Recenze hodinek Forerunner 965: Velký displej AMOLED, dotyk, tenké, lehké provedení a nové prostředí (1.)
Hlavní záložky
Uvedením hodinek Forerunner 965 překvapil Garmin řadu lidí, a to včetně mě. Podle názvu by to vypadalo, že hodinky jsou novou generací loni uvedeného modelu Forerunner 955, tím ale Garmin jen zbytečně mate. Opravdu nejde o nástupce, ale novou řadu s displejem AMOLED, která by podle mého názoru měla mít i vlastní označení. Podobně jako Epixy a Fénixy 7 – podobné modely, co se liší v podstatě jen displejem.
Nepřehlédněte další části recenze:
- 2. Tréninkové funkce, výkon, dynamika běhu, aktivity a datová pole
- 3. Přesnost GPS, mapy, navigace, výdrž a správce napájení
Souběžně s tímto modelem byly uvedeny i hodinky Forerunner 265, které jsou nabízeny stejně jako FR 255 ve dvou provedeních – jedny větší a jedny menší, aby si na své přišli muži i ženy. A opět, nejde o nástupce FR 255, ale o model, který se bude prodávat souběžně. Za mě by určitě pomohlo, kdyby oboje tyto hodinky Garmin uvedl do zvláštních řad, orientaci v nabídce by to určitě pomohlo.
Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Forerunner 265
V tuto chvíli jsou v řadě Forerunner nabízeny tyto modely (v závorce vždy velikost displeje):
- Forerunner 45/45S (1,04“)
- Forerunner 55 (1,04“)
- Forerunner 255S (1,1“)
- Forerunner 255 (1,3“)
- Forerunner 745 (1,2“)
- Forerunner 945 (1,2“)
- Forerunner 265S (1,1“)
- Forerunner 265 (1,3“)
- Forerunner 955 (1,3“)
- Forerunner 965 (1,4“)
Jak vidno, zásadním rozdílem mezi FR 955 a FR 965 je velikost displeje, kterou mají nové hodinky stejnou jako Fénixy 7X a odvozené modely – tedy hodinky o kus větší, tlustší a těžší. Je to poprvé, co Garmin použil takto velký displej v kompaktním těle. Oproti FR 955 narostl průměr jen o pár milimetrů (47,2 vs. 46,5 mm), ale o poznání se snížila tloušťka (13,2 vs 14,4 mm). Hmotnost pak zůstala zachována.
Tip: Hodinky Forerunner 965 jsem zakoupil v obchodě Pulsmetry.cz
Poznámka: V tomto textu hodinky FR 965 často srovnávám s Epixy. Jde o původní model s průměrem 47 mm vydaný v lednu 2022. Garmin v květnu 2023 uvedl novou mezigeneraci Epix Pro, která už nabízí tříi velikosti - 42, 47 a 51 mm. V zásadě je ale 47mm shodný, má jen nový snímač tepu.
Dvoubarevné řemínky
Zatímco hodinky FR 955 existují v provedení se solárním nabíjením a bez něj, Forerunner 965 má jen jednu verzi; AMOLED totiž Garmin aktuálně neumí se solárem. Hodinky tak mají jediné provedení a nabízené verze se liší jen barvami: černé a bílé tělo a tři různé řemínky. Černá varianta se prodává s černošedým a žlutočerným řemínkem, bílá pak s bílošedým řemínkem.
Řemínky mají standardní šířku 22 mm, ale oproti Epixům či Forerunner 265 nemají systém ani QuickFit, ani QuickRelease. Pro výměnu potřebujete nástroje, třeba tenký nůž. Poté už ale můžete bez problému použít řemínky jiného standardu. Díky tomu mohou být lehčí, protože QuickFit potřebuje přece jen více materiálu.
Použitý řemínek je velmi příjemný na ruce a současně pružný, takže i když si jej utáhnete kvůli přesnosti optického snímače při aktivitě, netlačí. To je stejné jako u FR 265. Má dva úchytky, zatímco FR 265 jen jeden. Přebytečný konec tak lépe drží a neplandá tolik jako na FR 265. Původně jsem chtěl variantu s černožlutým řemínkem, ale na tu bych čekal déle – a nutno dodat, že toto provedení působí elegantněji a hodí se ke všemu oblečení.
Čtete dále: Velké srovnání: Hodinky Forerunner 265 nebo 965? Mapy, fitness, výdrž. Rozdílů je více, než by se zdálo
Všechna provedení mají jednotnou cenu, a to 15 990 Kč, což je cena na úrovni Forerunneru 955 v solárním provedení. Za plně vybavneé hodinky to není přemrštěná cena, když vezmete v potaz, že mají stejnou výbavu jako o kus dražší Fénixy. Současně je to o 4 000 Kč více než za model Forerunner 265, které se liší absencí map a několika drobností.
Pár slov k designu a provedení
Stejně jako všechny Forerunnery jsou i tyto hodinky z tvrzeného polymeru – hanlivě se jim říká plasťáky. Ale tvrzený polymer je fakt pevný materiál, a i když není zpevněn kovem jako Fénixy a Epixy, něco vydrží. Díky tomuto provedení mohou být hodinky výrazně lehčí, což znamená větší pohodlí při nošení. Oproti modelu FR 955 jsou navíc výrazně tenčí, a to o 1,2 mm, což fakt není málo a na ruce to poznáte. Zkrátka FR 965 se vrací k tloušťce modelu FR 945.
Díky většímu displeji je jako bonus také menší okraj okolo displeje, který je navíc díky AMOLED technologii černější a přechod mezi displejem a okrajem je tak méně výrazný. Černý okraj okolo displeje tak vůbec nevnímáte, zatímco na FR 955 je velmi masivní. K subtilnosti vzhledu přispívá také velmi tenká luneta, která je nově titanová. Když ale srovnávám s FR 265, které mají lunetou polymerovou, žádný rozdíl vlastně nevidím.
Nepřehlédněte: Srovnání Forerunner 965 vs. Epix: Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED. Které vybrat?
Ale i tak působí celkově hodinky luxusněji, což je ale spíše než titanovou lunetou dáno menší tloušťkou a méně výrazným okrajem. Pokud ovšem srovnávám s Epixy, tam nemají Forerunnery šanci. Epixy mají více detailů, širší lunetu, hezčí provedení tlačítek, šroubky na úchytech řemínku apod. Zkrátka za peníze navíc dostanete i o kousek více designu.
Dýnko hodinek (spodní strana) je polymerové, zatímco u Fénixů a Epixů kovové (ocel nebo titan), optický snímač je ale stejný. Ten už v modelu FR 955 dostal jednak krycí sklo místo plastu, což jej činí odolným proti poškrábání, a také zvýšený okraj, díky čemuž není problém mít hodinky položené na hrubém povrchu. Optika 4. generace zůstala zachována, ta pátá se možná objeví u dalších Epixů.
Recenze hodinek Forerunner 955
- 1. část: Přehled nových funkcí, srovnání s Fénix 7/Epix, grafika a menu
- 2. část: Tréninkové funkce, sportovní metriky, přesnost GPS, datová pole
- 3. část: Aktivity, mapy a jejich ovládání, navigace, výdrž
Barvy, kontrast a slunce
Hlavním rozdílem oproti „bráškovi“, hodinkám Forerunner 955, je displej typu AMOLED. Ten už předtím dostaly hodinky Epix, na kterých si Garmin ověřil, že o kombinaci top modelu a tohoto displeje je zájem, a tak jej přidal i do řady Forerunner, kde se objevuje poprvé. Má ho i model Forerunner 265, takže rodinka AMOLED se nám hezky rozrůstá.
Oproti modelům Epix a FR 955 mají hodinky FR 965 displej o velikosti 1,4“, díky čemuž narostlo i rozlišení. Zatímco FR 955 mají 260 px a Epixy 416 px, FR 965 parádních 454 px. Rozdíl to není na první pohled velký, ale ve skutečnosti je to oproti Epixům skoro o 20 % více bodů, což oceníte především při zobrazení mapy. Já bych toto zvětšení využil i pro zobrazení více dat při aktivitě, ale o tom až později. A oproti MIP displeji FR 955 to snad ani nemá cenu srovnávat, rozdíl je patrný na první pohled (tam je to dokonce 3× tolik).
Displeji AMOLED jsem věnoval celý souhrnný článek, už to není taková neznámá, jako před rokem. Oproti transreflexnímu displeji MIP, které má většina hodinek Garminu, má AMOLED daleko lepší kontrast (černá je černější), výrazně hezčí barvy, a již zmíněné vyšší rozlišení, které umožňuje si pohrát s grafikou uživatelského prostředí. A to všechno umožňuje zobrazit detailnější mapu, která toho pak umí při stejném měřítku ukázat více.
Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely
K nevýhodám pak patří horší čitelnost na slunci, protože místo odrazivé vrstvy, která sluneční záření násobí, jsou tu diody LED, které musí svítit o to více, o co více je venku světla. Škoda, že zatím nikdo nevymyslel něco jako transreflexní AMOLED, což by bylo super skloubení vlastní obou typů displejů a nemuseli bychom tolik řešit energetickou náročnost. A k tomu navíc solární dobíjení.
Nepřehlédněte: Hodinky s AMOLED displejem nemají solární dobíjení. Zatím. Garmin ale něco chystá
Zapnutý, vypnutý a „bludička“
Zatímco transreflexní displeje MIP (FR 955, Fénix 7) mají displej aktivní neustále, AMOLED je vhodné při nepoužívání kvůli energetické náročnosti vypínat. V režimu hodinek se tak displej aktivuje jen tehdy, je-li potřeba – gestem, dotykem, tlačítky. Jinak je vypnutý, tudíž černý. A na výdrži je to fakt poznat, zatímco s vypnutým displejem vydrží dle výrobce hodinky 23 dnů, v režimu always-on je to okolo šesti sedmi dnů (což je ale stále super).
To samé je možno nastavit při aktivitě – vypnutý displej aktivovaný pohybem, tlačítky či dotykem. Případně můžete mít displej zapnutý neustále, v takovém případě se nachází v režimu „bludička“ – snížený jas šetří energii. A na pořádání se rozsvítí na maximum. Když jdete, běžíte, plavete, dává to smysl. Tehdy na hodinky nekoukáte, takže by klidně mohl být displej vypnutý – což samozřejmě hodinky umožňují. Je to v téměř všech případech, kromě…
…jízdy na kole. Když si dám hodinky na řídítka při jízdě na kole, už mi režim bludička nestačí. Kdykoliv se na hodinky podívám, v režimu bludička téměř nic nevidím – a to tím méně, čím je venku jasněji. Musím sundat jednu ruku z řídítek a hodinky probudit, a to ne vždy jde. Navíc v zimních rukavicích se to dělá blbě, už jen to, že dotyk nemusí fungovat a tlačítko se ne vždy podaří stisknout. Zkrátka tady má AMOLED ještě rezervy.
Pokud tedy chcete vozit hodinky často na řídítkách kola, fakt si nekupujte model s displejem AMOLED, ale transreflexní klasikou. Anebo mějte stejně jako já pro cykloaktivity některý z modelů Edge a budete spokojeni.
Více podrobností: S hodinkami Epix na kole: Výhody a úskalí displeje AMOLED
Čidlo a režim automatického jasu
Oproti hodinkám s transreflexním displejem mají FR 965 (stejně jako další modely s AMOLED) čidlo okolního osvětlení, díky němuž dokážou regulovat jas displeje. Automatika je aktivní neustále a nelze vypnout. Sice si můžete nastavit tři úrovně jasu, ale to je jenom rozsah, v němž se automatika pohybuje. Když si nastavíte nízký jas, automatika na maximum rozsvítí displej méně než v režimu vyššího jasu.
Díky senzoru a automatické regulaci jasu se hodinky rozsvítí méně, když je v okolí světla méně a naopak, více, když se nacházíte v místě s vyšším jasem. Režim automatiky funguje jak v režimu vysokého jasu, tak nízkého jasu – takže když je šero, aktivní režim je stejně jasný jako režim základní. Protože automatika usoudí, že více jasu není zapotřebí. A nutno říct, že to funguje parádně.
A kde se senzor jasu nachází? Po řadě pokusů jsem jej lokalizoval v levé části lunety. Když jsem v prosvětlené místnosti zakryl displej, pohasnul. Pak jsem postupně sunul ruku z displeje zleva doprava a displej se rozjasnil až ve chvíli, kdy jsem odkryl levou část lunety. Je to přesně na druhé straně než u Epixů, kde je čidlo vpravo.
Pravé umístění na Epixech je ovšem praktičtější – alespoň pro praváky. Protože když máte hodinky standardně na levé ruce a jsou částečně schované pod rukávem (mikina, košile), čidlo nereaguje a jas displeje zůstane nízký. Musíte odhrnout celý rukáv, zatímco u Epixů jej stačí jen poodhrnout (čidlo je odhaleno dříve). Fakt mi to vadí a přijde nepraktické. A FR 965 má bohužel čidlo také na stejné straně jako FR 265, tedy vlevo.
Nepřehlédněte: Senzor jasu hodinek Epix: Automatika může výrazně ovlivnit spotřebu
Nízká míra odlesků
Hodinky mají krycí sklo Gorilla Glass DX, které má menší míru odlesků než Gorilla Glass 3 na modelu FR 265 (a třeba i Venu 2) – a to výrazně. Když srovnávám s Fénix 6X Pro Solar, což jsou pro mě etalony v čitelnosti displej, je míra odlesků podobná. U F6X je navíc solární vrstva, tady dotyková – čili fifty-fifty. Ve srovnání s Fénix 7 Pro Solar, kde je rovněž sklo Gorilla DX, je míra odlesků nižší – F7 v této verzi totiž kombinuje jak dotyk, tak solár, což je dost poznat.
A když pak srovnávám se safírovými Epixy, je to doslova nebe a dudy. Safír se nejen více leskne, ale propouští také méně světla a zhoršuje kontrast, takže na Epixech je černá často do šeda, zatímco na FR 965 je černá fakt nádherně černá. Míra odlesků je zkrátka na FR 965 velmi nízká, a kromě dotykové vrstvy tu není nic, co by kazilo barvy a kontrast displeje AMOLED. Za mě spokojenost.
Čtete dále:
- Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně?
- Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání
- Hodinky Epix: Jak odlesky dokážou pokazit dobře čitelný displej
Hezkým efektem je zaoblení skla na okrajích, stejně jako mají hodinky Forerunner 265. Tento efekt je ale nepraktický, sklo vystupuje nad lunetu, což zvyšuje možnost případného poškrábání. Není totiž zapuštěné jako u FR 955 nebo Epixů, a to je problém. Zejména pro uživatele, co se pohybují v náročném prostředí. Ale ani to není třeba, stačí se otřít trošku hruběji o kovová futra dveří (a ty doma mám).
Já už bohužel hodinky poškrábané mám (zhruba po týdnu), několik vlásečnic a jedna skoro přes celý displej. Vidět jsou jen při vypnutém displeji a proti slunci, ale jsou. Na MIP displeji bych si toho možná ani nevšiml, ten je totiž aktivní neustále. Ale na černém a neustále vypnutém AMOLED vlásečnice vidět jsou. Garmine, za toto máš hromadu minusových bodů.
Poznámka: Přitom na Fénix 6X, které mají stejné sklo, ale zapuštěný displej, žádné škrábance ani po třech letech nemám.
Dotyk je zbytný, ale někdy se hodí
S displejem typu AMOLED se u Garminu pojí i dotykové ovládání, které je nyní u topmodelů Garminu standardem. Zatímco ale Venu 2 se ovládají čistě dotykem, řada Forerunner a Fénix se odjakživa pojí s pěticí ovládacích tlačítek, které jsou pro sportovní hodinky podstatně lepší – už jen proto, že se tlačítky ovládají lépe při pohybu, na kole, prostě kdekoliv. Dotyk se pak hodí, když jste v klidu a třeba chcete hrát nějaké hry, nebo pro ovládání mapy při aktivitě.
Podobně jako lze nastavit chování displeje pro aktivitu, režim hodinek a noc, je možné totéž pro dotyk. Můžete tak mít dotykové ovládání aktivní pro režim hodinek, ale vypnuté pro aktivity – a to jak globálně, nebo jen pro některé. Já mám dotyk zapnutý jen v režimu hodinek a v podstatě jej používám jen pro probouzení displeje ťuknutím. Dotyk lze kdykoliv vypnout či zapnout stiskem tlačítek, které si nastavíte pomocí funkce Zkratky – já mám Start a Dolů.
Zajímavé je provedení tlačítka Start, které je oblé a zvětšené. Ale zatímco na FR 265 má nápis Run, zde je jen klasický trojúhelník. Odezva tlačítek je ideální, a to i zvuková – je to daleko lepší než na mých Epixech. Jsou měkká, není třeba vyvinout tolik síly jako na Epixech a hlavně hezky cvaknou. A to jednou; Epixy mi cvakají nadvakrát a jakoby se trochu zadrhávají. Ale každé konkrétní hodiny to mají trochu jinak, takže někomu mohou Epixy chodit perfektně a FR 965 se zadrhávat…
Nové prostředí a hezké barvy
U hodinek Forerunner 955 jsem si v recenzi stěžoval na nepříliš hezké uživatelské prostředí. Velké fonty, hrubé rozlišení, plýtvání místem. Oproti Fénixům a Epixům nebe a dudy. S modelem Forerunner 965 je to všecko ale pryč. Uživatelské prostředí se přizpůsobilo displeji s vysokým rozlišením a tisíci barev. Hodinky si tak mohou dovolit přechody, animace, barevnější obrázky – třeba u Ranního reportu, Počasí nebo startovacích obrazovek aktivit jsou velmi hezké.
Stále jsou ale fonty v menu celkem velké (třeba v porovnání s Epixy, rovněž s AMOLED displejem), čili zmiňované plýtvání místem tu v omezené míře stále přítomno je. Na druhou stranu to však ocení lidé s horším zrakem. Dalším rozdílem je použití minusek v seznamu doplňků, zatímco FR 955 mají titulky (názvy doplňků) verzálkami. Co se mi ale úplně nelíbí, že aktivní doplněk ve výpisu (prostřední) je zobrazen kurzívou, společně s barvami to chvílemi působí až divoce a lacině.
Ostatně dobře je to vidět na řadě srovnávacích fotografií:
- Hodinky Fénix 6X, Epix a Forerunner 965: Srovnání uživatelského prostředí. Rozdíl tří generací a displeje
- Srovnání Epix/Fénix 7 vs. Forerunner 265/965: Uživatelské prostředí, doplňky, rozdíly (fotogalerie)
Rychlé menu pro rychlý přístup
Kromě běžného menu mají hodinky i možnost používat Zkratky – podržením tlačítek nebo stiskem jejich kombinace se dají spouštět některé funkce. Například já používám podržení tlačítka Start pro spuštění platby Garmin Pay, podržením tlačítka Dolů pro spuštění odpočtu, soutiskem Start a Dolů vypínám a zapínám dotyk atd. Možností je celá řada a vše se definuje v menu Systém/Zkratky.
Je tu ale i další možnost, jak se dostat rychle k funkcím, a to menu Rychlé volby, do kterého se dostanete podržením tlačítka pro zapnutí. Podržením tlačítka Menu se dostanete k nastavení, kde lze měnit pořadí funkcí (ikon) a případně nové přidávat a nepotřebné odebírat. Jsou tu klasické volby jako Budík, Stopky, Telefon, Garmin Pay, Svítilna apod. Nejčastěji používám toto menu právě pro Svítilnu. Tuto funkci bohužel nelze rychle spustit pomocí dvojstisku tlačítka pro zapnutí jako na Epixech, což mi dost chybí.
Upravené doplňky
U zobrazení doplňků se žádná revoluce nekoná, vše je při starém. Hodinky nabízí zobrazení zkráceného výpisu, tj. tři doplňky najednou s tím, že jsou stručné i informace či grafy. Po stisku tlačítka Start se zobrazí detaily, případně další „stránky“ doplňku. Doplňky můžete libovolně přeskládat, zapínat a vypínat. Prostě klasika.
Novinkou, která se poprvé objevila loni ve Fénixech 7 a Epixech, a následně se dostala i do FR 255/955, je možnost uspořádat doplňky do složek. Já mám třeba navíc složku Počasí, kde mám třeba Východ a západ slunce nebo doplněk Accuweather s předpovědí deště. Dále jsem si vytvořil složku Můj den a Zdraví, které sdružují řadu dalších doplňků.
Trochu mě překvapilo, že při zadávání textů – zde názvů složek – není přítomna klávesnice jako na Epixech/F7, ale znaky vybíráte pouze rotováním stejně jako na modelech bez dotyku. Je to zdlouhavé a nepohodlné. Naštěstí ve chvíli, kdy je připojen mobilní telefon, můžete text zadat přímo v mobilní aplikaci Connect (už to umí i Epixy a Fénixy). Ale i tak, je to zbytečné – kdyby tu byla klávesnice na obrazovce, nebylo by to potřeba.
Zatímco některé doplňky jsou stejné jako na Fénixech, například Stav tréninku, Připravenost k tréninku či Spánek, některé jsou ale chudší. Například Počasí zobrazuje na jedné stránce jen tři položky (místo čtyř) u výhledu na další hodiny a dny, a u hodin je pak vidět pouze výhled na déšť, nikoliv rychlost větru. Chybí také trend vývoje deště a teploty. Rosný bod a UV index ale přítomen je.
Co je ale skvělé, že Garmin některé doplňky postupně vylepšuje. Například konečně opravil zobrazování kalendáře, který ukazoval jen dnešek a zítřek – teď už vidíte celý týden. Nebo doplněk východu a západu slunce, ten dostal stejnou grafiku jako Epixy. Dříve byla chudá a nezáživná.
Nepřehlédněte: Forerunnery umí ukázat kalendář na celý týden. Konečně umí to, co Fénixy
Metriky zdraví, pohybu a spánku
Za naprostou samozřejmost, které se už v recenzích nijak zvlášť nevěnuji, je sledování zdravotních statistik, které jsou z velké části odvozené od měření tepové frekvence a variability srdečního tepu (VST). Pokud nosíte hodinky neustále na ruce, můžete se dozvědět řadu zajímavých informací – ale to je prostě dnes už standard. Všechny tyto metriky se navíc sdílejí s dalšími hodinkami, pokud jich máte více, a to díky funkci Physio TrueUp.
Tip: Physio TrueUp: Jak funguje synchronizace dat a fitness metrik mezi hodinkami a cyklonavigacemi
A co tedy všechno dokážou hodinky změřit během každodenního nošení?
- Kroky
- Nastoupaná patra
- Minuty intenzivní aktivity
- Kalorický výdej (klidové i aktivní)
- Doba spánku a jeho kvalita, a to včetně skóre (0-100)
- Hladina stresu (0-100)
- Body Battery (energie vašeho těla, 100-0)
- Noční průběh VST (viz dále)
- Saturace kyslíku v krvi (na vyžádání, během noci či během celého dne)
Zajímavou funkcí je Snímek zdravotního stavu, který během dvou minut, kdy jste v klidu, měří tepovku, stres, VST, okysličení krve a frekvenci dýchání. Výsledek si pak můžete poslat do mailu jako PDF.
Tip: Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví (tepovka, stres, okysličení krve či VST)
V další kapitole se věnuji trénikovým a fitness funkcím a metrikám, aktivitám a datovým polím
Diskuse k článku (0)