Recenze hodinek Forerunner 165: Základní běžecký model s AMOLED. Velikost, funkce a omezení (1.)
Hlavní záložky
Původně jsem měl nachystanou jen jednu část recenze o Forerunnerech 165, ale nakonec jsem příliš rozepsal, a tak mi nezbylo než článek rozdělit na dva kousky. Navíc ještě chystám ještě rovnání s FR 255 jako cenově podobného, ale lépe vybaveného modelu.
Nepřehlédněte druhou část recenze hodinek Forerunner 165!
Jak už jsem psal v dřívějším článku o budoucnosti řady hodinek Forerunner, uvedení modelu Forerunner 165 jsem tak úplně nečekal – spíše nástupce základních hodinek FR 55. Ale ono to dává celkem logiku – mezi FR 55 a FR 255/265 je celkem velká funkční „díra“, jejíž zaplnění bylo jen otázkou času. Zatímco řada FR 265/965 byla úplně nová, model FR 165 už je pouze evolucí existujících hodinek.
V podstatě je to podobné jako u Venu 3, kdy model Vívoactive 5 jsou ty samé hodinky ořezané o pár funkcí a možností. A navíc, stejně jako se Venu 3 nabízí ve dvou provedeních a VA5 pouze v jednom, tak FR 265 si můžete koupit ve velikosti 41 a 46 mm, zatímco FR 165 jen ve velikosti jediné. A ta odpovídá právě Vívoactive 5. Čili Garmin to má tak nějak hezky sladěné.
Nepřehlédněte: Recenze hodinek Vívoactive 5: Stylovka s displejem AMOLED, nově jen v jedné velikosti
Právě tato podobnost řady FR 265 vs. Venu 3 a FR 165 vs. Vívoactive 5 mi dává docela smysl. Chcete dotykové stylové hodinky? Berte Venu 3 či VA5. Chcete spíše sportovní model s možností ovládáním pomocí tlačítek? Zvolte mezi FR 265 a FR 165. Ceny jsou také podobné, koncovka Venu 3 a FR 265 je 11 990 Kč, koncovka VA 5 pak 7 190 Kč, FR 165 můžete mít za 6 990 Kč, případně za 7 990 Kč.
Oproti Vívoactive 5, které mají standardně hudbu už v základu, si u Forerunnerů 165 můžete vybrat, zda hudbu potřebujete a připlatíte si za ni, či nikoliv. Je to tedy podobné jako u FR 255; přitom FR 265 se standardně nabízí už s hudbou. Jenže tyto hodinky už jsou dost drahé na to, aby se nabízely také v provedení nehudebním.
Hodinky k testu zapůjčil obchod Pulsmetry.cz
AMOLED a barvičky, to se dnes nosí
Hodinky FR 165 si můžete pořídit celkem ve čtyřech barevných kombinacích: tyrkysová s modrým řemínkem, šedá s bílým, černá s tmavě šedým a fialová s růžovým. Řemínky jsou dvoubarevné, vnější část má barvu stejnou jako tělo hodinek, vnitřní je světlejší, případně má jiný odstín. Mně se nejvíce líbí fialová s růžovým řemínkem, která je ale dostupná jen pro řadu Music.
Hodinky mají pouze jedinou velikost, a to průměr 43 mm (VA5 mají 42 mm), displej s velikostí 1,2“ je typu AMOLED (jak jinak), který nabídne rozlišení 390 px. To je stejné jako u Venu 3S, Vívoactive 5 či Epix Pro 42 mm. Pro někoho to bude akorát, pro jiného málo. Uživatelé jsou různí a když může nabízet více velikostí pro FR 255/265, mohl klidně udělat i FR 165 a FR 165S. Třeba pro mě jsou takové hodinky malé, což jsem si ověřil na několikaměsíčním používání Fénix 7S.
Čtěte dále: Index velikosti displeje: Poměr mezi průměrem hodinek a jejich displejem. Které hodinky jsou na tom nejlépe?
Stejně jako všechny hodinky s AMOLED i zde najdete čidlo jasu, které zajišťuje, aby se jas displeje jak v režimu hodinek, tak při aktivitě, přizpůsoboval světlu v okolí. V místnosti nebo za šera není třeba svítit tolik jako venku za jasného počasí. Automatický jas si můžete upravit v rámci tří intenzit, anebo automatiku zcela vypnout, ale pak vám budou hodinky uvnitř svítit moc a venku naopak málo.
Tip: Senzor jasu hodinek Epix: Automatika může výrazně ovlivnit spotřebu
Trochu mě překvapilo, resp. nepotěšilo, že v režimu nejnižšího jasu jsou stále dost jasné, zejména v porovnání s FR 965. Když oboje hodinky nastavím na stejný jas – tedy minimální – svítí v noci a šeru až nepříjemně hodně. Stejný problém má žena i s Venu 2S, přitom Venu 3 mají minimální jas nižší a v noci tolik nevadí. Oproti tomu displeje MIP lze nastavit tak, že v noci jsou sotva vidět – a tudíž jsou pro oči šetrnější.
Plast a obyčejný minerál
Design je velice podobný Forerunnerům 265, liší se v podstatě jen krycím sklem, které není zaoblené, ale rovné – a částečně zapuštěné. Což je super, protože zaoblené provedení, které je stylovější, je fakt nepraktické. Díky tomu je sklo lépe chráněno před případným poškozením. Pozor ale, není tu Gorilla Glass 3, ale nespecifikované minerální sklo; to asi nebude tak pevné (soudím dle FR 55) a hlavně má více odlesků než GG3. A ty jsou zejména venku dost rušivé.
Tip: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání
Optický snímač 4. generace má oproti FR 265 okraj bez rámečku (stejně jako VA5 či Instinct 2) a je zaoblený na okrajích. Je také o kousek menší – zabere méně prostoru. A přijde mi, že na ruce po sundání hodinek nezanechává takový otlak jako snímače s kroužkem. Hodinky jsou celoplastové, tedy pardon, z tvrzeného polymeru, a to včetně lunety. Působí na mě ale solidním dojmem, ostatně jako kterékoliv jiné Forerunnery.
Hodinky se kromě dotyku (který vůbec nepoužívám) ovládají standardně pěticí tlačítek, není zde žádná novinka ani rozdíl oproti dalším sportovním modelům. Skvělá je solidní odezva tlačítek, oproti FR 255 nebo FR 965, které používám, nemají dvojitý stisk (jakoby domáčknutí), ale jednoduchý. Mechanika je fakt povedená a nemám s ní problém. Toto se fakt povedlo.
Čtetě dále: Zápisník bloggera (18): Pro ovládání sportovních hodinek nepotřebuji dotyk. Bohatě si vystačím s tlačítky
Hodinky jsou velmi tenké a lehké, tloušťka je jen 11,6 mm a hmotnost 39 gramů s 20mm silikonovým řemínkem typu QuickRelease. Na řemínku je pouze jedno poutko, což je u této velikosti řemínku standard; dvě jsou ale lepší. Není ale problém řemínek vycvaknout, dát stěžejky a nasadit jakýkoliv QuickFit nebo nylonový UltraFit. S druhým jmenovaným budou pak hodinky ještě lehčí.
Nepřehlédněte: Řemínky a standardy: QuickFit, QuickRelease, UltraFit a další. Různé hodinky mají různá provedení
Svižné, rychlé. Ideál
Grafické prostředí je totožné s dražšími brášky, tj. najdete zde povedený font a hromadu barviček, kterými displeje AMOLED oplývají. Zobrazení dat v doplňcích je v podstatě totožné s většími FR 965, jen některé doplňky jako Počasí mají některá data trošku jinak uspořádaná. Také u notifikací se někdy slova zalomí jinak než na větším displeji, a tak je dat zobrazeno méně; ale neplatí to vždy, někdy naopak FR 965 ukážou méně textu.
Pokud jde o doplňky, hodně mi chybí řazení do složek, dost jsem si na to zvyknul. Faktem ale, že doplňků je obecně méně, chybí například Teploměr, Výškoměr, Barometr či Stav tréninku. Ale i tak jich je pěkná řádka, a není problém jich vyskládat přes patnáct. A pak se samozřejmě jednak hůř orientujete, jednak dostáváte k potřebné funkci. Já si některé doplňky vyhodil, ne proto, že je nechci mít, ale protože by jich bylo moc. Líbí se mi ale svižnost hodinek, přijdou mi rychlejší než FR 965; možná je to ale tím, že nemají již zmíněné složky.
Tip: Podrobný návod: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích
Stejně jako u vyšších modelů si můžete vybírat z hromady vzhledů barevných hodinek, a to jak analogových, tak digitálních. U nich si navíc můžete upravit data – jenže možnosti jsou celkem omezené, většina vzhledů mi prostě graficky nesedí, jsou příliš přeplácané. Víceméně jsem našel jediný, který mi sedí (a ten je na fotkách), zatímco na Fénixech či Epixech mám oblíbených více. Naštěstí je tu nástroj, který umožňuje si vyrobit vzhledy vlastní, či si je stáhnout z Connect IQ.
Když podržíte na nějakém údaji vzhledu hodinek prst, rovnou se zobrazí patřičný doplněk nebo funkce, což se často hodí (pokud je aktivní dotyk). Hodí se i svítilna po vzoru Venu 3 či FR 265/965 - ale svítí jen displej, nikoliv speciální dioda. Navíc tu není „doubleclick“ tlačítka Power/Light, což umí jen vyšší modely; svítilnu je nutno aktivovat z menu rychlých voleb, jako zastara. A pro snadnější ovládání mi chybí i Zkratky.
Nepřehlédněte: Zkratky: Rychlý přístup k funkcím aneb Snadnější ovládání hodinek + několik zajímavých tipů
Srovnání s Forerunnery 265
Ještě, než se vrhnu na funkce, pojďme se podívat, jaké jsou rozdíly oproti hodinkám Forerunner 265, které stojí o stupínek výše. Kromě toho, že se nabízí ve dvou velikostech, jsou také o čtyři tisíce dražší.
Co mají hodinky FR 265 navíc:
- kombinovaná metrika Připravenost k tréninku;
- metriky Stav tréninku a Tréninková zátěž;
- podpora multisportů, a tedy triatlonu;
- podpora snímačů pro měření výkonu a podpora chytrých trenažérů (a dalších typů snímačů jak elektrokola);
- více sportovních profilů, včetně profilů souvisejících s lyžováním a snowboardingem;
- Spánkový poradce;
- složky v doplňcích;
- zkratky;
- osm datových polí (oproti čtyřem);
- podpora vícepásmové/duální frekvence GPS a SatIQ.
Pokud tedy nepotřebujete pokročilé tréninkové funkce a stačí vám jen záznam běžeckých a dalších aktivit, mohly by vám hodinky FR 165 stačit. Určitě je to lepší volba než FR 55, které jsou fakt jen základem a mají fakt mizerný displej – je malý a navíc s hrubou grafikou.
Velká recenze hodinek FR 265:
- 1. Design, displej AMOLED, dotyk, nová grafika, srovnání s FR 965
- 2. Práce s doplňky, tréninkové funkce, aktivity a datová pole
- 3. Snímače, navigace, přesnost GPS, správa napájení, výdrž
Nálož funkcí tak na půli cesty
Asi nejvíce mě potěšilo, že Garmin hodinkám ponechal barometr. Ten totiž chybí na Vívoactive 5, které se nachází v podobné cenové relaci, ale i Forerunnerům 55. Přitom jde o poměrně zásadní funkci, která umožňuje jednak sledovat nadmořskou výšku a nastoupené metry při aktivitě, ale jsou na něj také navázané fitness metriky jak vystoupaná patra. S VA5 se tak nemůžete například zúčastnit některých výzev.
Tip: Zásadní důvod, proč je tak důležité mít barometr: Přesné počítání nadmořské výšky při aktivitě
Ze zdravotních metrik je tu plná podpora spánku, nočního VST či zdřímnutí, nechybí ani Ranní report, který vám každé ráno ukáže nejen přehled poslední noci, ale také toho, co vás čeká – události v kalendáři, počasí či doporučený trénink. Trošku mě zklamalo, že se neukázal Spánkový poradce, který nedávno přibyl do všech ostatních Forerunnerů, ale imho je to jen otázka času; v době uvedení FR 165 na trhu se totiž v ostatních modelech nacházel v betaverzi.
Čtěte dále: Zdravotní a fitness metriky Garminu: Tepová frekvence, stres, VST, tlak, EKG či spánek. Kompletní přehled
S vylepšenou metrikou Body Battery, která ukazuje kromě nových dat také faktory, které vaši energii ovlivňují, přichází také Denní souhrn – ten večer kolem osmé vám v několika větách shrne vaši aktivitu či odpočinek a doporučí, jestli si máte jít ještě zacvičit, nebo se dobře vyspat. Potěší rovněž Snímek zdravotního stavu, který během dvou minut změří vaši průměrnou tepovku, okysličení krve, stres i VST.
Nepřehlédněte: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek
Multimédia v hodinkách zastupuje u vyšší verze přehrávač hudby, takže pokud máte svůj oblíbený playlist ve Spotify či si hudbu nahrajete přímo do hodinek, můžete ji poslouchat během aktivity přes Bluetooth sluchátka. V takovém případě ovšem počítejte s výdrží okolo šesti sedmi hodin. Základní verze bez hudby nemá Wi-Fi, což se kromě stahování hudby hodí k updatu firmwaru. Ovládat hudbu v mobilu ale skrze hodinky můžete vždy.
Tip: Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách Garminu
Z praktických funkcí potěší rovněž Garmin Pay, a to v obou provedeních. Díky dotykovému displeji se rychleji zadává PIN než jen tlačítky. Trochu mi zde ale chybí zkratky, jsem zvyklý platit podržením horního tlačítka. Takto musím šťárat v menu rychlých voleb. Faktem ale je, že zkratky nemá ani FR 255, ale až model FR 265, takže to tak nějak dává smysl; někde Garmin „šetřit“ funkcemi musí.
Čtete dále: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami
V druhé kapitole se věnuji omezením při práci se snímači a v aktivitách, možnostem při běhání nebo výdrži.
Diskuse k článku (9)