Zápisky bloggera (11): Metriky Garminu mají řadu nedokonalostí, ne-li dokonce chyb. Co mi na nich vadí?

26.11.2023
Čím více metrik a funkcí na nás Garmin chrlí, tím více přicházím na mi připadají nedotažené nebo dokonce zcela zbytečné. Řadě totiž chybí přizpůsobení se konkrétnímu uživateli nebo možnost je zcela zresetovat a začít od nuly
Některé metriky by potřebovaly doladit

Garmin umí změřit či odhadnout spoustu věcí ohledně vaší kondice. Ne vše je ale doladěné a bez chyb


Dlouhodobě neskrývám, že mi řada sportovních a fitness metrik v mnoha ohledech buď nedává smysl, nebo mi ve stávajícím provedení nevyhovuje. A podle příspěvků v diskuzích nebudu jediný. O tom, že nepoužívám Připravenost k tréninku či Skóre vytrvalosti, jsem se zmínil už v předchozích zápiscích:

V nich šlo především o metriky sportovní, tedy ty, co mají něco do činění s aktivitami, ale také o Spánkového poradce. Přijde mi, že čím více metrik Garmin má, a čím více jsou mezi sebou provázané, tím se situace stává nejenom složitější, ale také méně odpovídající skutečnosti.

Noční VST: Zatracené optimum

Když se vám například kvůli nemoci nebo úrazu dlouhodobě změní VST a tudíž vypadnete z optima, rázem máte v háji jak Připravenost k tréninku, tak Stav tréninku - noční VST je totiž jedním z hlavních faktorů těchto kombinovaných metrik.

Nepřehlédněte:

Ono se totiž může stát, že se do vašeho původního optima už nikdy nevrátíte - prostě že se tělo v nějakém ohledu změnilo a nebude stejné jak předtím. Ale na vaší reálné připravenosti či reálné kondici se nezmění vůbec nic. Výkon můžete mít stejný jako předtím, cítít se budete stejně atd. 

Mně se toto stalo na konci září. Optimum VST jsem tehdy měl někde mezi 32-42 ms, což je samo o sobě celkem nízká hodnota oproti běžné populaci. Je to dáno tím, že moje srdce prostě pracuje po operaci (protéza aorty, plastika chlopně) jinak než u zdravého člověka.

Jenže pak mi VST začalo klesat a aktuálně se mi pohybuje okolo 25 ms. Začátkem listopadu jsem tak vypadl z optima, a VST mám celý měsíc ve stavu Nízká. Aktuální optimum mám nastaveno na 29-42 ms. Samozřejmě Připravenost k tréninku se pohybuje dlouhodobě pod 50, hodnocení Stavu tréninku mám Přetížení. 

Pocitově i reálně (byl jsem na kontrole u lékaře) jsem úplně v pohodě, mám svůj běžný tlak (okolo 115-120/65-75). Pak mi došlo, že něco se přece jen změnilo. Začátkem září jsem na radu kardiologa vysadil betablokátor, lék, který snižuje tepovou frekvenci a zabraňuje srdci pracovat ve „vysokých“ otáčkách.

TIp: Jak se žije a sportuje bez beta-blokátoru: Roste tepová frekvence a s ní i zátěž, ale také fyzický stres

Díky tomu už mohu v aktivitách jet opravdu naplno - srdce nic nebrzdí. Nicméně z hlediska mých zdravotních dispozic se samozřejmě držím zkrátka a náročnější trasy na kole jedu na eMBTB, abych se držel v nějakých rozumných mezích. Ostatně tomu jsem se věnoval v jiném díle svých zápisků:

Zápisky bloggera (4): Proměna metrik v čase. Zajímavá čtenost recenzí. A otravné reklamy

 

 

A co je tím problémem? Že se mi - pravděpodobně dlouhodobě - změnilo po vysazení léku optimum VST, ale hodinky na to nedokážou zareagovat. Potřeboval bych tuto metriku, tedy svoje optimum zresetovat a nastavit na moje „nové já“. Ale to nejde, Garmin to prostě neumožňuje.

Musím čekat - týdny, měsíce, než se optimum upraví. Ono opravdu postupně klesá, ale fakt pomaličku. A celou tu dobu budu mít v háji navazující kombinované metriky. Připravenost tréninku jsem už stejně vypnul dříve, protože mi tak nějak nedává úplně smysl, ale Stav tréninku mám stále zapnutý, protože jeho součástí je i tréninková zátěž, kterou naopak sleduji a považuji za užitečnou; pokud ovšem má správné vstupy.

Tip: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

Obecně: Chybí reset metrik a měření

Jasně, toto celkem specifický případ. Málokdy se vám noční VST rozhasí dlouhodobě kvůli podobnému případu, jaký uvádím výše. Nicméně jde mi o obecný problém - Garmin neumožnuje resetovat metriky a začít od začátku. Hodilo by se mi to třeba právě u zmíněné zátěže nebo komplementární doby regenerace. Proč?

Jak jsem zmiňoval už několikrát, a to včetně pátého blogu, na který jsem už odkázal výše, při indoor cvičení mi hodinky (jakékoliv) měří špatně tepovku z optiky. Ve chvíli, kdy je realita někdé u 80-90 tp/m, ukazují klidně 160-170 tp/m. Rozdíl je tím větší, čí více pohybuji rukou. A můžu hodinky utáhnout řemínkem jak chci.

Čtěte dále:

A to samozřejmě zvyšuje tréninkovou zátěž, i když nereálně, a k tomu i dobu regenerace. Často se mi stává, že mám podle hodinek regenerovat 96 hodin (4 dny), což uvrhne Připravenost k tréninku na jedničku. A tréninková zátěž z nenáročného cvičení mi vyskočí o 200-400 bodů. A pak se mi samozřejmě posouvá tréninkové optimum.

Když mám pak tréninkové optimum někde mezi 2500-3000, a třeba taková jízda na kole mi dá jen 200-300 bodů, pak je jasné, že ve chvíli, kdy uměle neudržuji tréninkovou zátěž vysoko indoor kardio cvičením, tak se mi ukazuje moje zátěž jako nízká. A to znamená Stav tréninku buď regenerace nebo udržování. V podstatě nemám šanci získat hodnocení produktivní.

Přitom by stačilo mít po ruce možnost vyresetovat tréninkové optimum a někdy třeba i dobu regenerace. Obojí se mi totiž často pohybuje v nesmyslných hodnotách. Jasně, můžu si na cvičení brát hruďák, abych eliminoval chyby optiky, ale je to prostě nepohodlné; na kole mi to nevadí, tam se nehýbu. Ale při cvičení ano a hruďák mi zkrátka překáží.

Body Battery a více zařízení

Dalším polovičatým řešením, alespoň z mého pohledu cyklisty, je metrika Body Battery. Jak se mi líbí její nová verze se zobrazením faktorů jako spánek, zdřímnutí, odpočinek či aktivita vč. bodového vlivu na celkové skóre, tak mi vadí, že započítává jen aktivity z daných hodinek. 

Tip: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek

Pokud máte hodinky na ruce 24 hodin denně, všechno funguje, jak má. Jakmile ale měříte aktivitu na jiném zařízení, typicky cyklonavigaci Edge, už se body Battery jen odhaduje - nezávisle na tom, jak náročná ve skutečnosti aktivita byla. Můžete se tak zcela vydřít a být naprosto mrtví, nebo se jen tak pijánko projet okolo baráku, odhad poklesu BB bude stejný. 

 

 

Proč Garmin nemůže vzít uloženou aktivitu, která sleduje vaši tepovku, VST a další údaje, navíc z hrudního pásu, které je přesnější než optika, a započítat ji do Body Battery? Navíc by tato aktivita nechyběla v přehledu faktorů BB, což se aktuálně děje. Když jsem o nové metrice psal, musel jsem prostě vše měřit na hodinkách.

Vzhledem k tomu, že 80 % mých aktivit je jízda na kole, tak mám s Body Battery docela smůlu. A protože používám současně dvoje hodinky, tak nemám reálnou BB ani na jedněch hodinkách. Vždy jde o odhady. 

A co sledování spánku a Spánkový poradce?

Samostatnou kapitolou je sledování spánku a nový Spánkový poradce, který mají aktuálně zatím jen hodinky Venu 3 a Vívoactive 5. O tom, se poradce chová, jsem psal jednak v samostatném článku, jednak v pátém díle blogu, na který tu odkazuji již poněkolikáté. V podstatě se tedy budu opakovat, ale když už píšu o tom, co mi na metrikách vadí, tak ať je to hezky pohromadě. 

Tip: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

Čekal jsem, že Spánkový poradce si vezme historii mých spánků, třeba poslední měsíc, určí průměrnou délku mého spánku a na základě tohoto „optima“ a denních aktivit/odpočinku mi bude doporučovat, zda mám následující noc spát déle, nebo zda mi stačí můj běžný průměr. 

Jenže Spánkový poradce určí spánkové optimum na základě věku a nějakého celosvětového průměru, a to je v mém případě 7:50 h. A vůbec ho nezajímá, že obvykle spím jen okolo sedmi, sedmi a půl hodiny. Ráno se zkrátka vzbudím v šest hodin a déle už spát nemohu, i když bych se snažil držet oči zavřené, stejně budu vzhůru. Hodinky se zkrátka nepřizpůsobí mým spánkovým návykům a potřebám, ale stojí si tvrdohlavě za svým.

Nepřehlédněte: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled

A protože si každý den dám nějakou aktivitu, ať už cvičení, posilovnu, procházku/ výlet nebo kolo, tak se mi samozřejmě doporučený spánek prodlužuje. A to zpravidla na 8:30 až 9:00 h (více než devět hodin už Garmin neradí). I když dosáhnu daný den hodnocení spánku 80-85 bodů, stejně mi bude zase radit, ať spím déle. Zatímco u VST se optimum určuje pro každého jedince zvlášť, u spánku nikoliv. Proč? K čemu pak taková metrika je?


Podtrženo a sečteno, pro někoho mohou fungovat výše uvedené metriky a funkce optimálně, tedy tak, jak je Garmin zamýšlel, ale v mém konkrétním případě nikoliv. Když bych hodinky či cyklonavigace netestoval a nesnažil bych se přijít na to, jak všechny novinky, funkce a metriky fungují, polovinu z nich bych ji tu ránu vypnul. 

A pak si člověk říká, k čemu si pořízovat nové modely, když bohatě postačí ty starší, kde si měříte tepovku, spánek a aktivity. Garmin se snaží vymýšlet stále nové a nové věci, aby si uživatelé koupili novější generace jeho produktů, ale když o tom tak přemýšlím, tak bych si bohatě vystačil s Edge 1030 (až na tu výdrž...) a s Fénix 6X Pro. Ale takový zákazník samozřejmě není pro Garmina perspektivní. 


Diskuse k článku (18)