Zápisky bloggera (4): Proměna metrik v čase. Zajímavá čtenost recenzí. A otravné reklamy
Hlavní záložky
Ti, kdo mě sledují pravidelně - a případně mou facebookovou stránku, která mi však byla zrušena a novou zatím zakládat nehodlám, ví, že mě koncem roku 2021 potkala život ohrožující nemoc/událost - disekce aorty. Po operaci, kde jsem dostal náhradu této největší tepny v těle, jsem dlouhou dobu užíval beta-blokátor. To je lék, co blokuje tepovou frekvenci a zabraňuje, aby srdce tepalo příliš rychle.
Tip: Přežil jsem svou smrt: Operace hrudníku, protéza ascendentní aorty a doživotní omezení
S rostoucí tepovou frekvencí se zvyšuje krevní tlak a ten potřebuji mít co nejnižší, abyse co nejméně zatěžovaly moje nové „trubky“. Postupně se z 10 mg stalo 5 mg, následně 2,5 mg, před letošními prázdninami 1,25 mg a nakonec jsem tento lék vysadil úplně. Zatímco loni mi tepovka v aktivitě šla tak do 130 tp/m a klidovka se držela okolo 50 tp/m, teď mám maximálku na 170 tp/m a klidovku někde na 55 tp/m.
Nepehlédněte: Jak fungují beta-blokátory: Snižují stres, tepovou frekvenci i krevní tlak. Jak ovlivňují můj život?
Abych s nízkým tepem - který se tak pohyboval většinu času v zóně Z2 a občas se podíval do Z3 - měl nějakou zátěž a mohl tak testovat metriky hodinek, snížil jsem maximálku na 145 tp/m. Tím i posunul zóny tepu a zvýšil měřenou zátěž. Metriky jako Stav tréninku nebo Připravenost k tréninku tak mohly dávat nějaké výsledky, o kterých se dalo psát. (A pro mě to tehdy skutečné maximum vlastně bylo.)
Ovšem s tím, jak jsem ubíral dávku beta-blokátoru, jsem musel i zvyšovat maximálku. Nejdříve na 150 tp/m, pak na 155 tp/m, a když jsem vysadil lék úplně, dal jsem 165 tp/m. Jenže ani to, zdá se, nestačilo. Zátěž se mi pohybuje u běžných aktivit okolo 300-400 a hlavně mi často padá do anaerobní spíše než do vysoce-aerobní, kde by správně měla být.
Čtěte dále: Jak se žije a sportuje bez beta-blokátoru: Roste tepová frekvence a s ní i zátěž, ale také fyzický stres
Hodně mi kvůli tomu vyskočil optimální tréninkový rozsah, který je nyní někde mezi 1 500 a 3 000. Po dlouhé době mi ale hodinky označili můj trénink jako produktivní, dlouhou dobu jsem byl ve stavu udržování a někdy spadnul dokonce do regenerace.
A protože tato čísla potřebuju dostat dolů, jsou totiž přece jen už poněkud nereálná, zapnul jsem si automatickou detekci tepovky a dal si aktivitu v tempu. Ta měla se starým nastavením (maximálka na 165 tp/m) zátěž 500, průměrku 139 tp/m (hodnoty, kde jsem se pohyboval před operací) a maximálku 170 tp/m. Automatická detekce mi určila 180 tp/m, což myslím bude odpovídat realitě. Dříve mi ukazovala tuším 177 tp/m.
Čtete dále: Zóny tepové frekvence: Jak je na hodinkách nastavit, zobrazit a na jaké metriky mají vliv
Určitě ale tak vysoko chodit nechci, snažím se s maximem držet na 160 tp/m a chvilkovým výletem do 170 tp/m. Přece jen mám nové „rozvody“ a částečnou disekci v krkavici a aortálním oblouku. Nižším tepovkám pomáhá trochu elektrokolo, ale i tam mám zátěž celkem vysokou. O víkendu jsem si dal aktivitu o délce 4:30 h a průměrku jsem měl 135 tp/m (viz obrázky). To přitom bylo ještě před rokem moje maximum...
Tip: Elektrokolo: Návrat do sedla po úraze či nemoci, ale i nástroj pro super zábavu
K jízdě na elektrokole, tepové frekvenci a zátěži se ale ještě vrátím v některém z dalších blogů. Vůbec totiž není pravda, jak si mnozí myslí, že se člověk na elektrice jen vozí a nemaká. To je ještě větší omyl než to, že Země je placatá...
Čtenost vícekapitolových recenzí
V přechozím blogu jsem se vyzdvihoval vysokou čtenost některých článků, která jde do desetitisíců. To samozřejmě velmi těší, každý rád vidí, že je jeho práce oceňovaná a nepřijde vniveč. Dnes bych se ale podíval na něco jiného - na to, proč se některé části vícekapitolových recenzí čtou výrazně hůře než jiné.
Jako první tu mám recenzi Fénix 7X Pro. První i poslední kapitola mají běžnou čtenost, jdoucí do tisíců. Druhá kapitola je na tom ale o poznání hůře a ta třetí, to je fakt slabota. Čekal bych, že ten, koho dané hodinky nebo cyklonavigace, zajímají, si přečte všechny díly. Ale zdá se, že výběr kapitol je silně selektivní.
Třeba u F7X Pro vás nejvíce zajímal úvod a zhodnocení. Mimochodem, mě vlastně také. Protože to, co je uprostřed, je v zásadě hodně podobné jako u jiných recenzí. A také svou roli mohlo sehrát to, že Fénixy už všichni znají, přece jen to není žádná novinka.
Recenze Fénix 7X Pro
- 1. Nové funkce, vylepšený displej, varianty, ceny, ovládání (5 400)
- 2. Sportovní a fitness metriky, běžecká a MTB dynamika, nové funkce (1721)
- 3. Tréninkové funkce, aktivity venku i uvnitř, datová pole, snímače, GPS a správa map (620)
- 4. Navigace, svítilna, správce napájení, výdrž a solární dobíjení, slovo závěrem (7 400)
Podobné je to u recenze Epixů (původní 47 mm), tam je také nejčtenější první a poslední kapitola. Je to určitě dáno i tím, že jednotlivé kapitoly vycházejí postupně, mezi každou je minimálně jeden den, spíše dva. Takže když někoho zaujme začátek, k dalším částem se třeba už nedosatne, případně už jeho zájem po přečtení začátku pominul.
Recenze Epix (47 mm):
- 1. Nové funkce, vzhled, displej AMOLED (7 000)
- 2. Ovládání, menu, doplňky, fitness metriky (2 450)
- 3. Tréninkové a MTB metriky, aktivity, datová pole (2 950)
- 4. Přesnost GPS, správa a ovládání map, navigace, výdrž (4 450)
Čtyřkapitolové recenze jsem psal i dříve, ale v posledních dvou letech jsou toto jediné, zbytek hodinek či cyklonavigací má kapitoly jen tři, případně dvě. Jedním takovým příkladem může být recenze Forerunneru 955. Ta je stará více než rok a její první kapitola má před ostatními hodně velký náskok.
Recenze Forerunner 955:
- 1. Přehled nových funkcí, srovnání s Fénix 7/Epix, grafika a menu (6 570)
- 2. Tréninkové funkce, sportovní metriky, přesnost GPS a datová pole (2 300)
- 3. Aktivity, mapy a jejich ovládání, navigace, výdrž (2 700)
Částečně je to dáno i tím, jsem na tyto hodinky napsal hodně podrobné první dojmy, které už samy o sobě měly dobrou čtenost - 6 400. Ještě výrazněji je vliv prvních dojmů vidět u recenze Forerunner 965. Zde první dojmy měly parádních 11 050 přečtení, ale samotná recenze dopadla o dost hůře.
Recenze Forerunner 965:
- 1. Velký displej AMOLED, dotyk, lehké provedení a nové prostředí (5 940)
- 2. Tréninkové funkce, výkon, dynamika běhu, aktivity a datová pole (1 850)
- 3. Přesnost GPS, mapy, navigace, výdrž a správce napájení (3 700)
Jenže ještě před recenzí jsem publikoval další článek, tentokrát srovnání s Epixy, který měl čtenost parádních 13 350 shlédnutí. A to mělo na čtenost následující recenze také vliv. Mimochodem, když jsem pak publikoval článek o tom, jestli jsou hodinky Forerunner 965 aktuálně nejlepšími hodinkami Garminu, tak čtenost byla lepší než u recenze - 7 200 shlédnutí. A opět jsem v ní srovnával s Epixy - čili je vidět, že tyto dva modely jsou u Garminu aktuálně nejvíce trendy.
- Srovnání Forerunner 965 vs. Epix (47 mm): Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED. Které vybrat? (13 350)
- Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? Možná. Oproti Epixům mi ovšem leccos chybí (7 200)
Čili když to vezmu kolem a kolem, tak celková čtenost článků o Forerunnerech 965 patří k tomu nejlepšímu, co kdy na blogu vyšlo. Tedy hned po sérií článků o Fénixech 5X, které byly naprosto přelomové. O nich jsem v roce 2017 publikoval okolo dvaceti článku.
Recenze měla rovněž čtyři kapitoly, další tři kapitoly jsem věnoval navigaci atd. Jen samotný článek s přehledem, co všechno jsem o hodinkách napsal, má 13 500 shlédnutí. Čtenost článků je pro mě zásadním ukazatelem toho, co vás zajímá - je to pro mě důležité vodítko pro rozhodování, o čem psát. A faktem je, že čím jsou hodinky funkčně vybavenější, tím je článek zpravidla čtenější.
Tip: Mapové hodinky Fénix 5X: recenze, navigace, srovnání, parametry, fotogalerie (13 500)
Výjimku tvoří hodinky Forerunner 255, které jsou aktuálně hodinkami s nejlepším poměrem ceny a výkonu - podle cenovky něco jako nižší střední třída. Za cca 7 500 Kč máte model, který umí všechny důležité tréninkové funkce, co vyšší modely, má solidní výdrž, výbornou nositelnost a slušnou čitelnost displeje. Čtenosti jednotlivých článků tomu odpovídají:
- Recenze hodinek Forerunner 255: Nabušená střední třída, které nic zásadního nechybí (10 700)
- Forerunner 255 vs. Fénix 6: Lehčí, lépe vybavené, a přitom za parádní cenu. Kandidát na upgrade? (10 980)
- Velké srovnání: Hodinky Forerunner 255 nebo 955? Pro koho jsou, čím se liší a které zvolit? (6 900)
- Forerunner 255: Nejlepší hodinky Garminu současnosti? V poměru ceny a výkonu určitě (4 050)
Možná by tyto údaje zajímaly i prodejce, kteří by tak věděli, kam vrhnout svou pozornost v marketingu.
A ještě něco k reklamě
Se čteností článků souvísí i reklama na webu. Obecně z velké části živí ty, co na webech pracují. Zatímco za časopis se primárně platí a ještě má reklamu k tomu, u webů je obsah placen zpravidla jen reklamou. Web jiné příjmy zkrátka nemá. A protože klasické reklamní bannery dnes už nezabírají, vymýšlí se stále nové a nové formáty a způsoby, jak čtenáře zaujmout.
Nové typy reklamy však dokážou být mimořádně otravné. Vyskakující okna, plovouci bannery, videa... Na velkém monitoru počítače to ještě člověk tak nějak zvládne, přece jen plocha je velká a na texty a obrázky zbývá ještě dost místa, ale na mobilním telefonu je to někdy šílené. A vadí to i mě, a to dokonce na mém vlastním webu.
Jenže, nějaký příjem potřebuji. Trvalo několik let, než Život s Garminem začal generovat příjem aspoň několik tisíc měsíčně. To mi tak tak stačilo na pokrytí nákladů, které jsem měl s pořizováním hodinek a cyklonavigací k testu. Naštěstí díky nedávno navázané spolupráci s obchodem Pulsmetry.cz si už ale nemusím vše kupovat a moje práce na tomto blogu tak už není ztrátová (stejně to však nezaplatí veškerý čas, co tomu věnuji).
Stále ale příjmy z reklamy nedosahují ani na třetinu průměrného příjmu. Je to spíš jen takové přilepšení, abych kromě dobrého pocitu z testování a psaní o produktech Garminu něco měl. Na uživení to rozhodně není. Navíc do budoucna plánují další služby a funkce spojené s webem, jako opravdová diskuzní fóra, poradnu, lepší design a funkčnost, zejména na mobilech, a to musím z něčeho zaplatit.
Dokonce mě napadlo zavést do budoucna nějaké předplatné, které začíná být standardem na zahraničních zpravodajských webech či na webech s unikátním obsahem - a to mimochodem Život s Garminem určitě je. Nicméně abych mohl mít web úplně bez reklamy, museli bychom se bavit o stovkách lidí, co jsou ochotni zaplatit stovky korun ročně. A to myslím není reálné. Takže to, prosím, zkuste s reklamami vydržet, ale bez nich to fakt nejde.
A to už je fakt konec. Přeji vám hezký den a u dalšího blogu zase na shledanou!
Diskuse k článku (4)