Náramek Vivofit junior: Děti motivuje k pohybu a plnění úkolů

27.3.2017
Stejně jako dospělí i děti mohou mít svůj fitness náramek. Motivuje děti hrou k pohybu a plnění svých povinností sbíráním odměn
Vívofit junitor

V základní balení si můžete vybrat ze tří variant


Vívofit junior je v podstatě upravený náramek Vívofit 3. Ten prošel z verze 2 na verzi 3 zásadní úpravou, a sice změnou orientace displeje na výšku a celkovému zmenšení velikosti. Displej je tak lépe čitelný a navíc je grafický, takže umí zobrazovat i základní, i když stále jen velmi hrubou grafiku. Je však hodně maličký, má jen centimetr na šířku i na výšku a zobrazí grafiku o rozlišení 64 × 64 pixelů.

Náramky a barvy

Díky tomu, že Vívofit 3 i Vívofit junior jsou rozměrově stejné, je možné použít stejné pásky. Když tak dítě vyroste natolik, že je mu pásek k modelu junior malý, může si pořídit pásek k verzi Vívofit 3. Zatímco junior pásky jsou silikonové a nemají zapínání, takže se nasazují prostým přetažením přes ruku, dospělá trojka už má klasické zapínání jako hodinky a můžete si tak pásek snadno nastavit na velikost svého zápěstí. U dětí nikoliv, takže malým dětem náramek na ruce trošku plave (například mému takřka šestiletému dítěti je poněkud volný, ale nepadá).

Tip: Video, které vás s náramkem seznámí v pár minutách

Při koupi náramku, který stojí 2 490 Kč (Vívofit 3 pak 2 690 Kč), si můžete vybrat jednu ze tří barev, zelené, bílé a červené (s barevnými příměsemi) a případně si další dokoupit - celkem je k dispozici pět provedení. Náramek se vyměňuje snadno, tělo přístroje prostě ze silikonového náramku vyloupnete a vsunete do jiného. Snadno si tak dítě může sladit barvu náramku s oblečením.

Sledování aktivit 

Stejně u dvojky je i trojka a junior napájena knoflíkovou baterií, která by náramek měla udržet v běhu až rok. V praci to samozřejmě bude méně, záleží na tom, jak často dítě používá funkce náramku, jak často zapíná podsvícení a jak často se náramek synchronizuje s mobilem.

Funkce náramku jsou velmi prosté - vestavěný akcelerometr sleduje pohyb a podle toho počítá kroky a měří kvalitu spánku. Dítě nemá žádný cíl dosažených kroků, ale počet minut strávěných aktivním pohybem - ten je přednastaven na 60, tedy hodinu. Jednotlivé funkce se zobrazují na displej a mění se tlačítkem, které se nachází pod ním. Displeje zobrazují: čas se jménem dítěte, datum, počet kroků s ikonkou a graf s počtem aktivních minut.

Rodič vše řídí

K ovládání náramku a správě dětských aktivit slouží aplikace Vívogit jr., kterou si můžete stáhnout z App Storu nebo Google Play. S ní si spárujete náramky svých dětí a sem se ukládají veškeré dosažené cíle a s ní spravujete veškeré funkce náramků. Máte tak všechny svoje děti pěkně „po ruce“, stejně jako se zde mohou zobrazovat i vámi dosažené kroky, abyste se mohli se svými dětmi porovnávat - pokud sami používáte náramek nebo hodinky Garminu.

V této aplikaci, která je hezky grafická (a možná až příliš dětská), je možno nastavit jména dětí, jejich věk, běžnpu dobu usnutí a probuzení, ikonku, která se bude zobrazovat u denních kroků, nastavit formát data či budíček. Kdykoliv je třeba přenést data do této aplikace, stiskne dítě na delší dobu hlavní tlačítko a do mobilu se přenese dosažených počet kroků, doba aktivity či průběh spánku.

Tip: Podrobně se jednotlivým možnostem aplikace věnuje článek Fotogalerie: Jak se pracuje s aplikací ovládající fitness náramky Vívofit jr., kde najdete i popis jednotlivých obrazovek

Současně se tím dítě dostane do menu, kde může spustit stopky, odpočet času pro jednotlivé předdefinované aktivity jako je čištění zubů, sledování televize, hraní, čtení, úkoly do školy apod. Každá aktivita má předdefinovaný čas a současně se rodiči na displeji mobilu ukáže, že dítě spustilo časovač - a že si třeba čistí zuby nebo kouká na TV.

Rozdávejte odměny

Kromě sledování aktivit slouží aplikace Vívofit jr. také ke zadávání povinností a úkolů dítěti - ty mohou být libovolné, od čištění zubů, úklidu pokoje, psaní domácích úkolů po umývání nádobí a práce na zahradě. Každému úkolu je možno přiřadit počet mincí - 1, 3 a 5 - které slouží jako odměna. Za splnění úkolu dostane dítě mince, které pak může proměnit v reálnou odměnu dle vašeho uvážení. V praxi jsem zjistil, že je to velmi dobrá motivace a funguje to i jako motivace mezi dětmi, kdo nasbírá více mincí.

Když dítě navíc splní limit denní aktivity (60 minut), může se pohnout o jeden krok v dobrodružné hře, kde odhaluje tajemství pralesa. Odhaluje zajímavosti o zvířátkách jako je tukan či lenochod a současně se může srovnávat se sourozencem - kdo se víc hýbe, ten je na herním plánu dále. V této hře najdete také ikonu boty, která ukáže, kolik kroků v daný den děti nachodily a výsledek je srovnán s rodičem nebo rodiči, což motivuje k pohybu i rodiče.

Drahý, ale pomáhá

Vívofit junior je zajímavým nástrojem, jak děti motivovat k pohybu, soutěžení a plnění úkolů, navíc mají po ruce hodinky a ví, jaký je den. Rodiče zase mají přehled, co dítě dělá a jak dobře spí. Náramek bohužel není levný na to, že umí jen pár základních funkcí, jeho cena je v podstatě totožná s Vívofit 3. Na druhou stranu jde nejen o užitečný prvek v životě dítěte, ale i zábavný. 

Vívofit junior

  • Hmotnost: 17,5 g
  • Displej: 1 cm, 64 × 64 px
  • Výdrž: až jeden rok
  • Denní kroky + denní aktivita
  • Kvalita spánku
  • Úkolování a odměňování dětí
  • Hodinky, stopky, odpočet k aktivitám, budíček
  • Bluetooth přenos do mobilního telefonu

Diskuse k článku (0)
Tagy: