Hodinky Fénix 7 Standard: Aktuálně nejlepší koupě, když chcete Fénixy. Co všechno ale obětujete?

13.11.2024
Garmin snížil základní doporučenou cenu hodinek Fénix 7 Standard. Hodinky, které jsou funkčně skoro stejné jako Fénix E, si můžete pořídit za výrazně levněji. Má to ale háčky
Fénix 7

Základní model Fénix 7/7S Standard je prodeji za velmi dobrý peníz (foto DC Rainmaker)


Několikrát jsem v různých článcích zmiňoval základní model Fénix 7 Standard, a to původní hodinky v provedení Standard Glass, které nemají ani solár, ani safír, ale čistě a jen krycí sklo Gorilla Glass a samozřejmě dotyk (bez něj už to dnes asi nejde). Mají stříbrnou ocelovou lunetu a nožičky a ocelové dýnko. Jsou proto těžší než titanové provedení, tělo váží 56 gramů, včetně řemínku pak 79 gramů. 

Nepřehlédněte recenzi původního modelu Fénix 7 Solar:

Garmin je ještě nedávno nabízel za 14 690 Kč, nyní ale cenu snížil na 12 490 Kč. To je cena, za kterou byly ještě nedávno nabízeny běžně u obchodníku. U nich ale můžete nyní hodinky koupit ještě levněji - a to právě díky snížení doporučené koncovky. Současně už z nabídky vypadly modely jako Epix Standard (původní) nebo Fénix 7S Standard. 

Zatímco nejmenší a střední model se prodával i bez solárního dobíjení, největší Fénix 7X nikoliv. A právě tento základní model, tedy Fénix 7X Solar, ocelové provedení s Gorilla Glass, můžete sehnat za 14 990 Kč, což je také parádní nabídka. Jen jsou tyto hodinky už dost těžké - s řemínkem váží 96 gramů a to je už bych třeba já na ruce nesnesl. A kromě toho je tu solár, který tak trochu kazí optické vlastnosti displeje.

Bez soláru je to fajn

Právě to, že základní Fénix 7 nemají solární dobíjení, z části eliminuje nepříjemné odlesky. Sám vlastním model Fénix 7X Pro Sapphire, a u něj se displej leskne jako psí kulky - kombinace soláru a safíru je přímo smrtelná. Na nejlevnějších Fénixech se mi líbí právě to, že nic z toho nemají. Resp. ano, i Gorilla se leskne, ale o poznání méně než safír. 

Tip: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání

Mezigenerace Fénix 7 Pro se bez soláru už nenabízí vůbec. A přiznejme si, v našich podmínkách solární dobíjení moc užitečné není, dává mi smysl snad jen na Instinctech 2X, kde je solární plocha tak velká, že slunce dokáže hodinky i dobíjet, nebo na Edge 1040, kde je cyklonavigace po celou dobu jízdy (v létě) vystavena slunci. Anebo nových hodinkách Enduro 3, kde navíc solár už nepřekáží čitelnosti displeje. 

Jak jsem už zmínil ve svém starším článku, solár přes displej opravdu optickým vlastnostem hodinek škodí. Snižuje propustnost světla a kontrast, zvyšuje míru odlesků. Právě proto jsou Fénixy 7 Standard bez soláru skoro jako poklad. Naštěstí v nové řadě Fénix 8 (a zmíněných Enduro 3) už solár není přes displej, ale jen jako kroužek okolo. Nicméně tyto modely si pořídite jen v safíru.

Čtěte dále: Má smysl solární dobíjení? Až na pár dnů v roce celkem zbytná funkce. Jen kazí čitelnost displeje

 

Rozdíly oproti modelu F7 Pro

Jenže není úplně všechno zlato, co se třpytí. Starší Fénixy mají optiku čtvrté generace, což je ale za mě úplně v pohodě. Pro aktivity, kde mi na tepovce záleží, používám stejně hruďák, optika prostě přesná není a ani z principu být přesná nemůže. Přijdete také o měření EKG, ale to zatím u nás nefunguje, stejně jako o měření teploty pokožky - ale ani to zatím Garmin nevyužívá pro žádné metriky. 

Čtěte dále:

A teď pozor: Původní Fénixy 7 Standard (a to vč. solární verze) mají jen 16 GB paměti a nemají podporu pro multiband GPS. Přitom levnější hodinky jako Forerunner 955 mají obojí v základu; jenže tento model už Garmin také stáhnul z nabídky. Menší paměť může vadit tehdy, pokud si do ní nahrajete celou mapu Evropy (lze ji naštěstí rozdělit na tři části), mapu Topo Czech a ještě byste chtěli nějakou hudbu.

Čtete dále: Vyplatí se pořídit starší hodinky Fénix 7 a ušetřit, nebo koupit nové Fénix 7 Pro? Co získáte, či ztratíte?

A konečně starší modely Fénix 7 a 7S nemají vestavěnou svítilnu, které je těžce návyková. To všechno jsou omezení, která však vyváží dobře čitelný displej, v němž se neleskne okolí, a parádní cena, která se hodně blíží zmíněným hodinkám Forerunner 955. Přitom Fénixy mají atraktivnější design i hezčí uživatelské prostředí. 

Nepřehlédněte: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek

Nejlevnější Fénixy jsou fajn koupě

Pokud vám jde o cenu a přesto chcete Fénixy, je tento základní model naprosto super koupí. A navíc máte všechny funkce (kromě těch, co mají hardwarová omezení) jako řada Fénix 7 Pro. Určitou konkurencí by mohly být Fénixy E, ale ty mají jednak vyšší cenu, jednak displej AMOLED. To už je možná lepší koupit původní Epixy, které se doprodávají (Garmin je stáhnul z nabídky). 

Pro jistotu shrnuji, co všechno obětujete, pokud půjdete do úplného základu, oproti F7 Pro:

  • optický snímač páté generace
  • EKG, snímač teploty pokožky
  • 32 GB paměti
  • multiband GPS
  • svítilna LED
  • solární dobíjení 

Zase ale celkem ušetříte a stále bude mít hodinky, které pokryjí většinu toho, co běžný sportovně založený člověk potřebuje. V akci Black Friday je lze pořídit už za 10 499 Kč. 


Diskuse k článku (17)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Asi špatně hledám, ale kde lze zakoupit za Vámi uváděnou cenu? Děkuju.
Vaše jméno, přezdívka: 
Martin

Cenu 10 499 Kč jsem našel na Eldum.cz, běžná je pak cena 10 990 Kč. Ale je vhodné ověřit, zda mají mapu TopoCzech, což u EU distribucí nebývá.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Děkuju
Vaše jméno, přezdívka: 
Martin

Co si budeme povídat, za deset a nějaký drobný je to super koupě. A vlastně jsou to jsou furt aktuální hodinky, co mají všecky funkce. Fénix 8? Neprodejný.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel

Mně na starších modelech Fénix 7 (ty původní) vadila tlačítka. Každé mělo jinou odezvu, časem se vychodila, některá se i zasekávala. To na Fénix 7 Pro a Epix Pro je to jiný kafe, tam jsou tlačítka naprosto perfektní.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


Mel bych prosim dotazek. Mam Fenix 7 standard a po úpravě treninku v na webu garminu pres stolni pc, zmizela polozka naplanovane treninky z aktivity treninky. Zkousel jsem synchro, vypnout zapnout hodinky, ale polozka je stale pryc. Nevite, jak ji obnovit zpet?
Vaše jméno, přezdívka: 
Martin

A není nutno ji znovu přidat ze seznamu aktivit do oblíbených?
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Synovi jsem pod stromeček pořídil základní Quatix 7 za super předvánoční cenu a je absolutně nadšen … mimo to vypadají oproti základním Fenixum fakt super
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

jj, Q7 vypadají skvěle, ale jsou dražší než stejné F7
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

"Forerunner už bude pouze s displejem typu AMOLED" .. zdroj by nebyl?
Vaše jméno, přezdívka: 
Selfish

Křišťálová gule
Vaše jméno, přezdívka: 
Pjootr

Zdroj: evoluce:-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Tak nějak... Upřímně, u Forerunnerů ani přínos v MIP moc nevidím. Jsou to hodinky primárně pro běh a tam je AMOLED spíš výhodou než nevýhodou.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Amoled výhodou u hodinek na běh? Snad přesně naopak... Opravdu chce během běhu někdo máchat rukou, když mu tam nenaskočí displej. Dokážu pochopit Amoled u lidí, či si kupují Amoled Epixy kvůli vzhledu hodinek. Ale na sport jedině s MIP displejem a u běhu platí dvojnásobně.
Vaše jméno, přezdívka: 
rumpeak

Ještě dodatek: Kamarád měl Fénixy 5X. Po letech upgradoval na FR 965 a při běhu má displej vypnutý a vyhovuje mu to. Prý akorát zbytečně svítil...Tak nevím, každý to má jinak.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Při chůzi i běhu, když se chci podívat na displej, displej vždy zjasní. Nevidím v tom problém. Horší je to na kole, když mám hodinky na řídítkách. Tam je MIP jasná volba.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Zdrojem je Garmin sám - jako nástupce FR 255 a 955 uvedl modely FR 265 a 965, které mají AMOLED. Čím dám víc jsem přesvědčen, že pro MIP už není v řadě Forerunner místo. Snad jen v u nejlevnějšího modelu (FR 65?), ale i tam není jediný důvod, proč by Garmin použil MIP.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek