Finálka pro řadu Forerunner: Doplněk zdřímnutí, vylepšené Body Battery, inlajny či obrázky v notifikacích
Hlavní záložky
Řada Forerunner, kterou zahrnují v tomto případě modely FR 255, 265, 955 a 965, dostala stejně jako Fénixy a Epixy ve finálním firmwaru 17.24 nové funkce poprvé uvedené v hodinkách Venu 3. Jde o vylepšené Body Battery a detekci šlofíka. Oproti Venu 3/Vívoactive 5 ale není zdřímnutí součástí Spánkového poradce, nýbrž samostatný doplněk. Spánkový poradce zde zatím zcela chybí.
Tip: Nové funkce pro Epix a Fénix 7: Detekce zdřímnutí, přepracované Body Battery či fáze Měsíce
Zdřímnutí je detekováno automaticky, případně jej můžete spustit sami manuálně přímo z menu doplňku. Před usnutím si pak jen nastavíte, zda se chcete nechat vzbudit (tón, vibrace), či zda se má nechat šlofíku volný průběh. Po dobu spánku se aktivuje režim spánku, který ale na Forerunnerch neumí aktivovat úsporný režim jako na Fénixech a Epixech, jen režim nerušit.
Čtete dále: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí
Nové Body Battery
Zásadně přepracovaný je doplněk/funkce Body Battery, která nyní sleduje i faktory, které jej ovlivňují - spánek, odpočinek, zdřímnutí či aktivity. Vždy uvidíte, kolik bodů každý faktor přidal nebo ubral. Pokud nepřidal nebo neubral nic, neukáže se žádné číslo - a tedy žádný vliv na BB.
Tip: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled
První obrazovka stejně jako dříve ukazuje celý den průběhu BB od půlnoci, nově je tu ale rovnou skóre stresu ve sloupcovém grafu. Druhá obrazovka ukazuje poslední čtyři hodiny vč. stresu jako dříve, přičemž posouvat do historie se můžete jen dotykem, zatímco Fénixy/Epixy dostaly i možnost posuvu tlačítky.
V obou grafech je pak nově barevnou plochou vyznačena doba trvání faktorů ovlivňujících BB - aktivit, spánku či zdřímnutí. Na MIP displeji mi tato plocha nepřijde moc hezká, na AMOLED hodinek FR 965 to ale vypadá o něco lépe - není tak rušivá. Barva jednotlivých ploch se liší podle faktoru - třeba zdřímnutí ji mají modrou, aktivity zelenou.
Nepřehlédněte: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek
Jednobarevný mód Red Shift
Zajímavé zobrazení displeje, kdy se místo barev ukazuje pouze červená (plus oranžová nebo zelená) na černém pozadí. Nemá to žádný speciální význam jako šetření energie - LED diodám je jedno, zda svítí červeně nebo třeba žlutě. Spíše to může šetřit váš zrak v noci, když se nechcete dívat na zářívé barvičky. Případně když jste ve společnosti a nechcete, aby se vám při každé notifikaci rozzářil displej.
Možnost zapnout Red Shift najdete v nastavení displeje, může být buď zapnuto, vypnout nebo po západu slunce - tam mi to přijde nejpraktičtější. Červená netahá oči a nerozptyluje, hodí se třeba při letním pozorování oblohy - dobře si pamatuji, jak jsme na astronomickém táboře byli všichni vybaveni červenými baterkami. Zelená zase může být vhodná pro taktické aktivity s nočním viděním. A oranžová? No, nevím...
Nový denní souhrn
V menu Zdraví a wellness jsem si stejně jako u Fénix 7/Epix všiml několika nových položek, které tam dříve nebyly - a nejsou přitom zmíněny v seznamu novinek:
- Denní shrnutí - Zapnuto/Vypnuto
- Alarmy stresu - Vypnuto/Během události/Po výkonu
- Alarmy odpočinku - Zapnuto/Vypnuto
První položka je podobná jako na Venu 3 či Vívoactive 5, kdy se na konci dne, zhruba dvě hodiny před plánovaným časem spánku, ukáže Denní souhrn - textové hodnocení vašich aktivit či odpočinku. Příklad textu:
„Dnes se vám podařilo vyvážit stres s odpočinkem a také jste se věnovali cvičení. Stále ještě máte dost energie a mohli byste se věnovat nějaké lehčí aktivitě, jako je jóga nebo meditace. Nezapomeňte se před spaním zklidnit, abyste se dobře vyspali.“
Funkce Alarmy odpočinku pak při zapnutí sleduje, jak moc během dne odpočíváte. Ve chvíli, kdy máte nízkou hladinu stresu a současně málo pohybu, jednak se přidá faktor odpočinku do Body Battery, jednak hodinky ukážou zprávu, že odpočinek měl pozitivní vliv na vaši energii. Tuto funkci mají i hodinky Venu 3 či Vívoactive 5.
Vylepšené aktivity
Přibyla aktivita pro inlajn bruslení, která má poněkud zbytečně dlouhý název - Jízda na inline kolečkových bruslích, oproti Bruslení pro běžné bruslení na ledě. Funguje stejně jako klasické bruslení na ledě, je tedy indoor i outdoor. Nastavení se nijak neliší od standardu, nejsou zde žádné funkce navíc - jen měření rychlosti či tepovky. Zajímavé je, že oproti Fénixům/Epixům není možno mít zobrazený graf nadmořské výšky.
Tip: Bruslení: Nová aktivita potěší, ale zatím jen na ledě. Rozdíly mezi Fénixy/Epixy a Forerunnery
Kromě bruslení na inlajnech přidal Garmin také řadu nových sportů, zejména týmových a sportů s raketou. Ty už dříve dostaly Fénixy a Epixy. Velmi mne také potěšilo, že Forerunnery umí konečně zobrazít až osm datových polí v aktivitě. Dosud to byla přitom je šestice. Toto omezení mě trápilo již od chvíle, kdy byly hodinky uvedeny na trh. A jsem nesmírně rád, že Garmin vyslyšel moje tajné prosby. Jediný model, kterého se to netýká, je FR 255S.
Drobnosti na závěr
Majitele telefonů s Androidem by mohla potěšit možnost zobrazit obrázky v notifikacích, což usnadní komunikaci. Nebudete se muset dívat na mobil ve chvíli, kdy vám někdo pošle fotku. Zejména na FR 265 a 965 to může být fajn, zatímco na FR 255 a 955 s pár barvami asi nic moc. Sám to ale nevyzkouším, neboť mám iPhone.
Zajímavá je pak změna systémového fontu na větší (jako u Venu 3), nicméně já bych spíše na FR 965 ocenil možnost změnit font na menší, aby se vešlo na velkou obrazovku více textu. Obecně FR 965 dost plýtvá místem. Tato volba se ale může hodit na menších modelech jako FR 255S/265S.
Parádní překvapení pak na mě čekalo v doplňku Počasí. Ani ne tak to, že si mohu přidat další polohu pro sledování kromě aktuální, ale především to, že Forerunnery konečně ve výhledu na další dny ukážou ne dva dny (jako dříve) dopředu, ale čtyři! Už to není aktuální den+2, ale čtyři dny dopředu (už se neukazuje den aktuální) - a tedy stejně jako na Fénixech a Epixech.
Co mi stále chybí
Stejně jako u Fénixů a Epixů mně zklamalo, že Garmin nepřidal také Spánkového poradce z Venu 3, když už je tu nové Body Battery a detekce zdřímnutí. Ne, že bych takovou funkci potřeboval, mně stejně neustále doporučovala spát devět hodin (tj. maximum), ale jde mi o princip. Spánkový poradce používá v podstatě stejné faktory jako BB, tak stačilo jen přidat pár řádků kódu, zvlášť když Venu 3 patčí do stejné divize jako Forerunnery.
Stále mi také postrádám Poslední doplňky, kdy se podržením tlačítka Back (nebo jiné zkratky) zobrazí přehled posledně použitých doplňků. Tuto funkci mají Fénixy, Epixy, Venu 3 a Vívoactive 5. A zejména v aktivitě se to hodí. Tak počítám, že na Forerunnery přijde v nejbližší době. A když už jsme u těch nedostatků, tak bych fakt ocenil možnost zapnout úsporný režim v režimu spánku.
Kompletní přehled novinek pro Forerunnery (fw 17.24):
- přidána možnost detekce zdřímnutí, včetně nového doplňku Zdřímnutí a aktualizovaného doplňku Spánek
- vylepšený doplněk Body Battery o sledování faktorů
- přidáno zobrazení obrázků v notifikacích (Android)
- možnost zbrazení počasí pro více poloh (FR 955 a FR 965)
- přidána funkce Red Shift (FR 265 a FR 965)
- přidáno inlajn bruslení
- přidán režim velkého písma
- přidány hlasové výzvy pro body na trase (Up Ahead)
- zrušeno omezení maximálního počtu bodů na trase (navigace probíhá po celé trase)
- opravuje některé problémy se službou Spotify a související hudbou
- různá vylepšení a opravy uživatelského rozhraní (například osm datových polí, vylepšení počasí)
- aktualizace firmwaru senzorového centra (Sensor Hub)
Diskuse k článku (50)