Srovnání: Hodinky Fénix 8 vs. Fénix 7 a Epix. Funkce, displej, možnosti, provedení. Vyplatí se upgradovat?
Hlavní záložky
Když Garmin v roce 2022 uvedl souběžně s řadou hodinek Fénix 7 také Epixy, chtěl otestovat, co budou říkat uživatelé na displej AMOLED. A protože ohlasy byly velmi dobré, v další iteraci už přidal všechny tři velikosti jako mají Fénixy, tedy 42, 47 a 51 mm. No a v další generaci šel ještě dále - už tu nemáme Epixy, ale Fénix 8 AMOLED a Fénix 8 Solar.
Tip: Hodinky Fénix 8: Tři velikosti, ocel i safír, AMOLED i MIP, svítilna, potápění a hlasové ovládání
Silná značka tak nyní slučuje původní dvě modelové řady a je to logické - liší se jen displejem a přítomností solárního dobíjení u variant s transreflexním MIP. Jsou stejné firmwary, aktualizace i funkce. Zajímavé ale je, že zatímco Fénixy 7 a Epixy měly stejná těla a stejně velké displeje, u Fénix 8 je to jinak. AMOLED a MIP verze se liší více a zde by mi naopak rozlišení na Fénix a Epix dávalo větší smysl.
Už jen to, že MIP provedení mají tlustší profil a 47mm model Solar má jen 1,3" displej, zatímco 47mm AMOLED displej o velikosti 1,4". Důvodem je solární kroužek, který verze s AMOLED nemají. A Fénixy 8 Solar také postrádají nejmenší model 43mm a rovněž jim chybí základní ocelové provedení. Buď jak buď, Garmin to nějak vymyslel a my se v tom musíme zorientovat.
Titan, ocel, safír a Gorilla
Původní Epixy mám od jejich uvedení do prodeje v lednu 2022, Fénixy 7X Pro jsem si pak pořídil v červnu 2023. Oba modely mám v titanu, a to z prostého důvodu - mám je pořízené přes Pulsmetry.cz, kde jiný než safírový model prostě nekoupíte. Pokud chcete ocel, musíte do „supermarketu“, ne do specializované prodejny. Garmin to má určitým způsobem odděleno.
Druhým a tím hlavním důvodem pak je fakt, že titanové provedení je lehčí než ocelové, rozdíl je nějakých šest sedm gramů. Nezdá se to moc, ale na ruce se fakt každý ušetřený gramík počítá. Když jsem řešil, jaký model Fénix 8 budu nosit na ruce, vyhrálo naopak ocelové provedení, a to ve velikosti 47 mm. Jak už jsem zmínil, v této velikosti už mají hodinky 1,4" displej - a já menší nechci.
Dříve jsem kvůli displeji této velikosti nosil Fénixy 6X Pro a následně Fénixy 7X Pro, mám rovněž Forerunnery 965 s takto velkým displejem. Původní Epixy (47 mm) mají 1,3" displej, dříve jiná možnost nebyla. A když si teď dám hodinky na ruku, prostě cítím, že to není ono - zejména při aktivitě, ta desetina palce chybí. Ale jsem rád, že je mám, i když v provedení „nePro“, aspoň vidím ten rozdíl. O tom všem jsem se ale rozepsal v nedávném příspěvku.
Nepřehlédněte: Život bloggera (40): Velké a těžké hodinky nejsou pro mě. Jenže z nabídky Garminu si moc nevyberu
A proč ocel místo titanu? Důvody jsou hned dva - jednak se mi k základnímu ocelovému provedení podařilo dostat dříve (každý ušetřený den se tehdy počítal, bylo možné dříve o hodinkách psát), jednak hmotnost 59 gramů (tělo) je ještě na hraně použitelnosti. Epixy v titanu mají 47 g a Fénixy 7X Pro v titanu pak 62 g. Jasně, jsou těžké a titan by se mi líbil více, ale aspoň mám možnost srovnávat kvalitu zobrazení na displeji se safírem a Gorilla Glass, kterým jsou moje F8 vybavené.
Čtěte dále: Není Gorilla jako Gorilla: Srovnání čitelnosti a odlesků hodinek Fénix 8/E, Forerunner 965 a Epix překvapilo
Hitem bude 47mm AMOLED
Už podle nejrůznějších recenzí a videí, které jsem měl možnost přečíst či shlédnout, je jasné, že nejprodávanějším modelem budou právě Fénixy 8 AMOLED 47 mm. Důvod je prostý - mají stejně velký displej jako 51mm provedení a současně přijatelně velké tělo, které sedí jak na malé, tak na velké ruce. Navíc jsou lehčí a tenčí než solární model - 13,8 mm vs. 15,2 mm a 52 g vs. 57 g (titan),
Je to logické, zastavět solární dobíjení a displej MIP do hodinek je prostorově náročnější. Zajímavé ale je, že Epixy 47 mm a Fénixy 7 s odlišnými displeji mají tloušťku stejnou! Obecně jsou Epixy Pro a Fénixy 7 Pro ve všech provedeních stejně tlusté, zatímco Fénixy 8 se takto výrazně liší. Důvod zná asi jenom Garmin. Dobré ale je, že Fénixy 8 47 mm mají při menší tloušťce a současně větším displeji o kousek lepší výdrž v aktivitě než Epixy.
Čtěte dále: Solární dobíjení: Technologie v pozadí, přehled všech modelů, srovnání parametrů hodinek a navigací Edge
Pokud tedy chcete solární Fénixy 8 s displejem MIP, musíte počítat s většími rozměry i hmotností, a současně s tím, že není k dispozici levnější ocelové provedení, které by už asi bylo dost těžké, zejména ve verzi 51 mm - tam by tělo hodinek mělo okolo 77 gramů a více než 100 gramů včetně řemínku - ten je klasický silikonový. A také s tím, že už není k dispozici nejmenší verze 43 mm.
Zajímavé jsou v tomto ohledu hodinky Enduro 3, které jsou o 10 gramů (tělo) lehčí než Fénixy 8 Solar 51 mm a současně mají ve standardu řemínek UltraFit - s ním váží jen 63 gramů, tedy méně, že samotné tělo F8 51 mm. A to přes větší baterii a dokonce nepatrně větší tloušťku. Důvodem může být polymerové dýnko místo titanového.
Nepřehlédněte: Recenze nylonového řemínku UltraFit: Nesnesitelná lehkost bytí a pohodlné nošení
Není vodotěsnost jako vodotěsnost
Jak už jsem podobně zmínil v recenzi, kromě trochu odlišných provedení a variant, je naprosto zásadním rozdílem certifikace pro potápění a reproduktor s mikrofonem. Díky tomu se můžete s hodinkami opravdu potápět a nemusíte se bát, že vám někde pronikne voda u tlačítek skrz těsnění - protože v těle prostě není žádný fyzický otvor. A současně můžete hodinky ovládat hlasem, přehrávat hudbu či volat.
Dobře, je ale otázka, jak často tohle využijete. Já s hodinkami Garminu plavu, koupu se, skáču do vody, ať už ve sladké, chlorované nebo slané, dlouhá léta a ještě nikdy jsem s tím neměl problém. A to dokonce používám tlačítka pod vodou, i když to Garmin nedoporučuje. A protože mi potápění prostě vadí - víc jak tři čtyři metry prostě nedávám, tak ani tuto funkci nijak neocením.
Další podrobnosti: Plavání v moři s hodinkami. Škodí slaná voda? A co potápění?
Hlasitý reproduktor, to už je jiná - dokážu si představit, že nemám telefon po ruce, a hodinky mi umožní zvednout hovor. Toho jsem už ostatně několikrát využil. Ale jen uvnitř, venku mi přijde, že hlasitost není dostatečná pro pohodlné vyřízení hovoru. Spíš jen pro rychlou odpověď na telefonát během aktivity. A přehrávání hudby? No, jde to, ale proč? Jak potápění, tak hlasové funkce by pro mě důvodem k upgradu nebyly.
Mechanická vs. indukční tlačítka
Zajímavých vylepšením mohou být nová indukční tlačítka. Ta sice nemají tak jasný stisk a mechanickou odezvu jako běžné verze, ale nemusely by do budoucna trpět problémy, jaké mám třeba s prvními Epixy nebo Forerunner 255. Tyto hodinky mají různé dvojstisky, některá tlačítka jsou tužší, jiná se musí pořádně domáčknout a celé to není tak nějak konzistentní. Problémy jsem měl i na původních Fénixech 7 či Forerunnerech 955.
Tip: Zápisky bloggera (20): Nekvalitní tlačítka dokážou zkazit dobrý dojem z hodinek. Jenže často zlobí
U řady Fénix 7 Pro a Epix Pro však Garmin mechaniku tlačítek pořádně vylepšil, ostatně jsem si to pochvaloval i v recenzi Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro. Ty druhé jmenované mám už přes rok a tlačítka jsou stále naprosto v pohodě. Mají ideální chod, stisk, odezvu zvukovou i mechanickou. A musím napsat, že mi vyhovují více než indukční tlačítka F8.
Čtěte dále: Nová tlačítka hodinek Fénix 8: Bez problému je můžete používat i pod vodou a hodinky neutopíte
Pokud však budete přecházet ze starších hodinek než je zmíněná řada Pro, budete s indukcí spokojeni. A pokud ne, je dobré provést kalibraci, která zabere pár minut. Mně se pak zlepšila odezva tlačítka Zpět, které jsem musel často mačkat vícekrát.
Přepracované prostředí, zejména na AMOLED
Celkem zásadním způsobem se liší uživatelské prostředí (UI). To je nově převzaté z Forerunneru 965 a lehce přiohnuté pro potřeby Fénixů. Máme tu trochu jiný font, a to jak na verzi AMOLED, tak Solar. Solární modely se více podobají Fénixům 7, AMOLED pak Forerunnerům. Je to logické, každý typ displeje je odlišný, jeden barvičkový a s vysokým rozlišením, druhý mdlý, bez barev a s nízkým rozlišením.
Čtěte dále: Postřeh: Prostředí hodinek Fénix E a Fénix 8 má základ v modelu Forerunner 965. Vše tomu napovídá
Zajímavé ale je, že na F7 a Epixech bylo prostředí zcela stejné, a to vč. fontů, lišila se jen jejich velikost. Čili na první pohled to vypadá, že se Fénixy 8 AMOLED a Solar od sebe liší více, než Fénixy 7 a Epixy. Přitom jde o jednu modelovou řadu, zatímco dříve to byly (jsou) modelové řady dvě. Zajímavý krok... Každopádně menu a seskládání položek je stejné na obou F8 - Solar i AMOLED.
Při přechodu ze starších hodinek budete mít trochu problém se v novém UI vyznat, řada položek v nastavení je jinde, něco je umístěno lépe, něco hůře. Bude vám trvat, než se zorientujete. Nové je také oddělení aplikací a aktivit, ale to je určitě krok k lepšímu. Věci jako Zkratky nebo Rychlé menu zůstávají beze změny a to je dobře.
Tip: Zkratky: Rychlý přístup k funkcím aneb Snadnější ovládání hodinek + několik zajímavých tipů
Vzali staré menu a trochu s ním zatřásli
Kromě vylepšeného (tedy, jak se to vezme) uživatelského prostředí tu máme několik nových funkcí, ale jde spíše o drobnosti, které vylaďují stávající možnosti. Nečekejte (zatím) žádnou novou fitness či zdravotní metriku a vylepšení metrik stávajících. Přehled novinek jsem zveřejnil v první kapitole recenze Fénixů 8, takže jukněte tam, za mě je jediným zásadnějším vylepšením slučování notifikací do složek, což je dost zpřehledňuje.
Naopak horší je to s navigací, která se stala komplikovanější. Možnosti jsou sice stejné, ale už není možné snadno rolovat datovými obrazovkami a současně navigačními obrazovky, jsou oddělené a musíte mezi nimi přepínat. Dosud jsem si na to nezvykl a v přímém srovnání se staršími modely mi původní řešení, kdy je vše v jednom streamu, přijde lepší, rozhodně pro ovládání tlačítky; dotykem je to krapet snadnější.
Čtěte dále: Navigace s hodinkami Fénix 8: Odlišné chování, oddělené datové obrazovky a komplikované ovládání
Zajímavým vylepšením jsou být hlasové povely při navigaci, které kopírují ty v Edge 1050. A musím přiznat, že i přes nižší hlasitost než na Edge 1050, je to fakt paráda a hodně návykové. Při běhu a chůzi je to v pohodě, ale při jízdě ve větru už povely trochu zanikají. Ale stále tu jsou klasické textové instrukce a šipka se směrem.
Nepřehlédněte: Hlasová navigace na Edge 1050: Hodně návyková funkce. Praktické zkušenosti
Stejná nálož snímačů
Pokud jde o hardware, snímač Elevate 5 je stejný, takže přesnější měření tepovky mít nebudete, nedošlo ani k žádnému vylepšení technologie displeje, nejsou ani krycí skla s lepší antireflexní úpravou - hodinky se stále leskou jako psí kulky. Svítilnu LED mají i Fénixy 7/Epixy Pro, takže tu se žádné vylepšení nekonalo. Rozdíl je pouze v v lehce vyšší intenzitě a barvě světla ( je bělejší).
Čtěte dále: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek
Nepatrně lepší je výdrž u modelů s AMOLED, v aktivitě pár procent navíc, v režimu hodinek je to pak stejné. Při běžném používání jsem nepoznal rozdíl mezi Epixy a Fénixy 8 ve stejné velikosti. Lepší je to u solárních modelů, kde Garmin pravděpodobně trochu zvětšil baterii - tomu by odpovídala i větší tloušťka než u původních sedmiček.
Shodná je podle prvních srovnání také přesnost GPS, kterou jsem už na Fénixech 7 považuji za naprosto dostatečnou. A když je potřeba, můžete použít více systémů nebo automatiku SatIQ, což se hodí ve velmi nepřehlédném terénu či městě. Rychlosti fixace je stejně rychlá, trvá jen pár sekund a signál bez problému chytám i pod střechou (pokud to tedy není zrovna železobeton).
Opravdové Fénixy E? Anebo rovnou řada Pro
Jak už jsem naznačil ve svém dřívějším článku, je nabídka Garminu - pokud jde o nové modely, poskládaná poněkud nelogicky a nedává mi obchodní smysl. Zatímco Endura 3 za 22 500 Kč jsou parádní koupí, kdy hodinkám nechybí ani svítilna LED, ani snímač Elevate 5, Fénixy E jsou ořezané podstatně více a stojí v doporučené koncovce 19 900 Kč. Rozdíl mezi cenou Enduro 3 a Fénix 8 Solar 51 mm je 7 500 Kč, zatímco rozdíl mezi Fénixy 47 mm v oceli a Fénixy E jen 5 000 Kč.
Další podrobnosti: Zápisky bloggera (36): Hodinky Fénix E budou ležákem na skladech. Přitom stačilo málo a byl by to šlágr
Za mě je toto jasný marketingový fail, Garmin měl u Fénixů E aplikovat stejný postup jako u Enduro 3 - tedy ponechat výbavu, jen dát běžná tlačítka (a tudíž bez certifikace pro potápění) a odstranit mikrofon s reproduktorem. A pak by cena 19 990 Kč byla naprosto adekvátní - a imho by to nebyl debakl, ale obchodní trhák. Věřím, že by se tyto hodinky kupovaly více než plné F8.
A nebo měl Garmin nabídnout standardní Fénixy 8 bez hardwarových vylepšení a lepší tlačítka, mikrofon a reproduktor prodávat jako model Pro. To za mě dává smysl a logiku daleko větší. No, snad Garmin víc, co dělá. Nedivil bych se, kdyby Fénixy E byly ležákem na skladě a Endura 3 se kupovaly daleko více než Fénix 8 Solar.
Aktuálně už všichni prakticky všichni prodejci cenu novinek snížili, ale to se současně týká také Fénixů Pro 7 a Epixů Pro, čili v absolutní ceně jsou Fénixy 8/E a Endura 3 o kousek výhodnější než při uvedení na trh, ale současně jsou výhodnější i starší modely. O to více jsou pak atraktivnější - ať už jde o Black Friday nebo vánoční akce; například cena Fénix 7X Pro se na chvíli dostala i na 12 990 Kč, což je prostě neuvěřitelné.
S nákupem nového modelu klidně počkejte
Když to tedy shrnu: Důvodů pro upgrade tu vážně moc není. Ale to se bavíme o dnešku. Dobře si pamatuji situaci u Fénixů 7, kdy jsem při uvedení psal v podstatě to samé. Garmin si ovšem nyní připravil hardware pro budoucí funkce a vylepšení, a až odladí chyby tak začne hrnout nové funkce. A ty už staré modely nedostanou.
Nepřehlédněte: Garmin už nebude vylepšovat hodinky Fénix 7 a Epix. Uživatelům to ale vadit (zatím) nemusí
Každopádně pokud nutně nepotřebujete počítat ponory a volat přes hodinky, můžete s naprostým klidem ještě půl roku s upgradem vydržet. Anebo klidně i rok, až prodejci srazí ceny ještě o nějakých 10 % dolů. Protože, a to si přiznejme, hodinky Fénix 8 fakt nejsou levné, a to ani v současných podzimně-zimních slevách. Naštěstí se už hodinky zbavily prvních porodních bolestí, kterých bylo na začátku fakt hodně.
A pokud máte starší generaci, třeba Fénix 5 nebo Fénix 6, raději bych využil akcí a slev na Epixy Pro a Fénixy 7 Pro a pořídil si tyto modely. Neboť jde o plně vybavené hodinky, které nyní můžete mít za polovinu ceny Fénixů 8. A to fakt nejsou malé peníze. A novinku si koupíte třeba za rok, kdy se Epixů a Sedmiček a bez problému zbavíte za stále dobrých podmínek.
Důvody pro upgrade:
- chcete větší displej u malého a středního modelu (pouze AMOLED)
- potřebujete volat z hodinek či se vám líbí hlasová navigace
- chcete z hodinek ovládat hlasem mobilní telefon
- rádi se potápíte a chcete opravdu vodotěsné hodinky
- líbí se vám nové prostředí a některé jeho nové možnosti
- jste zvědaví na budoucí funkce, které Garmin chystá
- máte starší hodinky a nechcete si kupovat „výběhové“ F7 nebo Epixy
A konečně někdo prostě jen chce novinku, a to za každých okolností a každou cenu. Ten ale pak nepotřeboval číst tento článek.
Diskuse k článku (54)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článek51 mm Amoled je akorát,
Treba ja mam strasne uzke
Co je to strašně úzké? :-) Já
To ať si každý vyzkouší na
Koupil jsem F8 Solar po F7X ,
A bohužel mi to nedovolilo
Pokud to napsalo, že záloha
Já se dostal v mobilním
Tak až se udělá nová záloha
Takže jsem to udělal - na F8
Tak jsem to zkusil, to
Souhlas, upgrade se zatím
No, je to tak. Pokud někomu
Mám fenix 6x a počkám až na 9
No to jsme rádi, že si nám to
Ahoj. Mám aktuálně 6X
Dobře je to vidět v článku o
Hm, tady ten proužek je sice
No, Enduro 3 je postaveno na
Fénix 8 Solar i Enduro 3 mají
Díky moc. Jen abych byl ještě
Modely s MIP mají už solár
Po pár dnech s F8 51mm Solar
Tak to je super , přeji ať
Jenže je otázka, jak to bude
Tak po představení
Z Enduro 2 je ten skok fakt
Jak koukám na ten obrázek,
Protože na F7X Pro mám safír
Jo, to vím, ale na jiných
Určitě je ale lepší kouknout
Ono je to dost tricky -
Jako, nezáleží také na tom,
Trochu ano - je tam jiný úhel
Ještě mě napadá srovnat
Tady je odkaz: https://www
To jsem dělal u Epix Pro 51
Myslel jsem něco trochu
Odhady výdrže se svítilnou ve
Díky. Potom bych spíše hádal,
Je tam ale 1,4 mm, což je
Měl jsem za to, že u F7/Ep2
Jiné nabíjecí obvody mají
Srovnání F7/Ep2 Standard/Pro:
Jestli si někdy do budoucna
Díky za skvělé upřímné
Snímač Elevate 5 je v
Pro mě jsou hodinky pouze
Na to jsou dobré třeba FR 255
Mám 6x Pro. Pořídil jsem si
Stránky