Zápisky bloggera (12): Safír, titan, solár, dotyk. Marketingová zaklínadla aneb Čím víc pruhů, tím víc Garmin

3.12.2023
Marketing jakékoliv firmy spotřebitele soustavně přesvědčuje, že je třeba si pořídit novější, lepší a vymakanější model. Že ten starý už za moc nestojí a je třeba se ho zbavit. A používá k tomu nejrůznější zaklínadla. Ne vždy jsou ale změny k lepšímu
Safírové sklo

Safír v kombinaci se solárem a dotykem je na Fénix 7X Pro zárukou nečitelnosti displeje v řadě situací. Nahoře Fénix 6X Pro Solar, dole F7X Pro Sapphire - oboje hodinky zobrazují mapu, ale jen na F6X je vidět (oříznuto z jedné fotky vyfocené ve stejném okamžiku)


Do letošního léta jsem používal mimo jiné hodinky Fénix 6X Pro Solar, které jsem po třech letech poslal do světa a které jsem nahradil za Fénix 7X Pro Sapphire. Současně také používám Forerunner 965, jež jsem si pořídil hned při uvedení do prodeje. Svoje rok a půl staré Epixy jsem prodal, resp. dal jsem je na protiúčet za F7X Pro. Jenže se mi po nich tak stýskalo, že jsem si pořídil jiné (stejné provedení) z druhé ruky.

Tip: Zápisky bloggera (9): Proč jsem si znovu pořídil Epixy a zbytečné sportovní metriky, které nepoužívám

A konečně mám ještě Forerunner 255 Music, které jsem si opět vyhlídl z druhé ruky. Ty svoje jsem před více než rokem poslal dál švagrovi, pro kterého jsem je vlastně kupoval (a otestoval). Jenže jsem zjistil, že by se mi kvůli testu nových funkcí rovněž hodily (stejně jako Epixy), nehledě na to, že tyto hodinky považuji za fakt povedené a chci si je nechat ve svém garmiňáckém archivu a pro případná pozdější srovnání.

Proč už nemám šestkové Fénixy?

Ale zpět k Fénix 6X Pro Solar. Ty dosud považuji za nejlepší hodinky, co jsem kdy měl na ruce. Celý loňský rok a první polovinu roku letošního (než jsem je poslal dál) jsem se k nim vždy rád vracel, ať už jsem měl na ruce cokoliv. Důvod je prostý - i přes svou velikost jsou relativně lehké (tělo jen 55 g), mají velký displej, dlouhou výdrž (v kontextu své doby) a hlavně parádní čitelnost. 

Důvodem, proč už mi přestaly vyhovovat, tak nebyly jejich fyzické vlastnosti, ale čistě jen to, že už je Garmin přestal podporovat. V roce 2022 ještě uvedl nový Stav tréninku a noční VST, ale další funkce se už do staré generace nedostaly. A když potřebuju testovat nové funkce pro svůj blog, holt potřebuju modernější hodinky. I když jsem s F6X byl jako uživatel (ne jako tester) spokojen. 

Čtete dále: Labutí píseň pro Fénix 6X: Srovnání výdrže s Fénix 7X. Opravdu nastal čas pro upgrade na novou generaci?

Titan, lehčí než ocel

Hodinky F6X jsem si tehdy pořídil v titanovém provedení, protože titanové pouzdro (ve skutečnosti je titanová luneta a dýnko, tělo samotné je z tvrzeného polymeru) je lehčí než pouzdro ocelové. Přecházel jsem z FR 935, což jsou velmi lehké hodinky, a měl jsem strach, že velké Fénixy budou prostě těžké. V titanu ale hmotnost vč. řemínku činí jen 82 gramů, a to se ruce dá celkem snést (je to o téměř deset gramů méně než v oceli).

V titanu dnes nabízí Garmin jak Epixy, tak Fénixy 7 a další odvozené modely. Titanové hodinky jsou o kousek dražší, ale výhoda nižší hmotnosti je zřejmá - hodinky na ruce lépe sedí. A zejména u velkých Epixů a Fénixů je každý gram znát, zejména když srovnáváte s lehkými Forerunnery, které váží 50 gramů i s řemínkem. 

Jenže Fénixy 7X oproti F6X docela přibraly, a to i v titanovém provedení. Tělo hodinek tak váží ne 55 g, ale 62 g (obojí váženo). A sedm gramů, to už člověk prostě pozná. S řemínkem to pak je 89 g oproti 82 g. Na ruce tak hodinky i přes utažení stále trochu „plandají“, což vadí zejména při běhu či cvičení. Důvodem jest (pravděpodobně) vestavěná svítilna, kterou F6X nemají.

Částečně to řešní nylonový řemínek, který je velmi, ale má kromě svých jednoznačných pozitiv také negativa. Ta zasadní jsou nesnadná výměna (mám rád barvičky silikonu), nasáknutí vodou při plavání a nemožnost dát hodinky na řídítka kola. Zkrátka po otestování nylonu jsem se zase vrátil k silikonu.

Tip: Nylonové řemínky: Originální a neoriginální UltraFit, dvě různá provedení a nylonový QuickFit

 

Safír, tvrdé to sklo

Proč o tom tak obsáhle píšu? Protože Garmin aktuálně podmiňuje pořízení titanového modelu Epixů a Fénixů safírovým sklem. Zatímco F6X Pro Solar byly vybaveny sklem Gorilla Glass DX, u Epix a Fénix 7 už tuto možnost nemáte. Pokud chcete Gorillu, musíte si pořídit těžší ocelové provedení. A to u F7X Pro znamená dalších sedm gramů navíc. S řemínkem se dostáváme na 97 gramů. Hooodně těžké hodinky. 

Moje první safírové hodinky byly výše zmíněné Epixy, které jsem si pořídil v lednu 2022, hned jak se objevily na trhu. Zkušenosti jsem měl už dříve se safírovým modelem Fénix 5X, ale ten jsem měl jen na test. Zpočátku jsem na AMOLED žehral, ale postupem času jsem si jednak zvykl na jeho chování (vypínání displeje, režim bludička v aktivitě apod.). Ovšem na safír, na ten jsem si nezvykl nikdy. Leskne se totiž jako psí kulky.

Megarecenze: Rok s hodinkami Garmin Epix (4 kapitoly)

Jasně, je odolnější než Gorilla, ale jeho optické vlastnosti jsou fakt špatné. S Epixy se to jakžtakž dalo zvládnout, protože displej samotný hodně svítí, ale s Fénix 7S Sapphire, které jsem si na test pořídil v létě 2022, to fakt nešlo. Kombinace soláru (o tom bude řeč dále) a safíru je prostě smrtelná. A to doslova. Na hodinkách často nebylo vidět vůbec nic, jen hromada odlesků.

Čtěte dále: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání 

Chtěl jsem hodinky nechat ženě místo Venu 2S, ale po týdnu neustáleho stěžování na to, že na displeji fakt nic nevidí, jsem se jen utvrdil v tom, že tady Garmin fakt narazil. Velký, velký špatný. Safírové F7S šly z domu a žena se vrátila k Venu 2S. 

Nepřehlédněte:

Solární dobíjení. Další zaklínadlo

Mezi Epixy a Fénix 7S Sapphire jsem si pořídil (březen 2022) Fénixy 7 Solar, které mají Gorillu DX - schválně jsem si koupil těžší ocelové provedení, protože jsem nechtěl safír. Ale ouha! Solární vrstva na Fénix 7 je výrazně účinnější než na Fénix 6X, což v kombinaci s dotykem udělalo z hodinek zrcátko. Ne tak strašné jako u safírových Fénixů, ale i tak ten rozdíl oproti F6X byl výrazný.

Nepřehlédněte: Recenze hodinek Fénix 7 Solar

Navíc první generace Fénix 7 bez safíru měla dvě omezení: jen 16 GB paměti a absenci duální GPS. To druhé by mi ani nevadilo, ale malá paměť znamenala, že jsem musel mapu Evropy rozdělit na segmenty, aby se mi vešla do hodinek i další data. To dnes ve verzi Pro už naštěstí neplatí a i základní provedení má 32 GB.

Nicméně, první verze F7 se dala pořídit i bez soláru, tj. jen s dotykem a Gorilla Glass DX. Což je pro čitelnost displeje daleko lepší varianta. Jenže modely Pro si koupíte už jen se solárem, takže se můžete rozhodnout pouze mezi ocelí a Gorillou nebo titanem a safírem. Žádná další možnost není.

Nepřehlédněte: Index čitelnosti: Jak dobře jsou vidět displeje hodinek v různých situacích. Zásadní parametr při výběru

A vzhledem k tomu, že solár je v našich podmínkách prakticky zbytečný, fakt nechápu, proč nám ho Garmin tak vehementně cpe. I na Edge 1040, který mám v soláru, je jeho přínos citelný pouze ve vrcholném létě, a to ještě když zrovna nejsem schovaný v lese. A stejně jako u hodinek, i na Edge solár zhoršuje optické vlastnosti displeje. Vědět to dříve, pořídil bych si verzi bez dobíjení sluncem.

Čtěte dále: Má smysl solární dobíjení? Až na pár dnů v roce celkem zbytná funkce. Alespoň pro mě

Dotyk. Ne každý jej potřebuje

Dotykové ovládání jsem měl na svých prvních hodinkách od Garminu, modelu Vívoactive. Tam nebyla klasická tlačítka, vše zásadní bylo nutno řešit ťukáním do displejem. Následovaly hodinka Vívoactive HR, kde jsem definitně zjistil, že dotyk fakt není pro mě - zejména při aktivitách jsou tlačítka přesnější a lepší. Nehledě na to, že čistě dotykové hodinky neumožňují přepínat obrazovky při plavání.

Tip: Dotykové ovládání při plavání: Jednak omezuje možnosti hodinek, jednak zhoršuje uživatelský zážitek

Následovaly čistě tlačítkové modely FR 935 a po nich F6X Pro Solar - a já zjistil, že i na mapových hodinkách se se bez dotyku velmi dobře obejdu. Pak přišly Epixy. Tam jsem si dotyk nechal zapnutý a používal jsem jej k probouzení AMOLED displeje. S tím ale, jak přišlo léto, a já začal trávit hodně času na koupáku, jsem si dotyk musel vypínat. Zvlášť ve slané vodě v bazénu si občas hodinky dělaly, co chtěly. A pak jsem jej samozřejmě zapomínal zapnout. 

Časem jsem zjistil, že ťukanec na displej není potřeba, gesto funguje spolehlivě. Navíc jsem nemusel tak často čistit displej, který se prsty docela upatlá, zvlášť v létě, kdy se člověk více potí. Stačí, že musím několikrát denně otírat telefon. Čili jsem nechal dotyk globálně vypnutý a na svých aktuálních hodinkách jej nepoužívám vůbec. 

 

 

Ovládání hodinek mám v paži, takže jsem schopen je ovládat v podstatě poslepu - a to s dotykem fakt nejde. Také při aktivitě jsou tlačítka na malých hodinkách výrazně lepší, rychlejší, přesnější a hlavně bezpečnější - spoustu akcí jsem schopen udělat, aniž bych se na hodinky podíval. To platí zejména tehdy, když mám na ruce rukavice.

Tip: Opravdu je pro ovládání sportovních hodinek potřeba dotyk? Není, s tlačítky si bohatě vystačím

Jasně, dotyk si můžu vypnout. Ale mám na hodinkách zbytečně něco, co nechci a za platím. Navíc jakákoliv vrstva zhoršuje čitelnost displeje a tak, jak to platí pro solár, platí to i pro dotyk. Ale chápu, že na něčem se vydělávat musí a je třeba vymýšlet nové a nové věci...

Poznámka: Opačně to mám s Edge 1040. Díky velkému displeji je ovládání dotykem rychlejší. Ale to jen proto, že toto ovládání bylo vymyšleno jako dotykové a s Edge 540 nemá tu patřičnou ergonomii. Co mi ale chybí, jsou tlačítka na přepínání obrazovek, jako to má Edge 840. Zejména při zimních jízdách by to bylo super.  

Marketing: Čím víc pruhů, tím víc Adidas. Tedy Garmin

Každý výrobce se zkrátka chová stejně. Je třeba přesvědčit zákazníka, že protřebuje další nové zařízení, které je ve všech ohledech lepší než to předchozí. Nové funkce, nový design, nové barvy, nové možnosti, delší výdrž, pevnější sklo, dotykové ovládání, dobíjení sluncem, nádherné barvičky, lepší měření toho či onoho. Je ale rozdíl mezi tím, co opravdu potřebujeme, a tím, co si výrobce myslí, že potřebujeme. 

Samozřejmě řada vylepšení je bezesporu skvělých. Když jsem přecházel z Forerunnerů 935 na Fénix 6X Pro, připadal jsem si jako Alenka v říši divů. Velký displej, dlouhá výdrž, mapy, lepší čitelnost displeje, hromada datových polí a užitečných funkcí, to všechno dělalo moje aktivity zábavnější.

Jenže když jsem přecházel z Fénix 6X na Fénix 7X, ta euforie už tam nebyla. Hodinky jsou v podstatě stejné, výdrž je delší, ale už na F6X mi bohatě stačila, displej je stejný, ale se safírem a účinějším solárem leckdy hodně špatně čitelný, hodinky mají hromadu funkcí, které jsem  otestoval, napsal a...povypínal - viz přechozí blog. Jedinou fakt užitečnou inovací je světlo LED. To je paráda. 

Nepřehlédněte: Zápisky bloggera (11): Metriky Garminu mají řadu nedokonalostí, ne-li dokonce chyb. Co mi na nich vadí?

Přiznávám, že mě testování nových funkcí fakt baví. Protože to dělám už od střední školy, kdy jsem se stal redaktorem časopisu Computer, následně šéfrekdatorem serverů Mobilmania.cz, Živě.cz či AutoRevue.cz (dnes patří pod Czech News Center). Rád si hraju s věcičkami a zkoumám novinky.

Ale je rozdíl to, s čím si člověk hraje, a to co reálně potřebuje. Mně by bohatě, jako sportovně založenému jedinci, stačily moje staré Fénixy 6X Pro, kterým by se přidala svítilna, lepší snímač tepu a (doplněno) lepší snímač GPS. Víc fakt nepotřebuju. Všechno ostatní už na starých Fénixech bylo dostačující a vyladěné. Případně kdyby se Fénixům zmenšilo tělo při zachování velikosti displeje, aby byly nositelnější...

Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)

Ideální hodinky? Čisté, bez příkras

V jednom ve svém starším článku jsem si postavil moje ideální hodinky, které by byly postaveny na vlastnostech hodinek existujících. Neměly by ani safír, ani dotyk, ani solární dobíjení. Kombinoval bych následující modely:

  • Epix/Fénix 7 - design a ideální průměr 47 mm
  • Forerunner 965 - lehké a tenké tělo, velikost displeje 1,4" 
  • Forerunner 955 - perfektně čitelný displej nesolárního provedení  

Výsledkem by byl hodinky s designem, průměrem a výdrží Epix 47 mm/Fénix 7, displejem Fénix 7X Pro (1,4", vylepšený transreflexní MIP), tenkým a lehkým tělem jako Forerunner 965, krycím sklem Gorilla Glass DX, a to bez dotyku a solárního dobíjení. Takové Fénixy Pure - tedy čisté.

Tip: Zápisky bloggera: Ideální hodinky neexistují. Které se ideálu přibližuji a jak by vypadaly moje vysněné?

Je to ovšem jen utopie. Garmin nic takového jako custom program nemá - a i kdyby měl, tak by takové hodinky byly nechutně drahé. Cokoliv, co je na zakázku, není žádná láce. 

A tím bych to pro dnešek ukončil a těším se na setkání u dalších článků.


Diskuse k článku (27)
Tagy: