dobré fungování vašeho těla.
Sportovní nápoje, hydratační přípravky v prášku a tablety slibují, že vám pomohou elektrolyty doplnit. Kdy je však skutečně potřebujete a jsou jejich nejlepším zdrojem? „Lidé často říkají 'pijte jen Gatorade',“ uvedl doktor Elan Goldwaser, lékař sportovní medicíny v NewYork-Presbyterian. „Ale pravdou je, že jde o mnohem víc.“
Proč potřebuji elektrolyty?
Tělo je jako velký a složitý elektrický obvod, zmínil doktor Goldwaser. Elektrolyty - mezi něž patří také hořčík, chloridy, fosfor a hydrogenuhličitany - nesou elektrický náboj, který umožňuje našim nervům, svalům a buňkám vzájemně komunikovat a správně fungovat, řekl.
Elektrolyty mimo jiné pomáhají regulovat množství vody uvnitř a vně buněk a cév, pomáhají udržovat pravidelný srdeční tep a zajišťují správné stahování a uvolňování svalů, dodal doktor Goldwaser.
Aby však elektrolyty mohly plnit svou funkci, musí být udržovány v rovnováze. Většině lidí stačí jíst výživnou stravu a pít vodu, když cítí žízeň, prohlásil doktor Vishnu Potluri, odborný asistent medicíny v nemocnici University of Pennsylvania. Ale nerovnováha elektrolytů, ať už jich máte příliš mnoho nebo příliš málo, „může být problematická v obou případech,“ dodal.
Nepřehlédněte: Hydratace: Jak si pomocí Connectu a hodinek hlídat, kolik toho vypijete. Pocení, cíle, elektrolyty, nastavení
Co se stane, když ztratím příliš mnoho elektrolytů?
Pokud se hodně potíte a nedoplňujete tekutiny, hrozí vám dehydratace, která vyvede elektrolyty z rovnováhy, uvedli odborníci.
Příliš málo sodíku v krvi může například snížit krevní tlak, řekl doktor David Goldfarb, klinický ředitel nefrologického oddělení NYU Langone Health. To může způsobit závratě nebo točení hlavy při vstávání, bolesti hlavy a únavu a někdy může způsobit nevolnost a zvracení.
Nerovnováha elektrolytů může způsobit další problémy, včetně sucha v ústech a znecitlivění prstů na rukou a nohou, uvedl doktor Goldwaser. Lidé se také potýkají s bušením srdce a v závažných případech může nerovnováha elektrolytů způsobit záchvaty, kóma nebo smrt.
Ztráta příliš velkého množství elektrolytů má také vliv na ledviny, vysvětlil Dr. Potluri. Za normálních okolností ledviny filtrují odpad z krevního oběhu produkcí moči. Během horkého počasí, kdy můžete být dehydratovaní a ztrácet elektrolyty, však tělo produkuje méně moči, aby šetřilo vodou, řekl doktor Potluri, což vytváří větší příležitost pro krystalizaci minerálů a tvorbu ledvinových kamenů.
Je důležité věnovat pozornost všem příznakům, které by mohly naznačovat nerovnováhu elektrolytů, zmínil doktor Erick Eiting, lékařský ředitel pohotovostního oddělení Mount Sinai Beth Israel. „Pokud se u nás některý z těchto příznaků objeví a přitom trávíme nějaký čas venku, možná to svědčí o tom, že bychom opravdu měli zamířit dovnitř a zchladit se v klimatizovaném prostoru.“
Podle doktora Potluriho je však možné se přehnaně nadměrně kompenzovat příliš rychlým pitím vody. Vysvětlil, že tím se zředí stávající elektrolyty v krevním řečišti, což může způsobit podobné příznaky.
Jak mohu elektrolytové nerovnováze předcházet?
Nejjednodušší způsob, jak zabránit elektrolytové nerovnováze během vlny veder, je vyhnout se přílišnému horku nebo dehydrataci, uvedli odborníci. Pomoci může volba klimatizovaných míst, stejně jako studené sprchy a udržování hydratace.
Některé skupiny jsou však vůči nerovnováze náchylnější: patří mezi ně malé děti, starší dospělí a lidé s chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, onemocnění ledvin a cukrovka.
Pokud máte podezření, že máte málo elektrolytů, třeba proto, že se hodně potíte nebo pozorujete příznaky, není špatný nápad sáhnout v nouzi po nějakém sportovním nápoji, jako je Gatorade s elektrolyty, doplnil doktor Goldfarb.
Alternativou jsou nápoje jako Pedialyte, které mají méně cukru a vyšší koncentraci sodíku než Gatorade, řekl doktor Goldfarb. A užitečnými doplňky mohou být také hydratační tablety, prášky a gely. Většina těchto výrobků obsahuje sodík, který je podle doktora Goldfarba nejkritičtějším elektrolytem, který je třeba doplnit, pokud jste se nadměrně potili.
Chcete-li si doma připravit rychlý, účinný a cenově dostupný elektrolytový nápoj, Dr. Goldfarb doporučil jednoduše smíchat sůl, vodu a cukr.
Poznamenal také, že průměrný člověk s velkou pravděpodobností nepotřebuje k doplnění tekutin sportovní nápoje ani směsi elektrolytů - protože mu pravděpodobně postačí další jídlo. Nicméně každý, kdo tráví čas bez klimatizace, hodně se potí, cvičí nebo pracuje venku, by z toho mohl mít prospěch, uvedl. V těchto případech „pití vody během vlny veder nebude stačit.“
Musíte také jíst, abyste doplnili minerály, které ztrácíte. Dobrým zdrojem sodíku jsou podle odborníků slané polévky, jako je kuřecí nebo miso, a také svačinky, jako jsou ořechy, sýr, okurky, bramborové lupínky a preclíky. Banány jsou plné draslíku, vysvětlil doktor Goldwaser. Mléko, houby a avokádo mají také draslík, řekl a dodal, že avokádo má také sodík a hořčík.
„Ovoce, zelenina, ořechy a salát,“ radí doktor Goldwaser. „To jsou obecná pravidla, pokud jde o doplňování elektrolytů.“
Diskuse k článku (0)