Jak se lyžuje s hodinkami Garminu: Počítání sjezdů, sježděných kilometrů a výškových metrů
Hlavní záložky
Nativní podporu sjezdového lyžování, což je poměrně specifická aktivita dána tím, že velkou část času strávíte čekáním ve frontě nebo na lanovce, měly už hodinky Vívoactive HR. Kromě nejlevnějších modelů bez barometru ji aktuálně najdete ve všech hodinkách, a pokud chybí, lze si nahrát řadu hotových aplikací z Connect IQ. Sjezdové lyžování tak chybí například v modelech Forerunner 45 a Forerunner 55.
Možnosti jednotlivých hodinek se trochu liší, ale v zásadě ukazují to samé. Poprvé jsem tuto aktivitu testoval na hodinkách Forerunner 935 a docela mě překvapilo, jak málo se od té doby změnilo. Na Fénix 6, Fénix 7 či Epix tato aktivita nabízí v podstatě stejné možnosti, a když jsem srovnával ještě s Forerunner 255, tak jsem kromě grafiky (a odlišnému počítání sjezdů) žádné rozdíly v hodinkách nenašel.
Poznámka: Tento článek jsem poprvé publikoval v lednu 2018 právě po testu sjezdové aplikace v hodinkách Forerunner 935.
Aktuální, poslední a všechny sjezdy
Princip měření této aktivity je následující: Po spuštění aktivity hodinky sledují, zda se pohybujete směrem nahoru či dolů, a současně zda je aktivní akcelerometr. Díky tomu lze poznat, zda jste aktuálně na sedačce, vleku či kabince, či zda si to svištíte ze svahu dolů. Ve chvíli, kdy stojíte ve frontě či jedete lanovkou nahoru, je zastaven odpočet času. Ten se spustí, až začnete sjíždět svah dolů.
Sjezdové lyžování má dvě základní obrazovky: aktuální sjezd a sjezdy celkem. Sjezd se aktivuje automaticky, nemusíte nic dělat - stačí slézt z vleku a rozjet se. Aktivitu si tak můžete pustit jak dole pod lanovkou, tak až nahoře - je to jedno.
Aktuální sjezd ukazuje tyto údaje:
- dobu sjezdu
- vzdálenost
- sestoupané metry
- maximální rychlost
- průměrnou rychlost
Do doby sjezdu se nepočítají chvíle, kdy zastavíte. Když se tak kocháte či fotíte, případně si upravujete oblečení, na dobu aktuálního sjezdu to nemá vliv. Když sjezd dokončíte a nasednete zase na vlek (a tedy jedete nahoru), změní se obrazovka aktuální sjezd na poslední sjezd - hodinky poznají, že sjezd byl dokončen. Současně se tento sjezd započítá do celkových statistik. Ty vidíte na druhé obrazovce, sjezdy celkem.
Obrazovka sjezdy celkem ukazuje následující:
- počet dokončených sjezdů
- celkovou vzdálenost sjezdů
- celkově sestoupané metry
- maximální rychlost (všech sjezdů)
- průměrná rychlost (všech sjezdů)
Řada dalších dat
Kromě toho si můžete přidat vlastní datové obrazovky, například s nadmořskou výškou, dobou lyžování, teplotu, aktuální rychlost apod. Najdete zde samozřejmě jen data, která souvisí s lyžováním. Z dalších obrazovek je tu klasicky průběh nadmořské výšky, který je na Fénixech hezky zubatý - protože výjezdy jsou jen rovné vertikální čáry.
Pokud máte Fénix 6, Fénix 7 (a odvozené modely), Epix či Forerunner 945/955, pak se vám na obrazovce s mapou ukážou zimní mapy lyžařských středisek, kde jsou vidět jak jednotlivé trasy, tak vleky. Nemůžete-li mít jako já hodinky přímo na kůži, protože moje bunda má návlek přes prsty (a tudíž i přes zápěstí), lze jako obvykle pro měření tepovky použít klasicky hrudní pás.
Poznámka: V české středisku Buková hora se mi na Epixech neukázala zimní mapa, nýbrž klasická TopoCzech. Proč, to nevím...
Jakmile aktivitu ukončíte a uložíte, můžete si zobrazit přehledy - jednotlivé sjezdy, mapu, graf výšky apod. Zkrátka jako u běhu nebo jízdy na kole. Po celou dobu lyžování je zapnutá GPS a spotřeba je stejná jako u ostatních GPS aktivit - například u čtyřhodinového lyžování s FR 935 to znamenalo nějakých 20 % baterie (jen GPS), u šestihodinové aktivity na Fénix 6X pak zhruba 16 % s nastavením GPS+Glonass.
Tip: Aktivitu můžete na hodinkách řady Forerunner a Fénix pauznout podobně jako jízdu na kole nebo běh. To se hodí, když uprostřed lyžovačky jdete na oběd a nechceet mít zbytečně aktivní GPS.
Pohled do deníku Connect
Zajímavé jsou rozdíly v naměřených datech mezi jednotlivými modely. Na Forerunner 935 mi hodinky před lety počítaly do vzdálenosti jen sjezdy a současně byly na hodinkách v grafu nadmořské výšky vidět v místech výjezdů zlomy. Když jsem se však podíval do webového deníku Connect, byl graf nadmořské výšky krásně zaoblený - výjezdy byly součástí grafu. Ale jen do chvíle, kdy je přepínač nastaven na čas; jakmile přepnu na vzdálenost, už jsou v grafu vidět zlomy.
Na Fénixech, Epixech a Venu 2 je to podobné - do vzdálenosti se počítají jen sjezdy a na grafu nadmořské výšky jsou vidět zlomy v místech výjezdu. Rozdíl oproti FR 935 je v tom, že tyto zlomy jsou vidět také v deníku Connect, a to jak s přepínačem čas, tak vzdálenost. Zkrátka na těchto hodinkách to funguje tak, jak má.
To ale neplatí pro Forerunner 255 a Forerunner 955, kde se počítají do vzdálenosti i výjezdy, takže celková vzdálenost v aktivitě je dvojnásobná. Je tím tak ovlivněna i statisitika jednotlivých sjezdů, ty jsou dvakrát delší, a průměrná rychlost se počítá vč. výjezdu lanovkou. Nevím, proč to Garmin změnil, když u modelu FR 935 to fungovalo správně. Je to zbytečně matoucí a nepřehledné.
A pak je tu aplikace stažená z Connect IQ, Skiing App Professional. Tam se počítají do celku kromě sjezdů rovněž výjezdy, ale jednotlivé výjezdy a sjezdy jsou oddělené. Celkový počet sjezdů je tak na první pohled dvojnásobný. Avšak statistisky skutečných sjezdů nejsou ovlivněny výjezdy tak, jako u FR 255/955. Z přiložené obrazovky z deníku Connect je pak patrno, co aplikace dokáže zaznamenat.
Diskuse k článku (6)