Stav tréninku: Funkce hodnotící, zda trénujete hodně, málo, nebo tak akorát (starší hodinky)
Hlavní záložky
Tento článek se týká staršího Stavu tréninku, který se aktuálně nachází například v modelech Fénix 5/Plus nebo Forerunner 945. Novější modely jako Fénix 6, Fénix 7, Epix, Forerunner 255 a Forerunner 955 pak mají inonovanou verzi, kterou Garmin označuje jako 2.0. Ta pracuje odlišně a reflektuje více sportů než běh.
Nepřehlédněte: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů a je výrazně použitelnější
Od modelu Fénix 5 a Forerunner 935 nabízejí hodinky Garminu hodnocení stavu vašeho tréninku. Stačí si zapnout doplněk Výkon a sledovat data, jaká vám hodinky ukazují po každém tréninku.
Hned hlavní obrazovka ukazuje, v jakém stavu se váš trénink právě nachází. Na obrázku vidíte, že můj trénink je produktivní, což podle Garminu znamená, že moje aktuální tréninková zátěž posouvá mou fyzickou kondici a výkon správným směrem. Ovšem abych si svou fyzickou kondici udržel, měl bych vkládat do tréninku i období regenerace. Dále tento doplněk ukazuje, zda je fitness a zátěžová část mého tréninku na vzestupu, nebo stagnuje či dokonce klesá - to zobrazují patřičné šipky.
Trénujete dost, nebo málo?
Co se tedy po Stavem tréninku skrývá? Nutno říci, že tato funkce vyhodnocuje především běh - když budete jezdit pouze na kole bez měřiče výkonu v pedálech, tato funkce se vás nebude týkat. Abyste tak získali nějaké hodnocení, je třeba uskutečnit minimálně dva běhy (nebo jízdy s měřičem výkonu) v období kolem jednoho týdne. Funkce Stav tréninku pak zanalyzuje nejen aktuální běh, ale i vaše dlouhodobé tréninkové návyky. Nabízí vám tak velice užitečný náhled na to, jak si opravdu vedete.
Podle Garminu tak snadno zjistíte, zda je váš aktuální trénink dostatečně intenzivní – nebo dostatečně dlouhý – aby vedl ke zlepšení vaší kondice. Zjistíte, zda trénujete dostatečně tvrdě na to, aby to mělo skutečně dlouhodobý význam, nebo zda je intenzita tréninku příliš nízká. Stav tréninku vám také pomůže v rozhodování ohledně budoucích tréninků tím, že automaticky bere v úvahu změnu v úrovni kondice, vaši momentální (sedmidenní) tréninkovou zátěž a případné změny v tréninkové zátěži v porovnání s předchozím tréninkem.
Tento výpočet zaštítěný společností Firstbeat využívá několik rozměrů vašeho individuálního fyziologického modelu. Změny v úrovni vaší kondice vyjádřené hodnotou VO2 Max ve spojitosti s vaší tréninkovou zátěží v nedávné minulosti ukazují efektivitu vašich tréninků.
Poznámka: Zatímco pro získání hodnoty VO2 Max při běhu postačí snímač tepu (i optický, ale ten je méně přesný), pro určení VO2 Max při jízdě na kole už musíte mít navíc i měřič výkonu v pedálech. Proto Stav tréninku při cyklistice bude pro většinu lidií nedostupný; jen málokdo totiž jezdí s těmito speciálními pedály.
Máte trénovat více, či méně?
Není ovšem jednoduché a jednoznačně určit, v jakém tréninkovém rozpoložení se právě nacházíte. Například když přestanete trénovat, vaše kondice se zhorší, ale v závislosti na dřívější tréninkové zátěži se také může stát, že přestávka v zaběhané tréninkové rutině povede ke zlepšení kondice. Stejně tak se očekává, že pravidelné náročné tréninky zlepší vaši kondici, avšak dávejte si ale pozor – pokud budou až příliš náročné a příliš časté, začne se vaše kondice vlivem „přetrénování“ zhoršovat.
Abyste si udělali lepší obrázek o tom, jak to funguje, představte si, že řadu týdnů pravidelně trénujete a vaše kondice se navzdory běžným malým zhoršením a zlepšením ze dne na den celkově zlepšuje. Zařízení tento trend automaticky rozpozná a váš stávající tréninkový program bude označen jako „produktivní“. Podobně se může stát, že trénujete velmi intenzivně, vaše kondice se ale začne zhoršovat. V takovém případě bude váš trénink označen jako „nadměrný“ a bude vám doporučena dodatečná regenerace.
Stavy tréninku
Jaké tedy mohou být stavy, které vám hodinky ukážou?
Stoupající – Jste ideálně připraveni na závod! Snížení tréninkové zátěže, které jste v nedávné době provedli, umožňuje vašemu tělu regenerovat a dobře se vyrovnat s předchozím tréninkem. Důležité je dobré plánování, protože aktuální stoupající stav lze udržet pouze krátkou dobu.
Produktivní – Jen tak dál! Vaše tréninková zátěž posouvá vaši fyzickou kondici správným směrem. Abyste si kondici udrželi, nezapomeňte vkládat do tréninku i období regenerace.
Udržování – Aktuální tréninková zátěž je dostatečná pro udržení aktuální fyzické kondice. Pokud chcete vidět zlepšení, přidejte si další cvičební aktivity nebo zvyšte objem tréninku.
Regenerace – Lehčí tréninková zátěž umožňuje regeneraci těla, která je nezbytná při delších obdobích intenzivního tréninku. Až se budete cítit připraveni, můžete tréninkovou zátěž zase zvýšit.
Neproduktivní – Vaše tréninková zátěž je na dobré úrovni, fyzická kondice vám však klesá. Vaše tělo může mít potíže s regenerací. Zaměřte se na celkové zdraví, například stres, výživu nebo odpočinek.
Podtrénování – Týden nebo déle jste trénovali výrazně méně než obvykle, a to se podepisuje na vaší kondici. Pokud chcete vidět zlepšení, zkuste zvýšit tréninkovou zátěž.
Nadměrná – Vaše tréninková zátěž je natolik vysoká, že už se stává kontraproduktivní. Vaše tělo si potřebuje odpočinout. Zařaďte si do programu lehčí trénink a umožněte tělu regeneraci.
Žádný stav – Aby hodinky mohly určit váš stav tréninku, potřebují mít k dispozici jeden až dva týdny záznamů vaší tréninkové historie včetně posledních aktivit s hodnotami VO2 Max z běhu nebo cyklistiky.
Dalšími možnosti doplňku Stav tréninku se věnuje článek o tréninkové zátěži
Diskuse k článku (0)