Bruslení na ledě i na inlajnech: Velmi zvláštní rozdíly mezi Fénixy/Epixy, Instincty, Forerunnery a Venu 3

2.1.2025
Garmin sice do hodinek postupně přidal aktivitu pro bruslení na ledě a inlajnech, ale současně vytvořil řadu rozdílů mezi jednotlivými modely, které moc nechápu. A třeba nové Fénixy 8 a Endura 3 jsou na tom hůře než Fénixy 7 či Epixy
Zima, to je bruslení na ledě

Trvalo léta, než Garmin konečně přidal do seznamu aktivit na hodinkách bruslení. Jen to stále nemají všechny modely, například chybí na Instinctech 2/2S


Jak jsem už psal v článku o desítkách nových aktivit a sportů (září 2023) na hodinkách Epix, Fénix 7 a Forerunner 255/265 a 955/965 se tehdy poprvé objevilo také Bruslení. Nejprve jen na ledě, později na inlajnových bruslích. Obě aktivity jsou ale shodné, liší se jen následnou kategorizací v deníku Connect. Nyní už mají tuto aktivitu prakticky všecky nové modely.

Sama aktivita (aktivity) neměří nic speciálního - v zásadě jen rychlost, trasu a čas. Ještě nějaký rok a půl zpátky jsem bruslení na ledě i na inlajnech řešil tak, že jsem použil aktivitu jinou, nejčastěji běžecké lyžování, a u té pak v Connectu změnil typ. Ostatně tak to budou mít i do budoucna starší hodinky, kde se s rozšířením dalších sportů nepočítá.

Nepřehlédněte: Bruslení na ledě a inlajnech: Garmin nemá u starších hodinek nativní aktivitu. Řešení je ale snadné

Jak se aktivity jmenují?

Zatímco v létě jsem vyzkoušel bruslení na inlajnech (jezdím primárně na Knížecí louce v Moravské Třebové), v zimě zase jezdím na ledové ploše, ideálně na zamrzleném rybníce. Zajímavé je, že v různých hodinkách se aktivita jmenuje různě. V následujícím seznamu můžu posloužit hodinkami, kde to můžu ověřit (mám je fyzicky v ruce):

  • Venu 3: Bruslení (inlajny chybí),
  • Forerunnery 255: Bruslení a Inline bruslení,
  • Forerunnery 965: Bruslení a Jízda na kolečkových bruslích,
  • Instincty 2X: Bruslení na ledě (inlajny chybí)
  • Epixy a Fénixy 7: Bruslení a Inline Skating,
  • Fénixy 8 a Endura 3: Inline bruslení a Bruslení na ledě.

Fakt divné. Ale nutno poznamenat, že rozdílné a anglické názvy mohou být způsobeny tím, že mám všechny hodinky v betatestu, a ve chvíli, kdy se nová aktvita objeví poprvé, má zpravidla anglický název. A ten jí často zůstane. Proto třeba na FR 965 nebo Fénix 8 mám místo Meditace anglicky Meditation.

Když jsem měl původní Instincty 2X, měl jsem na nich Ice Skating, ale na kusu, co jsem reklamoval, už to bylo Bruslení na ledě. Čili je možné, že se na vašich hodinkách bruslící aktivity jmenují odlišně.  Mimochodem, na Venu 3 a Instinctech 2X je k dispozici pouze bruslení na ledě a na Instinctech 2 pak chybí jak bruslení tak inlajny. Tam si musíte pomoct tak, jak jsem odkazoval výše

Rozdíly, kterým moc nerozumím

Když jsem bruslení testoval poprvé, bylo to v létě na inlajnech. Na hodinkách Fénix 7X Pro a Forerunner 965 jsem si nastavil datovou obrazovku se sedmi poli, konkrétně stopky, rychlost, průměrku, vzdálenost, tepovku, průměrnou tepovku a hodiny. A tady jsem narazil na rozdíly. Zatímco na Fénixech 7 (a Epixech) si můžete přidat mapu, profil nadmořské výšky, virtuálního partnera či hudbu, na Forerunnerech nikoliv. Tam můžete mít jen datové obrazovky (platí to pro inlajny i pro bruslení na ledě).

 

 

Nadmořská výška je sice u bruslí na ledě celkem k ničemu, ale třeba mapa by se hodila. Ale chápu, vývojáři sekce Fitness naznali, že na bruslích se pohybujete jen v omezeném prostoru a mapa není třeba. Většinou se bruslí v kryté hale a ne na otevřené ploše. (U inlajnů je to ale něco jiného...) Na instictech 2X je pak k dispozici jak mapa, tak profil nadmořské výšky. 

Poznámka: Na druhou stranu, já v zimě bruslím takřka výhradě na zamrznutých rybnících, pokud počasí dovolí. Kryté haly mě nebaví, moc lidí a omezený prostor, kde se člověk nemůže vyřádit. A nebo na vesnickém hřišti, které je odkryté. Čili i u bruslení na ledě by se mapa hodila. 

Na Fénixech 7 (a Epixech) mi naopak chybělo nastavení automatických okruhů - okruhy si můžete dělat pouze manuálně tlačítkem Lap. Ale když si jej chcete vypnout, abyste se jeho stiskem dostali do přehledu posledních doplňků, máte smůlu. Takže zatímco Forerunnery mi krásně počítaly okruhy po jednom kilometru, Fénixy nikoliv. To samé platí pro I2X - i ty umí automatické okruhy.

Mimochodem, na FR 965 nechybí možnost nastavení mapy, ale už ji pak nejde zobrazit při aktivitě (viz výše). Vzhledem k tomu, že tento stav už přetrvává zhruba rok a půl, tak už nepočítám, že by to Garmin nějak opravil nebo vylepšil. Epixy a Fénixy 7 pak umí ještě měnit profil napájení, což Forerunnery nemají vůbec. 

No, a hokej nám v tom udělaly Fénixy 8 (+ Endura 3 a Fénixy E), jejichž uživatelské prostředí vychází z Forerunnnerů 965. A tudíž nemají možnosti nastavení stejné jako Fénixy 7 a Epixy, ale jako Forerunnery! A teď se v tom vyznejte. Čili nezobrazí při aktivitě mapu, ale zase mají automatické okruhy. No, kdo to z předchozích odstavců pochopil, je borec.

Indoor i outdoor

Před spuštěním samotného bruslení se hodinky zeptají, zda jde o bruslení venku, či uvnitř. U venkovního je GPS aktivní, u vnitřního samozřejmě nikoliv. Datové obrazovky jsou shodné, takže u vnitřního bruslení nevidíte vzdálenost, ale jen stopky a tepovku. Vnitřní využijete na krytém stadionu - ale i tam se mi většinou signál chytit podaří.

TIp: Lepší GPS: Nové hodinky dokážou zaznamenat aktivitu i na krytém stadionu. Třeba bruslení

Po ukončení aktivity se zobrazí standardní souhrn stejně jako u běhu či jízdy na kole. Výhodou samostatné aktivity je i to, že má v historii na hodinkách vlastní ikonu a hodinky tak hlídají váš týdenní přehled - kolik jste nabruslili. Protože se ale spojuje vnitřní i venkovní bruslení, není hlavním ukazatelem vzdálenost, ale čas - ten měří oba typy aktivity. 


Diskuse k článku (19)
Tagy: