Recenze hodinek Enduro 3: Data v aktivitě, mapy, navigace, výdrž, solární dobíjení a nedostatky (2.)
Hlavní záložky
Zatímco Endura 2 byly hodinky naprosto shodné jako Fénix 7X, jen s větší baterií, Endura 3 jsou svébytným modelem, který má s Fénixy 8 Solar shodné vlastně jen prostředí. Odlišný je design, solární dobíjení je účinnější, dýnko není z titanu ale z polymeru, chybí indukční tlačítka a hlasové funkce. Hodinky jsou však o 7 500 Kč levnější a to z nich dělá parádní koupi. Ostatně to všechno zmiňuji v první části recenze.
Nepřehlédněte 1. část recenze: Rozdíly oproti Fénix 8, design, displej a ovládání, sport a fitness metriky
Data a datové obrazovky
Zásadním rozdílem oproti displeji AMOLED je možnost mít datové obrazovky s bílým pozadím a černým textem. A nutno říct, že je to při aktivitě daleko příjemnější, alespoň pro mě. Data tak mají větší kontrast a obecně jsou za denního světla lépe vidět než na AMOLED. Také tu není nepříjemný efekt bludička, kdy hodinky snižují jas na úroveň, kdy na displeji leckdy nevidíte vůbec nic. A nic nebrání tomu si nastavit na displeji MIP pozadí černé a text bílý.
Hodinky Enduro 3 zapůjčil k testu obchod Pulsmetry.cz
Trošku nevýhodou je pak velmi výrazný černý okraj okolo displeje, který s bílou datovou obrazovkou vynikne daleko více, než když máte v režimu hodinek vše černé. O to více, že nyní je luneta tenoučká a tento černý okraj velmi široký – solár je na Endurech základ všehomíra. A právě tady mi hodinky nejvíce připomínají Forerunnery 955, které to mají podobně. Když to vezmu kolem a kolem, Endura 3 už jak staré dobré Fénixy moc nevypadají.
Na 1,4“ displeji zobrazí Endura 3 až osm datových polí, tam se nic nezměnilo. Jiný je ale font – je tenčí a takový trochu techničtější, jako by mi připomínal kóty na výkresech, když jsme rýsovali na střední škole. Oproti F7X má zhruba poloviční tloušťku a může být pro někoho tak hůře čitelný, já osobně preferuji spíše výraznější font na F7X Pro. Na zobrazení fontu v datových polích nemá vliv nastavení veliko zapůjčl k zesti systémového písma.
Při navigaci a vůbec práci s mapou je pro mě zásadní zobrazení dat na mapě. Zatímco na Fénixech 8 AMOLED vyskočí při volbě dvou datových polí šipka s pozici hodně nahoru, na Endurech 3 se usadí krásně mezi data. Což je lepší, protože vidíte na mapě větší kus dopředu. Je zvláštní, že na displeji MIP je to jako postaru (stejně jako na Fénix 7 či Epix), zatímco na AMOLED stejně nešikovně vyřešeno jako na Forerunnech 965.
Tuto možnost ale mají zatím jen aktivity jako chůze nebo běh, pro cyklistiku je možné mít na mapě jen datové pole jedno (nad nebo vedle šipky s pozicí). Tomuto omezení nerozumím, je zkrátka vidět, že Garmin má ještě hodně práce před sebou. Jinak mapových layoutů je celkem pět, kromě možnosti zobrazit dvě pole je tu ještě možnost jednoho pole pod šipkou, dále čistá mapa, mapa na půlce displeje a vlevo data a konečně data okolo displeje, což je ale dost nepřehledné.
Přesnost GPS? Dostačuje
Když jsem srovnával přesnost GPS s Fénix 7X či Fénix 8, dopadlo to podobně. A to jsem strávil hodně času v údolích a lesích, a i když jsem záměrně měl čistou GPS, nikoliv více systémů nebo SatIQ, tak jsem nenarazil při zkoumání tras na žádný problém či ústřel. Přesnost hodinek je prostě velmi dobrá a SatIQ ve většině případů snad ani není potřeba.
Poznámka: Obecně to platí pro běh a cyklistiku. U chůze je lepší mít aktivní vyšší přenost, protože při stání na místě se hodinky občas „motají v kruhu“, když mají špatný signál
Jediné místo, kde jsem opravdu ocenil SatIQ, je blízké Mariánské údolí u Brna, které je v některých místech velmi úzké a zarostlé stromy a už se mi stalo, že jsem tu ztratil signál GPS. Zde se hodí SatIQ, případně zapnutí všech systémů. Tuto možnost mám standardě nastavenou na Edge 1040/1050, na hodinkách ji zapínám jen tehdy, když vím, že pojedu do opravdu náročného terénu; jinak používám čistou GPS kvůli výdrži.
S tímto nastavením nemívám problém, ale pokud bych primárně běhal, tak bych rozhodně využil SatIQ. Na kole totiž mám snímač rychlosti, takže mě přesnost GPS až tak nezajímá – jestli někde ustřelí či nikoliv, je jedno – délka trasy a průměrka se určuje ze zkalibrovaného snímače. U běhu je to ale jiné, satelity jsou jediným způsobem, jak hodinky mohou měřit tempo a vzdálenost. A od toho se odvíjí i metriky, které pak nemusí být přesné.
Dobrá je také nová funkce, kdy Garmin Connect opraví „ustřelení“ trasy. Pokud po nahrání aktivity do Connectu aplikace zjistí, že máte někde chybu na trase, která se vůbec neshoduje s blízkou cestou, vezme data ze všech senzorů jako je akcelerometr, kompas či gyroskop, aby trasu případně upravila. A naopak, když u senzorů zjistí, že „ústřel“ je reálný, trasu ponechá v původní podobě.
Lepší měření teploty?
Hned při první jízdě jsem ale zjistil jednu zajímavou věc týkající se senzoru vnější teploty. Běžně mám hodinky na řídítkách a tam senzor funguje v pohodě, hodinky (a Edge 1040/1050) se liší jen nepatrně (stupeň sem, stupeň tam). Ale protože Endura 3 dorazily bez silikonového řemínku, jen s UltraFitem, nemohl jsem si je dát na řídítka (vyrážel jsem z kanceláře a všechny svoje řemínky mám doma). A tak jsem měl jak F7X Pro, tak E3 na ruce (oba s UltraFitem).
A když jsem sledoval teplotu, tak na Endurech se daleko více blížila realitě než na F7X Pro. Venku bylo nějakých 19 stupňů a Endura ukazovala 20-21 stupňů, zatímco F7X přes 24 stupňů. Podmínky stejné, prostě hodinky na holé ruce. Jediným rozdílem je dýnko, u F7X Pro titanové, na E3 polymerové. Je možné že plast ruka tolik nezahřeje a čidlo teploty není tolik ovlivněno teplotou těla. Rozhodně zajímavé.
Hodinky samozřejmě umí měřit i teplotu pokožky jako také, a to díky senzoru Elevate 5, což Endura 2 neumí. Teplotu pak můžete sledovat v deníku Connect, kde se ukazuje jako odchylka oproti spánkovému průměru za měsíc. Zatím ale tato funkce nemá reálné využití ani pro trénink, ani třeba pro přesnější sledování menstruačního cyklu.
Tip: Garmin už měří teplotu pokožky. Každou noc hlídá odchylku od vaší základní hodnoty
Navigace v novém kabátku
Trošku upravená byla navigace s hodinkami. Dříve se do běžící aktivity přidaly čtyři datové obrazovky, kde byl například čas, co zbývá do cíle, vzdálenost k trase, pokud jste z ní sjeli/sešli, ClimbPro nebo graf zbývající celkové výšky k nastoupání. A to všechno bylo naskládané za vaše vlastní datové obrazovky – takže já jich měl v aktivitě třeba deset a těmi jsem roloval.
Nově jsou tyto navigační obrazovky dostupné bokem a nemíchají se mezi ty standardní – je třeba podržet tlačítko Menu a pak tlačítkem Start vybrat položku s názvem trasy. A následně se ukážou dodatečné navigační obrazovky. Podržením Menu nebo 2× stiskem tlačítka Zpět se pak vrátíte ke klasickým (uff). Je třeba si na to zvyknout a za mě je to horší řešení, protože dříve jsem věděl, kolikrát mám stisknout které tlačítko, abych si zobrazil to, co potřebuju vidět.
Super je, že se tu objevila nová obrazovka se zbývající vzdáleností a ETA, kam je nově přidána mapa s trasou a stopky. Takže není potřeba neustále přepínat tam a zpět (z datových na navigační obrazovky) kvůli mapě, což je docela otravné a dřívější rolování v jednom streamu bylo pro mě asi lepší. Bohužel, zatím tu není možnost vlastního nastavení navigačních obrazovek, ale ta snad přijde časem. Obecně je na Endurech 3 hodně věcí jinak a někdy mi přijde, že místo to, aby bylo ovládaní jednodušší, tak je komplikovanější. A u navigace obzvlášť.
Podrobněji: Navigace s hodinkami Fénix 8: Odlišné chování, oddělené datové obrazovky a komplikované ovládání
Solidní výdrž. Ale chce to ještě poladit
Ačkoliv Garmin uvádí naprosto neuvěřitelnou výdrž se solárním dobíjením, bez sluníčka už to není až takový rozdíl oproti Enduro 2. Ostatně níže uvedená čísla to jasně ukazují (v závorce se solárním dobíjením):
Výdrž Enduro 2
- v režimu hodinek: 34/46 dní
- v režimu hodinek s úsporou baterie: 111 dní/1 rok+
- GPS: 110/150 hodin
- všechny systémy: 78/96 hodin
- všechny systémy + multiband: 68/81 hodin
- všechny systémy + multiband s hudbou: 20 hodin
- UltraTrac: 264/714 hodin
- expediční režim: 77/172 dní
Výdrž Enduro 3
- v režimu hodinek: 36/90 dní
- v režimu hodinek s úsporou baterie: 92 dní/neomezeně
- GPS: 120/320 hodin
- všechny systémy: 80/144 hodin
- všechny systémy + multiband: 60/90 hodin
- všechny systémy + multiband s hudbou: 22hodin
- UltraTrac: 210 /neomezeně hodin
- expediční režim: 77/neomezeně
Hardware hodinek není nikterak zázračný a stejně jako u Fénixů 8 Solar došlo ke zvýšení výdrže jen cca o necelých 10 % oproti Enduro 2. V reálném provozu tak není výdrž o tolik delší – při aktivitě s GPS a bez mapy a navigace ubývá rychlostí okolo dvou procent za tři hodiny. Se zobrazenou mapou jsou to méně než dvě procenta za hodinu, což je celkem slušné a vyrovná se to třeba Edge 1040.
Poznámka: V testech jsem viděl spotřebu okolo 0,9 % za hodinu při zobrazení dat, což je méně, než ukazují hodinky mě - a tedy reálná výdrž bych těch 120 hodin dosáhnout mohla. Hodně asi záleží na tom, jaké datové obrazovky člověk má.
A konečně navigací a zobrazenou mapou to bylo okolo 3,5 % za hodinu (počítáno z aktivity o délce přes 4 hodiny). Což by znamenalo nějakých 26 hodin výdrže, a to mi přijde docela málo, čekal bych více. Je to vlastně stejně, co mi berou Fénixy 7X Pro. Počítám, že Endura 3 a potažmo Fénixy 8 Solar nejsou úplně doladěné, pokud jde o spotřebu.
Každopádně hodinky mi vydržely 14 dnů s tím, že jsem v průměru měl přes dvě hodinky GPS aktivity denně. A to je paráda, když navíc zvážím, že firmware není ještě doladěný a řada uživatelů se potýká s nadměrnou spotřebou. Každopádně testoval jsem zásadně se „syrovou“ GPS (tedy bez více systémů), připojenými dvěma až třemi senzory (HRM-Pro, rychlost/kadence, někdy i výkon) a bez pomoci slunce, na začátku října už solár v podstatě nepomáhá.
Velmi účinný solár
Zcela jiná situace by pak nastala právě se solárním dobíjením – pro výše udávané hodnoty potřebujete v režimu hodinek alespoň tři hodiny s 50 klux slunečního svitu denně, při aktivitě pak oněch 50 klux po cenou dobu aktivity. Výdrž 320 hodin v aktivitě je prostě brutální hodnota, Instincty 2X nabídnou 145 hodin a Fénixy 7X Pro pak 122 hodin. Jenže dosáhnout na to není snadné, hodinky musí být natočené kolmo k paprskům slunce – a tedy displejem přímo k němu. A to se stane málokdy.
Na solár se prostě nemůžete spolehnout, třeba já mám během roku řadu aktivit v lese, ráno, odpoledne, navečer, kdy prostě slunce fakt ničemu nepomůže. Na druhou stranu, na letní dovolené se prodloužená výdrž může fakt hodit a týdenní přechod hor zvládnete bez dobíjení. Když jsem testoval Instincty 2X, dokázaly dobít během dne na jarním slunci 15 %, a Endura 3 mají solár ještě krapet účinnější. Bohužel, roční doba už je nyní taková, že se solár testuje špatně, takže holt musím počkat na jaro.
Co mi chybí a co mi vadí
Mezi námi děvčaty, na Fénixy 8 i Endura 3 jsem se fakt těšil. Už ale první setkání dávalo tušit, že něco není v pořádku. Některé funkce, na které jsem zvyklý z Forerunnerů 965 a Fénixů 7X Pro, prostě a jednoduše chybí, a dokonce jsem nenašel ani některá nastavení. Základním problémem pro mě je chybějící záloha a obnova systému – když během pár dnů odznovu nastavujete už třetí hodinky, tak se dostavuje určitá míra frustrace.
Nemůžu si také nikterak nastavit obrazovky navigace, které se sice ukazují, ale já bych si na nich rád přehodil některá data – třeba u mapy nepotřebuji stopky, ale hodil by se spíše vzdálenost. Také bych si rád upravil jejich pořadí. Zajímavé také je, že si nemůžu nastavit funkci navigace ke ztracenému mobilu, i když tato funkce tu je, jak jsem si ověřil při aktivitě. Také mi vadí zmíněné zobrazení dat (resp. jednoho data) na mapě, což navigaci také nepomáhá.
Tady jsou všechny moje výhrady a připomínky v bodech, většinu jsem již zmínil v rámci textu:
- chybějící záloha a obnova dat
- chybějící nastavení navigace ke ztracenému telefonu (nelze ani vypnout)
- není možné automaticky nastavit úsporný režim v režimu spánku
- nemožnost nastavit u ciferníků všechna dostupná data u některých datových polí
- nevhodné zobrazení dat na mapě při cyklistice
- chybějící automatické podsvícení
- nemožnost nastavit a uspořádat navigační obrazovky
- řada drobných chyb, které ale nemají vliv na funkci hodinek.
Zkrátka, zaměstnanci Garminu ještě budou muset strávit hodně přesčasů v práci, než všechno doladí. Na řadě chybějících funkcí se pracuje (například záloha systému – jenže tu už teď nepotřebuji), některé funkce ale, zdá se, budou spíše vlastnost než chyba. Uvidíme do budoucna. Pokud se nechcete stát dobrovolnými betatestery Garminu, tak bych s nákupem ještě chvíli počkal. Hodinky jsou skvělé, ale chce to ladit a ladit (stejně jako Fénixy 8).
Skvělé hodinky, co mají budoucnost
Nebýt toho, že tyto hodinky mají fakt velkou tloušťku, která vadí zejména při oblékání dlouhých rukávů, batohu či zimních rukavic, tak mi jejich velikost vůbec nevadí. Rok jsem jako hlavní hodinky používal Fénixy 7X Pro a dříve i Fénixy 6X a dával jsem to. Faktem je, že mám několik mikin s velmi upnutými manžetami a tam docela trpím – navíc se manžeta nedá přehrnout bez pomoci druhé ruky, takže na hodinky prostě nevidím.
Když ale pominu jejich velikost, jsou to super hodinky s parádním MIP displejem, který bohužel poněkud kazí safír. Ale čitelnost je krapet lepší než na Fénix 7X Pro, takže zvyknout se dá. Škoda chybějící automatiky podsvícení, to mi fakt vadí. Parádní je lehkost hodinek, jsou o pět gramů (skoro o 10 %) lehčí než moje F7X Pro, což se hodí. A s UltraFitem je to naprostá paráda. Sice používám primárně silikonové řemínky, ale i tak je to pár gramů k dobru.
Hodinky umí všechno, co Fénixy 8, samozřejmě s omezením hlasových funkcí, ale ty nemám na žádných jiných hodinkách kromě Venu 3, takže je ani nevyhledávám. Neříkám, že se občas nehodí, ale potřeba fakt nejsou. A ta cena, ta je prostě luxusní. Když si vezmete, že jsou hodinky lépe vybavené než Enduro 2 a stojí méně, nádhera. Nedivil bych se, kdyby Endura 3 byly trhákem letošních Vánoc.
Kdyby mi Garmin nabídl ty samé hodinky v těle F8 AMOLED 47mm (tloušťka 13,8 mm), tak budu chrochtat blahem – něco jako Enduro 3 Lite. Já totiž tak nějak vnitřně stále preferuji displej typu MIP.
Stručné parametry
- Rozměry: 51×51×15,7 mm
- Hmotnost: 63 g včetně řemínku UltraFit, 57 g tělo hodinek
- Šířka řemínku: UltraFit 26 mm, vyměnitelné
- Displej: transreflexní MIP dotykový, solární dobíjení, průměr 1,4“ (35,56 mm)
- Rozlišení displeje: 280 pixelů
- Baterie (za lomítkem se solárem): až 36/90 dnů s měřením tepu, až 120/320 hodin s GPS a 22 hodin všechny systémy + přehrávání hudby
- Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5 (?)
- Paměť: 32 GB (hudba a mapy)
- Konektivita: Wi-Fi, NFC, Bluetooth
- Senzory: optický snímač Elevate 5 (EKG, PPG), akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas
- Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer, Youtube Music)
- Vodotěsnost: 100 m pro plavání a vodní sporty
- Svítilna LED
- Cena: 22 490 Kč
Plusy
- parádní cena
- dlouhá výdrž
- plná výbava – všechny sportovní, zdravotní a fitness funkce
Minusy
- větší tloušťka
- displej vypadá malý kvůli velkému černému okraji (solár) a tenké lunetě
- zatím nedodělaný software a chybějící funkce
Diskuse k článku (40)