Jak se běhá s multisportovními hodinkami Vívoactive 3? Je optika přesnější než hrudní pás?
Hlavní záložky
Zásadní výhodou nových generace hodinek Vívoactive 3 oproti předchozím Vívoactive HR je možnost zobrazení čtyř datových polí během aktivity. Teoreticky tak máte k dispozici až 12 polí - maximem jsou stále jen tři obrazovky plus jedna obrazovka s aktuálním tepem.
Jenže to má několik omezení. Datová pole jsou totiž zobrazena všechna pod sebou, na což už na displeji není dost místa. Zatímco Fénix a Forerunnery zobrazí na prostředním řádku dvě hodnoty, VA3 to neumí. Jak to řeší? Horní a spodní řádek mají inverzní zobrazení a lze zde zobrazit jen některá data – stopky, vzdálenost, srdeční tep, kalorie či hodiny. Jen dvě prostřední pole dokážou zobrazit vše.
Omezení, které se dá využít
Dalším rozdílem oproti Vívoactive HR či Fénixů jest ten, že všechny tři datové obrazovky musejí mít stejné rozložení. Nejde tak nastavit, aby jedna obrazovka měla čtyři pole, další tři a poslední třeba jedno. To mi přijde jako velké omezení. Když totiž máte možnost na horní a spodní pole nastavit jen pět různých dat, je jasné, že se některá musejí opakovat.
Třeba kalorie mne vůbec nezajímají, takže v aktivitě pro kolo mám nahoře vzdálenost, dole stopky, na druhé obrazovce srdeční tep a hodiny a na třetí? Na třetí stejná data jako na první, tedy vzdálenost a stopky. A k tomu celkem šest datových polí (na každé obrazovce dvě), což dává dohromady jen deset údajů. Trochu hloupé, ne?
Tohoto omezení lze však využít. Protože dotyk se při běhu špatně ovládá, nastavíte si automatickou rotaci obrazovek. Na horní a dolní pozici umístíte data, která chcete vidět neustále, například celkovou vzdálenost a tep. Na druhou a třetí pak postupně nasekáte tempo, průměrné tempo, tempo okruhu, průměrné tempo okruhu, tempo posledního okruhu a průměrný tep. Ve výsledku to vypadá, že se horní a spodní pole nemění a rotují jen ta prostřední.
Optika slušná, výdrž horší
Pokud jde o optický snímač, při běhu pracuje celkem dobře. Na druhé ruce jsem měl Forerunner 935 s hrudním pásem HRM-Run 2 a rozdíly nejsou příliš výrazné - ale přesná optika stále není. Je vidět, že optika měla větší špičky v závěru a na začátku jí trvalo, než „naběhla na provozní teplotu“. Mimochodem, Vívoactive 3 umí sice připojit hrudní pás, ale už z něj neumí dostat dynamiku běhu, například nezjistí délku kroku, vyvážení levé a pravé, vertikální oscilaci apod.
Nepřehlédněte: Dynamika běhu aneb Co všechno zaznamenají pokročilé hrudní pásy
Během GPS aktivity si hodinky vezmou okolo deseti procent baterie na hodinu. Pokud máte aktivní optiku po celý den, pak během dne přijdete o 20 % baterie. Když tedy vyběhnete na hodinu denně, ztratíte celkem 30 % - to znamená, že budete nabíjet co tři dny. To není tak hrozné, ale mezi hodinkami Garminu jde o jeden z nejhorších výsledků. I starší generace Vívoactive HR na tom byla lépe.
Tip: Kolik vydrží hodinky Vívoactive 3?
Pokud bych měl srovnat s čistě běžeckými hodinkami Forerunner 235 nebo FR 735 XT, které jsou v podobné cenové hladině, jsou pro běh určitě lepší tyto modely. Zobrazí čtyři různá datová pole, každá obrazovka může mít různá rozložení a nejste omezeni pouze třemi obrazovkami. Také nedotykový displej je při běhu výhodou, hodinky se snadněji ovládají zejména v rukavicích. Nehledě na to, že třeba FR 735 XT umí využít pokročilých informací z hrudního pásu.
Diskuse k článku (0)