Měření EKG konečně v Česku i na Slovensku pro všechny hodinky. Jak funkci aktivovat a otestovat se
Hlavní záložky
Funkci EKG nabídly poprvé hodinky Venu 2 Plus na začátku roku 2023, v říjnu téhož roku pak bylo měření EKG schváleno v USA pro další modely, a sice Venu 3, Fénix 7 Pro, Epix Pro, Tactix 7 AMOLED, Quatix 7 Pro a D2 Mach 1 Pro Aviator. A loni se pak přidaly hodinky Fénixy 8 a z nich odvozený Enduro 3. Z toho seznamu je patrné, že podporu měření nabízí jen modely se snímačem Elevate 5.
Poznámka: Hodinky Venu 2 Plus mají snímač Elevate 4 upravený tak, aby byl schopen EKG snímat (přidán kovový prvek okolo snímače). Garmin tyto hodinky využil jako přípravnou a testovací platformu. Aktuálně ale fungují jen v USA a několika dalších zemích; ale ne v EU (oficiálně).
V Evropě už i pro Fénix 7 Pro a Epix Pro
Dlouhou dobu jsme čekali, až bude funkce EKG spuštěna oficiálně i u nás a dočkali jsme se - nyní si změříte svoje srdíčko i v celé Evropské unii a Austrálii. Funkce byla částečně spuštěna 15. ledna, tehdy jen pro modely Fénix 8, Enduro 3 a Venu 3, a to bez jakýchkoliv složitých návodů, kdy bylo nutné simulovat polohu hodinek na území USA.
A 13. února, den přes svatým Valentýnem, Garmin konečně po měsíci čekání rozmrzelých uživatelů spustil EKG i pro zbylé modely, které mají hardwarovou podporu díky optickému snímači Elevate 5 - řadu Fénix 7 Pro a Epix Pro. Mimochodem, společně s tímto krokem Garmin uvedl i nový model hodinek, Tactix 8, který EKG umí samozřejmě také. Takže vzhůru na to!
Seznam podporovaných hodinek v rámci EU:
- D2 Mach 1 Pro
- Enduro 3
- Epix Pro
- Fénix 7 Pro
- Fénix 8
- Quatix 7 Pro
- Tactix 7 AMOLED
- Tactix 8
- Venu 3
Pozor ale, hodinky nesmí mít nahraný beta firmware. A to je problém u mě, Fénixy 8 i Endura 3 mám aktuálně v betě, takže tam se mi aktivace nepovedla, ale u dcery na Venu 3 už ano. Výjimku tvoří poslední verze bety (RC - release candidate), která už má EKG (a potápěcí funkce) aktivované; bývá to uvedeno v popisu firmwaru na webu Garminu.
Pokud tedy máte hodinky v betě, musíte si pro aktivaci nahrát poslední finálku a tedy provést downgrade. A to se neobejde bez resetu hodinek - viz můj starší článek. Mimochodem, pokud provedete downgrade a předtím bylo EKG aktivní, musíte tuto funkci znovu aktivovat.
Tip: Beta program: Jak nahrát do hodinek a cyklonavigací testovací verze firmwaru. Jaká jsou omezení?
Aktivace EKG v hodinkách
Nejprve je nutno funkci aktivovat. Oficiálně se musíte s mobilním telefonem nacházet na území země, kde bylo měření již schváleno zdravotnickou organizací. Pokud se aktivace provede, již můžete provádět měření hodinkami kdekoliv na světě. Při aktivaci mobil kontroluje podle GPS, kde se nacházíte, čili lze to obejít nastavením mobilního telefonu, vašeho účtu, počítače apod. Ale to už nyní není nutné, EKG lze bez problému aktivovat i u nás.
Pokud chcete aplikaci EKG na hodinkách Garmin používat, je nutné ji nastavit v aplikaci Connect:
- V telefonu spusťte aplikaci Connect.
- Vyberte obrázek zařízení v horní části obrazovky.
- Pokud máte s aplikací Connect spárováno několik zařízení, klepněte na menu •••, vyberte Zařízení Garmin, a vyberte požadované zařízení.
- Vyberte možnost Dokončit nastavení > Nastavení aplikace EKG.
- Nyní postupujte podle pokynů na displeji (v podstatě jen odklikáváte hromadu textů a instrukcí).
- Jedním z kroků je nastavení věku; ten si aplikace nevezme z vašeho profilu. Je nutno mít alespoň 22 let.
Pozor, je nutné mít nastavené dvoufázové přihlášení ke Connectu, jinak vás aktivace dál nepustí. Pokud toto přihlašování aktivujete, už se ho nikdy nezbavíte. První přihlášení proběhne přes mail, poté se dá ověřování nastavit i přes mobilní telefon, což je praktičtější. Ale pohodlné to rozhodně není...
Postřeh: Dvouúrovňové přihlašování do aplikací Connect a Express je velmi otravné. A přihlášení rychle vyprší
Během aktivace funkce se ukáže řada různých instrukcí a upozornění, kde se jednak dozvíte, co je EKG a jak měření probíhá, jednak co se tímto vyšetřením zjišťuje a také upozornění na falešné poplachy a neprůkazná měření. Garmin to zkrátka bere velmi důkladně, aby se nestalo, že neinformovaný člověk hned poběží kvůli planému poplachu zbytečně k lékaři.
Podrobné informace: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu
A jdeme měřit!
Následně už spustíte aplikaci Aplikace EKG v hodinkách, dáte se do klidu, ideálně si opřete zápěstí o stůl. Po celou dobu měření je nutno mít na lunetě hodinek palec a ukazovák, aby byl uzavřen elektrický okruh (druhá část je kovový kroužek kolem optického snímače). Měření trvá 30 sekund, po které musíte být zcela v klidu.
Po dokončení měření hodinky ukážou, zda netrpíte fibrilací síní. Můžete také případně zadat, zda nemáte některou z potíží doprovázející arytmii, například zrychlený srdeční tep, vynechávání tepu apod. Rovněž si lze zobrazit i podrobnosti, například mně hodinky píšou: „Sinusový rytmus znamená, že vzorec vašeho srdečního tepu vypadá normálně. Naznačuje, že činnost horních a dolních síní je kordinovaná.“
Následně se výsledek uloží do vašeho profilu, načež si jej můžete prohlédnout, stáhnout jako PDF, vytisknout nebo poslat mailem lékaři - stejně jako Snímek zdravotního stavu. Je trochu škoda, že se na historii měření EKG nemůžete podívat přímo v hodinkách jako u Snímku zdravotního stavu. Jde to jen v mobilu.
Tip: Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví (tepovka, stres, okysličení krve či VST)
Co píše Garmin na webu k měření EKG?
Aplikace EKG nabízí pohodlný způsob domácího měření EKG v době vnímaných příznaků. Tato možnost zvyšuje pravděpodobnost včasné detekce fibrilace síní, což umožňuje vyhledat lékařskou pomoc dřív. Včasnější lékařský zásah může potenciálně oddálit nebo omezit dlouhodobé komplikace fibrilace síní nebo nad nimi získat lepší kontrolu. Pokud výsledky z aplikace EKG předáte odbornému lékaři, můžete tím zlepšit efektivitu posouzení vašeho zdravotního stavu.
Neléčená fibrilace síní může vést k závažným zdravotním komplikacím. Nepravidelný srdeční rytmus způsobuje nesprávné proudění krve v srdci, což může vést k cévní mozkové příhodě, selhání srdce nebo jiným zdravotním problémům. Fibrilace síní může být dočasná nebo trvalá, ale je to zvládnutelný stav, pokud je léčen pod dohledem lékaře. Mnoho pacientů s fibrilací síní žije zdravým životem.
Diskuse k článku (126)