Vívofit 3: Jednoduchý, ale stylový náramek, který vás bude nutit k pohybu

14.4.2017
Pokud nepotřebujete chytré hodinky s GPS a naopak stačí vám jednoduché zařízení, které vám ukáže, kolik je hodin a kolik jste daný den nachodili kroků, pak bude Vívofit 3 ideální
Vívofit 3 v bílé

Bílý náramek je obzvláště povedený


Náramek Vívofit uvedl Garmin již v lednu 2014 a od té doby máme na trhu již třetí generaci. Zatímco jednička a dvojka se lišila je ve funkcích a design zůstal totožný, změnil se jen náramek, který dostal lepší zapínání, přidáno bylo podsvícení, stopky a zvuková signalizace.

Určitě si přečtěte:

Vívofit 3 je už úplně jiný. Tělo bylo o něco zmenšeno, displej není orientován na šířku, ale na výšku, takže má stejnou orientaci jako hodinky a není nutné při čtení údajů vytáčet ruku. Tělo je mimochodem stejné jako u Vívofit junior, takže lze použít stejné náramky. Těch nabízí Garmin celou řadu, základní je velmi jednoduchý a černý, další lze dokoupit - jsou k dispozici i designové z různých módních kolekcí. 

Náramek stojí 2 690 Kč, což na jednu stranu není málo, na druhou stranu máte u Garminu jistotu, že si kupujete produkt s dlouhou historií, povedeným doplňkovým softwarem a budete si moci pořídit řadu náramků, které lze ladit s různým oblečením pro různé dny a nálady. Software Garmin Connect je navíc stejný jako pro další hodinky Garminu, takže pokud budete v budoucnu upgradovat, historie vaší aktivity zůstane zachována.

Jaký je?

Náramek jako celek váží 26 gramů, takže na ruce jej opravdu nebudete cítit. Náramky jsou silikonové a jejich výměna je snadná, stačí tělo přístroje vyloupnout z pružného silikonového náramku a vsadit do jiného. Zapínání náramku je řešeno pomocí malého otočného ovladače, který se zasune do připravených dírek a zajistí, aby se náramek samovolně nerozepnul. To byl problém první generace a proto Garmin přistoupil k jinému řešení. Nevýhodou jest, že zámek z náramku hodně čouhá a když položíte ruku na stůl, třeba při psaní na klávesnici, můžete tlačit. 

Náramek je voděodolný, a to až do 5 ATM, takže s ním klidně můžete plavat, koupat se, či sprchovat. Na ruce jej tak můžete mít neustále a nemusíte jej sundávat ani na noc. Už jen proto, že může sloužit i jako budíček, i když vibrace chybí a k dispozici je pouze zvuková signalizace. 

Oproti předchůdci je displej orientován na výšku, takže se lépe čtou hodiny, na druhou stranu se displej zmenšil zhruba na polovinu. Má rozlišení 64 × 64 bodů a je grafický, dříve se informace zobrazovaly jakýmsi digitálkovým a nepříliš vzhledným fontem. Nově se i hodiny mohou zobrazovat v ručičkovém stylu, což je stylovější a k náramku se to hodí více. Pod displejem je pak tlačítko, které přepíná funkce, spouští synchronizaci s mobilem a stopky pro běh a další aktivity.

Vydrží rok, ale možnosti jsou omezené

Zatímco chytré hodinky a náramek Vívosmart mají akumulátor, Vívofit 3 je napájen pomocí knoflíkové baterie CR 1632. Ta je menší než běžně používaný model CR2032, protože ten by se do malého těla nevešel. Díky tomu se náramek nikterak nedobíjí a vzhledem k omezenému počtu funkcí a nízké spotřebě by měl podle výrobce vydržet až rok. Nemusíte tedy řešit to, zda sebou brát na dovolenou i nabíječku.

Omezení dané maličkou baterií jsou ale jasná - žádné pokročilé funkce. Nečekejte GPS, optický snímač tepu či vibrace, zkrátka nic náročného na spotřebu. Náramek je v podstatě jen akcelerometr, který měří kroky, spánkovou aktivitu a čas. Také ovládání je velmi prostinké - tlačítkem přepínáte několik základních obrazovek, které ukazují hodiny (analogové či digitální), datum, ušlé kroky, počt kroků do cíle, či minuty intenzicní aktivity.

Funkce minuty intezivní aktivity jsou v tomto náramku poměrně zybtečnou funkcí. Fungují totiž jen v případě, že máte připojen hrudní pás - Vívofit 3 totiž neumí měřit srdeční tep pomocí vestavěného sensoru, jednoduše proto, že tu není. Minuty intenzivní aktivity se tak počítají jen tehdy, pokud je během spuštěné aktivity (pomocí stopek, viz dále) připojen hrudní pás. Pokud není, intenzivní minuty jsou jen odhadovány a ukládají se jen v režimu "moderate". Zkrátka, pokud vás tento údaje zajímá, pak si pořiďte spíše Vívosmart Optic nebo VíVosmart Optic GPS. 

Podržením tlačítka se aktivuje podsvícení a ještě delším pak režim synchronizace s mobilem. Mobil totiž není připojen neustále, což samozřejmě výrazně snižuje spotřebu hodinek. Data se tak přenáší jen manuálně a hodinky mají paměť na několik dní záznamu, takže se nemusíte bát, že by se data někam ztratila. Podržením tlačítka se také aktivují stopky, které měří aktivitu.

Stopky a měřič kroků

Pokud chcete s náramkem běhat, musíte počítat s tím, že uběhnutá vzdálenost se odvíjí jen od nastavené délky kroku vzhledem k tomu, že zde není GPS. Neuvidíte také, kudy jste běželi a zda jste běželi do kopce nebo z kopce. Jediné, co uvidíte, je vaše tempo a počet kroků. Pokud chcete snímat srdeční tep, musíte připojit hrudní pás ANT+ (nutno koupit zvlášť), optický snímač, jak jsem jíž zmínil, zde chybí. 

K aktivitám lze přistoupit dvěma způsoby. První funguje přes vestavěné stopky, kdy ručně odstartujete běh nebo chůzi a na displeji uvidíte čas a uběhnutou nebo ušlou vzdálenost vzdálenost. Aktivitu pak ručně ukončíte. Druhý způsob funguje pomocí funkce Move IQ, kdy náramek sám pozná, co provádíte - zda jdete, běžíte nebo plavete. V deníku Connect pak uvidíte, jak dlouho jednotlivé aktivity trvaly a ty se současně zapíší do kalendáře. Oproti stopkám už ale neuvidíte tempo pohybu ani další detaily.

Abyste dost chodili

Hlavním nástrojem náramku, jak vás donutit k pohybu, je tzv. move bar, červená linka, která se zobrazuje nad hodinami a čím je delší, tím méně jste se v poslední zhruba hodině hýbali. Jakmile dojde linka až na konec, tedy do pravého rohu, náramek se akusticky ozve a nastane čas vstát a projít se. Vívofit 3 se zkrátka snaží, abyste si splnili svůj nastavený denní příděl kroků. Cíl může být buď pevný, nebo variabilní, stejně jako u ostatních modelů Garminu.

Pevný je každý den stejný, variabilní se pak mění podle toho, jak jste aktivní. Pokud se hýbete o hodně více, než je nastavený cíl, tak se hodnota cíle postupně zvyšuje a vy jste tak více motivováni. Pokud naopak nachodíte méně, cíl se pomalu snižuje, aby vás náramek zbytečně nestresoval počtem kroků, který prostě nachodit nezvládnete. 

Hodnocení

Vívofit 3 nejjednodušším fitness náramkem a hodinkami Garminu, jednodušší je pak už jen Vívokí, krokoměr, který máte na opasku a který měří vaši aktivitu, aniž by sám měl displej. Nový náramek Garminu má výhodu v menších rozměrech a vylepšeném náramku se zapínáním, lepší je také orientace displeje jako u běžných hodinek. To vše ale za cenu zmenšení displeje, který nyní zobrazuje informace opravdu titěrně.

Možnosti náramku jsou jen základní, v podstatě jde o krokoměr, stopky a záznamník kvality spánku. Na druhou stranu toto může leckomu stačit a navíc je tu výhoda v obrovské výdrži - prostě náramek nosíte a nemusíte řešit žádné nabíječky. Navíc pokud nepotřebujete při běhu nebo chůzi GPS a stačí vám jen orientační vzdálenost měřená kroky, nebudete mít vůči náramku výhrady. A také víte, kolik je hodin...

Plusy

  • opravdu dlouhá výdrž
  • displej orientovaný na výšku
  • malý, lehký, jednoduchý 

Minusy

  • Jen základní funkce

Podrobné parametry najdete na webu Garminu


Diskuse k článku (0)
Tagy: