366 maratonů během jednoho roku. Belgická běžkyně Hilde Dosogneová vytvořila nový světový rekord
Hlavní záložky
Její výkon zatím nebyl zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Bude trvat zhruba tři měsíce, než budou analyzována všechna GPS data. Ale podle všeho by to neměl být problém, protože Hilde Dosogneová raději uběhla pokaždé 42,5 km, aby měla jistotu. Maraton měří 42 195 km.
V úterý - poslední den roku 2024 - se konečně zastavila belgická ultraběžkyně Hilde Dosogneová s pocitem, že udělala vše pro to, aby se stala první ženou, která uběhne maraton každý den v roce. Unavená, ale zdaleka ne vyčerpaná tíhou neúnavného maratonského běhu se Dosogneová vynořila z chladného šedivého světla, aby překročila cílovou čáru uprostřed davu kolegů běžců, kteří všichni oslavovali mimořádný výkon.
Čtěte dále: Jak to vypadá, když uběhnete maraton. Tempo, běžecká dynamika a výkon a další metriky
Srovnala ženská rekord s mužským
„Jsem ráda, že už to mám za sebou,“ uvedla poté, co poslední den protnula cílovou pásku a nechala za sebou poslední z mnoha pádů, když se při závěrečném běhu srazila s divákem. Kromě odměny za svou vytrvalost, s níž uběhla během jediného roku nejméně 15 444 kilometrů, vybrala 55letá žena také přibližně 60 000 eur na výzkum rakoviny prsu.
Pětapadesátiletá žena by se tak připojila k Hugo Fariasovi, Brazilci, který drží mužský rekord 366 dní, jehož dosáhl 28. srpna 2023 v brazilském São Paulu. Dosogneová měla výhodu v tom, že rekord svůj výkon si naplánovala na přestupný rok, takže mohla běžet od začátku ledna do konce prosince.
Farias přitom startoval 28. srpna 2022 a jeho rekordní tak nesedí s rokem kalendářním. (Což samozřejmě jeho výkon nikterak nesnižuje.) Každopádně v ženské kategorii hraje Dosogneová vlastní ligu, protože současný rekord, kterého dosáhla Erchana Murrayová-Bartlettová z Austrálie, činí 150 dní (16. ledna 2023).
Tip: Zhodnocení výkonu: Víte, jak vám to dnes běhá? Analýza tempa a VO2max určí vaši aktuální kondici
Opravdu silná vůle
Jedno je jisté: nechce, aby se její výkon stal příkladem zdravého životního stylu hodného následování, ale spíše příkladem osobní vytrvalosti, protože musela bojovat s chřipkou, COVID, více než tuctem pádů, puchýři a dokonce i zánětem křížové kosti. Celkově však nejtěžší rány schytal mozek. Psychická zátěž byla těžší než ta fyzická.
Jako bioinženýrka v chemické firmě musela začínat své dny obzvlášť brzy, aby mohla do každého odpoledne vtěsnat maraton. A protože nemohla každý den běžet maximální rychlostí, držela se lehké (pro ni) rychlosti 6 min. na kilometr, což umožňovalo, aby s ní mohli běžet i přátelé a další.
Nepřehlédněte: Hodinky dokážou předpovědět, jak rychle byste při vhodném tréninku zaběhli závod
Její manžel je také maratonský běžec a jejich čtyři děti, kterým je mezi dvaceti a třiceti lety, se také věnují sportu, díky čemuž to bylo pro ni snadnější. Jediný okamžik, kdy její dcera Lucy měla pocit, že by to matka nemusela zvládnout, byl den, kdy měla po 27 kilometrech nehodu, musela být odvezena na pohotovost s vykloubeným prstem a strávila tam příliš mnoho času na to, aby ji předpisy nechaly maraton dokončit. Řešení? „Začala znovu od nuly,“ uvedla Lucy.
Proto se teď v novém roce na několik týdnů uklidní. Ne však příliš dlouho. V září ji čeká Spartathlon, těžký závod v Řecku na 246 kilometrů.
Diskuse k článku (5)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článekTo se sportem uz nema nic
Ale zase to ukazuje, čeho je
Tělo má jít do hrobu
Obdiv k odhodlání, ale dát si
Nevím, zdali je tohle ještě o
Zpět na článek