Povrchová úprava DLC: Chrání titanové lunety a je tvrdá jako diamant. Lze ji poškrábat?

26.9.2024
Prémiové hodinky mají dle verze povrchovou úpravu titanové lunety DLC. Je odolnější než čistě titanové provedení? A jak je na tom ocel?
Titanová luneta

Tmavá titanová luneta má u hodinek Garminu na sobě standardně vrstvu DLC nanesenou procesem PVD


Luneta hodinek je asi nejexponovanější částí hodinek vůbec. Když pominu, že můžete při pádu z kola nebo jiné podobné „aktivitě“ narazit krycím sklem na kámen a buď jej úplně rozbít, nebo si minimálně pořídit vryp, je poškození lunety daleko pravděpodobnější. Ta je totiž obvykle vystouplá nad krycí sklo, a tím jej vlastně chrání. Ale za cenu toho, že pochytá nejvíce nárazů. Ale o to tu přece jde.

Každou chvíli někde hodinkami prásknu - zpravidla do futer dveří, které mám doma kovové, nebo o dveře ledničky, nábytek, když se snažím něco vylovit z úzké díry, dveře auta atd. A nutno říct, že lunety mých hodinek obecně drží. Asi nejhůře dopadly Forerunnery 55 mé dcery, kde jde luneta plastová, čí kdysi dávno Forerunnery 935, které ji měly stejnou. Naopak na Instinctech 2/2X nemám ani škrábanec, tam je zpevněný polymer a ten vydrží úplně všecko. 

Špatně pak dopadly hodinky Forerunnery 965, které mají lunetu pod úrovní skla, které je zaoblené - je to sice efektní, ale krajně nepraktické. Navíc na těchto hodinkách není safír, což je dobré pro lepší čitelnost displeje, ale nikoliv pro odolnost hodinek. Takže sklo FR 965 mám prostě na několika místech už škrábnuté. To samé moje dcery na Venu 3 nebo FR 165, kde je pouze Gorilla Glass 3.

Tip: Hodinky Forerunner 265 a 965: Proč Garmin zvolil řešení, kde luneta nedostatečně chrání krycí sklo?

PVD, DLC - anebo PVC?

Prémiové hodinky jako Fénixy, Epixy nebo Endura mají lunetu kovovou, a to buď ocelovou, nebo titanovou. Titan je obecně měkčí materiál, takže se snadněji poškrábe. Když jsem měl na test titanové Fénixy 7X Pro s čistým titanem, našel jsem na lunetě řadu maličkých, i když sotva viditelných škrábanců už po týdnu používání. Garmin nabízí na svých hodinkách buď čistý titan - ten je šedý (trochu do stříbrna), nebo tmavé provedení.

A právě toto tmavé provedení, které může mít barvu tmavě šedou, resp. spíše černou (Garmin ji označuje jako Carbon Grey), má povrchovou úpravu DLC. To je extrémně tenká vrstvička materiálu, který je tvrdý jako diamant. Ostatně odtud pochází název, Diamond Like Carbon. A ten je opravdu velmi náročné poškodit. Ovšem nemožné to není, hodinek s DLC úpravou mám několik a třeba Epixech mám po dvou letech na okrajích lunety drobné, ale fakt drobné rýhy. 

 

 

Důležité je, že nejde jen o jakýsi „nátěr“, tato vrstva se díky metodě nanášení PVD vlastně stane součástí lunety. Část materiálu se odpaří, smísí se s DLC a pak zase nanese zpět. Celý tento proces probíhá ve vakuu, aby nedošlo ke smísení s nechtěnými molekulami jiného materiálu. Někdy se pomocí procesu PVD nanáší na povrch třeba barva - a ta se pak stane součástí materiálu a je rovněž těžké ji „seškrábnout“. 

Těžší ocel, lehčí titan

Garmin aplikuje DLC vrstvu na hodinky s titanovou lunetou, nikoliv ale ocelovou. Tam v případě tmavého provedení počítám, že prostě jde o barvu nanesenou pomocí procesu PVD; nikde jsem ale více informací bohužel nedohledal. A tak je velmi pravděpodobné, že na ocelové lunetě budete mít časem více škrábanců než na titanu s DLC. A naopak, ocel by měla být lepší než titan bez DLC.

Garmin na hodinkách používá ušlechtilou (chirurgickou) nerezovou ocel 316L. Dle stupnice tvrdosti Vickers má 160-690 (běžná hodnota je okolo 250), titan pak 150-340. Safírové sklo má mimochodem tvrdost 1 900-2 200 Vickers, tedy podobně jako DLC (cca 1 800). Oproti titanu je ocel 316L zhruba o 32 % těžší, proto mají hodinky s ocelovou lunetou a dýnkem vyšší hmotnost. Jak titan, tak ocel 316L jsou antialergenní.

Instincty vedou

Jak už jsem zmínil výše, nejodolnější jsou mezi běžnými hodinkami Garminu modely řady Instinct 2. Ty mají tělo i lunetu z tvrzeného polymeru a ať jsem se snažil, jak chtěl, na lunetě či těle nemám ani škrábaneček. Zatímco Fénixy jsem prostě neměl odvahu hodit na kámen, s Instincty 2X jsem o šutr bez problému mrsknul. A nic.

Ale je jasné, prémiové hodinky prostě nemůžou být z plastu, to se jednoduše nenosí. Proto všechen ten titan, ocel, DLC úpravy atd. Mimochodem, všimněte si, že Endura 3 mají lunetu skoro tak tenkou, jako Forerunnery 965, k tomu polymerové dýnko, zkrátka více mi připomínají právě řadu Forerunner než Fénix - konkrétně model FR 955. A to je také důvod, proč jsou tyto hodinky tak lehké. Všechno má svoje pro a proti.


Diskuse k článku (5)
Zdroj: 
Hodinky365.cz, Tovys.cz, Wikipedie