Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně?
Hlavní záložky
Nikdy jsem na rukou nestřídal hodinky tak často, jako posledního půl roku. Důvod je prostý, Garmin v posledním roce uvedl nové generace všech důležitých modelů. Konkrétně jde o tyto kousky (přidal jsemi modely, co jsem zkoušel v posledním roce):
- Venu 2/2S
- Forerunner 45S
- Forerunner 55
- Forerunner 255
- Forerunner 945
- Forerunner 955
- Fénix 7S Pro Sapphire Solar
- Fénix 7 Pro Solar
- Fénix 6X Pro Solar
- Epix Pro Sapphire
Model FR 45S jsem zkoumal jen krátce, navíc má na sobě nalepeno ochranné sklo, takže tam odlesky nemůžu nijak hodnotit, ale počítám, že to bude podobné jako u FR 55 (ale o tom až dále). Nejdéle jsem nosil na ruce Fénix 6X Pro Solar, logicky, není to novinka, koupil jsem si je už před téměř třemi roky.
Každé hodinky kryje nějaké sklo. Nejlevnější modely obyčejné minerální, které je náchylnější k poškrábání, ty běžné Gorilla Glass v třetí nebo čtvrté generaci at ty nejdražší pak sklo safírové. Safír je extrémně odolný vůči poškrábání, můžete to klidně zkusit - nožem udělat vryp. Neuděláte. Tedy běžnou silou.
Poznámka: Na srovnávacích obrázcích najdete Fénix 6X Pro Solar, Epix Pro Sapphire, Forerunner 235 a Fénix 7S Pro Sapphire Solar. Forerunner 955 chybí, protože už jej má nový majitel, a Forerunner 55, protože ten je na tom stejně jako FR 255.
Odlesky dokážou „zničit“ displej
Všechna skla se ale potýkají s problémem: odlesky. Některé hodinky je mají větší, některé menší, vyhnout se jim ale nejde. Lesknou se mobilní telefony, lesknou se displeje v autech nebo brýle. Jenže na hodinkách je to - alespoň u mě - problém nejpalčivější.
Když při aktivitě místo dat vidíte jen odlesky oblohy, mraků nebo stromů, je to špatné. Většinou máte čas se na displej jen rychle podívat a pak potřebujete dále sledovat cestu, abyste se s kolem neobmotali kolem stromu nebo si při běhu špatným došlápnutím nevyvrtli kotník.
Odlesky nejenže zhoršují čitelnost dat na displeji, ale zhoršují i jeho kontrast - místo černé vidíte jen šedou. A když jsou data zobrazena černě místo na bílé na šedé, případně bílá data na šedé místo na černé, je to problém. Odlesky také vadí při slunečném počasí - všichni známe efekt prasátek od sluníčka. Není to příjemné. Nebo mraky a stromy, které na displej vytváří nepříjemné mapy.
Odlesky jsou venku horší u AMOLED displejů (Venu 2, Epix), uvnitř pak naopak u MIP displejů - tedy transreflexních (všechny ostatní modely). Venku dokáže slunce a obloha na AMOLED zcela přebít data zobrazená v režimu nízkého jasu. MIP displeje mají výhodu v možnosti zobrazit bílé pozadí s černým textem, které odlesky dokáže částečně eliminovat. Navíc čím víc svítí slunce, tím je displej jasnější - a odlesky méně viditelné.
Tip: Hodinky Epix: Jak odlesky dokážou pokazit dobře čitelný displej
V interiéru je to přesně opačně. Tam jsou transreflexní displeje bez dostatečného externího světla „ztraceny“ a je nutno použít podsvícení, jinak neuvidíte skoro nic. Většinu času se v hodinkách odráží buď bílý strop, zdi nebo okno - a displej nemá dost světla na to, aby odraženým světlem tyto odlesky přerazil. AMOLED hodinky naopak jsou v interiéru vidět skvěle, vynikne parádní kontrast i barvy. Kdyby se někomu podařilo zkombinovat vlastnosti obou displejů, dal bych mu osobně Nobelovu cenu.
Které méně, které více?
A jak si vedou hodinky, které jsem vyjmenoval na začátku? V následujícím seznamu jsou seřazeny podle míry odlesků:
- Forerunner 945
- Fénix 6X Pro Solar
- Forerunner 955 (bez soláru)
- Forerunner 55
- Forerunner 255
- Fénix 7 Pro Solar
- Venu 2/2S
- Fénix 7S Pro Sapphire Solar
- Epix Pro Sapphire
Je patrné, že obecně nejvíce trpí odlesky safírové sklo. Dříve jsem měl také za to, že odlesky výrazným způsobem zhoršuje dotykový displej. Ten mají v seznamu tučně označené modely. Když jsem si pořídil Fénix 7 Pro Solar bez safíru, displej se leskl více než na F6X Pro Solar, měl jsem za to, že odlesky způsobuje právě dotyk.
Tip: Fénix 7 Pro Solar: První dojmy, postřehy, pozitiva i zklamání
Ale poté, co jsem měl možnost testovat Forerunner 955 s dotykem (bez soláru) a Forerunner 255 bez dotyku, jsem musel změnit názor - FR 955 jsou s odlesky na úrovni Fénix 6X Pro Solar, které považuji za jakýsi etalon, zatímco FR 55 a FR 255 se lesknou plus minus stejně jako Fénix 7 Pro Solar s dotykem. Zkrátka to, zda hodinky mají nebo nemají dotyk, nerozhoduje o tom, zda se bude displej lesknout.
Rozdíly v odlescích jsou výrazné
Nejmenší míru odlesků tedy mají hodinky Fénix 6X Pro Solar, Forerunner 945 a Forerunner 955, ty jsou v tomto ohledu etalonem - a dají se krásně používat jak venku, tak uvnitř, aniž by vás štvaly otravné odlesky. Naopak nejhůře jsou pak na tom safírové verze Fénix 7 a Epix, to se prostě Garminu vůbec nepovedlo. Na Fénix 7 není vidět nic uvnitř, na Epix zase venku. Skoro bych chtěl napsat „to je hnus, velebnosti“.
Pokud si tedy chcete koupit Fénix 7 s displejem, co se neleskne, pořiďte si Forerunner 955. Budete mít stejné funkce, ale nádherný displej. Solární verze s se sice leskne o něco více, ale stále je to výrazně lepší než safírové Fénixy. Méně se také lesknou nesafírové Fénixy, ale tam zase máte jen 16 GB paměti, hodinky nepodporují MultiGNSS a mají těžší kovové (nikoliv titanové) provedení.
Na srovnávacím videu je Fénix 6X Pro Solar, Epix Pro Sapphire a Fénix 7S Pro Sapphire Solar.
Diskuse k článku (0)