Gorilla Glass: Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými generacemi? Která provedení mají nejméně odlesků?
Hlavní záložky
Garmin ve svých produktech používá jednak minerální skla bez udání značky (například Forerunner 55, Instinct 2 či navigace Edge), jednak skla Gorilla Glass od společnosti Corning a v jednak safír. Ten je nejpevnějším krycím sklem hned po diamantu a je v podstatě nemožné jej poškrábat. Trpí však vysokou mírou odlesků a zhoršuje optické vlastnosti hodinek.
Tip: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání
O skla Gorilla Glass jsem se začal zajímat v době, kdy jsem si pořídil hodinky Fénix 8 v ocelovém provedení právě se sklem této značky. A překvapilo mě, že má celkem vysokou míru odlesků oproti hodinkám Forerunner 965. A tak jsem začal pátrat, proč tomu tak je – byl jsem přesvědčen, že oboje hodinky používají Gorilla Glass DX. Ostatně, o svém „investigativním“ počinu jsem sepsal celý článek.
Čtěte dále: Není Gorilla jako Gorilla: Srovnání čitelnosti a odlesků hodinek Fénix 8/E, Forerunner 965 a Epix překvapilo
Zkrátka Garmin má aktuálně sklo GGD DX pouze na hodinkách Forerunner 965, ale na celé řadě Fénix 7 a 8 už používá jiný model Gorilla Glass – a bohužel bez označení. Levnější hodinky jako Forerunner 265 nebo Venu 3 pak mají verzi Gorilla Glass 3. Proto mě začalo zajímat, jaká provedení tohoto skla vůbec existují. A zjistil jsem, že Corning uvedl na trh tolik modelů, že to stojí za samostatný článek.
Co je sklo Gorilla Glass?
Sklo Gorilla Glass je vyrobené z hlinitokřemičitanu (alkali-aluminosilicate), který vzniká spojením hliníku, křemíku a kyslíku. Firma Corning začala vyvíjet technologii Gorilla Glass v polovině roku 2005, přičemž sklo bylo navrženo především pro použití především v mobilních telefonech. Proto muselo být odolné jednak proti poškození nárazem, jednak proti poškrábání a zároveň lehké a tenké.
Toto sklo však nebylo prvním produktem, který společnost Corning nabídla trhu. Dříve byla tato firma známá pod názvem Chemcor a zabývala se výrobou odolných skel, která se používala v pomůckách pro domácnost, oční přístroje, automobily, letecký průmysl a farmaceutické aplikace. Ironií osudu je, že společnost Corning je nyní známá především díky sklu pro mobilní telefony.
Gorilla Glass 1
První sklo Gorilla Glass bylo vytvořeno v letech 2005–2006, ale jeho skutečný debut přišel až s iPhonem. Apple vypustil své zařízení do světa v roce 2007 a Corning vytvořila svoje první sklo právě pro tento model. Sklo bylo silné 1,5 mm a mělo oleofobní vrstvu, která minimalizovala otisky prstů a šmouhy. To bylo důležité – iPhone byl tehdy prvním telefonem, který se ovládal dotykově pomocí prstů. Následně se první iterace GG dostala do dalších cca typů 250 zařízení.
Gorilla Glass 2
Druhou verzi Gorilla Glass představila společnost Corning na veletrhu CES v Las Vegas v roce 2012. Sklo bylo stejně odolné, ale jeho hlavní novinkou byla jeho tloušťka. Druhá generace byla o 20 % tenčí než první model. V laboratorních testech vydrželo až 50 kg tlaku, aniž by prasklo nebo se rozbilo. V témže roce bylo sklo Gorilla Glass dodané na 600 milionů zařízení. Díky tomu, že druhá verze byla lehčí a tenčí, umožnilo to vyrábět lehčí a tenčí telefony.
Gorilla Glass 3
Trojka sebou přinesla ještě větší odolnost než předchozí verze, která byla zaměřena spíše na zmenšení tloušťky. Tato generace také představila technologii Native Damage Resistance (NDR), která umožnila sklu zvládnout i hlubší škrábance. Podle společnosti Corning zabránila třetí generace až 35 % škrábanců na displeji, a to díky novému výrobnímu procesu. Verze GG 3 byla představena o rok později, opět na veletrhu CES. Právě GG 3 používají některé hodinky Garminu.
Gorilla Glass 4
Z uživatelských průzkumů společnost Corning zjistila, že 70 % poškození displeje mobilního telefonu je způsobeno pádem, proto začala investovat do zesílení svého skla. Sklo Gorilla Glass 4 tak bylo vyvinuto se zaměřením vyšší odolnost vůči pádům. Podle laboratorních studií byla čtvrtá verze skla Gorilla Glass až dvakrát pevnější než předchozí model.
Gorilla Glass 5
Pátá generace skla Gorilla Glass byla vydané v roce 2016. Výrobce se u něj zaměřil na zajištění ještě větší odolnosti proti pádům a toto sklo tak poskytlo čtyřikrát větší pevnost než předchozí verze. Společnost Corning také ukázala, že v laboratorních testech dokázalo sklo Gorilla Glass 5 přežít pády z výšky až 1,6 metru. Současně je pátá iterace méně náchylná k prasklinám, i když telefon spadne na extrémně tvrdý povrch.
V roce 2016 také společnost Corning oznámila svůj vůbec první produkt pro nositelná zařízení, známé jako Gorilla Glass SR+. To mělo o něco nižší míru odlesků, a to až o 25 %, přitom vlastnosti stejné jako GG 5.
Gorilla Glass 6
Sklo Gorilla Glass 6, které bylo uvedeno na trh v červenci 2018, pak bylo oproti páté generaci výrazným pokrokem. Při uvedení na trh společnost Corning prozradila, že novou variantu podrobila novým přísným testovacím metodám. Výsledek? Sklo Gorilla Glass 6 prý vydrží 15 po sobě jdoucích pádů na tvrdý povrch (z výšky 1 metru). Bylo vyhodnoceno jako dvakrát pevnější než sklo Gorilla Glass 5, které se běžně používalo ještě nedávno.
Gorilla Glass DX/DX+
Toto sklo je pro mě etalonem v čitelnosti displeje na hodinkách. Corning jej uvedla společně se sklem GG 6 v roce 2018 a oba modely byly (a jsou) určené především pro použití v hodinkách. Vedle odolnosti proti poškrábání byl dalším faktorem, na který se Corning u tohoto skla zaměřila, vynikající venkovní viditelnost. Toho dosáhla aplikací antireflexní vrstvy, která srazila míru odlesků o 75 %. V tomto ohledu šlo o evoluci skla GG SR+.
A já mohu jen potvrdit, že hodinky s GG DX, které jsem používal, měly čitelnost na vysoké úrovni, zejména v porovnání se safírem. Konkrétně šlo o Fénix 6X Pro Solar, Forerunner 955 a Forerunner 965. Bohužel, Garmin od používání tohoto skla ustoupil a ve Fénixech má jiný model GG, který bohužel účinným antireflexem nedisponuje. Model GG DX+ má pak vylepšenou ochranu proti vrypům.
Gorilla Glass Victus
Další iterace Gorilla Glass už neměla číselné označení, ale firma Corning jej pojmenovala Victus. Nové sklo se ukázalo světu v roce 2020 a podle Corningu nabízí ochranu proti rozbití při pádu až ze dvou metrů oproti jednomu metru u GG 6. Je také dvakrát odolnější proti poškrábání než jeho předchůdce a nabízí 4× větší odolnost proti poškrábání než hlinitokřemičitanová skla jiných značek.
Gorilla Glass Victus 2
Nástupcem skla Gorilla Glass Victus je sklo Victus 2, které mělo premiéru na začátku roku 2023 u mobilního telefonu Samsung Galaxy S23. Hlavním vylepšením druhé generace skla Gorilla Glass Victus jsou pády na drsnější povrchy. Na těchto typech povrchů, jako je beton a asfalt, je totiž sklo vystaveno působení ostrých kamenů a písku, které by mohly být pro sklo osudovější než rovný povrch.
Podle Corningu by sklo Gorilla Glass Victus 2 mělo přežít pád z výšky jednoho metru na betonovou podlahu bez prasknutí ve srovnání s jinými hlinitokřemičitanovými skly, která jsou dimenzována pouze na 0,5 metru.
Gorilla Armor
Nejnovější přírůstek, sklo Gorilla Armor, byl představen s telefonem Samsung Galaxy S24 Ultra v lednu tohoto roku (2024). Sklo nabízí srovnatelnou odolnost jako Gorilla Glass Victus 2, ale využívá novou antireflexní úpravu, která snižuje odrazivost na skle o 75 % (tedy podobě jako Gorilla Glass DX). Tato změna má za následek výrazné zvýšení čitelnosti zařízení eliminací nepříjemných odlesků. A já bych si moc přál, aby si našlo cestu i hodinek Garminu.
Gorilla Glass 7i
Na rozdíl od Gorilla Glass Victus 2 je nové sklo Gorilla Glass 7i, které se na scéně objevilo také v roce 2024, vyrobeno z lithiového hlinitokřemičitanového skla. Jeho výroba je levnější než výroba čistých hlinitokřemičitanových skel, proto je určeno zejména pro levnější zařízení nižší až střední třídy. Přesto nabízí dobrou odolnost a ochranu, proti poškrábání je odolnější než Gorilla Glass 6 a současně přežije pád z jednoho metru na asfaltový povrch.
Jaké sklo používá Garmin?
Jak jsem už zmínil v úvodu, Garmin u modelové řady Fénix 7 Pro a Epix Pro přešel z Gorilla Glass DX, které je přece jen už poněkud staré, na modernější typ. Bohužel ve specifikacích neuvádí, o jaký konkrétní model jde. Každopádně skla používaná v současnosti nemají tak dobrou antireflexní úpravu jako GG DX a sklo Gorilla Armor je zatím asi příliš nové, aby si našlo cestu do Fénixů 8. Počítám, že půjde o jeden z modelů Victus. Těžko říct.
Na webu Corningu jsem tuto informaci také nedohledal, tam je jen poněkud zastaralý seznam zařízení, které skla této značky používají. Modely jako Fénix 7 Pro či Fénix 8 v tomto seznamu zcela chybí. Je ale zajímavé, že na některých místech Garmin uvádí, že Fénix 7 Pro má GG DX, ale ve specifikacích už nikoliv. A podle odlesků tipuju, že to opravdu GG DX není. A na Fénixech 8 už stoprocentně ne.
Je totiž možné – a lepší vysvětlení mě nenapadá – že řada Fénix 7 se sklem Gorilla Glass DX opravdu začala při uvedení na trh, ale později Garmin přešel na jiný model. To vysvětluje, že jsem viděl základní hodinky Fénix 7, které se leskly, a současně tytéž hodinky, které měly odlesky nižší. A také to vysvětluje zklamání uživatelů (i moje), když si schválně koupí model s Gorillou, a pak zjistí, že mají hodinky vysokou míru odlesků. Skoro jako safír.
Diskuse k článku (24)