EU zatlačila Apple do kouta: Musí otevřít svůj systém iOS třetím stranám. Garmin z toho bude těžit

21.3.2025
Majitelé iPhonů budou moct například odpovídat na zprávy, uvidí obrázky v notifikacích a celkově se vylepší komunikace s telefonem na úroveň Androidu. KONEČNĚ! A co na to Apple?
Lepší komunikace s hodinkami

Apple bude muset otevřít svůj systém výrobcům třetím stran


Komunikace hodinek Garminu s iPhonem má oproti mobilům s Androidem řadu omezení. Kvůli nim nemůžu například testovat některé funkce a už jsem dokonce přemýšlel o tom, že bych si pořídil sekundární mobil s Androidem, abych viděl, o co majitelé iPhonů přichází. 

K zásadním omezením iPhonu oproti Androidu podle mě patří :

  • Není možné odesílat zprávy ani na ně odpovídat (umí jen Apple Watch).
  • Omezená interakce notifikací (pouze zobrazení, bez možnosti akce).
  • Žádné připojení na pozadí (synchronizace dat vyžaduje spuštění Connectu).
  • Nemožnost sdílení NFC připojení (není možné využívat Apple Pay hodinkami Garminu).

Tip: Hodinky připojené k Androidu umí odpovídat na zprávy a ukázat i obrázky. iPhone je bohužel mimo hru

Evropská unie vytvořila devět požadavků, které musí iOS splňovat nejpozději do roku 2026 s tím, že beta testování má proběhnout už během letoška. Ne všechny tyto požadavky Garminu pomohou, ten už si dokázal s řadou omezení v mezičase poradit, ale usnadní používání hodinek, náramků či prstenů všem dalším výrobcům, kteří se tak daleko jako Garmin ještě nedostali.

Pro nás (garministy) jde o tyto zásadní vylepšení:

  • Oznámení systému iOS: Hodinky budou moct zobrazovat úplná oznámení z iPhonu, včetně obrázků. Uživatelé budou moct reagovat na zprávy a pracovat s notifikacemi přímo z hodinek, což zlepší jejich využitelnost.
  • Lepší synchronizace na pozadí: Hodinky budou schopné získávat aktualizace (např. počasí, kalendář, fitness data) na pozadí, podobně jako hodinky Apple Watch. To umožní snadnější synchronizaci bez nutnosti otevírat aplikaci Garmin Connect.
  • Alternativa sdílení souborů k AirDrop: Apple musí umožnit zařízením třetích stran vytvářet alternativy k AirDropu, což znamená, že uživatelé zařízení Garminu by mohli být schopni bezdrátově přenášet data nebo tréninkové soubory mezi zařízeními (i různých značek), pokud Garmin pro toto přidá podporu. To by mohlo vést k rychlejšímu a přímějšímu způsobu synchronizace aktivit bez nutnosti připojení k internetu.
  • Sdílení dat Apple Pay: Platební kartu by si hodinky načetly přímo z iPhonu a nebylo by ji tak nutné párovat dvakrát - jednou s telefonem, jednou s hodinkami nebo Edge. Když přidáte novou kartu, výrazně by to usnadnilo ověřování a celý proces. 

Co přesně opravdu dostaneme, se teprve uvidí. Ale já věřím ve světlé zítřky. Hodinky Garminu by se tak mohly stát zase o kus chytřejší. Minimálně pro uživatele iPhonu. 

Tip: Garmin Messenger: Posílejte zprávy přímo z hodinek. Nově vč. obrázků a hlasových zpráv z mobilu


Následuje překlad zprávy, kterou před pár dny zveřejnila Evropská unie.

Podle čl. 6 odst. 7 zákona o svobodném přístupu k informacím musí společnost Apple poskytovat vývojářům a podnikům bezplatnou a účinnou interoperabilitu s hardwarovými a softwarovými funkcemi ovládanými jejími operačními systémy iOS a iPadOS.

Dne 19. září 2024 Komise zahájila dvě řízení o této specifikaci: jedno se zabývá interoperabilitou systému iOS s připojenými zařízeními třetích stran (DMA.100203) a druhé procesem, který společnost Apple zavedla pro vyřizování žádostí o interoperabilitu (DMA.100204).

Obě rozhodnutí o specifikaci obsahují podrobná opatření, jak zajistit interoperabilitu.

První sada opatření se týká 9 funkcí konektivity systému iOS, které jsou převážně určené pro připojená zařízení a jsou jimi využívány (DMA.100203). Cílem druhé sady opatření je zvýšit transparentnost a účinnost procesu, který musí vývojáři dodržovat, aby získali interoperabilitu se systémy iOS a iPadOS (DMA.100204).

 

 

Během těchto řízení Komise uspořádala řadu technických setkání a diskusí se společností Apple a zainteresovanými vývojáři. Tento konstruktivní dialog umožnil Komisi určit opatření, která vývojáři potřebují, aby mohli nabízet inovativní produkty a služby a zároveň zajistit, aby si koncoví uživatelé zachovali známé uživatelské zkušenosti s iPhonem a mohli využívat lepší interoperabilitu. 

1. Notifikace iOS: Tato funkce umožní připojeným zařízením, například chytrým hodinkám, zobrazovat notifikace iOS a reagovat na ně.

2. Provádění na pozadí: Aplikace iOS musí provádět určité akce s ohledem na připojená fyzická zařízení „na pozadí“, tj. aniž by se uživatel díval přímo na aplikaci. Například iPhone může načíst nejnovější informace o počasí a synchronizovat je s chytrými hodinkami, aniž by byla nutná aktivní interakce uživatele.

3. Automatické přepínání zvuku: Tato funkce umožňuje uživatelům přepínat mezi dvěma zařízeními, například mezi smartphonem a počítačem, při poslechu zvuku pomocí podporovaných sluchátek.

4. Vysokorychlostní peer-to-peer připojení Wi-Fi: Tato funkce umožňuje navázat a používat vysokorychlostní připojení Wi-Fi mezi zařízením iOS a připojenými fyzickými zařízeními. Toto vysokorychlostní připojení lze použít ke sdílení velkých souborů mezi dvěma zařízeními nebo k vysílání na iPhonu toho, co lze vidět na brýlích pro virtuální realitu.

5. Bezdrátové přenosy souborů v blízkém dosahu: Tato funkce umožňuje v aplikacích třetích stran pro sdílení souborů přistupovat ke stejným funkcím ovládaným systémem iOS jako služby společnosti Apple a vytvářet tak například alternativy k AirDrop.

6. Media casting: Tato funkce umožňuje vývojářům vyvinout alternativní řešení pro media casting k AirPlay od společnosti Apple tím, že jim umožní přístup k požadovaným softwarovým funkcím nediskriminačním způsobem k AirPlay.

7. NFC Controller v režimu čtení/zápisu: Umožňuje aplikacím v iPhonu komunikovat s připojenými zařízeními, jako jsou prsteny nebo náramky, a poskytovat jim informace, například údaje o platební kartě uživatele. Koncový uživatel pak může prsten nebo náramek používat v obchodě k provádění platebních transakcí jako s platební kartou - bez přítomnosti iPhonu. Fyzické čipové karty lze navíc snadno přečíst například pro aktivaci nebo zabezpečení mobilního bankovnictví.

8. Párování aktivované přiblížením: umožňuje připojeným fyzickým zařízením spárovat se se zařízením iOS zjednodušeným postupem. Když například uživatel přiblíží k iPhonu nová sluchátka, měla by být schopna se okamžitě spárovat jednoduchým a zjednodušeným postupem, nezávisle na tom, zda se jedná o výrobek společnosti Apple nebo o značku třetí strany. 

9. Automatické připojení k Wi-Fi: umožňuje přístup k informacím o místních sítích Wi-Fi uložených v iPhonu a připojeným fyzickým zařízením umožňuje se k těmto sítím bez problémů připojit. 

Všechny funkce společnosti Apple budou muset umožnit interoperabilitu pro jakýkoli typ připojeného zařízení, a to bezplatně, prostřednictvím úplných, přesných a dobře zdokumentovaných rámců a rozhraní API. 

Řešení interoperability pro třetí strany budou muset být stejně účinná jako ta, která má k dispozici společnost Apple, a nesmí vyžadovat složitější nastavení systému nebo další tření uživatelů. 

Všechny funkce společnosti Apple budou muset třetím stranám zpřístupnit veškeré nové funkce uvedených funkcí, jakmile je společnost Apple zpřístupní. 

Společnost Apple bude muset třetím stranám poskytnout technickou pomoc a podat zprávu o tom, jak opatření provedla.


Apple se tomu samozřejmě brání a chce si svůj ekosystém držet uzavřený co nejdéle to jde: „Dnešní rozhodnutí nás zahalují do byrokratické zátěže a zpomaluje schopnost společnosti Apple inovovat pro uživatele v Evropě a na celém světě. Nutí nás dávat naše nové funkce zdarma společnostem, které nemusí hrát podle stejných pravidel. Je to špatné pro naše produkty i pro naše evropské uživatele.“


Diskuse k článku (32)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Pere se to ve mě. Na jednu stranu nesnáším tahle nesmyslná nařízení EU. Na druhou stranu mám jako uživatel Apple + Garmin radost.
Vaše jméno, přezdívka: 
Tomsi

Jsem na tom podobně. EU nařízení jsou někdy nesmyslná, ale zrovna tady mi to přijde vhod. Ale nařizovat třeba elektrická auta, to mi přijde jako blbost.
Vaše jméno, přezdívka: 
Ferin

Já už bych nechtěl Android ani omylem. Zlatej IOS.
Vaše jméno, přezdívka: 
Michal

Naopak, naopak...
Vaše jméno, přezdívka: 
satai

Mně samotný Android nevadí, ale mám iPhone přes 10 let a přejít k jinému ekosystému pro mě znamená vyhozený peníze za aplikace, předplatný atd.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jerry


Mně omezené propojení mezi iPhone a Garmin vadilo hlavně u Garmin Edge 1040. Nemožnost regovat na příchozí hovor odesláním textové odpovědi. Ještě víc mi ale vadilo, že při detekci pádu se neodešle žádná zpráva na mé nouzové kontakty. Napsalo to pouze chybu připojení k mobilnímu telefonu a že se zprávu nepodařilo odeslat. Stalo se mi to už 2x, ale z Android telefonem fungovalo spojení bez problému. Po této zkušenosti jsem k zařízením od Apple získal jistou averzi. Nějaký čas jsem i zvažoval, jestli se nevrátit zpět na Android. Teď by se to mělo snad ale už zlepšit.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

Tak zrovna detekce pádu s hodinkami FR255 funguje na iphonu úplně suprově.
Vaše jméno, přezdívka: 
David

upřímně nechápu, proč má nějaká státní byrokracie pořád potřebu soukromý společnosti nařizovat, co má jak vyrábět, samozřejmě pokud to neohrožuje životy nebo zdraví... možná by se mohly rovnou všechny firmy zestátnit, sloučit a vyrábět jen jeden výrobek, ne? pokud si někdo neumí představit život bez obrázků v notifikacích nebo ho tak nesmírně obtěžuje autorizovat platební kartu v hodinkách a nebo ostatní zmiňovaný blbosti, ať si koupí android, na výběr má každej, vždyť není povinnost vlastnit iphone
Vaše jméno, přezdívka: 
michal

Stačí spísať petíciu na vyhlásenie referenda za vystúpenie z EÚ, osloviť dostatočný počet občanov s týmto nápadom, prísť hlasovať na vyhlásené referendum a voila si slobodný.
Vaše jméno, přezdívka: 
Filthy

Referendum za streleni se do nohy ;-)
Vaše jméno, přezdívka: 
satai

To by nebyl dobrý nápad v době, kdy se v Evropě zhoršuje bezpečnostní situace a Putin si dělá co chce. Já jsem naopak rád, že jsme součástí Evropy. Navíc díky tomu máme zase bezcelní přechod na SLovensko :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Jarda

Jenže Android nechceš po té, co máš 15 let iPhone a všechny aplikace v něm atd. Je v něm celá rodina, předplatná, hudba atd. Kupovat jen kvůli notifikacím horší telefon a navíc vypadnout z rodiny je prostě blbost.
Vaše jméno, přezdívka: 
Ferin

a jsou fotky v notifikacích tak zásadní věc? nic z těch vyjmenovanejch funkcionalit mi nepřijde nijak důležitější a nezbytná, aby se tím nějakým způsobem kompromitovala bezpečnost systému přijde mi to stejný, jak kdyby EU nařídila výrobcům aut, že do nich musí jít natankovat nafta i benzín
Vaše jméno, přezdívka: 
michal

Ad EU - ta už přece nařídila, že auta budou jezdit na elektřinu, nebo ne? EU neustále něco nařizuje privátnímu sektoru, tak to holt je. Někdy z toho zákazník těží, někde ne.
Vaše jméno, přezdívka: 
Ferin

Fotky v notifikacích jsou fajn, ale daleko důležitější je pro mě možnost odpověď. Už jen proto, že často není vhodné telefon vytahovat z kapsy, třeba na jednání, ale mám zprávu, na kterou potřebuju odpovědět, třeba od dětí nebo od ženy. A omlouvat se ze schůzky člověk furt nechce.
Vaše jméno, přezdívka: 
Ferin

Ahoj, mám Android a Fenix 8, ale fotky v notifikacích se mi nezobrazují. Máte nějaký tip, jak na to?
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Ja mam android a 965 a vsetko ide, nastavovat som nemusel nic...aj odpisovanie na spravy.
Vaše jméno, přezdívka: 
Juro

Já mám iPhone, takže neporadím, ale třeba fotky v oznámení by se mi líbily.
Vaše jméno, přezdívka: 
Ferin

“ Nemožnost sdílení NFC připojení (není možné využívat Apple Pay hodinkami Garminu).” Jako uživateli mi je celkem jedno, jestli platba proběhne pomocí jakého Pay, hlavně, že proběhne, ne? Jestli se mýlím, prosím o vysvětlení. ;-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Jiří V.

Já to chápu tak, že bude možné sdílet karty v rámci Apple Pay a nebude je nutné znovu autorizovat pro Garmin Pay. Tento bod je ale imho určen spíše těm výrobcům, co nemají vlastní platební systém na hodinkách, protože GP už funguje velmi dobře.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

"Sdílení dat Apple Pay: Platební kartu by si hodinky načetly přímo z iPhonu a nebylo by ji tak nutné párovat dvakrát - jednou s telefonem, jednou s hodinkami nebo Edge. Když přidáte novou kartu, výrazně by to usnadnilo ověřování a celý proces. " - tak to asi nepôjde keďže tam je Garmin Pay a aj na Androide je potrebné pridať kartu nanovo
Vaše jméno, přezdívka: 
Laco

To, že to neumí Android, neznamená, že to neumí Apple. Ten tuto možnost má na AW - stačí přidat kartu do iPhonu a automaticky s ní platí hodinky. Počítám, že tato možnost by mohla být i pro Garmin - i když je otázka, zda ve chvíli, když už krásně chodí Garmin Pay, toto Garmin využije. Jen si myslím, že by to bylo pohodlnější.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

A to by bylo... abychom se nakonec kvůli fotkám ve zprávách a aktualizaci aplikací na pozadí nedostali na dva dny výdrže jako AW :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

To těžko :-) AW nám z toho Garmin neudělá. Mně by se hodily především ty notifikace, protože konečně bych mohl odpovídat na Whatsapp z hodinek. Což se hodí třeba na kole, nemusel bych vytahovat mobil z batohu nebo kapsy.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

A není to už nějaká porucha mít potřebu reagovat na zprávy i v momentě, kdy jesem na třeba na kole?
Vaše jméno, přezdívka: 
Marcel

Nechápu. Proč bych nemohl reagovat na zprávu, když jsem na kole nebo venku na výletě?
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Asi protože jsem venku, abych si ho užil, ale je to věc každého, jen si prostě myslím, že mít pozřebu okamžitě reagovat na zprávu nebo na cokoliv je nezdravé. Mám za to, že je vhodné se občas odpojit, zvláště, když sportuju. Jde asi o to si zvolit, jestli technika má sloužit mně, nebo já mám sloužit technice.
Vaše jméno, přezdívka: 
Marcel

Dokud mám rodinu, malé děti a otce, co je odkázán na cizí pomoc, musím být na příjmu i v noci. To je prostě realita. Ale samozřejmě nepotřebuju reagovat na každou zprávu. Nicméně už se mi stalo, že jsem musel aktivitu zakrátit a vracet se, protože nastal problém.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Bylo na čase, aby to Applu někdo vysvětlil. Jako chápu, že Apple to má zavřený schválně kvůli AW, ale kdyby Garmin platil nějaký skromný bakšiš, tak mu to přece vadit nemusí, ne?
Vaše jméno, přezdívka: 
Sedan

Jak nemusi vadit? O tom je cela jejich zvracena politika. Kdyz uz do toho prusvihu jmenem ios spadnes, je cesta ven tezka. Neni to s nicim kompatibilni. Je to videt i zde v diskuzi, jak lide nechteji prechazet, protoze by museli vsechno koupit znovu. Je to holt dan za modre bublinky. Nastesti jsem se z te jejich pasti vymotal uz pred lety a nikdy vice zpet. Jejich produkty jsou ok, ale jejich firemni strategie je elitarska a zvracena. Je na kazdem, jestli svoji kupni silou podpori tuhle spolecnost.
Vaše jméno, přezdívka: 
Tolki

Aktuálně máme v rodině malé iPhony - iPhone 12 mini, 13 mini, SE (2022) a jen nestarší dcera má velký iPhone 13. Dokud budou fungovat malé iPhony, rozhodně nebudu od Applu odcházet, protože malou velikost mobilu prferuji. I tak je iPhone mini větší, než bych si přál. Mně naprosto seděly ty staré, 4" modely.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Android nemá telefon, co by mi vyhovoval. Možná, kdyby něco takového bylo, třeba bych o tom někdy do budoucna i uvažoval.
Vaše jméno, přezdívka: 
Sedan
Zpět na článek