Jak se žije a sportuje bez beta-blokátoru: Roste tepová frekvence a s ní i zátěž, ale také fyzický stres

4.9.2023
Před krátkou dobou jsem vysadil beta-blokátor, lék snižující tepovou frekvenci. Díky tomu se mi nejen zvýšila tepovka v klidu a během aktivity, ale také vzrostla tréninková zátěž a tréninkový efekt. Jako negativum vnímám vyšší fyzický stres a horší skóre spánku
Tepová frekvence roste

Od ukončení užívání beta-blokátoru mi šla tepovka celkem skokově nahoru. Zatím jsem v testovacím obdobé a sleduju, co to se mnou dělá...


Po poslední kontrole a vyšetření pomocí holteru - zařízení, co měří EKG v průběhu celého dne a noci - jsem zkusil na radu kardioložky vysadit beta-blokátor. To je lék, který blokuje tepovou frekvenci a tedy srdci se pořádně rozjet. Má to vliv jednak na krevní tlak, který potřebuji mít po operaci a náhradě aorty co nejnižší, jednak na to, aby se mi srdce při aktivitě moc „nerozjelo“.

Zpočátku to bez beta-blokátoru nešlo

Ostatně, podrobně o tom všem píšu ve starších článcích. Jak o principu fungování beta-blokátoru, tak i o vlivu na můj sportovní a běžný život. A také o operaci aorty - dnes mám protézu, tedy umělou náhradu, která mi nahradila cca 6 cm prasklé hlavní tepny vedoucí přímo ze srdce. 

Zatímco před operací (prosinec 2021) jsem měl klidovku KST někde na úrovni 50 tepů za minutu a v průběhu noci byla stabilni, po operaci mi vzrostla na cca 75 tp/m, a to i tehdy, když jsem bral 10 mg beta-blokátoru. To je hodně vysoká dávka. Ta mi byla krátce po operaci, kdy mi odsáli z hrudníku nadbytečnou tekutinu, snížena na 5 mg, a zhruba po půl roce na 2,5 mg.

Klidovka mi šla časem dolů přirozenou cestou, takže s beta-blokátorem (BB) spadla pod hranici 50 tp/m. Negativem BB ovšem je nizká tepovka také při aktivitě, někdy průměrka nedosahovala ani na 100 tp/m. To se samozřejmě podepsalo na rychlé únavě. S elektrickým kolem to bylo lepší, ale dosáhnout nějakého tréninkového efektu kvůli testování hodinek a Edge bylo nemožné.

Nepřehlédněte: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu

Na druhou stranu kardioložka mi doporučovala maximálku okolo 120 tp/m, čili z tohoto hlediska bylo užívání BB výhodné - s 5 mg jsem se přes tuto hranici dostal málokdy. Abych ale dosáhl nějakého tréninkového efektu a zátěž, snížil jsem manuálně svou maximálku TF z nějakých 180 tp/m na 145 tp/m. Díky tomu se mi upravily i tepové zóny a Garmin začal dávat nějaká tréninková čísla.

Tepovka roste, moje zatížené také

Po snížení dávky z 5 mg na 2,5 mg někdy v září 2022 mi šla tepovkla opět nahoru, tenkrát se dostávala už za hranici 130 tp/m. Současně se mi dočasně zhoršilo skóre stresu a snížila noční VST - logicky, BB má vliv jak na parasympatikus, tak na sympatikus. A srdce tak tluče pravidelněji a méně odpočívá. Po čase se to ale upravilo - tělo si zvyklo na nížší dávku.

Nepřehlédněte:

Kontrolní vyšetření CT v lednu 2023 ukázalo, že vývoj je veskrze pozitivní. Echo krkavic pak odhalilo disekci na pravé tepně v délce asi 2 cm, ale podle doktorky by to nemělo nějak extra vadit. Nějaké disekce mám ještě na aortálním oblouku, ale tam se s ním nedá dělat nic. Každopádně v červnu 2022 mi kardioložka snížila dávku BB na 1,25 mg - nejnižší možnou dávku. 

A opět mi šla tepovka v zátěži nahoru, dostávala se už k hranici 145–150 tp/m, když jsem tomu opravdu dával. Ale průměrka v aktivitě se stále držela někde u 105-120 tp/m, záleželo na tom, zda jsem aktivitu absolvoval dopoledne nebo odpoledne, či dokonce navečer (BB účinkuje 24 hodin, ale v čase jeho účinek postupně klesá), či zda jsem jel na klasickém nebo elektrickém kole, kde mám zátěž obecně trochu nižší díky podpoře motoru.

 

 

Čtěte dále:

To už jsem svou maximální tepovku zvýšil v nastavení hodinek/Edge na 155 tp/m, protože s nižší dávkou BB se TF dostávala do páté zóny příliš často a neodpovídalo mému skutečnému zatížení. Ale stále jsem nad sebou měl jakéhosi drába, který mě hlídal, aby to srdíčko moc nepřešvihlo. Ono nejde ani tak o srdce, které mám v pořádku a vytrénované, ale o „trubky“ - aortu, cévy a hlavně krevní tlak.

A nakonec úplně bez omezení

Když jsem po návrhu kardioložky BB nyní (na konci srpna 2023) zcela vysadil, začaly se dít divy. Jednak mi tepovka v aktivitě snadno šla přes 160 tp/m, průměrku v jedné aktivitě jsem dokonce měl 145 tp/m. Čísla, ze kterých by se mi ještě nedávno svíraly půlky. Faktem ale je, že se mi jelo skvěle, neměl jsem pocit, že něco něco brzdí.

Tip: Zóny tepové frekvence: Jak je na hodinkách nastavit, zobrazit a na jaké metriky mají vliv

Navíc zcela zmizela občasná píchnutí či rýpnutí v horní části hrudníku - tam, kde mám aortální oblouk. Prostě začínám mít pocit jako naprosto zdravý člověk. Musel jsem opět zvýšit svou manuální tepovku v nastavení, aby hodinky/Edge dávaly smysluplná data a neměl jsem uměle příliš vysokou tréninkovou zátěž, tréninkový efekt nebo mi příliš strmě neklesala stamina

Čtěte dále: Výdrž neboli Stamina: Jak dlouho ještě zvládnete běžet nebo jet na kole? Aktuální a potenciální stamina

Obrázky, které jsem pořídil po pětihodinové aktivitě, ukazují, že stamina mi spadla k nule už někdy v první třetině. To ale proto, že jsem zapomněl upravit maximum tepovky. Na druhou stranu se mi po velmi dlouhé době podařilo dostat do stádia, kdy mám Stav tréninku Produktivní, a ne jen Udržování. 

Tip: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace

Loni a letos: Zásadní rozdíl

Faktem je, že právě tato uvedená aktivita mě plně vyčerpala. Posledních 15 km jsem jen slepě šlapal nohama a viděl se doma. Prostě jsem to přepískl. Už v době, kdy jsem vyrážel, mi bylo jasné, že to nohy nemusejí dát - jsou prostě přeježděné. Na konci prázdnin jsem dával více aktivit na klasickém kole než na elektrice a bylo to fakt znát...

Jinak zajímavé je srovnání se stejnou trasou, kterou jsem jel i loni. V sobě jsem měl 5 mg betablokátoru a na kole jsem měl navíc nastavenou větší přípomoc motoru. Průměrku jsem měl 97 tp/m a maximálku 127 tp/m, zatímco o rok později, tedy letos, s nižší přípomocí, průměrka 119 tp/m a maximálka 157 tp/m. Že jsem si víc máknul, je poznat dle výdrže baterie - při loňské aktivitě jsem měl dojezd sotva 4 km (baterie na nule), letos 50 km a baterie na cca 30 %. Čili mi to prostě šlape líp...

Zahulíme, uvidíme...

Teď jsem v testovacím období a zjišťuju, jak velký vliv na mě vysazení beta-blokátoru má. Pozoruji například zvýšení průměrného denního stresu, klísavé noční VST a zvýšení KST - klidové tepové frekvence. Ta mi navíc v průběhu noc výrazněji kolísá. Je možné, že se k minimální dávce BB vrátím, už jen proto, abych se nemusel omezovat v úsilí, když tepovka v aktivitě půjde moc nahoru.

Přece jen, prodělal jsem extrémně náročnou operaci. Prasklá aorta není žádná legrace...


Diskuse k článku (2)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Prodělal jsem slabší infarkt, kde mě odhalili mírnou srdeční vadu. Některé věnčité tepny mě narostly o něco užší, než je běžné. Místo, kde se mě po operaci menisku zadržela nepatrná sraženina roztáhli stentem. Aniž bych měl jakékoli zásadní problémy, je ze mě kardiak. Musel jsem začít brát Betaloc a něco dalšího. Bohužel také jsem nevěděl, jak nastavit Fenixy abych při sportu "neumřel" a zároveň dostal z hodinek nějaká smyslupná čísla. Můj doktor je sice machr, cévní chirurg, lečí mě zodpovědně, ale můj sport a nějaké osobní cíle ho nezajímají. O medikaci zásadně nediskutuje. Krevní hodnoty mám podle něj špatné, protože já jsem přece "kardiak" tak to musím mít daleko nižší, než pouze hraniční, i když jsem v toleranci. (cukr a tlak) Na hodinkách jsem si snížil tep, ale v zásadě nevím o kolik. Co jsem si zde přečetl, tak je to tak nějak o pocitu. Jsem z toho rozladěný a sport mě skoro nebaví. Jsem takový ten čumil co to drtí a motivují ho displeje a čísla. Díky za tento článek, zkusím z něho vybrat a aplikovat nějaké tipy, ale mám ten pocit, že Betaloc vysadím protože pak se mě cvičí lépe. Ohlídám si tlak, a kdyby se zvednul, tak si ho zase budu brát. Ten odstavec kde píšeš že si jen slepě šlapal se mě stal o víkendu když jsem se vracel od našich z Kralup do Chýně. Přesně, 10km před cílem konečná, nohy šly nějakým "samospádem" čokoládu jsem neměl. Těžce jsem zdechával, ale dojel jsem. Doma glukometr, cukr 3,9...
Vaše jméno, přezdívka: 
proch

Já si s BB nastavil maximální tepovku a laktátový práh podle toho, kam jsem se reálně dostal - když bylo moje tepové maximum 130 tp/m, nastavil jsem si maximum na 150 tp/m. V podstatě tak, abych věděl, že nemám lozit do zóny 5, což je 10 % pod maximem. A hodinky mě pak hezky hlídaly...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek