Zápisky bloggera (25): Optický snímač vs. hrudní pás. Vadí mi především nekonzistentní chování optiky
Hlavní záložky
Při jízdách na kole používám téměř výhradně hrudní pás. A to z prostého důvodu - nemám rád hodinky na ruce. Jednak nevidím pořádně na data, jednak mi vadí, jak hodinky „plandají“ - i když pořádně utáhnu řemínek. Poznat je to hlavně s těžkými modely jako Fénix nebo Epix Pro 51 mm, u FR 965 nebo Venu 3 mě to trápí méně. Navíc na kole používám hlavně Edge 1040, kde ani jinou rozumnou možnost než hruďák nemám.
Tip: Sedm zásadních důvodů, proč mít při jízdě hodinky na řídítkách kola. A jeden, proč na ruce
Optika má zpoždění
Hruďák je navíc o kus přesnější, což jsem mimoděk vyzkoušel při testu Epix Pro 51 mm loni v létě. Na jedné ruce Epix 47 mm (Elevate 4), na druhé Epix Pro 51 mm (Elevate 5) a na hrudi pás HRM-Pro Plus připojený k Edge 1040. Na první pohled vypadají grafy s tepovkou stejně, ale když se podíváte pořádně, je tu vidět řada rozdílů v průběhu. Průměrná tepovka i maximum jsou ale takřka shodné.
Nepřehlédněte: Hrudní snímače tepu: Základní HRM-Dual, prémiový HRM-Pro Plus a pro plavání v bazénu HRM-Swim (přehled)
Toto ale byla jízda v terénu, kde se hodinky na zápěstí docela pohybují, stejně jako celé tělo. Když jedu po silnici, jsou průběhy vyrovnanější. Zápěstí i tělo je v klidu a přenost je vyšší. U běhu jsou ale rozdíly zásadnější a hlavně u intervalů, kdy optika později reaguje na změhu tepovky.
Čtete dále: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu
Celkem často se mi také stává, že se tepovka oproti hruďáku drží na počátku aktivity o desítky tp/m níže, než se „hladina“ srovná. Anebo při zastavení - tepovka padá dolů pomaleji a při rozběhu se naopak drží dole, jakoby se nechumelilo. Tyhlety nekonzistence se prostě tu a tam objevují a pokud si hlídte tepovku spíše než výkon, pak můžete být z chování optiky zklamaní.
Tip: Srovnání při aktivitě: hodinky Fénix 6X Pro Solar, Epix Pro Sapphire a cyklonavigace Edge 1030 Pro
Indoor aktivity: Co se to s optikou děje?
Pro mě je tedy vždy lepší používat hruďák - ale jen když to jde. Zatímco na kole s hrudním pásem nemám problém, u cvičení a v posilovně mi už trochu vadí - a někdy mám o něj i fyzicky strach. Jde o zejména benchpress, kdy činka doléhá hrudník v místě, kde mám pás. Čili při cvičení používám optiku. Ta ale - jak jsem psal již několikrát - mi neměří při indoor cvičení dobře, ať už jde kardio nebo sílu.
Tip: Trénink v posilovně: Vylepšená aktivita kromě detekce cviků umí ukázat i zapojené svaly
Dává úplně nesmyslné výsledky - průměr na hodinkách s hruďákem mám okolo 80-90 tp/m, ale s optikou klidně i 130 tp/m. Stačí si pustit aktivitu Kardio při chůzi a na druhé ruce mít hodinky, kde opravdu běží aktivita Chůze (s GPS) - a rozdíly jsou propastné. Jako kdyby nebyl problém s měřením samotným (optika u aktivity s GPS naměří hodnoty správně), ale s indoor aktivitami. Něco jako chyba softwaru, nikoliv hardwaru.
Kdykoliv se mi hýbe ruka - a to při cvičení se hýbe skoro pořád, tepovka vyskočí. Když se ruka zklidní, tepovka po chvilce zpravidla padne rovněž. Příklad: Šel jsem dva kilometry. Na FR 965 aktivita Kardio a průměr tepovky 142 tp/m. Na hodinkách Vívoactive 5 aktivita chůze a průměr tepovky 89 tp/m. A dělají mi to všechny hodinky, od Fénix 6X přes FR 965, Instinct 2 až po Fénix 7X Pro.
Čtěte dále: Hodinky Garminu mají problém s měřením u indoor aktivit Kardio a Síla. Ověřeno na čtyřech modelech
Pro měření stresu a VST stačí
Zkrátka optický snímač tepu beru s rezervou, zejména při aktivitách. V klidovém režimu během dne mám pocitově a občasnou kontrolou měření na zápěstí ověřeno, pracuje bez větších problémů. Jen třeba nutno mít rozumně utažený pásek, aby hodinky po ruce „neplandaly“. ČIli tepovka a stres v klidu, tomu se dá i věřit.
Faktem ale je, že někdy i noční VST, které z měření tepovky vychází, se často docela rozchází - o desítky procent. Jedny hodinky naměří 30 ms, ale druhé 40 ms. Pravidelně spím se dvěma hodinkami - a měním i modely - takže mohu srovnávat. A někdy dokonce měřím i na čtyřech modelech současně.
Tip: Srovnání a následná synchronizace: Spánek a hodnoty VST na hodinkách Fénix, Epix a Forerunner
Pocitově mimochodem nevidím nějak zásadní rozdíl mezi optikou čtvrté a páté generace. Ale to jen proto, že neprovozuji HIIT tréninky - Elevate 5 má být přesnější především při aktivitě a to zejména u rychlých změn tepu. Nicméně běžci se stejně více orientují spíše podle wattů (dynamika běhu) než tepové frekvence, která má vždy zpoždění - srdci trvá, než se vyšší fyzické aktivitě těla přizpůsobí.
Pro mě je závěr jasný - na kole či při občasném běhu mám sobě hruďák, při chůzi mi stačí optika a při cvičení mám rovněž optiku, ale naměřené hodnoty neřeším, jsou zpravidla dost mimo. Jediné, co mi vadí, že to pak ovlivní Stav tréninku a Dobu regenerace, protože vysoká (ale nereálná) tepovka výrazně zvýší tréninkovou zátěž. Ale co už...
Tip: Zápisky bloggera (5): Spánkový poradce a jeho rady, podivné chování fitness metrik
Diskuse k článku (15)