Vyzkoušeno: Běžecký výkon pouze s optikou, tempo upravené podle nadmořské výšky

18.11.2022
V aktuálním firmwaru dostaly hodinky Forerunner 255, Forerunner 955 a řada Fénix 7 užitečné běžecké funkce
Nově běžecké funkce

Hodinky Forerunner 255/955 a řada Fénix 7 dostaly nové funkce pro běžce


Hodinky Forerunner 255 a Forerunner 955 byly prvními, které dostaly do vínku nativní běžecký výkon - tj. určování výkonu při běhu, aniž byste museli instalovat datová pole z Connect IQ. Stále ale bylo nutno mít na sobě nějaký snímač, ať už hrudní pás nebo footpod. Posléze byla tato funkce přidána i do řady Fénix 7 a odvozených modelů. 

V novém (beta) firmwaru 13.15 pro FR 255 a 955 a firmwaru 10.43 pro Fénix 7 a odvozené modely pak Garmin přichází s měřením výkonu bez nutnosti mít připojený snímač. Počítám, že to bude méně přesné, bohužel to nemám jak ověřit, protože nemůžu běhat v nějakém rozumném tempu.


Nepřehlédněte recenze hodinek:


Kdyby se to někomu chtělo zjišťovat, stačí mít dvoje hodinky, jedny budou připojeny k hruďáku a druhé nikoliv. Z přiloženého grafu záznamu běhu s Forerunner 255 mého kamaráda je patrno, že výkon reaguje na změnu kadence, změnu nadmořské výšky a částečně i na tepovku, takže úplně vycucané z prstu to asi nebude. 

Nepřehlédněte: Jak Garmin měří váš běžecký výkon pomocí hodinek? K čemu to lze využít?

Druhou důležitou funkcí je úprava průměrného tempa s korekcí nadmořské výšky, což je opět dobře vidět v přiloženém záznamu běhu. Nastoupáno bylo 261 metrů, průměrné tempo pak 6:06 min/km a adjustované tempo (GAP) pak 5:37 min/km - protože se běželo do kopce i z kopce. Se stejným úsilím totiž budete po rovině běžet rychleji (vyšší tempo) než do kopce - a to právě GAP reflektuje.  

Třetí funkcí zajímavou funkcí, která už ale není nová, je pak detekce běhu a chůze. Když si při běhu dáte pauzu, v grafu to poznáte odlišným průběhem a hlavně zelenou barvou. Ve výpisu se pak ukáže čas běhu, čas chůze a doba nečinosti - dobu, kdy jste stáli a odpočívali (třeba u občerstvovací stanice při závodu nebo na křižovatce). 

Tip: Dynamika běhu: Jaká data zaznamenává hrudní pás HRM-Run či HRM-Pro a co z nich zjistíte?

Je patrno, že bez hrudního pásu nebo footpodu je záznam běhu výrazně chudší, přijdete totiž o dynamiku běhu (vertikální oscilace, doba kontaktu se zemí, vyvážení levá/práva apod.), ale integrace běžeckého výkonu bez nutnosti mít externí senzor je prima funkce, která spoustu běžců rozhodně potěší. Řada z nich totiž neběhá podle tepovky, ale právě podle výkonu. 


Diskuse k článku (0)
Tagy: