Hodinky Garminu mají problém s měřením u indoor aktivit Kardio a Síla. Ověřeno na čtyřech modelech
Hlavní záložky
Nedávno jsem psal o tom, že mi aktivita Kardio a Síla měří špatně tepovou frekvenci - naměří více, než je realita. Nejprve jsem si toho všiml na hodinkách Fénix 6X, následně na Epixech. Místo běžných 70-90 tp/m, které mám při posilování nebo cvičení S&M Systému, jsem míval hodnoty jdoucí až ke 150-160 tp/m a průměr 110-130 tp/m.
Protože nosím dvoje hodinky, měl jsem možnost srovnat a zjistit, že optika na hodinkách, kde je puštěná aktivita, nadměřuje. Druhé hodinky jsem měl v režimu hodinek (ciferník) a tam jsem podobné chování nepozoroval. Abych se ujistil, že nemám vlčí mlhu, pustil jsem obě aktivity křížově, na jedněch hodinkách optika, na druhých hruďák HRM-Pro. A rozdíl byl propastný.
Více podrobností: Na optický snímač se nelze spolehnout: Šokující srovnání Fénix 6X vs. Epix vs. hrudní pás
Stejná chyba už na čtyřech hodinkách
Když jsem pak získal na test hodinky Forerunner 265, situace se opakovala. Kdykoliv jsem si pustil aktivitu Kardio a cvičil S&M Systém, u kterého hodně hýbu rukama, opět mi tepovka šla do nesmyslných výšin. A ve chvíli, kdy jsem na to samé narazil u dalších hodinek, Forerunner 965, už mi bylo jasné, že někde u Garminu musí být cosi shnilého.
Vysoká tepovka pak má za následek jednak nereálnou tréninkovou zátěž, jednak absurdně dlouhou dobu regenerace. A kvůli ní pak mám už dlouhodobě Připravenost tréninku rovnou jedničce, ať dělám, co dělám. A jen dodávám, že problém nebude v utažení hodinek, ty se na zápěstí ani nehnou.
Nepřehlédněte: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu
Kardio vs. Chůze
Poté mě napadlo, že zkusím na jedněch hodinkách pro srovnání pustit místo aktivity Kardio aktivitu Chůze. Potřeboval jsem na skok do centra, cesta dlouhá jeden kilometr. Na Epixech jsem pustil Kardio, na FR 965 Chůzi - tedy aktivita s GPS. A zatímco na Epixech byla tepovka stále někde okolo 130 tp/m, Forerunnery ukazovaly reálných 80-90 tp/m.
Nepřehlédněte: Zóny tepové frekvence: Jak je na hodinkách nastavit, zobrazit a na jaké metriky mají vliv
Na cestě zpět jsem to obrátil - hodinky zůstaly na stejném zápěstí, Epixy na levém, FR 965 na pravém. A přesně jak jsem předpokládal, Epixy (Chůze) naměřily tepovku reálnou, tedy okolo 80-90 tp/m, zatímco FR 965 (Kardio) měly za desetiminutovou chůzi tepovku s průměrem 136 tp/m. Čili stejné pohyby, stejná aktivita, jen jiné měření - a tak rozdílné výsledky. A to pouze zapnutím odlišných aktivit na hodinkách, indoor Kardio vs. outdoor Chůze s GPS.
Čili chyba nebude v optickém snímači, ten měří dobře, ale někde v indoor aktivitě typu Kardio. A protože podobné chování pozoruji dlouhodobě i u Síly (třeba když jedu multisérie kliků nebo se procházím při odpočinku), je možné, že toto dělá i Pilates, Jóga a další cvičení. Vzhledem k tomu, že se tak chovají čtyři modely hodinek, už to nemůže být náhoda. Na to, kde je zakopaný pes, jsem ale zatím nepřišel.
Poznámka: Na druhou stranu, když potřebuji kvůli testování uměle zvýšit tréninkovou zátěž, stačí si při chůzi nebo cvičení (případně práci na zahradě) zapnout aktivitu Kardio a pozorovat, jak zátěž skáče po desítkách.
Diskuse k článku (8)