Přehled: Sportovní hodinky pro ženy a pro útlá zápěstí. Od nejlevnějších po nejdražší s maximální výbavou
Hlavní záložky
Hodinky pro uživatele s menším zápěstím, typicky ženy, jsou nedílnou součástí nabídky Garminu. Na malých zápěstích totiž hodinky střední a velké hodinky jednak vypadají nepatřičně, jednak se hůře nosí. Tak jako si urostlý muž nekoupí Fénix 7S, tak si žena s velkou pravděpodobností nepořídí Fénix 7X.
Celkově vzato, Garmin má pro ženy řadu modelů, které jsou spíše stylové – jako Vívomove Trend, Style a Sport a model Lily 2 (kromě Lily 2 Active) to však nejsou sportovní hodinky určené pro měření aktivit. Dále má v nabídce fitness modely, co už řadu sportů změří, ale nemají pokročilé fitness a sportovní metriky jako Stav tréninku či podporu pro méně běžné sporty – řada Venu a Vívoactive.
A pak jsou tu multisportovní modely, které už umí vše, co jejich větší „bratříčkové“ – Instinct 2S, Instinct E, Forerunner 165, Forerunner 265S, Fénix 7S Pro, Epix Pro 42 mm a Fénix 8 AMOLED 43 mm. Plus specializované hodinky jako golfové Approach S42 a S70 42 mm a potápěčské Descent Mk2S odvozené od modelu Fénix 6S. Menší hodinky mají bohužel nevýhodu v kratší výdrži oproti velkým modelům - a někdy celkem zásadně.
Od doby, co jsem naposledy aktualizoval tento přehled, Garmin v podstatě ukončil řadu Venu 2, a to včetně modelů Venu 2 Sq a Venu 2 Plus. Z nabídky už také vypadly hodinky Forerunner 255S či Instinct 2S a mnoho novinek pro menší zápěstí se od představení Vívoactive 5 neobjevilo: Fénixy 8 jsou v menším provedení jen ve verzi AMOLED, s displejem MIP se už nepočítá. Garmin však přidal jedny opravdu maličké hodinky s GPS, a sice Lily 2 Active.
Vybrat hodinky není snadné
Nabídka menších hodinek sice není příliš široká, přesto není lehké si mezi nimi vybrat. Například mé ženě bohatě stačí Venu 2S, které nosí už tři roky. Když jsem jí nabízel Fénix 7S, prohlásila, že jsou to cibule – hodinky jsou totiž výrazně tlustší než V2S a také přece jen o kousek větší. Navíc se jí líbí více AMOLED než klasický MIP – F7S jsem jí nabízel se safírem, kvůli kterému není na hodinky moc dobře vidět v interiéru.
Naopak moje šestnáctiletá dcera nosí Venu 3, tedy hodinky s průměrem 45 mm, což je stejně jako třeba Forerunner 255 a 265 – a menší by nechtěla. Když jsem jí nabízel, že může mít Forerunnery 265, které jsou stejně velké a s AMOLED displejem, nechtěla je – prý k čemu tlačítka, když má dotyk (mobil prý taky nemá tlačítka…). Navíc se jí Venu 3 prostě líbí více díky doslova obřímu displeji a čistému designu (dříve měla Venu 2).
A moje prostřední dcera nosí Forerunnery 165; ne že by si je vybrala, ale zůstaly mi po otestováné a jí se líbí. Možná by ocenila hlasitý reproduktor, ale na druhou stranu, v podstatě všechno dělá z mobilu a neocenila ani Apple Watch. Zkrátka sto žen, sto chutí.
Lily 2 Active
Řada hodinek Lily a další jako Vívomove stála u mě vždy na pokraji zájmu. Hodinky bez GPS mají velmi omezené možnosti pokud jde o sportovní aktivity, ty se omezují většinou jen na počítání kroků či na cvičení uvnitř. S GPS jsou ale hodinky daleko více využitelné.
Garmin proto do řady malých hodinek Lily 2 (38 mm) přidal nejen GPS, ale také řadu sportovních aktivit a nových fitness a zdravotních metrik. Hodinky jsou tak v podstatě shodné s Venu 2, jsou však ještě menší než Venu 2S a lépe tak sednou na ještě menší ruku.
Cena: 8 790 Kč
Hodinky Lily 2 Active: Malý stylový model pro ženy dostal GPS a řadu sportovních i fitness funkcí
Venu 2 Sq
Nejlevnější hodinky z řady Venu 2 mají obdélníkový tvar a oproti předchozí generaci došlo ke zvětšení displeje a současně prodloužení výdrže. Svým tvarem jsou podobné Apple Watch, což se může řadě žen líbit. Nabízejí se v provedení s hudbou i bez hudby a patří k nejlevějším hodinkám Garminu.
Displej je typu AMOLED, což je další rozdíl oproti původním Venu Sq, které měly obyčejné LCD. Displej je tak jasnější a má hezčí barvy. Hodinky se ovládají kompletně dotykem, tlačítka slouží jen ke spuštění aktivity a vstup do menu. Aktuálně už jsou tyto hodinky ve výprodeji a Garmin je aktivně nenabízí.
Cena: 5 490 Kč bez hudby
Stylové hodinky Venu Sq 2: Displej AMOLED místo LCD a výrazně delší výdrž
Venu 3S
Nástupce modelů Venu 2/2S a Venu 2 Plus. Menší model Venu 3S o kousek povyrostl, místo 40 mm má 41 mm. Díky většímu prostoru se ale výrazně zvětšil displej, ten má nyní 1,2" a díky tomu jsou okolo něj i minimální okraje. Hodinky jsou velmi lehké a tenké, takže pro ženské zápěstí ideální.
Garmin navíc vylepšil výdrž, zejména v pohotovosti, a přidal několik funkcí, kterými posouvá tento model směrem k chytrým hodinkám jako Apple Watch. Jde o hlasitý odposlech, tedy možnost volání skrz vestavěný reproduktor, poslouchání hudby nahlas a tréninkové instrukce během aktivity; v podstatě už nepotřebujete sluchátka.
Cena: 9 990 Kč
Vívoactive 5
Ještě nedávno nabízen Garmin hodinky Vívoactive 4/4S ve dvou velikostech, stejně jako Venu 2/3. Nová generace už ale má jen jedno provedení, a to ve velikosti 42 mm - hodí se tedy spíše pro ženské zápěstí než pro mužské. Jsou jen o milimetr větší než Venu 3S a mají stejný průměr jako Epix Pro 42 mm nebo Fénix 7S/Pro. Novinkou je displej AMOLED, zatímco všechny předchozí generace měly transreflexní MIP.
Funkčně jde o ořezané Venu 3, a to konkrétně o možnosti hlasového ovládání, hlasitého reproduktoru a přehrávání hudby nahlas. Jinak zde najdete víceméně to samé. Celkově jde o velmi povedené hodinky, mě osobně vadí jen nepřítomnost barometrů pro přesné určování výšky. Cena je však výrazně nižší než u Venu 3/3S.
Cena: 5 990 Kč
Forerunner 165
Nejnovější zástupce řady Forerunner je dostupný jen v jednom provedení a velikostí je takřka shodný s FR 255S a FR 265S - má průměr lunety 43 mm. Pro urostlého muže je to málo, ale pro ženu ideál. Za cenu jen o kousek vyšší než kolik stojí Vívoactive 5 nabízí hodinky pokročilé tréninkové funkce a barometr, stejně jako dotykové ovládání. Za mě je to výrazně lepší koupě než právě VA5.
Cena: 6 190/6 990 Kč (bez hudby a s hudbou)
Recenze hodinek Forerunner 165: Základní běžecký model s AMOLED
Forerunner 265S
Pokud vám vyhovuje spíše dotykové ovládání, pak se vám bude hodit spíše Forerunner 265S. Kromě standardní pětice tlačítek jako má FR 255S přidává právě dotyk a také displej AMOLED. Je to tedy něco mezi FR 255S a Venu 2S. Vylepšená je i funkční výbava, přibyla například kombinovaná metrika Připravenost k tréninku. Hodinky podporují přehrávání hudby již v základu, není tedy možné koupit levnější model bez hudby. A to je samozřejmě vyváženo cenou, která je o kus vyšší než u FR 255S.
Cena: 9 990 Kč
Recenze hodinek Forerunner 265
Instinct E 40 mm
Toto nejsou typicky stylové hodinky pro ženy, ale ryze outdoorový model. Garmin jej ale nabízí i v provedení pro malá zápěstí s průměrem 40 mm, tedy o stejné velikosti jako Venu 3S. Displej je velmi malý, má jen 0,8“, je černobílý a napůl obdélníkový, a sice s transreflexní vrstvou, která zlepšuje čitelnosti na slunci. Můžete si pořídit i model se solárním nabíjením.
Jde o čistě sportovní hodinky, funkčně jsou vybavené podobně jako FR 255S. Hlavní výhodou je solidní v režimu hodinek, a to až 14 dní. Bohužel, oproti předchozímu modelu Instinct 2S nemá solární provedení a nenabízí ani platbu Garmin Pay. Také výdrž je o něco kratší. Zkrátka, pokud již máte Instinct 2S, upgrade se rozhodně nevyplatí.
Cena: 7 490 Kč
Nová generace hodinek Instinct 2 ve dvou velikostech
Epix Pro 42 mm
Ještě do poloviny loňského roku jediné malé mapové hodinky dispejem AMOLED., dnes už je doplnily Fénixy 8 43 mm s tím, že Epixy Pro budou postupně končit. Malé Epixy sice nedosahují výdrže jako větší modely, ale zase jsou lehké a dobře sedí na menší ruce. V režimu s vypnutým displejem vydrží až deset dnů, v módu always-on pak čtyři dny. A to není moc.
K dispozici jsou modely s krycím sklem Gorilla Glass DX nebo safír, přičemž safírové provedení je lehčí díky titanovým prvkům. Hodinky mají optiku 5. generace, díky které umí měřit teplotu pokožky a EKG. Až na hlasové funkce mají naprosto vše, co dnes Garmin nabízí.
Cena: 14 990 Kč ocelová verze, 17 590 Kč titanové provedení
Hodinky Epix Pro. Tři velikosti, svítilna LED, nový optický snímač a měření EKG
Fénix 7S Pro
V podstatě to samé, co jsem napsal u Epixů, platí i pro Fénix 7S. Rozdílem mezi hodinkami je displej, který je u Fénixů tradičně transreflexní MIP, zatím Epixy jsou vybaveny displejem AMOLED. Nelze říct, jaký displej je lepší, každý má svoje výhody a nevýhody. AMOLED je parádní pro indoor aktivity a pro aktivity v zimním, jarním a pozimním období, kdy nesvítí tolik slunce, Fénixy zase vedou v létě, kdy sluníčko pomáhá zlepšit čitelnost displeje.
Fénixy jsou plně vybavené, v nabídce jsou modely ocelové i titanové se safírem, a to včetně solárního nabíjení. Základní provedení má ovšem omezenou nabídku barev. Bohužel už se stejně jako Epixy Pro doprodávají a nemají svého nástupce. Fénixy 8 jsou dostupné v 43 mm jen s displejem AMOLED.
Cena: 15 490 Kč ocelová verze, 17 490 Kč titanové provedení
Recenze hodinek Fénix 7S Sapphire Solar
Fénix 8 AMOLED 43 mm
Aktuálně nejlépe vybavené a současně nejdražší hodinky Garminu pro malá zápěstí. Ve chvíli, kdy se přestanou prodávat Fénixy 7S Pro a Epixy Pro, to budou také jediné malé mapové hodinky, co Garmin nabízí. Nabízí se jen s displejem AMOLED, s displejem MIP už Garmin nepočítá. Možná se v budoucnu objeví microLED, ale to je otázka ne měsíců, ale spíš let.
Hodinky mají oproti Epixům Pro navíc hlasové ovládání, možnost přehrávat hudbu nahlas a volání z hodinek. Také můžete poslouchat navigační instrukce přímo z hodinek. Kromě toho přidal Garmin i podporu potápění, a to až do 40 metrů. Hodinky tak mají indukční tlačítka a hloubkoměr.
Recenze hodinek Fénix 8 AMOLED
Cena: 21 490 Kč ocelový model, 25 490 Kč safírové provedení
Diskuse k článku (16)