Garmin ukončí podporu bezdrátového standardu ANT+. Postupně přejde na Bluetooth s nízkou spotřebou

7.1.2025
Naštěstí nejde o rychlý konec, ale budoucnost už tento standard nemá. Co bude s existujícími zařízeními?
Pedály s ANT+

Příkladem příslušenství, které spoléhá na standard ANT+, jsou pedály XC Rally


Hlavním důvodem je směrnice EU o rádiových zařízeních (EU RED), která požaduje po bezdrátové komunikaci ověřování a šifrování osobních údajů. V platnost má vstoupit v polovině roku 2025. Ačkoli ANT+ možnost šifrování má, není implementovaná v běžných profilech, jako je snímání tepové frekvence nebo cyklistický výkon.

Tip: Cyklistický výkon a odvozené metriky: VO2max, FTP, faktor intenzity, normalizovaný výkon atd.

Už ne ANT+, ale BLE

Aktuálně je na světě několik desítek, ne-li stovek milionů zařízení, nejen od Garminu, které tento standard podporují, ať už jde o snímače tepové frekvence, snímače rychlosti a tempa, cyklistické pedály, radary, světla... Přizpůsobení standardu novým požadavkům by mělo prý za důsledek ukončení zpětné kompatibility s příslušenstvím, které šifrování nepodporuje. 

Tip: Bezdrátové snímače a příslušenství pro běh a cyklistiku: Dynamika běhu, tepovka, výkon, světla, radary

Garmin proto přistoupil k radikálnímu kroku a počínaje červencem tohoto roku již nebude certifikovat nová zařízení ostatních výrobců s tímto standardem, stejně jako nebude nabízet svoje příslušenství, které by bylo výhradně ANT+. Řada jeho produktů již nyní podporuje standard BLE (Bluetooth Low Energy), nezvládají však šifrované ANT+, například radary Varia nebo cyklistické pedály.

Podpora do budoucna?

Je otázkou, zda nové hodinky a cyklonavigace Edge budou do budoucna stále podporovat ANT+ bez šifrování, ale počítám, že nějakou chvíli (pár let?) ano. Protože zrovna pedály s wattmeterem nebo elektronické řazení nejsou úplně levným kouskem hardwaru. A i když podporují také BLE, nenabídnou v tomto režimu všechny funkce. Příkladem může být hruďák HRM-Pro, který podporuje tři připojená zařízení BLE, ale nekonečně ANT+.

Výhodou ANT+ je také možnost připojení k nespočtům zařízením bez nutnosti párování. To oceňuju třeba já, když mám používám souběžně několik hodinek a dvě navigace Edge, a můžu mít hruďák napárován na všechny hrudní pásy, snímače rychlosti či snímače výkonu. Většina uživatelů naštěstí používá jen jedno až dvě zařízení, tam to problém není.

Velmi podrobně se tématu věnuje DC Rainmaker.


Diskuse k článku (13)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Všetko sú len moje špekulácie a nepoznám protokol ANT+ ani BLE ale je dosť možné, že pri ANT+ stačí len vysielanie dát jedným smerom u BLE musí byť obojstranná komunikácia. Preto je možné pripojiť ANT+ snímač (vysielač) na nekonečné množstvo prijímačov a pri BLE sa vytvorí komunikačný kanál snímač <-> prijímač (prípadne viac týchto kanálov). Tam môže byť problém koľko a ako rýchlo vie poslať tie dáta (bez lagovania) - to by vysvetľovalo nepodporovanie bežeckých metrík pri BLE. Každopádne škoda toho ANT+ veď vďaka nemu sa dali pripojiť snímače naprieč značkami a nie každá firma len svoje.
Vaše jméno, přezdívka: 
Laco

No, hlavně nevím, jak to bude s tím omezením tři zařízení, protože kdo má třeba dvoje hodinky a Edge, může mít problém. Ale třeba se BLE do budoucna taky bude nějak vyvíjet a bude mít víc možností.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Mať pripojený senzor súčasne na 3 zariadenia je asi v pohode. Napr. trenažér -hodinky, edge, PC. Nejak ma viac zariadení na jeden snímač nenapadá - ale je možné, že len netuším o niektorých scenároch. Skôr si myslím, že tam už bude problém v tom, že vďaka komplikovanejšej komunikácii sa nebudú môcť nejaké dáta spracovať až v zariadení ktoré ich príjme (hodinky, edge) ale bude to musieť spracovať senzor a ten pošle "výsledok". Teraz strelím a uvediem príklad ako si to ja predstavujem - viem, že hrudný pás nie je správny príklad ale... Dajme tomu, že cez ant+ je vyslanie nejakej krátkej info 1mS tak tam by sa mohol vysielať tep takto: úder...úder...úder..úder... a zariadenie si z toho vyráta tepovú frekvenciu a HRV. Kdežto pri BLE to nejak zašifruje, odošle údaj 125 bpm, počká, že zariadenie mu potvrdí prijatie a pošle ďalšiu hodnotu dajme tomu raz za sekundu. Pre tepovú frekvenciu to úplne postačuje ale HRV už by musel hruďák analyzovať a poslať ako ďalšiu hodnotu. Samozrejme všetko toto sú len moje nepodložené domnienky a vychádzam len z toho, že v súčasnosti sú niektoré veci obmedzené pri pripojení cez BLE.
Vaše jméno, přezdívka: 
Laco

Pedály XC rally mají samozřejmě i BT, mám je na MTB i silničce.
Vaše jméno, přezdívka: 
drwatson6222

Jinak BLE nepodporuje některé funkce, co ANT+ umí - například u hrudních pásů jsou to některé metriky běžecké dynamiky. Tak je otázkou, jak je to u cyklistických pedálů.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


Není problém ti poslat na vyzkoušení.
Vaše jméno, přezdívka: 
drwatson6222

Já je testoval někdy loni na jaře, ale používal jsem výhradně ANT+. Ono by stačilo, kdybys nastavil komunikaci BLE, zda to ukáže všechny metriky cyklistické dynamiky. Pak by se vidělo...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Jsem stejný blázen do Garminů jako ty. V zimě mám trenažér. Jsem ti ochotný poslat pedály na vyzkoušení. Na Horáka.
Vaše jméno, přezdívka: 
drwatson6222

Napišme si přes FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=61561838163285
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ano, ale nepodporují šifrované ANT+. Proto Garmin nebude přecházet na šifrované ANT+, s nímž by nebyly kompatibilní některé produkty, ale už bude do budoucna podporovat jen BLE. Každopádně text jsem upravil, aby byl jasnější.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Tak já nepočítám s tím, že by to přestalo fungovat hned, věřím, že minimálně současný hodinky a Edge s tím budou chodit nekonečně dlouho. A třeba radary by potřebovaly update, už jen pro lepší výdrž a dobíjení USB-C.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jarda

U radarů Varia je to tak, že BLE podporuje radar, ale ne světla. Světla jsou u Garminu dostupná jen přes ANT+ (a nešifrovaně)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Nám amatérom ak by aj niekto odpočúval naše senzory je úplne jedno ale viem si predstaviť, že v profi športe sú súperove aktuálne hodnoty tepu, wattov ... hodné zlata.
Vaše jméno, přezdívka: 
Laco
Zpět na článek