Sedm zásadních důvodů, proč mít při jízdě hodinky na řídítkách kola. A jeden, proč na ruce

11.3.2024
Cyklistika je moje hlavní sportovní aktivita. Abych dobře viděl na data, vozím je na řídítkách kola. Je to pro mě daleko lepší, než když je mám na ruce. Je to lepší nejen pro dobrou viditelnost dat, ale i bezpečnost jízdy
Hodinky na řídítkách

Umístění hodinek na řídítka kola má řadu výhod. Tou hlavní je okamžitá viditelnost dat, aniž musel hýbat rukou nebo se pouštět řídítek


Až na výjimky vozím hodinky při jízdě na kole na řídítkách. Některé důvody jsou subjektivní, další zase ryze objektivní. A toto jsou ty hlavní. 

1. Viditelnost údajů

Zatímco při běhu, chůzi a dalších aktivitách, kdy máte volné ruce, můžete kdykoliv hodinky natočit k sobě a mít tak perfektní úhel pro sledování údajů či mapy, s hodinkami na ruce při jízdě to neplatí. Když se držíte řídítek, na hodinky se jednak musíte podívat z úhlu a jednak musíte příliš uhnout pohledem z cesty. Navíc u AMOLED modelů neuvidíte vůbec nic, protože se hodinky nacházejí v režimu nízkého jasu.

Ve většině případů, když chci na hodinkách něco vidět, a hodinky mám na ruce, musím se pustit řídítek a na hodinky se podívat podobně jako při chůzi/běhu. A to není bezpečné, zejména v terénu - tam je třeba držet řídítka oběma rukama. U silničních cyklistů je to lepší, při jízdě po silnici se pustit řídítek můžete bez problému. 

Když mám hodinky na řídítkách, je to jako jízda s cyklonavigací. Stačí sklopit zrak a hned jsou data vidět. Není třeba se pouštět řídítek, aby člověk zkontroloval tepovku, výkon nebo se jen podíval na mapu, kudy jet dál. 

TIp: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED

2. Lepší solární nabíjení

U hodinek jako Instinct 2X, Fénix 7X nebo Enduro 2 je celkem zásadní solární nabíjení - je totiž natolik účinné, že má smysl jej při aktivitě využít. Když ale máte hodinky na ruce, většinu času bude zisk z slunce nulový - hodinky jsou ve stínu vašeho těla, a i když je slunce nad hlavou, svítí na displej ve špatném úhlu. Zisk soláru není takový, jaký by mohl být.  

Naopak na řídítkách, a to zejména v létě, na ně slunce svítí takřka neustále (pokud tedy v danou chvíli svítí obecně), navíc z toho nejlepšího možného úhlu. A třeba u modelu Instinct 2X slunce prodlužuje „život“ hodinek na více než dvojnásobek. Mít hodinky na řídítkách se v takovém případě vyplatí. Na druhou stranu ani na řídítkách není solární nabíjení jako celek nic moc - pomůže jen pár dnů v roce. Ostatně, tomu se se věnuji v samostatném článku.

Tip: Má smysl solární dobíjení? Až na pár dnů v roce celkem zbytná funkce. Alespoň pro mě

 

3. Volné ruce a pohodlí při jízdě

Čím těžší hodinky máte, tím jsou na ruce při jízdě cítit. Na silničním kole to není až tak znát, ale v terénu, kdyby neustále jedete přes kameny a kořeny či skáčete, už se hodinky na ruce hýbou a můžete je utahovat jak chcete. Lehké Forerunnery na tom jsou lépe než Fénixy, ty cítím při jízdě výrazně. 

Kromě toho je jízda na kole jeden z mála okamžiků, kdy si můžete hodinky sundat z ruky a trochu je uvolnit. A to na celkem dlouhou dobu. Kromě toho si můžete v létě zápěstí opálit a nebudete mít na ruce tak výrazný bílý pruh, nehledě na to, že se pod řemínkem dost potí ruka. 

Tip: Srovnání na kole: Epix vs. Forerunner 965. Viditelnost a jas displeje, data, metriky, mapa a výdrž

4. Ovládání hodinek

Zatímco na Edge 1040 dostanu na jednu obrazovku všechna potřebná data a maximálně jemným dotykem prstu změním obrazovku na mapu, s hodinkami je to horší. Mám dvě až tři datové obrazovky, mezi kterými přepínám, mapu a nějaké doplňkové jako výškoměr. A když je aktivní navigace, přidají se ještě čtyři další - celkem jich pak mám osm.

No a zkuste si mezi nimi přepínat, když jsou hodinky na ruce. Je to doslova „o hubu“, zvlášť v terénu. Když jsou hodinky na ruce, je v podstatě nutnosti si zastavit. S hodinkami na řídítkách je to víceméně v pohodě, navíc pořadí obrazovek znám, takže můžu často přepínat poslepu.

Tip: Navigace na hodinkách Fénix, Epix Forerunner 955 a 965: Čím větší displej, tím lépe

5. Měření teploty

Při jízdě na kole je pro zásadní měření teploty, a to zejména v zimě. Je dobré vědět, jestli sníh, do kterého chcete vjet, je mokrý, přemrzlý, břečka či zledovatělý - to všechno může být otázkou jen jediného stupně. Na základě teploty a síly větru se také rozhoduju, zda pojedu dál či změním trasu apod. 

Také se mi stává, že mi je pocitově teplo (zejména na jaře a na podzim), ale teploměr na hodinkách či cyklonavigaci hlásí nízkou teplotu. Jasný signál pro to, abych se přioblékl a zbytečně neprochladl. Když je člověk v akci, hůře vnímá okolí. A je jasné, že hodinky na ruce teplotu nezměří - tedy něco změří, ale o nějakých 5–10 stupňů více, než jaká je realita. 

Tip: Garmin Tempe: Externí čidlo teploty pro běh i jízdu na kole

6. Bajkové rukavice 

Mám několik „mohutnějších“ rukavic s dlouhými prsty, které nejsou vyloženě zimní nebo podzimní, ale vozím je do terénu i během léta. Jednak proto, že se mi lépe drží řídítka, jednak kvůli případnému pádu (lépe chrání ruce) a jednak proto, že v letních měsících lépe eliminují kopřivy a další vysoké zelenisko, kterých jsou lesy a louky plné.

A tyto rukavice mají delší „úplety“ přes zápěstí, na které se pak hodinky nevejdou, anebo jsou částečně schované pod rukavicí. V takovém případě jsou řídítka opět lepší. Nehledě na to, že se mi o podobné rukavice v minulosti podařilo vypnout aktivitu - prostě se stisklo tlačítko Start o tvrdší okraj rukavice přes zápěstí.

 

7. Zimní oblečení

S předchozím souvisí i oblečení jako celek. V zimě se s hodinkami na ruce skrze více vrstev oblečení jezdit nedá, resp. jde to, ale hodinky buď nebudou vidět vůbec, nebo maximálně prosvítat někde mezi dlouhým trikem, bundou a rukavicemi. Z nouze jsem to zkoušel víckrát (nechal jsem doma držák, případně zapomněl hruďák) a je to hodně špatný.

Můžu si sice dát hodinky až na oblečení, ale když mám na sobě dlouhé triko a bundu, už je řemínek příliš krátký a nejde zpravidla zapnout. Pak mám o hodinky strach, aby nespadly - jsou zapnuté na některou z posledních zdířek. Zkrátka zima a hodinky na ruce, to nejde dohromady. 

7+1: Snímač tepu na ruce

V podstatě jediný důvod, co hovoří proti tomu mít hodinky na řídítkách, je optický snímač tepu. Ten v takovém případě nefunguje a je třeba mít hrudní pás, případně (nebo jiný snímač tepu). Pokud ale jezdíte i s cyklonavigací, stejně je pro vás hrudní pás nutností. Tedy pokud nepoužíváte hodinky na ruce jako vysílač tepu, který pak cyklonavigace snímá. 

Tip: Hrudní snímače tepu: Základní HRM-Dual, prémiový HRM-Pro Plus a pro plavání v bazénu HRM-Swim (přehled)


Držák, který používám, je přímo originální Garmin. Je celý gumový a simuluje zápěstí - umístit na něj lze jak hodinky s krátkým řemínkem, jako FR 255S nebo Fénix 5/6/7S, ale i s dlouhým - Fénix 7X. Na držáku jsem vozil dva roky hodinky F6X a ačkoliv mají kryt optiky jen plastový, žádné škrábance neutržil. 

Tip: Držák na řidítka Garmin: Upevněte svoje sportovní hodinky na kolo

A nové hodinky mají kryt optiky ze skla, které je lépe odolné proti poškození než plast, navíc má maličký okraj/přesah, který tomu pomáhá. Držák je navíc celý gumový, takže by k poškození optiky nemelo dojít tak jako tak, guma navíc je celkem masivní, takže držák i chrání hodinky proti nadměrným otřesům.


Diskuse k článku (11)
Tagy: