Recenze chytrého tlakoměru Index BPM: Automatické ukládání měření tlaku do deníku Connect
Hlavní záložky
Tlak si měřím už více než dva roky, plus minus pravidelně, abych měl jistotu, že je vše ok. Nízký či průměrný tlak je důležitý ve chvíli, kdy mám protézu aorty – jde o tepnu, která čelí největšímu náporu. Veškerá krev pumpovaná srdcem prochází nejdříve tudy, teprve pak se větví do dalších, tenčích tepen – artérií a krkavic. Více než rok a půl jsem bral léky na snížení tepové frekvence (nižší tep znamená zpravidla i nižší tlak) a zpočátku také lék na snížení tlaku (rozšiřuje cévy).
Tip: Jak fungují beta-blokátory: Snižují stres, tepovou frekvenci i krevní tlak. Jak ovlivňují můj život?
Někdy v loňském roce mě napadlo vyzkoušet ruční zadávání tlaku do aplikace Connect – abych měl historii. Tlakoměr Livsane, který používám, si sice pamatuje 60 měření, ale neukáže grafy a vývoj v čase, navíc není po ruce, když se chci na data podívat nebo ukázat lékaři. Měl jsem tak „chytrý“ tlakoměr, ale manuální – bez automatického přenosu dat. Jakmile si změřím tlak (snažím se alespoň denně), zadal jsem údaje do Connectu.
Čtěte dále: Měření tlaku s Garminem: Chytrý tlakoměr Index BPM konečně koupíte i u nás. Jak sledovat tlak v Connectu?
Vysoký tlak ale není problém jen tehdy, pokud jste po operaci – jak jste se mohli dočíst ve starším textu, podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí má téměř polovina dospělých Američanů vysoký krevní tlak. Ten zvyšuje riziko srdečního infarktu, mrtvice, komplikací v těhotenství a dalších zdravotních problémů, ale jeho příznaky jsou „často tiché“. A proto uniká pozornosti, řada lidí o tom, že má vysoký tlak, ani neví.
Nepřehlédněte: Proč vysoký krevní tlak škodlivý pro vaše zdraví? Co jej pomáhá dostat pod kontrolu?
Ekosystém Garminu
Tlakoměr Index BPM byl na trh uveden už někdy před dvěma lety, ale teprve v polovině dubna (2024) byl schválen pro použití v Evropě. Je to stejné jako s měřením EKG. Na trhu jsou hodinky, které jej podporují, například Venu 3, Fénix 7 Pro nebo Epix Pro, ale měření funguje jen v USA a několika dalších zemích. V Evropě tuto funkci lze zprovoznit jen pomocí triku, ale oficiálně nikoliv.
Stejně jako váha Index S2 ani tlakoměr Index BPM není levný – stojí násobně více než obyčejný model; ten svůj jsem v akci kupoval před dvěma lety za necelou tisícovku. Na druhou tyto „online“ tlakoměry nejsou levné obecně, takový Omron Evolv, který se Garminu náramně podobá, stojí stejně – 4 490 Kč. Ale Index BPM má tu výhodu, že spadá do ekosystému Garminu a je tak přímo propojen s deníkem Connect.
Čtete dále: Recenze chytré váhy S2: Automatické sledování hmotnosti a tělesných metrik až pro 16 lidí
Jakmile se totiž jednou dostanete do ekosystému jednoho výrobce, už není cesty ven. A proto mám v rodině všechny mobily iPhone a tablety iPad, všechny počítače a notebooky s Windows a všechna svoje kola Trek. A sportovní vybavení Garmin, žádné jiné. Prostě všechno je jednodušší a krásně to do sebe zapadá, a i když to není zpravidla levnější řešení, je to pohodlnější.
Snadné měření a ukládání
Index BPM je kompaktní tlakoměr, který má manžetu přímo na těle, takže nemá dvě části – přístroj a manžetu propojenou vzduchovou hadičkou. To usnadňuje transport, jen si říkám, že by se mi hodilo nějaké pouzdro, do něhož by se tlakoměr schoval. To ale v dodávce není. Samotný přístroj má velikost holícího strojku, manžeta je pak stejně široká (anebo vysoká, jak se to vezme) jako zařízení. Je hodně dlouhá, aby si ji mohli nasadit o rozměrnější lidé – zvládá paži až 42 cm.
Není to tak, že byste ji pokaždé rozepínali a zapínali, což je poměrně nepohodlné a když máte tlakoměr na paži, s manžetou se blbě manipuluje, je totiž měkká. Jakmile ji ale jednou zapnete – nemusíte ji vůbec příliš utahovat, tak už tlakoměr jen sundáváte a nandáváte; manžetu neuvolňujete. Měření je pak velmi rychlé, prostě si nasunete „rukách“ a stisknete tlačítko, s manžetou už nemanipulujete.
To ale neplatí ve chvíli, kdy tlakoměr v rodině používá více lidí, zvlášť, když má každý jinak velkou paži. Pak už je to trochu opruz, to si přiznejme. Tím, že manžeta měkká a nemá oporu jako na mém běžném tlakoměru, kdy na paži drží sama o sobě, se velmi tlakoměr velmi špatně nasazuje jednou rukou – neustále uhýbá a padá pod vlastní vahou, a skoro není možné manžetu dotáhnout. Tehdy je lepší, když vám někdo pomůže.
Tlakoměr Index BPM k testu zapůjčil obchod Pulsmetry.cz
Až 16 uživatelů. Jenže měření se neuloží
První připojení znamená aktivovat Buetooth, spárovat Index BPM s deníkem Connect a rozchodit Wi-Fi; to je stejné jako u váhy. Pak si jen pojmenujete svůj profil (max. pět písmen), další data zadávat nemusíte, ta se načtou z vašeho deníku. Pokud máte více uživatelů, v nastavení je pozvete – musíte je mít v přátelích. Jakmile pozvánku přijmou a zvolí si přezdívku, automaticky se přidají do seznamu.
A proč je důležité připojení k Wi-Fi? Změřená data se totiž ukládají stejně jako u váhy Index S2 právě pomocí bezdrátové sítě. Wi-Fi sítí můžete mít až sedm, tj. jednu doma, jednu na chalupě, další třeba v práci, zkrátka všude tam, kde se pohybujete. Při každé změně nastavení, ať už přidání Wi-Fi nebo uživatele je třeba zařízení spárovat přes Bluetooth s mobilem a data poslat do tlakoměru. Případně si mzměřit tlak a při synchronizaci se změny přenesou přes Wi-Fi.
Když pak měříte, dolním tlačítkem přepínáte mezi uživateli a prostředním spustíte měření. Horní tlačítko slouží pro aktivaci Bluetooth a spojení s mobilem. Jakmile proběhne měření – opět naprostý standard, nafoukne a vyfoukne se manžeta – data se uloží přes Wi-Fi do deníku Connect. Pozor, displej je umístěn dole, nikoliv nahoře, abyste si data mohli přečíst. Ukáže se systolický a diastolický tlak a průměrná tepová frekvence. Displej je typu OLED, hůře čitelný a někdy viditelně bliká.
Stejně jako u váhy i zde si může změřit tlak host, data se jen ukážou, ale neuloží. Čili tlak si může změřit třeba vaše návštěva. Ale pozor, zatím má Garmin v tlakoměru nepříjemnou chybu, a sice že data se ukládají jen u primárního uživatele, ale už ne u sekundárních. Čili měřit se mohou, ale stejně jako hostu se jim data neuloží a budou si je muset případně zapsat ručně. Při pokusu uložit měření se na displeji objeví velké „X“.
Když jsem pročítal diskuze na webu Garminu, mnozí uživatelé v Evropě, kteří chtějí mít tlakoměr pro více uživatelů, raději přístroj vrátili, než aby museli čekat na vyřešení problému. Garmin o problému ví, ale zatím zřejmě moc netuší, co s tím. Zkusil jsem i postup pro aktualizaci firmwaru, což znamená odpojení od Connectu, reset, vyndání a vrácení baterií a znovu připojení, ale firmware mám stále 1.06 – a nejnovější je podle všechno 1.07.
Přesnost měření
Během týdne jsem udělat několik desítek měření v různých situacích – ráno, večer, po aktivitě – a vždy současně s tlakoměrem Livsane. A nutno říct, že měření byla hodně podobná, a to jak u obou tlaků, tak u tepovky. Čili s přesností by neměly být problémy, ostatně tlakoměr schválila pro medicinské použití už před léty americká FDA. Stejně je toto měření jen orientační a mělo by sloužit ke kontrole a případnému podnětu pro návštěvu lékaře.
Měření by mělo být prováděno v klidu, čili ne těsně poté, co jste doběhli z tréninku nebo přišli z posilovny. Před vlastním měřením je dobré nějakých pět minut posedět a vyklidnit se. Cca půl hodinky před měřením byste neměli kouřit, jíst, pít alkohol nebo nápoje s kofeinem. Při měření seďte na židli s opěradlem a opřete se, nohy mějte volně na zemi a nepřekřižujte je. Paži volně položte na stůl dlaní nahoru, aby byla manžeta na paži v úrovni srdce.
Po dokončení měření si můžete v aplikaci Connect doplnit do poznámky příznaky nebo třeba to, že jste aktuálně po tréninku nebo že jdste v nějakém stresu. Zkrátka vše, co by mohlo měření ovlivnit. A pokud nejsou podmínky ideální, je lepší měření opakovat, abyste vyloučili chybu měření. Někteří výrobci doporučují měřit až třikrát a brát spíše tu druhou nebo třetí hodnotu; ty nadbytečné pak můžete z deníku Connect snadno smazat.
Všechno hezké, ale…
Můj původní tlakoměr Livsane zatím prodělal dvě výměny baterií (4×AA) během dvou let, což je naprosto v pohodě. Index BMP také běží na čtyři tužkovky a s nimi by měl vydržet zhruba stejně dlouho – okolo 9 měsíců. Bez synchronizace pak udrží až 100 měření. Navíc je parádně mobilní – lehký (350 g) a bez kabelu, což považuji za jednoznačnou výhodu. Nicméně mi k němu chybí cestovní pouzdro, které naopak k tlakoměru Livsane mám.
Když to shrnu, mám z tlakoměru Garminu celkem pozitivní pocity, které jsou ovšem lehce nahořklé kvůli chybě „X“. Líbí se mi jednoduchost používání, ovšem pokud si chci k měření dopsat poznámku, stejně musím vzít do ruky mobil. A pak už není problém si opsat tři čísla z běžného tlakoměru, který stojí čtyřikrát méně. Stejně tak je třeba promazávat nadbytečná měření, aby nedělala neplechu v trendech a historii.
Zatímco u chytré váhy Index S2 se mi online ukládání váhy (vážím se každé ráno a mobil mi leží někde u postele) hodně líbí a považuji to za užitečné, u tlaku mi online připojení až tak důležité vlastně nepřijde. Stejně si musím sednout, být v klidu a na 99 % mám v té době u sebe mobil, kam si data velmi snadno zapíšu. A když k tomu připočítám nesnadnou instalaci manžety na paži, tak je jasno – Index BPM je parádní geekovina, ale vystačil bych si i s běžným tlakoměrem.
Stručné parametry
- Rozměry: 58 × 145 × 47 mm
- Displej: mono OLED, 32,4 × 21,4 mm
- Rozlišení displeje: 128 × 64 pixelů
- Hmotnost: 320 g
- Obvod paže: 22–42 cm
- Paměť: až 100 měření mezi jednotlivými synchronizacemi
- Konektivita: Wi-Fi a Bluetooth
- Výdrž: až 9 měsíců (vyměnitelné baterie 4×AA)
- Cena: 4 490 Kč (Pulsmetry.cz)
Diskuse k článku (20)