Recenze hodinek Fénix 8 Solar: Když chcete všechno, co Garmin umí, ale v klasickém provedení. A také výdrž
Hlavní záložky
Garmin fandí displeji AMOLED a je to vidět na nedávno uvedené řadě Fénix 8. Model Fénix E je dostupný pouze jako AMOLED, Fénixy 8 mají v provedení s tímto displejem celkem šest různých provedení, zatímco s MIP se solárním dobíjením pak pouze dvě. V prodeji je 47mm verze a 51mm verze, a to v titanu se safírem – chybí ocel v kombinaci s Gorilla Glass.
Důvod je celkem nasnadě, hodinky jsou už v titanovém provedení docela těžké a ocel by přidala ještě pár gramů navíc. Tělo 47mm modelu váží 57 gramů a vč. řemínku pak 80 gramů, 51mm model pak 67 gramů a vč. řemínku 95 gramů. Ocel by u menších Fénixů přidala 7 gramů, u větších pak 10 gramů, a to by hodinky vážily už dost výrazných 77 gramů (105 gramů vč. řemínku).
Hodinky k testu zapůjčil obchod Pulsmetry.cz.
Absenci oceli lze tedy ještě pochopit, ale proč tu nemáme nejmenší model, to už tuší jen Garmin. Možná to vážně bude tím, že o toto provedení s transreflexním displejem nebyl u řady Fénix 7 zájem. Ať je to tak či onak, pokud chcete Fénixy 8 s displejem MIP, máte jen dvě možnosti. Přitom v řadě Fénix 7 to bylo celkem šest různých provedení. Jó, MIP to má u Garminu nahnuté…
Velká recenze hodinek Fénix 8 AMOLED 47 mm:
- 1. Přehled modelů, displej AMOLED, provedení a krycí skla, nové funkce
- 2. Uživatelské prostředí, dědictví Forerunnerů, hlasové ovládání a volání
- 3. Potápění, fitness a aktivity, přesnost GPS, výdrž, solární dobíjení a dojmy
Malý, ale šikovný displej
Hodinky stojí stejně jako verze s AMOLED, tedy 47mm provedení 27 490 Kč, větší 51mm pak 29 990 Kč. Velmi výhodné jsou Endura 3, která koupíte za 22 490 Kč, což je o 7 500 Kč méně než u větších Fénixů (všechno doporučené koncové ceny). Přijdete ale o možnosti potápění a hlasové funkce jako volání, přehrávání hudby či ovládání hlasem. Ale to není nic, co by mi chybělo (a proto jsem si také Endura 3 pořídil místo F8 Solar).
Zatímco Fénixy 7 a Epixy měly ve stejném těle i stejně velké displeje, Fénixy 8 47 mm už mají displeje odlišné. Verze AMOLED nabídne velikost 1,4“, zatímco Solar jen 1,3“ – tedy stejně jako dříve u F7 nebo F6. Nabízí se srovnání s Forerunnery 965 a 955, kde je to stejné (1,4“ AMOLED a 1,3“ MIP). Důvod je prostý, když máte stejné tělo a chcete do omezeného prostoru ještě dostat solární dobíjení, musíte pro něj nechat trochu místa. A to je právě ten rozdíl ve velikosti displeje.
U velikost 51 mm je to pak plichta, oba modely mají displej o velikosti 1,4“ – přitom AMOLED by tu byl schopen ubytovat i 1,5“ displej. Právě díky tomu, že 47mm AMOLED umí displej 1,4“, není kromě výdrže jediný důvod ke koupi většího modelu. U solárního provedení to je jiné, tam si kromě větší výdrže kupujete také právě větší displej.
A upřímně, jak jsem si na hodinky s velkým displejem zvyknul, už bych asi menší dlouhodobě používat nechtěl. Velikost 1,4“ mám na ruce už od hodinek Fénix 6X, následovaly modely F7X Pro či FR 965, takže když používám Forerunnery 955 nebo Fénix 8 Solar 47 mm, tak mi zkrátka displej přijde malý, a to zejména při zobrazení mapy a hlavně navigace. Jinak mi menší displej až tak dramaticky nevadí.
Nepřehlédněte: Další srovnávací fotografie Fénix 8 Solar vs. AMOLED najdete v samostatné galerii
Proč chybí automatika podsvícení?
Na Fénixech 8 Solar (a také Endurech 3) mi chybí jedna zásadní funkce, která s displejem souvisí: automatické podsvícení, které velmi dobře funguje na Fénixech 7 Pro. Na nich je senzorem okolního jasu solární kroužek a hodinky umí na základě intenzity okolního světla nastavit podsvícení. Nemusel jsem tak hledal optimální hodnotu jasu pro všechny situace najednou.
Přijde mi to, jako bych se vrátil zpět o několik let do dob, kdy tato možnost pro MIP modely neexistovala. Místo toho, abych nechal podsvícení na automatice, mám nastaveno 20 %, což je relativně málo pro běžné denní osvětlení v místnosti, ale hodně pro osvětlení večerní. Stejně tak je hodně vysoká intenzita 5 % (minimum) pro režim spánku. Přitom stačilo jen vzít automatiku z Fénixů 7 Pro a přidat ji do nových modelů.
Automatické podsvícení mám nastaveno na F7X Pro i pro režim spánku a funguje to fakt parádně. Pravda, za jasného osvětlení v místnosti, kdy se sluneční paprsky přícházející oknem odrážejí od bílých zdí, už automatika dává světla o něco méně, než by bylo optimální. Maximem je, zdá se, nějakých 25-30 % a v kombinaci s odlesky bílých zdí v safíru, které je třeba „přerazit“, by se pět až deset procent navíc hodilo.
Čtěte dále: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle
Ale i tak je automatika jako celek povedená a příjemná a rozhodně lepší, než mít stabilně nastavených 20 %, jako to mám na F8 Solar a Enduro 3 nyní. Věřím, že řadě uživatelů toto omezení vadit nebude, ale kdo jednou zkusil automatické podsvícení, které super funguje i v aktivitě, tak už nechce jít zpět.
Solar tlustší než AMOLED
Dlouho jsem zvažoval, jakou velikost hodinek F8 Solar pro test zvolit, zda 51 mm a srovnávat s F7X Pro a Enduro 3, či zda 47 mm a srovnávat s F8 AMOLED, které mám aktuálně jako hlavní. Nakonec jsem se rozhodl právě pro menší provedení, protože mi dávalo větší smysl mít vedle sebe stejně velké Fénixy, ale s jiným displejem. Rozdíly totiž nejsou pouze v něm.
Hodinky se totiž liší i velikostí a designem. Zatímco verze s AMOLED má tloušťku jen 13,8 mm, solární model pak 15,2 mm (51mm model dokonce 15,4 mm), což možná nevypadá jako velký rozdíl, ale ve skutečnosti je to hodně poznat. Solární provedení má také vyšší hmotnost – 57 gramů vs. 52 gramů (titan), což je dáno právě větším tělem a možná i větší baterií a také tím, že displej transreflexní displej se solárem zabere více prostoru.
Poznámka: Můj etalon nositelnosti, což jsou hodinky Forerunner 965, mají při průměru těla tloušťku jen 13,2 mm, což je ještě méně než F8 AMOLED 47 mm. A navíc jsou výrazně lehčí, i s řemínkem tolik, co zmíněné Fénixy v titanu bez řemínku.
Tip: Srovnání: Hodinky Fénix 8 AMOLED vs. Forerunner 965. Ikonický design vs. skvělá nositelnost
Na ruce mi hodinky sedí dobře i přes větší tloušťku, ale faktem je, že tenčí model AMOLED se mi nosí lépe; čím jsou hodinky tenčí, tím mají menší tendenci se na ruce hýbat (i přes utažený řemínek). Mimochodem, hodinky mají stejnou hmotnost těla jako Endura 3, které mí připadají pocitově lehčí, protože jsou větší a mají tedy jakoby „menší hustotu“.
Zajímavě řešená luneta
Ale to není vše: hodinky se liší také lunetou, resp. jejím průměrem. Zatímco na AMOLED má stejnou velikost jako tělo, je tedy od kraje do kraje, na solárním modelu je menší a na jejím okraji je jakoby „schod“. Samotná šířka lunety je ale stejná, hodinky se liší opravdu jen jejím průměrem, který může být o nějaké tři čtyři milimetry menší.
Díky tomu není okolo menšího displeje tak výrazný okraj, jako kdyby luneta byla větší, a i s malým displejem vypadají hodinky v 47mm těle dobře. To bohužel není případ Forerunnerů 955, které mají okolo stejně velkého displeje výrazný černý okraj, přestože tělo mají o kousek menší než F8. Zkrátka Fénixy 8 Solar 47 mm na mě designem působí velmi dobře a vlastně mi ani nevadí, že mají menší displej (pokud jde o vzhled).
Solární kroužek, který zabírá místo většímu displeji, má oproti starším Fénixům 7 černou barvu, což působí o hodně lépe. Měděná barva na starších modelech docela rušila, tady je solár krásně ukrytý a hodinky vůbec nevypadají, že by měly solární dobíjení. Navíc chybí solární vrstva přes displej, která tak nekazí optické vlastnosti hodinek. Nemusíte řešit, zda máte hodinky se solárem nebo bez něj. (Ale ten safír, to prostě odleskové peklo.)
Když srovnávám s Fénixy 7 Pro, zdá se mi, že je solární kroužek blíže k safíru, což znamená, že je solár účinnější ve chvíli, kdy slunce svítí více z boku. Tohoto jsem si všiml i na Endurech 3, kde je solár rovněž těsně pod safírem. Samotné články jsou 2× účinnější než na sedmičkách, což také znamená výrazně lepší sluneční zisky při stejně velikosti solárního kroužku.
Osm datových polí i na malém displeji
Ačkoliv mají hodinky jen 1,3“ displej, Garmin konečně i do Fénixů s tělem 47 mm a displejem MIP přidal možnost zobrazit sedm a osm datových polí při aktivitě. Už v době, kdy tuto možnost dostaly Forerunnery 255 a 955, oba s displejem 1,3“, jsem se divil, proč Garmin toto zobrazení nepřidal i do Fénixů 7. Na každý pád osmičky už toto zvládají a je to super, protože šestice datových polí je prostě málo. Zejména rozložení s jedním centrálním polem je parádní.
Pokud vám jde o to, zobrazit při aktivitě více polí než šest, už nemusíte pokukovat po velkých Fénixech nebo modelech s AMOLED (mimochodem, Epixy to umí odpradávna), ale vystačíte si právě s F8 Solar 47 mm. A přiznávám, že kdybych nechtěl větší displej kvůli mapě, tak by mi asi tyto hodinky vlastně stačily. Osm polí je sice na 1,3“ displeji trochu na hraně, ale stále se to ještě dá, i když číslice jsou už docela malé. Zatím mám problém spíše se zrakem na blízko než do dálky.
Na mapě zobrazí hodinky až dvě datová pole, přičemž pod nimi je místo pro navigační řádek a šipka s pozicí se zobrazí hezky mezi nimi. To je rozdíl oproti AMOLED, kde šipka uskočí hodně nahoru (po vzoru FR 965) a pak vidíte daleko menší kus mapy před sebou. Mimochodem, je zvláštní, že Endura 3 při cyklistice umí zobrazit jen jedno datové pole, zatímco třeba při chůzi zvládají také dvě. Toto omezení poněkud nechápu, když to F8 Solar umí při každé aktivitě.
Poněkud mi vadí možnosti navigace, o čemž jsem už psal v samostatném článku. Zatím není možné upravovat navigační obrazovky, čili nemůžete si jednak nastavit ty, které chcete vidět, jednak nezměníte datová pole. Druhou nevýhodou je oddělené navigačních a datových obrazovek do dvou „streamů“, mezi kterými musíte přepínat. Dotykem to jde snáze, tlačítky hůře. Ale už to není tak, že byste jen cyklicky rolovali směrem nahoru nebo dolů a viděli vše.
Čtetě dále: Navigace s Fénix 8: Odlišné chování, oddělené obrazovky, komplikované ovládání a hlasové instrukce
Hlasové možnosti a potápění
Zásadní novinkou oproti řadě Fénix 7 je certifikace pro potápění. Díky tomu tu máme indukční tlačítka, která jsou dokonale vodotěsná a s hodinkami se můžete potápět až do 40 metrů. U Fénixů 7 sice máte vodotěsnost do 100 metrů, ale to není vodotěsnost jako taková, spíš jen odolnost vůči nárazům na hladinu a chvilkovému vystavení vysokému tlaku (10 ATM), což se hodí při některých vodních sportech.
Nepřehlédněte: Plavání v moři s hodinkami. Škodí slaná voda? A co potápění?
Samozřejmě i s běžnými hodinkami můžete plavat a potápět se, ale Garmin nedoporučuje používat ve vodě tlačítka. Ty totiž mají těsnění, které něco vydrží – ale ne vše a ne navždy. Čili se může stát, že vám do hodinek vnikne voda i při nevhodném skoku do vody. A to se vám na Fénixech 8 díky indukčním tlačítkům prostě stát nemůže. Navíc máte k dispozici aktivity pro potápění a hloubkoměr.
Čtěte dále: Pár postřehů k potápění s Fénix 8: Hodinky sledují dobu na hladině, délku ponoru i největší hloubku
Druhým rozdílem je pak možnost hlasových funkcí. Díky mikrofonu a reproduktoru si můžete jednak přehrávat nahlas hudbu, pouštět svoje oblíbené podcasty, telefonovat přes hlasité handsfree, nahrávat hlasové poznámky a také hodinky ovládat hlasem pomocí série příkazů. Jenže to funguje jen v angličtině. Upřímně, hlasové možnosti mi k srdci moc nepřirostly, při volání je reproduktor docela tichý a druhá strana mi moc nerozumí, když třeba jedu v autě nebo jsem venku. Jako nouzovka ale ok.
Co se mi ale líbí, jsou hlasové navigační pokyny, na které jsem si zvykl na Edge 1050, a také hlasové instrukce při tréninku nebo jen prosté oznámení délky posledního okruhu. Věřím, že časem Garmin hlasové funkce vylepší a budou jednak použitelnější, a jednak přijdou nové možnosti. Když pak vyrážím s hodinkami bez hlasové navigace, už mi to docela chybí.
Nepřehlédněte: Mikrofon a hlasitý reproduktor na hodinkách Fénix 8: Hudba, volání, diktování, hlasové ovládán
Vydrží dostačuje
Zatímco Fénixy 7 Pro mají udávanou výdrž v pohotovosti 18/22 dnů, Fénixy 8 Solar 21/28 dnů, v aktivitě je to pak 57/73 hodin, resp. 67/92 hodin. Údaj za lomítkem se týká přínosu solárního dobíjení, kdy slunce svítí alespoň tři hodiny v pohotovosti o intenzitě 50 klux, resp. stejnou intenzitou po celou dobu aktivity. Zatímco na Fénixech 7 mi solár moc smysl nedával, tady vypadá jako o něco užitečnější pomocník – ale jen v létě.
Bohužel, zima je na testování výdrže velmi špatné období. Neotestuju ani solární dobíjení, ani výdrž v běžných provozních teplotách. Většina mých aktivit probíhá s hodinkami na řídítkách kola a moje aktivity se v době testu pohybovaly okolo nuly – a to mělo na výdrž výrazný dopad. Zatímco při zobrazení dat a nastavené GPS (bez více systémů) by hodinkám mělo ubývat procento za hodinu, v tomto počasí je to dvojnásobek.
V režimu hodinek pak mizí okolo 5 % denně, což odpovídá udávané hodnotě. (Tedy pokud si zrovna nehraju s nastavením.) Hodinky mi vydržely devět dnů s průměrně hodinou a půl outdoor aktivit a půl hodinkou indoor. Což není špatné, je to více než F8 AMOLED, a určitě by to bylo krapítek déle, kdyby bylo teplejší počasí. Když vzpomínám na Fénix 6X, ty měly parametry podobné (21 dnů a 60 hodin) a s těmi jsem dával deset až dvanáct dnů bez navigace při aktivitě.
Hodně mě ale překvapilo chování displeje za teploty lehce pod nulou – při každém pohybu menu displej kompletně probliknul – jakoby se výrazně snížila obnovovací frekvence. S tím jsem se na starších modelech jako je Fénix 6X/7X či FR 955 nesetkal. A i za teploty o něco vyšší – poté, co jsem dorazil z kola domů a hodinky se trochu zahřály, jsem si toho stále mohl všimnout. Zcela toto chování zmizelo až při pokojové teplotě.
A ještě něco málo k solárnímu dobíjení. Bohužel druhá polovina listopadu není zrovna ideálním časem pro test dobíjení ze sluníčka, nicméně aspoň jeden postřeh. Když jsem dal hodinky F8 Solar a Enduro 3 na odpolední slunce, zhruba na hodinu, nasbíraly stejný počet kluxů. To znamená, že solární „panel“ je opravdu totožný. A je účinnější než na Fénixech 7X Pro a Instinct 2X, které za stejné období nasbírají „slunce“ méně.
Líbí se mi. Škoda malého displeje
Všechno ostatní, ať už jde o provedení indukčních tlačítek po funkce, metriky a sportovní aktivity, je stejné jako u dříve testovaného modelu Fénix 8 AMOLED, kterému jsem věnoval dlouhý tříkapitolový článek. V podstatě je jenom na vás, zda preferujete spíše displej MIP nebo AMOLED, a současně zda potřebujete delší výdrž či nikoliv.
Zatímco u F8 AMOLED 47 mm může být výdrž, a to zejména v aktivitě, pro někoho slabá, F8 Solar 47 mm je v tomto ohledu o poznání lepší; výdrž je dvojnásobná a se solárem ještě lepší. Jenže pokud se rozhodnete pro střední model, pak musíte u displeje MIP počítat s menším průměrem. A ačkoliv by mi tyto hodinky ve všem vyhovovaly, s malým displejem bych se asi nesmířil.
Když srovnávám s velikostí 1,4“, tam mám k dispozici o cca 15 % větší obrazovku, což se hodí zejména u mapy, ale také při zobrazení osmi datových polí. V době testování těchto hodinek jsem používal souběžně Forerunery 955 a zde mám přesně týž problém – displej je pro mě na hraně použitelnosti. Zatímco při běžném používání hodinek mi 1,3“ stačí, při aktivitě se hodí i ta desetina palce navíc.
Jenže F8 Solar 51 mm, které mají displej o velikosti 1,4“, jsou už docela těžké – váží o 10 gramů více (67 g vs. 57 g). To už jsou pro mě lepší Endura 3, která jsou stejně těžká jako střední Fénixy 8 Solar. Je to zkrátka těžké rozhodování. Ideální jsou v tomto ohledu Fénixy 8 AMOLED 47 mm, které jsou tenčí, jednak mají ve středním těle displej 1,4“. Jenže AMOLED má rezervy ve viditelnosti při slunném počasí. Ale to už opakuji, vše jsem zmínil v nedávném článku.
Čtěte dále: Zápisky bloggera (40): Velké a těžké hodinky nejsou pro mě. Jenže z nabídky Garminu si moc nevyberu
Zkrátka Fénixy 8 Solar jsou super hodinky, které mají díky absenci solární vrstvy o kousek lepší čitelnost než Fénixy 7 Pro, a současně mají zajištěnu podporu nových funkcí na několik let dopředu. Bohužel, nebo bohudík, jak se to vezme, Fénixy 7 Pro jsou stále v prodeji a jsou k dispozici za velmi dobré ceny. Pokud jde o cenovou výhodnost, jsou na tom solární osmičky celkem bídně. Už jen proto, že si nemůžete pořídit levnější ocelové provedení jako u verze AMOLED.
Stručné parametry
- Rozměry: 47×47×15,2 mm
- Hmotnost: 80 g včetně řemínku, 57 g tělo hodinek (titanové provedení)
- Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné, QuickFit
- Displej: transreflexní MIP dotykový, solární dobíjení, průměr 1,3“ (33 mm)
- Rozlišení displeje: 260 pixelů
- Baterie (za lomítkem se solárem): až 21/28 dnů s měřením tepu, až 67/92 hodin s GPS a 13 hodin všechny systémy + přehrávání hudby
- Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5
- Paměť: 32 GB
- Konektivita: Wi-Fi, NFC, Bluetooth
- Hlasové ovládání a hlasité handsfree (mikrofon + reproduktor)
- Senzory: optický snímač Elevate 5 (EKG, PPG), akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas, hloubkoměr
- Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer, Youtube)
- Svítilna LED
- Vodotěsnost: 100 m pro plavání a vodní sporty, 40 m potápění
- Doporučená koncová cena: 27 490 Kč
- Cena Pulsmetry.cz: 24 850 Kč
Plusy
- Povedený design
- Solidní výdrž
- Možnost potápění
- Hlasové funkce
Minusy
- Jen 1,3“ displej
- Větší tloušťka
- Pouze safírový model
Diskuse k článku (26)