Tři roky na ruce: Stále skvělé hodinky Fénix 6X – Data, přesnost GPS, navigace, jízda na kole, výdrž (2.)

13.1.2023
Hodinky Fénix 6X Pro Solar sice už nejsou nejnovější, ale stále naprosto skvěle vybavené. K tomu přijdete dobrou výdrž, velký a dobře čitelný displej a celkem nízkou hmotnost. Druhá část velmi podrobné recenze
Velká mapa na F6X

Asi největší výhodou velké displeje je zobrazení mapy vč. navigačních instrukcí a dvou datových polí


Hodinky Fénix 6X Pro Solar jsou pro mě takovou srdeční záležitostí. Je to jediný produkt Garminu, který jsem si oblíbil natolik, že ani po příchodu nové generace se jich nedokážu úplně vzdát. Po skoro třech letech na ruce jsem se rozhodl dát dohromady recenzi rozšířenou oproti původnímu článku z roku 2020 o nové funkce a možnosti, které hodinkám Garmin dopřál. 

V první části jsem se věnoval jednotlivým modelům, rozdílům oproti předchozí a novější generaci (Fénix 5, Fénix 7), novým funkcím jako Stav tréninku 2.0 a jeho metrikám jako noční VST, dále displeji, ovládání, aktivitám a profilům napájení v aktivitách. 

Nesmíte minout: První kapitola recenze Fénix 6X


Osm datových polí

Asi největší výhodou velkého displeje hodinek je možnost zobrazit až osm datových polí. Ještě před lety byla přitom maximem pole čtyři – až do modelu Fénix 5 Plus. Jasně, existují různé doplňky Connect IQ, které dokážou zobrazit více polí, nicméně žádný doplněk mi nenabídl tak dobrou čitelnost, a hlavně upravitelnost jako datová pole přímo od Garminu. Jako ideál vidím sedm polí, které má jedno pole jako hlavní uprostřed a trojicí polí pak nad a pod ním. 

Mapy dostal do hodinek poprvé model Fénix 5X (a dříve Epix, ale tyto hodinky zapadly v dějinách), zde ovšem jen na 1,2“ displeji. A ten rozdíl pouhých 0,2“ je opravdu znát, hodně znát. Díky relativně velkému displeji se na mapu vejdou i dvě datová pole – nikoliv ale pod mapu, kde by ukrajovala místo, ale přímo do mapy. Data jsou tak o něco hůře čitelná, ale stále je to super. Mám zde aktuální vzdálenost a tepovku, což je většinu času vše, co potřebuji. 

Hodinky samozřejmě zobrazí i další datová pole, jako graf nadmořské výšky, grafický ukazatel tepu či data navigace, když je aktivní. Volit můžete z těchto položek: 

  • Vlastní data (až osm datových polí, nespočet položek
  • Zóny tepu (grafické zobrazené aktuálního tepu v zóně)
  • Hodiny (vč. stavu nabití baterie)
  • Dynamika běhu 
  • Dynamika běhu 2
  • Virtuální partner (aktivita proti uložené aktivitě nebo nějakému cíli)
  • Mapa 
  • Kompas
  • Nadmořská výška (graf průběhu)
  • Ovládání hudby

Některé aktivity mají pak specifické datové obrazovky, například sjezdové lyžování, protože je třeba měřit aktivitu trochu specificky – aby se do celkově ujeté vzdálenosti nepočítala lanovka či vlek, dále třeba plavání (obrazovka odpočinku) nebo cvičení v posilovně, kde se počítají opakování v sériích a upravuje hmotnost. A kdyby vám nějaká aktivita nebo datové pole chybělo, můžete si je stáhnout pomocí Connect IQ. 

Čtete dále:

Přesnost GPS

Hodinky mají starší čipset Sony, který je jsem považoval při uvedení na trh za velmi úsporný. S ním hodinky F6X vydrží až 60 hodin při aktivitě s GPS. Hodinky řady Fénix 7 však vydrží ještě déle, ale co je zásadní, jejich GPS je o poznání přesnější. Když jsem zkoušel Epix proti F6X, oboje hodinky měly aktivní jen GPS, byl výsledek ve prospěch Epix – linky pohybu byla rovnější, bez výraznějších „hrbolků“, stejně tak v jednom nepřehledném místě udělaly Epix menší „smyčku“. Ve výsledku to na 2,5 km trase vytvořilo náskok F6X o 200 metrů. 

Prostě Epixy (a tudíž i Fénix 7 či Forerunner 955) jsou přesnější samy o sobě a zapnutí maximální přesnosti pomůže spíše tam, kde fakt je špatný terén s horší viditelností na oblohu. Navíc oproti F6X je nový čipset citlivější, při startu aktivity se chytne dříve, v podstatě okamžitě, a také nemá problém zachytit signál v případě, že jste pod střechou. Často se mi stávalo, že se Epix fixoval ještě předtím, než jsem vyšel ze dveří, zatímco s F6X jsem musel pak ještě venku čekat. Epixy také chytají signál třeba v hokejové hale s kovovou střechou, kde se F6X vůbec nechytá. 

Zkrátka pokud se pohybujete v nepřehledném terénu, je vždy lepší vybrat kromě GPS také Glonass nebo Galileo (oba systémy současně nejsou u F6 možné), přesnost se pak celkem výrazně zlepší. Jen musíte počítat s vyšší spotřebou. 

Další podrobnosti:

Navigace s hodinkami

Jeden z důvodů, proč si připlácet za velký displej, jsou mapy. Ne, že by na menších hodinkách byly nepoužitelné, ale u mapy prostě větší znamená lepší. Už jen proto, že při navigaci je část mapy občas zakryta instrukcemi. Zkoušel jsem mapování na displeji o velikosti 1,2“ a nebylo to ono. Displej 1,4“ nabízí o 36 % větší plochu a je to fakt znát. Jasně, oproti 3,5“ displeji Edge 1030/1040 je to stále ještě hodně málo, ale už je to více než použitelné – tedy pokud nemáte problém se zrakem. Takže pokud potřebujete pro svoje aktivity mapy (běh, kolo), jsou F6X ideálními hodinkami.

Zatímco modely Fénix 6 a Fénix 6S se nabízely i v provedení bez map, Fénix 6X byl v prodeji jen ve verzi Pro, a tedy s podporou map, Wi-Fi a hudbou. V ceně byla nejen kompletní mapa Evropy, ale také aktuální topografická mapa Česka Topo Czech. Bez ní si snad ani ježdění nebo běhání nedokážu představit, je totiž podrobnější a ukazuje i vrstevnice.

O navigaci na hodinkách jsem se podrobně rozepsal ve svém jiném článku, takže jen stručně. Navigovat se můžete nechat přímo k cíli (město, bod zájmu…) zadaném v hodinkách s tím, že trasu vypočítají podle nastavených parametrů hodinky, nebo si nahrajete kurz z aplikace Connect. Ten si vytvoříte buď přímo v Connectu na webu, nebo si importujete GPX z jiné aplikace – já používám Mapy.cz. Je to rozhodně lepší, než zadávat cíl trasy bez dotykového displeje. 

Tip: Snadno a rychle: Jak nahrát trasu vytvořenou v Mapy.cz do navigace nebo hodinek 

Při aktivitě se kromě standardních datových obrazovek zobrazují i další – na jedné vidíte graf stoupání, které vás čeká, takže víte, zda poběžíte/pojedete do kopce či z kopce, kolik výškových metrů ještě musíte zdolat apod. Další obrazovka ukazuje aktuální kurz a čas zbývající do konce, následuje trojice datových polí, z nichž se dozvíte, kolik zbývá do konce (vzdálenost a čas) a také ETA – čas, kdy dorazíte do cíle. Současně se na mapě, ale i na dalších obrazovkách, ukazují navigační instrukce současně se zvukovým a vibračním oznámením. Zkrátka klasika, která se už několik let nemění. 

Dozvíte se víc: Navigace na hodinkách Fénix, Epix a Forerunner 955: Čím větší displej, tím lépe 

Hurá na kolo

Přiznám se, že pokud by se mi hodinky Forerunner 935 na jaře roku 2019 nerozbily, asi bych si Fénix 6X nekoupil. Kombinace hodinek a cyklonavigace Edge 1030 mi tehdy plně dostačovala, nevýhodou byl jen fakt, že jsem si musel hlídat dvě zařízení. Když už mi ale život nadělil komplikaci v nefunkčním tlačítku pro vstup do menu u FR 935, bylo rozhodnutí jednoznačné – raději nové hodinky s pořádným displejem a výdrží než opravovat ty staré. 

První jízdy s Fénix 6X tehdy přinesly velmi pozitivní dojmy. Displej o velikosti 1,4“ umožňoval zobrazit dostatek datových polí a současně i mapu v nějaké rozumné velikosti. Mapa Topo Czech je dostatečně detailní (používám měřítko 80 m) a současně je vidět i kus dopředu, takže jednak vím, kde jsem a jednak se vidím i na odbočky, kam vedou. Zkrátka překvapilo mě, že jsem si oproti Edge 1030 nepřipadal jako bez rukou. 

Tip: Na kole: Mohou hodinky Fénix 6X nahradit cyklonavigaci Edge 1030?

Po příchodu Edge 1040 jsem se ale zase vrátil k ježdění s cyklonavigací. Už jen proto, že vyléčila hlavní neduh předchozí generace, a sice krátkou výdrže. Nyní si dávám na kolo hodinky daleko méně častěji než dříve, už jen proto, že mám často na ruce Epixy a ty se pro jízdu na kole moc nehodí kvůli AMOLED displeji a vysoké míře odlesků. Pokud bych si měl vybrat pro cykloaktivity mezi Epixy a F6X, beru jednoznačně ty druhé jmenované. 

 

Bajkové metriky 

Šestá řada Fénixů byla po cyklonavigacích Edge prvními hodinkami, kde se objevily pokročilé bajkové metriky a funkce ClimbPro. Funkce ClimbPro analyzuje naplánovanou trasu, kterou hodláte absolvovat, a vytáhne z ní všechny úseky, které se jeví jako náročnější stoupání. Jednotlivá stoupání pak ukáže na přehledném grafu nadmořské výšky, díky čemuž víte, jaké průměrné stoupání vás čeká, jak náročné budou jednotlivé části stoupání, kolik budete muset nastoupat metrů apod. Současně víte, kolik takových kopečků vás po cestě čeká. 

Detailně: Funkce ClimpPro přehledně ukazuje, kolik stoupání vás čeká a jaká budou

MTB metriky pak ukazují dynamiku jízdy a je to funkce určená pouze pro horská kola – aktivuje se jen tehdy, zvolíte-li patřičnou aktivitu. První metrika Plynulost ukazuje, jak se vám během jízdy daří udržovat stejnou rychlost. Přitom se samozřejmě zohledňují se faktory jako stálost rychlosti během celé jízdy, plynulost v zatáčkách a další. Obtížnost (v deníku Connect označeno jako Vytrvalost) pak měří náročnost jízdy, přičemž se zohledňují faktory jako sklon stezky a úhly zatáček. Pokud tedy pojedete lesním trailem, kde je řada překážek, klopenek, cesta se vlní nahoru a dolů, pak bude obtížnost vyšší než u rovné cesty po silnici, kde to můžete rozpálit třicítkou.

Tip: Obtížnost, plynulost a skoky: Jak navigace Edge a hodinky Fénix 6 měří MTB dynamiku jízdy 

Přehrávač hudby

Modely Fénix 6 s označením Pro mají navíc kromě map také přehrávač hudby. A to nejen ovládání přehrávače v mobilu, ale vlastní hudby uložené v paměti. Do hodinek můžete nahrát tisíce písniček, záleží na tom, kolik máte volné paměti. Vzhledem k tomu, že mapa Topo Europe a Topo Czech zabere zhruba polovinu z 32 GB, je místa pro hudbu dostatek. 

Podporováno je jak nahrávání hudby přes aplikaci Express, tak stahování playlistů ze Spotify (prémiový účet), Amazonu a Deezeru. Pro mě tato funkce bohužel postrádá smysl, protože jsem předplatitelem Apple Music. Sice jsem si kvůli testu (a své dceři) Spotify předplatil také, ale znamenalo by to pro mě vytvořit si desítky playlistů, nahrát hromadu offline hudby či audio knih, co mám ještě z doby offlajnové atd. A to prostě fakt dělat nehodlám.

Nesmíte minout: Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách Garminu

Navíc se už několik let se při aktivitách obejdu bez sluchátek, protože na kole vám akorát sviští okolo uší a hudba zaniká. A aby nezanikala, musí být nahlas. A když je nahlas, tak nevnímáte své okolí, což zejména na silnici nebo ve městě je dost problém. Hudbu poslouchám při práci nebo v posilovně, ale na kole prostě ne. 

Garmin Pay

Všechny verze Fénix 6 podporují Garmin Pay, tedy placení, případně vybírání z bankomatu pomocí hodinek. Tuto službu už nabízí řada českých bank a služeb, jejichž přehled najdete v samostatném článku, který tu a tam aktualizuji. Nutno říct, že od té doby, co mám možnost placení v hodinkách, ji používám velmi často. 

V aplikaci Connect stačí přidat platební kartu zadáním údajů (škoda, že nelze kartu načíst pomocí fotoaparátu, opisování je velmi zdlouhavé), po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což je bez dotyku trošku zdlouhavější. Pokud ale máte aktivní snímač tepu, stačí PIN zadat jen jednou za 24 hodin. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to.

Podrobný návod: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami 

Jak dlouho vydrží?

Když byly hodinky uvedeny na trh, byl jsem z uváděné výdrže 21 dnů v pohotovosti a 60 hodin s GPS naprosto nadšen. Aby ne, když předtím moje hodinky Forerunner 935 vydržely s GPS sotva 20 hodin. Dnes už těch 60 hodin nepůsobí až tak zázračně jako dříve, protože třeba Enduro 2 zvládnou až 110 hodin, ale stále jsou to obojí super hodnoty. 

Výdrž Fénix 6X Pro (za lomítkem hodnoty se solárním nabíjením):

  • Režim chytrých hodinek: až 21/24 dní 
  • Režim úspory baterie: až 80/120 dní
  • Záznam s GPS (1 s.): až 60/66 hodin
  • GPS a hudba: až 15/16 hodin
  • GPS v režimu UltraTrac (1 min.): až 120/148 hodin
  • GPS expediční režim (1 hod.): až 46/56 dní

Dnes, po necelých třech letech, mi hodinky běžně vydrží okolo devíti desíti dnů se zapnutým snímačem tepu a nějakými deseti až patnácti hodinami GPS aktivity. Po nabití na sto procent stále hlásí těch 21 dnů, ale reálně už je to o něco méně. Skvělé je, že i když vám ráno zbývá nějakých pět procent, máte jistotu, že do večera stoprocentně vydrží. A že když máte deset procent, že se stále můžete vydat na dvou až tříhodinovou aktivitu. 

Šetřit energii můžete vypnutím různých funkcí, od tepové frekvence až po podsvícení displeje. Energii může šetřit i úsporný režim hodinek, který nezobrazuje zbytečně moc dat. Řada Fénix 6 pak byla první, která přišla s úsporným režimem. Jeho zapnutím je možné výdrž prodloužit více než na trojnásobek, a to pouhým zapnutím v menu Rychlé volby – není nutno jednotlivé funkce vypínat či omezovat zvlášť. Můžete si rovněž nastavit, že úsporný režim bude aktivní jen během doby spánku, tj. přes den budou hodinky běžet normálně a jen v noci, kdy je v podstatě nepotřebujete (maximální tak pro ranní budíček), vše se vypne.

Tip: Šetřící režimy Fénix 6S/6/6X: Jak prodloužit výdrž v módu hodinek

A ještě dodatek k výdrži se zapnutou navigací, s ní mají totiž hodinky výrazně vyšší spotřebu. Neustálé zobrazení mapy, která se natáčí ve směru jízdy, výpočet trasy a zobrazování instrukcí, si prostě něco vezme. Zatímco v režimu zobrazení datových polí bez navigace si hodinky berou s připojeným snímačem tepu a rychlosti okolo dvou procent (bez připojených snímačů dokonce jen tři procenta za dvě hodiny), pak s navigací to bylo pět až šest procent – hodinky by tedy měly výdrž do 20 hodin. Stále je to ale super hodnota. 

Solární dobíjení

Solární dobíjení nebylo primárním důvodem, proč jsem si pořídil „sluneční“ model, je aktuálním provedení spíše taková libůstka. Dobíjení probíhá prostřednictvím tenkého proužku okolo displeje (100% účinnost) a prostřednictvím samotného displeje (10% účinnost). Pokud jsou hodinky na slunci denně zhruba tři hodiny, pak se jejich výdrž prodlouží v pohotovostním režimu o tři dny a v režimu GPS o 6 hodin. 

Jenže třeba v zimě, kdy je sluníčka pomálu a pokud svítí, tak je nízko nad obzorem a na solární vrstvu vůbec nedosvitne, je efektivita solárního dobíjení rovna nula. Solární dobíjení tak zhruba polovinu roku je v našich zeměpisných podmínkách v podstatě k ničemu. Na druhou stranu, pokud vypnete optický snímač a vše, co nějakým způsobem snižuje výdrž hodinek (např. připojení k mobilu), pak dokáže slunce baterii udržet „na nule“, nebo ji dokonce nepatrně dobít (o procento za hodně, hodně hodin). Podrobně se solárnímu dobíjení věnuji v tomto článku. 

Tip: Solární dobíjení hodinek Fénix 6X: Jak získat ze slunce maximum?

Ještě dlouho poslouží

Hodinky Fénix 6X ve své nejvyšší verzi Pro Solar v podstatě nemají chybu. Snad jen kromě velikosti, kvůli které se nevejdou do některých manžet a v zimě se přes ně hůře přetahují některé rukavice. Mají velký displej, obří výdrž, zejména když vypnete snímání tepu optikou nebo používáte některý z úsporných režimů.

Jsou vytvořeny především pro běžce nebo další aktivity, u nichž je nutné je mít měřící zařízení na ruce, případně „na sobě“. Ale neztratí se ani při jízdě na kole, když je máte na řídítkách kola. Díky velkému displeji jsou totiž údaje i mapa slušně viditelné i z větší vzdálenosti. 

Přece jen tu ale jedna „chybička“ je: Garmin už nebude tyto hodinky vybavovat novými funkcemi, ty jsou vyhrazeny novým modelům. Přitom řadu z nich, jako je Připravenost k tréninku nebo Ranní report, by hodinky bez problému zvládly. Ale je jasné, že Garmin potřebuje podporovat nové modely a nenapínat svoje síly směrem ke starším. 

Čtěte dále: Může Fénix 6 dostat Připravenost k tréninku a další metriky z Fénix 7? Ano, ale Garmin nechce 

Na druhou stranu, mně na hodinkách nic zásadního nechybí. V nedávném článku tomuto tématu věnoval a udělal jsem přehled funkcí, které jsou pro mne zcela zbytné, které se mi líbí, ale obejdu se bez nich a funkce, které mi fakt chybí. Ale není jich mnoho, v podstatě jde o vylepšené doplňky a Snímek zdravotního stavu. Naopak mi nechybí například vylepšené běžecké funkce či Připravenost k tréninku. 

Tip: Fénix 6X: Co by mi opravdu chybělo oproti hodinkám Fénix 7 či Epix a bez čeho se obejdu 

Ve své dřívější recenzi jsem končil touto větou: „Ať tak či onak, s hodinkami jsem maximálně spokojen a jestli Garmin nepřijde s nějakým výrazným updatem (například celoroční výdrží), nechám si je navěky věků.“ A ono se to tak nějak potvrdilo. Sedmá řada Fénixů mě nepřesvědčila natolik, abych na ni z šestek přešel. Sedmičkové Fénixy jsem otestoval a poslal dál, jediné hodinky, které jsem si nechal, jsou Epixy. A to kvůli unikátnímu displeji a potřebě testovat nové funkce, které Garmin už do starých modelů nepřidá. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 51 × 51 × 14,9 mm 
  • Hmotnost: 82 g včetně řemínku, 55 g tělo hodinek (titanové provedení)
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
  • Displej: nedotykový, průměr 1,4“ (35,56 mm)
  • Rozlišení displeje: 280 pixelů 
  • Baterie: až 21 dnů s měřením tepu, až 60 hodin s GPS a 15 hodin s GPS a hudbou
  • Baterie + solární nabíjení: až 24 dnů s měřením tepu, až 66 hodin s GPS a 16 hodin s GPS a hudbou
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 10 ATM, plavání na hladině
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu a mapy: 32 GB 
  • Cena při uvedení na trh: 23 990 Kč 

Plusy

  • Dlouhá výdrž s GPS
  • Solární nabíjení
  • Titanové tělo s karbonovou povrchovou úpravou
  • Velký a dobře čitelný displej
  • Mapové poklady vč. Topo Czech
  • Přehrávání hudby
  • Měření všech možných aktivit 

Minusy

  • Větší rozměry a hmotnost
  • Nové funkce se do hodinek již nedostanou 

Diskuse k článku (0)
Tagy: