Recenze hodinek Instinct 2: Aktivity, datová pole a omezení, výdrž, srovnání s Instinct 2X a FR 255 (2.)
Hlavní záložky
Po dvou letech od uvedení na trh jsou hodinky Instinct 2 v prostředním provedení ještě zajímavější než dříve. Jednak mají výrazně nižší cenu, jednak dostaly řadu nových funkcí. A v některých ohledech jsou lepší než dražší Forerunnery. Ostatně o tom je celá první kapitola této recenze, kde se věnuji designu, provedení a funkcím.
Nepřehlédněte první část recenze hodinek Instinct 2
Při aktivitě
Instincty jsou zaměřeny primárně pro outdoorové aktivity, ale ani běžné indoor cvičení jim není cizí. Seznam sportů a aktivit je velmi široký, ale ne tolik, jako na Fénixech. Chybí řada z těch, které během léta 2023 dostaly Fénixy – a mě asi nejvíc vadí absence bruslení na ledě a bruslení na inlajnech. Kromě této aktivity nejvíce používám sjezdové lyžování, plavání v bazénu a ve volné vodě, jízdu na kole (indoor a MTB), chůzi, kardio a posilování. A to vše hodinky zvládají bez problému.
Asi největším omezením malého displeje a jeho provedení (sekundární kulatý displej v rohu) je pro mě možnost mít jen pět datových polí. Za použitelné minimum při aktivitě považuji polí šest, s tím už jsem se naučil pracovat v době, kdy Forerunnery více neuměly (dnes zvládají osm). Ale pětice je nová výzva a je třeba si dobře promyslet, jak co nastavit. Zvlášť, když displej je maličký a když si dáte pětici polí, jsou některá data fakt malá. Zvláště číslo v dolní pozici, to prostě v podstatě nelze přečíst.
Datová pole mají oproti Fénixům či Forerunnerům určitá omezení. Chybí zde zcela grafy a nemůžu si přidat některá grafická pole – na jiných hodinkách mám obrazovku, kde mám graf s tepovkou, zátěž a skóre aerobního a anaerobního efektu. Na Instinctech se mi ukazuje pouze zátěž. Co ale naopak nechybí, je kompletní cyklistická dynamika, MTB dynamika (plynulost a obtížnost), běžecká dynamika a výkon, a to bez nutnosti mít hrudní pás. V tomto ohledu hodinky velmi dobře poslouží v podstatě komukoliv.
Starší GPS. Mně ale stačí
Z dalších obrazovek tu najdete klasiku: slepou mapa, kdy v kolečku je zobrazena orientace mapy (sever, jih…), graf nadmořské výšky, virtuálního partnera, kompas či ovládání hudby. Parádní je možnost nechat se navigovat i bez mapy, stačí si nahrát trasu z aplikace Connect, což třeba výrazně dražší Venu 3 nezvládá. K hodinkám lze připojit řadu snímačů, ale jejich seznam není tak bohatý jako u Fénixů nebo I2X; chybí třeba radar a samozřejmě Bluetooth sluchátka. A mimochodem, není tu gyroskop, který I2X mají.
Pokud jde o přesnost GPS, ta je solidní, ale ne tak dobrá jako u řady Fénix 7 nebo Epix. Důvodem je starší čipset, stejný jako mají Fénixy 6 (Sony). Rozdílem je tak nemožnost použít všechny systémy, chybí i dualband. Zkrátka můžete postaru zapnout GPS, GPS+Glonass a GPS+Galileo, ale už ne vše najednou. To je oproti velkým Instinctům 2X celkem zásadní rozdíl. V náročnějším, terénu je lepší zapnout dva systémy, standardně je aktivován GPS+Glonass.
Oproti Forerunnerům mají hodinky již v předchozí části zmíněné profily napájení, kdy si můžete vše nastavit jednou a pak je přiřazovat aktivitám. Velmi užitečné. Jde nejen o nastavení GPS, ale i podsvícení displeje, připojení mobilu či nastavení optického snímače. Stačí změnit nastavení profilu a to se projeví u všech aktivit, které jej mají navolený.
Naopak, z Fénixů či Forerunnerů jsem zvyklý na to, že se po aktivitě ukáže graficky kompletní statistika, kde se uvidíte průměrku, graf nadmořské výšky, průběh tepovky apod. Instincty ukážou ale jen zóny tepu a tréninkový efekt se zátěží. A to je vše. Přitom Instincty 2X ukážou i průběh nadmořské výšky či tepové zóny.
A když pak jdete do historie aktivit, můžete si jen postaru z kontextového menu vybrat jednotlivé položky – podobně jako na Fénixech 6. Rolování grafy tu prostě chybí. Jasně, na malém černobílém displeji by to nevypadalo tak dobře, ale pro základní orientaci je to stále lepší než čísla.
Drobné srovnání s FR 255
Ačkoliv si podrobnější srovnání s Forerunnery 255, cenově a funkčně nejbližšími hodinkami, nechávám na samostatný článek, chci jen zmínit funkce, které levnější Instincty 2 mají navíc – a některé jsou fakt překvapující:
- doplněk Měsíční fáze
- profily napájení pro aktivity
- plně upravitelný úsporný režim
- režim spánku s automaticky spustitelným úsporným režimem
- metrika Připravenost k tréninku
- Zkratky
- metriky MTB dynamiky – obtížnost a plynulost
Nad tím, že Forerunnery 255 nemají Připravenost k tréninku, jsem se už pozastavil ve starším článku, ale naštěstí je to funkce, jejíž absence mě nikterak netrápí a na svých ostatních hodinkách ji mám vypnutou. Ale chybějící Zkratky zamrzí, stejně jako nemožnost upravit úsporný režim. Tady Instincty 2 jednoznačně vedou. Na druhou stranu jim chybí třeba vylepšené Body Battery, kalendář na více dnů či složky v doplňcích.
Netuším, dle jakého klíče se Garmin rozhoduje, které funkce dá do jakých hodinek, ale třeba Připravenost k tréninku by mi přišla logičtější u FR 255, když jsou to tréninkové hodinky – mají třeba kalendář závodů, zatím Instincty ne. A tak bych mohl pokračovat, ale stejně bych se k ničemu nedobral. Berme to, jak to je.
Vydrží deset dnů v plném provozu
Solidní je u tak malých hodinek výdrž, Garmin deklaruje 28 dnů v režimu hodinek (neomezeno se solárním dobíjením) a 30 hodin s GPS (48 hodin se solárem). Zejména výdrž v režimu hodinek je parádní, takhle dlouhou ji mají až Fénixy 7X nebo Epixy 51 mm, všechny menší hodinky vydrží kratší dobu. Naopak výdrž s GPS je spíše průměrná – stejnou mají Forerunnery 255 nebo Forerunnery 965. Ty ale mají kratší dobu výdrže v režimu hodinek; je vidět, že Instincy mají opravdu úsporný hardware (a proto jsou pomalejší).
To, že stav baterie ubíhá v režimu hodinek velmi pomalu, ukazuje velmi dobře srovnání s několikrát zmíněnými FR 255. Po nabití na 100 % měly Forerunnery po 24 hodinách jen 91 % (bez aktivity), zatímco Instincty 95 % - v prvním případě predikce výdrže 13 dnů (při 100 % pak 14 dnů), v druhém pak 28 dnů (při 100 % pak 30 dnů). Což je naprostá paráda. V aktivitě se výdrž srovnává, hodinky si berou cca 3–4 % za hodinu (v zimním počasí až 5 % za hodinu). Ovšem v době testu byly venku teploty kolem nuly, což znamená i vyšší spotřebu; v létě by to bylo jistě lepší.
Zatímco Forerunnery 255 to v mém zatížení vzdaly po šesti dnech, Instincty v té době měly ještě 37 %. Při běžných aktivitách, což je teď v zimě hodinka až dvě s GPS několikrát do týdne plus zhruba hodinka indoor aktivit denně (kardio, cvičení, posilovna) daly hodinky necelých deset dnů. V létě, kdy trávím více času venku s GPS, by to bylo o cca den méně, ale stále je to naprosto dostatečné.
Mimochodem, aktuálně jsou to hodinky s nejlepší kombinovanou výdrží v poměru k velikosti. A když budete mít verzi se solárem, tak vám v létě přidá i nějakou tu hodinu aktivity navíc. Pokud vám ale opravdu jde o maximální výdrž, pak volte Instinct 2X. Jsou to stále relativně lehké hodinky, ale v pohotovosti zvládnou až 40 dnů a v aktivitě 60 hodin, se solárem pak i dvojnásobek. A to za cenu pod deset tisíc korun (ovšem s větší mírou odlesků oproti nesolárnímu modelu).
Čtěte dále: Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl
Jsou skvělé. A to i bez ohledu na cenu
Ačkoliv jsou tyto hodinky už dva roky staré, jsou pro mě velkým překvapením. Garmin jim během života nadělil hezkou řádku nových funkcí a vylepšení, takže funkčně jsou na tom vzhledem k ceně skoro lépe než Forerunnery 255. Mají rozumnou velikost, nejsou ani velké, ani malé – střední model je zpravidla vhodný pro největší skupinu uživatelů. Jediné, co může trochu vadit, je tloušťka, mohutná luneta ale zase chrání skvěle displej a celkově mají hodinky výbornou odolnost.
V provedení bez soláru je displej parádně čitelný, a i když je míra odlesků kvůli použitému sklu trochu vyšší, černobílý transreflexní displej má vysokou účinnost při zachytávání okolního světla a v podstatě nepotřebuje podsvícení – ani tam, kde se jiné modely bez něho neobejdou. Solární plocha byla na modelu Instinct 2X navíc velmi rušivá. Bohužel model bez soláru nemá Garmin Pay, což mi docela chybí. Ale po ruce mám zpravidla mobil, takže platit mohu jím.
Tenhle model každopádně není pro každého, někdo by ten maličký displej z minulého století asi nerozdýchal. A já přiznávám, že přechod z modelů Fénix 7X Pro a Forerunner 965 na malé Instincty byl celkem náročný. Větší model I2X mi vyhovoval více, protože i přes stejné rozlišení je displej přece jen o kousek větší, a tudíž data čitelnější. Je trochu škoda, že hodinky mají tak výraznou lunetu právě na úkor displeje. Také koncept „kolečka“ v některých ohledech zhoršuje využitelnost displeje.
Na vše se ale musí pohlížet optikou ceny, základní Instincty 2 jsou prostě velmi výhodné. A to i v provedení se solárem, i když zde už výhodnost není tak dobrá; ale získali byste navíc placení hodinkami. Za mě mají cenu v té řadě jen dva modely, testovaný Instinct 2 díky ceně a Instinct 2X pro větší displej, svítilnu LED a přesnější GPS. Instincty 2S jsou už moc malé – hlavně ten displej, to je megaprcek.
Poznámka: Většinu času srovnávám s FR 255. Nicméně vzhledem k ceně, za jakou jsem je pořídil, a sice 4 490 Kč, se hodí spíše srovnání s Forerunnery 55, který nyní stojí 3 990 Kč. A s nimi Instincty vyhrávají na plné čáře.
Tip: Recenze běžeckých hodinek Forerunner 55 za 3 990 Kč. Co vám bude chybět oproti Fénix 7?
Proč zvolit větší model Instinct 2X?
Jak jsem už naznačil v průběhu testu, větší model, který byl uveden o více než rok později, má oproti menším hodinkám řadu vylepšení. Některé rozdíly se v průběhu času smazaly, Instincty 2/2S dostaly například Připravenost k tréninku či Ranní report, ale další omezení zůstaly; jsou totiž hardwarového charakteru.
Když tedy zvolíte Instincty 2X, získáte:
- zvětšený displej na 27×27 mm
- větší pouzdro - 50 mm
- větší plochu solárních panelů - o 50 %
- šroubky v lunetě (po vzoru Fénix 6X)
- výrazně větší výdrž a efektivitu solárního dobíjení vč. zisku (v luxech) solárního dobíjení po vzoru Fénix 7
- novější čipset GPS vč. duální frekvence
- svítilnu – červená a bílá, u taktického provedení i zelená
- více aktivit (např. bruslení na ledě)
Ostatně, velké srovnání Instinct 2 a Instinct 2X Solar připravuji, takže se máte na co těšit. Zaměřuji se především na rozdíly ve funkcích, čitelnosti displeje a výdrže.
Těším se třetí generaci
Řadu možností by menší modely mohly dostat v další generaci – ať už se bude jmenovat Instinct 3 nebo Instinct 2 Pro. Co by mohly umět?
Hodně prvků a funkcí nám už napověděly hodinky Fénix 7 Pro a Epix Pro – zásadní bude optický snímač páté generace, který je nejen přesnější a úspornější, ale také umožňuje měřit EKG (zatím ne u nás) a sledovat teplotu pokožky. To, že měření teploty je užitečné, jsem se přesvědčil v době, kdy moje dcera nosící Venu 3 měla fakt hnusnou anginu. A hodinky naměřily ukázkový růst teploty během noci.
Čtete dále: Snímač teploty pokožkypomáhá lépe sledovat průběh nemoci. Hodinky mají o další užitečný nástroj více
Stoprocentně se objeví vylepšený GPS čipset, který mají aktuálně jen Instincty 2X. A kdo ví, možná Garmin přijde s další generací, která bude ještě přesnější, a ještě úspornější než ta současná. Jistotou je pak svítilna LED pro všechny velikosti tak, jak je to u F7 Pro a Epix Pro. Nutno říct, že to jedna z funkcí, která mi na současných Instinctech 2 chybí; jako svítila slouží jen displej a ten svítí ... teda nesvítí vůbec.
Další téměř jistotou je vypuštění solární verzí, tak jak se to stalo u Instinct 2X nebo Fénix 7 Pro. Tyto hodinky bez solárního dobíjení prostě nekoupíte. Výkonnější solár by mohl ještě vylepšit skvělé sluneční zisky jaké mají Instincty díky velké solární ploše - větší než mají Fénixy 7 nebo FR 955. A současně budou mít všechny modely Garmin Pay; bez této funkce dnes ani ránu.
Zachovaný zůstane černobílý displej, což prostě k Instinctům patří, ale mohlo be se zlepšit rozlišení, aby data a hlavně grafy nebyly tak hrubé. Výdrž už je skvělá nyní, ale s novým čipsetem bude jistě ještě lepší. No, a dalš funkce a možnosti už by byly střílením do vzduchu, tak se nechme překvapit.
Čtěte dále: Instinct 3: Čím náš potěší třetí generace odolných hodinek? Na seznamu novinek toho není málo
Stručné parametry
- Rozměry: 45 × 45 × 14,5 mm
- Hmotnost: 52/53 g včetně řemínku (běžné/solární provedení)
- Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
- Displej: monochromatický, transreflexní, velikost 23×23 mm
- Rozlišení displeje: 176×176 pixelů
- Výdrž baterie: až 28/nekonečně dnů v režimu hodinek, až 30/48 hodin s GPS (za lomítkem se solárním nabíjením)
- Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart
- Senzory: optický HR, PulseOx, akcelerometr, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
- Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m)
- Garmin Pay: jen solární verze
- Paměť pro aktivity: 32 MB
- Cena: 5 990 Kč základní model, solární 8 390 Kč (doporučené koncové ceny)
Plusy
- Funkční výbava
- Výborně čitelný displej
- Skvělá výdrž vzhledem k velikosti
- Parádní poměr ceny a výkonu
- Podpora Connect IQ (ale bez obchodu v hodinkách)
Minusy
- Příliš malý displej
- Menší přehlednost dat
- Pomalé prostředí
Diskuse k článku (6)