Labutí píseň pro Fénix 6X: Srovnání výdrže s Fénix 7X. Čas pro upgrade na novou generaci opravdu nastal
Hlavní záložky
Hodinky Fénix 6X považuji za jedny z nejzásadnějších hodinek, jaké Garmin uvedl. Byl to první model, který v těle Fénix 3 a Fénix 5X dostal o dost větší displej – místo 1,2“ rovnou 1,4“. Díky tomu mají hodinky výrazně menší okraj, navíc oproti předchozím modelům docela zhubly a v titanovém provedení jsou navíc hodně lehké. Tělo má jen 55 gramů, a i řemínkem pak 82 gramů – zatímco Fénix 5X vážily 98 gramů. Navíc se poprvé objevilo solární nabíjení a celkem spolehlivý optický snímač tepu společně s výrazně prodlouženou výdrží.
Tip: Tři roky na ruce: Stále skvělé hodinky Fénix 6X (velká recenze)
Oproti tomu (původní) model Fénix 7X nepřišel s žádnou výraznější inovací, v podstatě šlo jen o evoluci šesté řady. Teprve v průběhu času se v sedmé řadě začaly objevovat nové a nové funkce, které umožnil modernější hardware. Nyní mají hodinky takový funkční náskok, že už se o sedmé řadě vyplatí přemýšlet i těm, kterým šestky doteď bohatě stačily. Pravda, ne všechny využijete, zejména pokud nepoužíváte tréninky a s nimi spojené metriky.
Kompletní přehled: Nové funkce, mapy a metriky, které Garmin uvedl v hodinkách Fénix 7 Pro a Epix Pro
S novou mezigenerační řadou Fénix 7 Pro se pak ukázaly další funkce, které opět náskok sedmiček zvyšují – svítilna pro všechny modely (a pro F7X s větším světelným výkonem), nová generace optického snímače a trochu vylepšený displej, který má lepší kontrast a podsvícení. Kromě lepšího hardwaru dostaly hodinky oproti šestkám také efektivnější solární nabíjení a dotykové ovládání. Pravda, kombinace dotyku, soláru a safíru výrazně zhoršuje čitelnost displeje, ale to už je holt daň za pokrok (viz dále).
Čtěte dále: 20 zásadních důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7 (Pro) nebo Epix (Pro) z hodinek řady Fénix 6
Zpátky k Fénix 6X. Ale jde to ještě vůbec?
Hodinky Fénix 7X Pro používám aktuálně už rok. A když jsem se na chvíli vrátil k Fénix 6X Pro Solar, které jsem se pořizoval v roce 2020, zjistil jsem, že i přes parádní čitelnost displeje už mi prostě funkčně nemoho stačit. Je hodně vidět, jak šestky zastarávají. Stále jsou to super hodinky, ale Fénixy 7, potažmo Epixy, jsou prostě dál – v mnoha detailech je jejich používání zkrátka pohodlnější a snadnější.
Někdy v roce 2022 jsem napsal článek o tom, co by mi opravdu chybělo v modelu Fénix 6X, kdybych se k nim měl vrátit jako k hlavním hodinkám. A není toho málo. Řada pokročilých metrik jde sice kolem mě, například bez Připravenosti k tréninku, závodního kalendáře či dotykového displeje (ten mám dokonce na F7X úplně vypnutý) se obejdu snadno, ale je zde spousta věcí, které mi na F6X už fakt chybí a které usnadňují běžný život.
Čtěte dále: Fénix 6X: Co mi opravdu chybí oproti hodinkám Fénix 7 či Epix a bez jakých funkcí se obejdu
Když zapnu mapu, výdrž jde rapidně dolů
O hodně dál se v sedmičkách kromě řady funkcí posunula také výdrž. Hodinky F6X sice mají papírově zvládnout 21 dnů a 60 hodin s GPS, ale můj kousek byl v době tohoto srovnání už skroo tři roky starý za sebou, navíc papírová výdrž je něco jiného než realita. Zkusil jsem tedy srovnat výdrž s Fénix 7X Pro a výsledek mě fakt překvapil.
Zcela mě dostalo zejména srovnání výdrže při zobrazení mapy s navigaci – během aktivity dlouhé 1:30 h přišly F7X Pro jen o tři procenta, zatímco Fénix 6X o 18 % - neuvěřitelné. Při běžném zobrazení dat už není rozdíl tak velký a F6X jsou plus minus jen o čtvrtinu horší. Na tom je vidět, jak pokročilý hardware sedmičky mají a jak dobře je optimalizován právě pro spotřebu při zobrazení mapy. Při navigaci si vezmou jen okolo tří procent za hodinu.
Když jsem měl hodinky Fénix 6X nové a dal s nimi několik dnů s navigací a neustále zobrazenou mapou, vycházela mi výdrž na cca 16 hodin – to je zhruba čtvrtina toho, co vydrží při zobrazení dat. Je zkrátka vidět, že mapa je na šestkových Fénixech fakt velký žrout, zatímco na sedmičkách je zobrazení mapy sotva poznat. Jiný příklad: aktivita s mapovou navigací dlouhá 2:45 h si vzala jen sedm procent (a to samé na Epixech 51 mm).
Poznámka: Když jsem neměl srovnání s Epixy 51 mm a Fénixy 7X, tak mi výdrž F6X s navigací přišla v pohodě a nenapadlo mě se nad tím vůbec pozastavovat. Když ale vidím, jaký Garmin udělal pokrok, už nejsem s výdrže F6X tak unešen jako dříve.
Oboje hodinky jsem dobíjel ve čtvrtek ráno a o necelý týden později ve středu ráno měly Fénixy 7X Pro 50 %, zatímco Fénixy 6X jen 9 %. Přitom ještě v pondělí odpoledne před výše zmíněnou jízdou to bylo 64 % a 48 % - tedy rozdíl takový očekávatelný. Jízda s navigací pak ale F6X vyšťavila na 30 % a v úterý dopoledne jsem absolvoval další aktivitu s mapou, kdy si hodina a půl vzala 17 %. Zbytek cesty (hodina) jsem dojel jen se zobrazenými daty a F6X přišly jen o 2 %. Čili mapa na starých Fénixech fakt žere.
Přehled aktivit a časů:
- chůze a kolo s GPS: 9:15 h
- kolo s navigací a mapou: 3:10 h
- kardio, síla: 2:15 h
Náročná volba
Zkrátka když si vezmu, co všechno umí sedmičky (a Epixy) navíc a jak parádní mají výdrž, je to jasný důvod pro upgrade. Jenže stále je tu jeden parametr, a ten je natolik – pro mě – důležitý, že může všechno ostatní zcela zastínit. A tou je čitelnost displeje, kterou mají Fénix 6X Pro Solar naprosto parádní. Kombinace krycího skla Gorilla Glass DX (GGDX), absence dotyku a původní (slabé) solární vrstvy má jednak velmi nízké odlesky, jednak skvělý kontrast. Data a mapa jsou na displeji vidět naprosto skvěle a většinu času se obejdu bez podsvícení.
Výhodou je, že se Fénixy 6X nabízely s GGDX i v titanovém provedení, které je zhruba o deset gramů lehčí než ocel. Oproti tomu Fénixy 7X se v titanu prodávají pouze se safírem, který má výrazně horší optické vlastnosti. Pokud chcete GGDX, musíte se spokojit s ocelí a ta už je na ruce fakt cítit – v tomto provedení váží o zásadních 15 gramů více než F6X Pro Solar (více jak pětina). Nehledě na to, že displej i tohoto modelu se leskne o dost více než GGDX na F6X (protože dotyk a účinnější solár).
Čtěte dále: Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně?
Zajímavou volbou jsou jistě Epixy Pro, které jsou i v safíru čitelnější ve většině situacích (displej svítí sám o sobě a není tu solární vrstva), Fénixy mají navrch opravdu jen za slunečného a ideálně bezmračného počasí. Kromě toho výdrž modelu Epix Pro 51 mm je tak dobrá, že má na Fénixy 7X dokonce lehký náskok. Bohužel i tento model, pokud jej chcete bez safíru, se v provedení GGDX nabízí jen v ocelovém provedení a je tudíž těžký – tělo má 70 gramů. A to je fakt hodně, zkoušel jsem to a tak vysoká hmotnost mi už vadila, a to zejména při aktivitě.
Nepřehlédněte: Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?
Jak z toho ven? Titanové Fénixy 6X Pro Solar s GGDX jsou sice hodinky s parádním displejem, ale za novou generací už zaostávají v mnoha ohledech – přiznávám, že mi po těch pár dnech, kdy jsem měl F6X po delší době na ruce, už řada funkcí chyběla. To samé mimochodem platí i pro Instinct 2X, které sice mají dobře čitelný displej a naprosto boží výdrž, ale řada funkcí tu prostě není...
Velké srovnání Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro
- 1. Design, hmotnost, AMOLED vs. transreflexní MIP
- 2. Displej v aktivitě, safír, svítilna, výdrž, nelehká volba
Vzhledem k tomu, že s displejem AMOLED už mám původní Epixy (safír/titan) a Forerunnery 965 s parádně čitelným sklem GGDX (oproti safíru na Epixech nebe a dudy), tak jsem si nakonec ponechal Fénix 7X Pro a nikoliv Epix Pro 51 mm. A to v provedení se safírem, protože titan je fakt lehčí a ověřil jsem si, že těch 60 gramů jsem ještě schopen pro denní nošení akceptovat. Stále je to ale o dost více než titanové Epixy (47 g) či FR 965 (36 g).
Tip: Zajímavou možností jsou Tactixy 7 bez soláru, které sice mají safír, ale odlesků je o kousek méně než u verze solár/safír. Hodinky jsou v titanu, takže mají lehčí pouzdro než ocelové Fénixy 7X Pro. Jen máte starší verzi MIP displeje a snímač Elevate 4.
Diskuse k článku (7)