Garmin + AMOLED: Stále zapnutý displej nemusí znamenat stále zapnutý displej
Hlavní záložky
Displej typu AMOLED má oproti transreflexnímu displeji jednu velkou výhodu: skvělý kontrast a barvy. Zkrátka vypadá jako na mobilu. Nevýhodou je vyšší energetická spotřeba, což výrobci - Garmin nevyjímaje - řeší různými úspornými opatřeními. Například místo zobrazení bílého pokladu a černého textu používají inverzi, displej se zhasíná, když není potřeba apod.
Na hodinkách Epix či Venu 2, což jsou dvoje AMOLED hodinky, které má Garmin v nabídce, standardně displej zapnutý není. Data se ukážou až tehdy, když si o ně řeknete:
- stiskem tlačítka
- poklepáním na displej
- gestem ruky
Plus minus je to spolehlivé, ale ne vždy. Rukou je občas třeba pohnout víckrát a na displej klepnout rovněž víckrát. Například u Venu 2 se mi poklepání na poprvé snad nezdařilo nikdy, u Epix je to výrazně lepší. Po nastaveném čase (4, 8 nebo 15 sekund) pak displej opět zhasne, případně zhasne okamžitě při obráceném gestu (ruku zase dáte k tělu nebo položíte na stůl), nebo stisku tlačítka Light.
Oba modely nabízejí také režim vždy zapnuto neboli always-on. To znamená, že displej se nikdy zcela nevypne, svítí neustále. Ale po nastaveném čase (opět 4, 8 nebo 15 sekund) se jeho jas sníží na minimum. V místnosti je dostačující, venku už ale nikoliv. Pro „probuzení“ a tedy zvýšení jasu na nastavenou intenzitu je opět potřeba gesto, poklepání či stisk tlačítka.
Ve spánku se pak displej automaticky vypíná, a to dle režimu Nerušit nastaveném v aplikaci Connect. Tehdy je neaktivní gesto, aby hodinky nesvítily při pohybu. Na Epix pak lze nastavit speciální Režim spánku, u něhož lze nastavit i další chování v nočních hodinkách, a to nezávisle pro jednotlivé dny.
Zobrazení vzhledu hodinek
Aby se ještě více šetřila energie, hodinky v režimu always-on po snížení jasu aktivují úsporné zobrazení vzhledu hodinek. Záleží na konkrétním vzhledu, některé jen vypnou minutku, jiné přestanou zobrazovat extenzivní grafiku, a některé se v podstatě úplně vypnout - a zůstanou jen ručičky či digitální čas.
Na Epixech všechny vestavěné vzhledy v úsporném zobrazení stále zobrazují data, maximálně se vypne vteřinovka a nějaká ta grafika. Jinak se ale chovají vzhledy dodatečné instalované z Connect IQ. Například vzhled Mix 'n Match od Garminu, který vypadá fakt skvěle a je datově bohatý, nechá zobrazeny opravdu jen ručičky. Ani data, ani čísla, nic. Jasně, pro rychlý přehled, kolik je hodin, to stačí.
Standardně mám nastaveno, aby jas displeje Epixu byl aktivní 15 sekund, takže jsem čekal, že grafika zmizí až po uplynutí tohoto času - tak, jak je to u vestavěných vzhledů. Jenže grafika instalovaného vzhledu zmizí už po 10 sekundách - a to nezávisle na tom, jak je nastaven jas displeje. Ať už jsou to 4 sekundy, 8 sekund nebo 15 sekund.
Podobně se chová i vzhled Glance Watch Face, který po deseti sekundách nechá zobrazen jen čas, datum a stav nabití baterie. Dobře, to by ještě šlo. Ale jsou i vzhledy, které se prostě po deseti sekundách vypnou úplně a nezobrazí vůbec nic! Takto se chová například vzhled Just Enduro.
Přiznám se, že toto chování mne nejen překvapilo, ale hlavně zklamalo. Na hodinkách s transreflexním displejem nic takového nezažijete a neřešíte (maximálně mizí vteřinovka). Nakonec jsem došel k tomu, že používám jen vestavěné vzhledy hodinek, které ukazují data i v úsporném režimu. A pokud zmizí třeba ciferník sekundovky, tak opravdu až po čase nastaveném u jasu (a tedy 15 sekund v mém případě).
Jas při aktivitě
Na další „zádrhel“ narazíte u aktivity. Hodinky totiž v režimu sníženého jasu fungují i v tomto režimu. Čili pokud je displej vypnutý, při aktivitě neběží a probudí se gestem, dotykem či tlačítkem. Pokud je v režimu always-on, je aktivní snížený jas, který se zvýší opět gestem, dotykem či tlačítkem.
Pokud chodíte, běháte, lozíte, zkrátka máte hodinky na ruce, bude nejspíš v pohodě. Při běhu či chůzi není problém se podívat na hodinky zvednutím ruky a pak pokračovat dál. Ale co v případě, že máte hodinky na kole na řídítkách, kde je vozím téměř výhradně kvůli výrazně lepší viditelnosti dat než na ruce?
V takovém případě máte problém. V režimu sníženého jasu je venku vidět na displeji doslova „velký kulový“. Je tedy nutno displej aktivovat - a to znamená sundat ruku z řídítek a šmátrat po malých hodinkách. Je-li vypnutý dotyk, musíte stisknout tlačítko. Jiná možnost není, gesto totiž v tomto případě není dostupné. A když máte rukavice, jste na tom úplně stejně, i když byste měli aktivní dotyk.
Tady bych ocenil mít možnost displej jasný neustále, aby na něm bylo něco vidět i ve chvíli, když po něm nešmátráte. Jenže takovou možnost Garmin prostě nenabízí. Proč? Protože by to děsně žralo. Stejně tak mi vadí, že si nemohu v datových polích nastavit zobrazení černého textu na bílém pozadí, protože je to jednak čitelnější, jednak přirozenější. Ale opět: zase by to děsně žralo.
A ještě jedna věc mne trápí. Když při aktivitě vydržíte minutu v klidu, displej se vypne úplně. Zní to jako protimluv, ale představte si situaci: jedu na válcích nebo trenažéru a hodinky mám na řídítkách. Hodinky se v podstatě ani nehnou - na trenažéru vůbec, na válcích minimálně, pokud na nich umíte jezdit. A hu, každou minutu abyste je probouzeli. Nehledě na to, že se mi jednou zasekly a displej se probudit nepodařilo, bylo nutno aktivitu vypnout. Zase někdo něco vymyslel...
Krása jen na první pohled
Jak vidno, režim always-on je na Venu 2 a Epix tako trochu něco jako chytrá horákyně. Ani oblečená, ani neoblečená, ani vozem, ani pěšky, a ještě k tomu dar nedar. Je super, že displej AMOLED vypadá jak vypadá, ale k čemu mi to je, když většinu času není vidět. Je to jako obdivovat diamant, co je většinu času zavřený v trezoru, aby se neokoukal...
Diskuse k článku (0)