Držák na řidítka Garmin: Upevněte svoje sportovní hodinky na kolo

3.3.2017
Během léta, když na sobě nemáte několik vrstev oblečení, máte při jízdě hodinky na ruce. Co ale v zimě nebo na podzim, kdy hodinky na ruce skrze tlustou bundu a rukavice nedostanete?
Držák na hodinky

S držákem se hodinky na řidítka instalují podstatně pohodlněji

V takovém případě je lepší mít hodinky umístěny přímo na řídítkách kola. Kromě toho, že na ně i lépe vidíte, se dají snáze ovládat, což je v případě, že jsou na zápěstí, v podstatě nemožné. Jenže řidítka jsou velmi tenká a sám jsem při snaze umisťovat hodinky na různé modely kol docela trpěl. Hodinky při jízdě nedržely, špatně se ovládaly, protože pod rukou uhýbaly, a někdy se zcela protočily, takže na ně nebylo vůbec vidět.

Zkoušel jsem to řešit omotávkou na silniční kolo, kousky gumy, lepicími páskami, až jsem skončil i „oficiálního“ držáku Garminu. Ten je určen především pro hodinky Forerunner, Fénix a Epix, které jsou vyjmenovány v podporovaných modelech, ale v podstatě na něj můžete umístit hodinky jakékoliv - tedy i moje Vivoactive HR. Zjednodušeně řečeno, jde v kus gumy, kterou připevníte pomocí dvou pásků na řidítka a ně podobně jako na zápěstí připevníte hodinky. Jednoduché, funkční.

Snadná montáž

Držák obsahuje také jakousi gumovou krytku (s logem Garmin), která by měla hodinky chránit před pádem a také zabránit sklouznití hodinek z držáku dp boku. Manuál doporučuje umístit je směrem dopředu. Jenže v tom případě držák vypadal hůře, než s logem dozadu (tak, jak je to na obrázcích) a hodinky se na něj špatně umisťovaly kvůli nutnosti protáhnout škvírou zámek pásku. Takže jsem jej namontoval „proti směru“ a nemyslím si, že by to bezpečnosti hodinek při případném pádu nějak uškodilo.

Stahovací pásky jsou docela blízko u sebe, takže širší pásky budou mít problém, aby se mezi nimi protáhly. I u Vivoactive HR už pásek hodinek o stahováky trochu dře, ale uchycení to nikterak nevadí. Samotný držák je celkem masivní a pokud na něm nejsou umístěny hodinky, tak na řídítkách nevypadá úplně vzhledně. Jeho mohutnost je ideální pro hodinky s dlouhým páskem, ale moje VHR ve verzi L se na něj vejdou taktak - zápěstí mám o dost užší.

Přes tuto drobnost je držák užitečnou pomůckou a nemít jako hlavní měřič jízdy specializovanou cyklonavigaci, určitě bych jej používal i přes léto, kdy je možné mít hodinky na ruce. Za to pohodlí, když máte údaje o jízdě před sebou, to rozhodně stojí. I přes vyšší cenu 349 Kč.

Tip: Držák není nutno na řidítka v místě, kde mají nejvyšší průměr (31,8 mm) upevňovat stahovacími pásky, držák je velmi pevný a drží v tomto místě sám. Jakmile na něj dáte hodinky, stáhnete jej páskem hodinek a bude držet jako přibitý. A ve chvíli, kdy jej nebudete potřebovat, může být schovaný v kapsičce pod sedlem (anebo doma...).