Hodinky Fénix E: Původním Epixům se podobají jako vejce vejci. Budou mít prodejní úspěch?

1.9.2024
Specifikace nových Fénixů E a Epixů uvedených na začátku roku 2022 jsou v podstatě totožné. Jediným důvodem pro jejich existenci je delší podpora do budoucna. Za mě jde ale o krok zpět...
Jako vejce vejci

Na první pohled jsou hodinky Fénix E a Epixy nerozeznatelné. A podobné, ne-li stejné, jsou i pod kapotou. Asi největším designovým rozdílem je odlišná luneta, nově již bez nápisů a se širšími dělícími mezeram


Zdá se, že nejsem jediný, kdo se pozastavuje nad novými hodinkami Fénix E. V řadě článků jsem narazil to, proč Garmin uvedl na trh hodinky, které nenabízí vlastně nic jiného, než původní Epixy o velikosti 47 mm. S nimi mají totiž Fénixy E hodně společného, vlastně skoro všechno.

Nepřehlédněte: Odlehčené hodinky Fénix E: Méně funkcí, ale také nižší cena. Takový základní model

Stejné? Skoro ano

Jednak jde o fyzické rozměry 47 × 14,5 mm (půrměr a tloušťka), hmotnost 53 gramů (tělo), vč. řemínku pak 76 gramů, velikost displeje 1,3" (33,02 mm) či rozlišení displeje AMOLED - 416 pixelů. Hodinky Fénix E se navíc nabízí jen v ocelovém provedení s krycím sklem Gorilla Glass, nekoupíte je v titanu se safírem.

A tady je další společná vlastnost - hodinky mají jen 16 GB paměti, zatímco u řady Epix Pro už bylo standardem pro ocel 32 GB. Stejně tak chybí podpora pro vícepásmovou GPS a hlavně SatIQ - toto jsem kritizoval už na ocelových provedeních Epixů a Fénix 7 a musím to opět připomenout i zde. Dnes je to prostě krok zpět.

A konečně je tu v obou případech jen čtvrtá generace optického snímače, což znamená, že do budoucna přijdete o měření EKG a už nyní se musíte obejít bez měření teploty pokožky při spánku. Přesto jsou tu ale dvě odlišnosti. Tou první je design, kde si můžeme všimnout odlišného provedení lunety, drobné rozdíly najdeme i na těle. Obecně se ale Fénixy E podpobají více právě Epixům než Fénixům 8.

Také výdrž se nikam nepohnula a zůstala zcela totožná - 16/6 dnů v pohotovosti, resp. 42/30 hodin v aktivitě s GPS. Přitom Fénixy 8 47 mm mají výdrž o krapítek lepší. Už to napovídá, že hardware hodinek bude stejný jako o modelu starého 2,5 roku. Nejsou tu ani indukční tlačítka, ani reproduktor či mikrofon, dokonce ani svítilna LED. Zkrátka jen lehounce upravené Epixy, které Garmin prodává za „novou“ cenu - ta činí 19 990 Kč.

Čtěte dále: Megarecenze hodinek Epix

Podpora do budoucna

Jediná výhoda, která mě napadá, je tak nový software, který je shodný s Fénix 8 - máte tedy jak přepracované menu, nové fonty či ciferníky a (zatím) několik drobných funkčních vylepšení. A také jistotu, že následujících několik budete dostávat novinky, zatímco staré Epixy ostrouhají. Ale upřímně, pokud nyní Epixy máte, není aktuálně jediný důvod, proč si pořízovat Fénixy E. Za mě jsou Epixy Pro stále lepší volbou za stejnou cenu.

Tyto hodinky jsou určeny primárně pro majitele ještě starších modelů (Fénix 5, Fénix 6). Rozdíl mezi Fénixy 8 47 mm v ocelovém provedení je 5 000 Kč. To je na první pohled dost, ale na F8 máte jednak krapet delší výdrž, tenčí provedení (13,8 mm místo 14,5 mm), větší displej, výrazně lepší vodotěsnost díky indukčním tlačítkům a také mikrofon a reproduktor pro hlasité volání či volání hlasem. Plus 32 GB paměti a SatiIQ. 

Tip: Hodinky Fénix 8: Tři velikosti, ocel i safír, AMOLED i MIP, svítilna, potápění a hlasové ovládání

Nečekám, že by tato novinka měla nějak zázračný prodejní úspěch, ale svou cestu k některým uživatelům najde. Ne každý potřebuje mít všechny funkce - ostatně to je i případ modelu Enduro 3, které jsou ale oproti Fénixům E vybaveny větším displejem, solárním dobíiením, safírem a výrazně delší výdrží. Takže přece jen nabídnou „něco“ navíc, a to za cenu 22 490 Kč.


Diskuse k článku (19)