Srovnání na kole: Epix vs. Forerunner 965. Viditelnost a jas displeje, data, metriky, mapa a výdrž
Hlavní záložky
Hodinky s displejem AMOLED nejsou obecně vhodné pro jízdu na kole ve chvíli, kdy je máte na řídítkách. Ve standardním režimu se totiž přepínají do režimu sníženého jasu (bludička), a stačí trošku jasnější počasí, a na displeji je v lepším případě vidět špatně, v horším případě nic. A to platí především pro mapu, datová pole jsou na tom díky většímu kontrastu lépe.
Více podrobností: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED
Lepší je to v zimním počasí, kdy je slunce méně a pokud svítí, tak je nízko na obzorem. Tam je AMOLED i v režimu bludička slušně vidtelný a jakmile se zešeří, tak hodinky s MIP (např. Fénixy) zcela deklasuje. Zatímco v létě hodinky jako FR 965 nebo Epixy na kole nepoužívám prakticky vůbec, jakmile se doba slunečního krátí, už si je na řídítka občas dám.
A když Forerunnery dostaly možnost zobrazit sedm a osm datových polí, počet, který standardně používám na Epixech či F7X Pro, nabídlo se srovnání, jak se s těmi hodinkami s displejem AMOLED jezdí. A některé detaily mě fakt překvapily.
Nepřehlédněte: Věštění z křišťálové koule: Budoucnost displejů MIP je ohrožena. Svěží vítr vane ze země AMOLED
Safír vs. Gorilla DX
Zatímco Forerunnery 965 se prodávají pouze s krycím sklem Gorilla DX, Epixy si můžete pořídit nejen s Gorillou, ale i safírem. Safírová verze měla u původní řady výhodu ve větší paměti (32 GB oproti 16 GB), multibandu a rovněž titanovém provedení lunety a dýnka - což vedlo k nižší hmotnosti.
I z tohoto důvodu jsem si safírový model vybral, i když jsem věděl, že ty odlesky budou náročné. Zatímco v interiéru to ani tak nevadí, jas displeje je dostatečný a je dobře viditelný, venku už to rozdíl je zásadní. Ve skle se neustále leskne obloha, mraky, stromy i já samotný. To s Gorillou není naprosto problém, tam jsou odlesky prakticky eliminované.
Čtete dále: Hodinky Epix: Jak odlesky safíru dokážou pokazit dobře čitelný displej
Čili pokud chcete méně odlesků, volte u Epixů sklo Gorilla DX. U Forerunnerů jste této volby ušetření, žádnou totiž nemáte. FR 965 má ale problém s tím, že luneta dostatečně sklo nekryje, a tak je náchylnější na poškrábání. Ale mezi námi, na Epixech se safírem už mám také vryp. A celkem viditelný.
Nepřehlédněte: Hodinky Forerunner 265 a 965: Proč Garmin zvolil řešení, kde luneta nedostatečně chrání krycí sklo?
Jas displeje
V přímém srovnání mě také překvapilo, že displej Epixů je méně jasný. A to jak v režimu bludička, tak v režimu vyššího jasu - tam už ale není ten rozdíl tak patrný. Nastavení stejné - automatika a maximum (3/3). Zatímco na Forerunnerech byla v bludičce leckdy viditelná i mapa, na Epixech jsem měl často smůlu.
Částečně za to můžou odlesky, ale i když jsem je eliminoval rukou, stále byl vidět rozdíl. Je ale možné, že řada Pro na tom už bude lépe, přece jen jde starší Epixy a je možné že mají jiný typ AMOLED. Na každý pád je vidět, že safír „škodí“ v každé situaci.
Zobrazení dat
Dříve měly Epixy i přes menší displej - 1,3" oproti 1,4" - navrch. Dokázaly totiž zobrazit až osm datových polí, což je na displeji této velikosti stále ještě použitelné, pokud nemáte problém se zrakem. Ale Forerunnery přišly loni se stejnou možností a na 1,4" je to prostě paráda. V podstatě se vyrovnaly Epixům Pro 51 mm - a to při výrazně menší velikosti těla hodinek.
Zatímco u šesti datových polí jsem měl dvě obrazovky, na kterých jsem duplikoval data aktuální a průměrné tepovky (sleduji neustále, mám zobrazeno i na mapě), a s šesti datovými poli jsem musel některá data vyřadit (naříklad sklon nebo hodiny), nyní mám na jedné obrazovce sedm, na druhé osm polí a nic mi už nechybí.
Jednu připomínku ale přece jen mám. Když na Epixech doba aktivity přesáhne hodinu, stále se zobrazuje plný formát času, např. 1:47:58. Ale u Forerunnerů se velkým ukáže jen 47:58 a jednička je jen jako malý index. Stejně to mají všechny modely řady fitness, a to včetně Edge. A dost mi to vadí.
Zobrazení mapy
Jenže není všechno zlato, co se třpytí, když použiju známé klišé-přísloví. Forerunnery 965 sice ukážou o kousek větší mapu, ale pokud si zapnete datová pole, už to tak skvěle nevypadá. Při aktivitě i při navigaci používám na mapě vždy dvě datová pole, která se ukazují ve spodní části displeje.
Zatímco na Fénixech, Epixech či dokonce Forerunnerech 955 je vše v pořádku, na FR 965 si všimnete něčeho zvláštního. Data jsou totiž tak velká, že se mezi ně nevejde šipka ukazující směr a vaši pozici. Garmin se proto rozhodl - spíše než datová pole zmenšit - posunout šipku do horní poloviny.
Tip: Abyste nezabloudili: Jak funguje navigace bez mapy na hodinkách aneb Forerunner 255 vs. 955
Ale ouha! Sice tak vidíte stále stejný kus mapy, ale jen malý kousek před sebe. Hodinky ukážou, jak vypadá „svět“ za vámi, ale už ne před vámi. Srovnání s Epixy jasně ukazuje, jak velký je to fail. A to zejména, pokud si ještě k tomu zapnete navigaci. Toto zobrazení je zkrátka velmi nepraktické, a pokud chcete s FR 965 jezdit podle mapy, je lepší si data vypnout. Velká chyba, Garmine.
A co změří?
Pokud jde o funkce a data, která hodinky dokážou během jízdy změřit, není zde rozdílu. Oboje hodinky podporují cyklistickou i MTB dynamiku, umí ClimbPro, určí vaší staminu (výdrž, kolik ještě ujedete), zvládnou připojit všechny myslitelné snímače od radarů, powermeterů v pedálech či hrudních pásů. Mimochodem, interní snímač teploty Epixů měří o cca 0,2-0,3 stupně méně než na FR 965; a stejnou zkušenosti mám i s F7X Pro.
Právě hrudní pás je při jízdě na kole zasadní, a to i v případě, že nemáte hodinky na řídítkách. Jednak se hodinky při jízdě v terénu často na ruce natřásají a tudiží měření nemusí být přesné, jednak v zimě se hodinky zpravidla umisťují až na oblečení, aby na ně bylo vidět.
Já používám celkem tři hrudní pásy, které střídám - HRM-Run2, HRM-Pro a HRM-Pro Plus. První je úplně základní a podporuje pouze ANT+, další dva už Bluetooth. Ty mám spárované kromě hodinek také s mobilním telefonem a tedy aplikací Connect, takže tepovku vám měří i tehdy, když se třeba převlékáte a hodinky už nemáte na ruce.
Nepřehlédněte: Hrudní snímače tepu: Základní HRM-Dual, prémiový HRM-Pro Plus a pro plavání v bazénu HRM-Swim (přehled)
Poznámka: Zajímavé mimochodem je, že hruďák HRM-Run2 se neukazuje v přehledu snímačů, zatímco HRM-Pro/Plus ano. Přitom frekvence dechu se bez problému měří.
A kolik vydrží?
Hodinky s AMOLED mají oproti hodinkách s MIP displejem jeden zásadní „problém“ - a tím je právě displej. Zatímco transreflexní displej nemusí během dne mít aktivní podsvícení, AMOLED musí svítit furt. V režimu hodinek je to ok, tam stačí mít zapnutý režim on-demand - tedy displej se aktivuje na požádání, v aktivitě ale chci data vidět neustále. Tedy alespoň já na řídítkách kola určitě.
Když jsou hodinky na ruce, je to v pohodě. Displej může být vypnutý a když při běhu, chůzi nebo lyžování zvednete ruku, data se ukážou. Na řídítkách ale gesto k dispozici není, v režimu s vypnutým displejem byste museli hodinky neustále probouzet dotykem nebo tlačítkem. A když je displej aktivní, má vyšší spotřebu.
Tady jsou oboje hodinky na tom stejně. Deklarovanou výdrž mají v režimu always-on 30/31 hodin s GPS (FR 965 pak 22 hodin v režimu SatIQ, u Epixů jsem jodnotu této výdrže nenašel). A opravdu to sedí, ubývají přibližně 3 % za hodinu - tedy když je teplo, v zimě je to o něco více. Epixy pak udávají 42 hodin s vypnutým displejem, tuto výdrž ale zase Garmin neudává u FR 965.
Čtete dále: Srovnání Forerunner 965 vs. Epix (47 mm): Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED. Které vybrat?
Forerunnery ale mají výrazně delší výdrž v režimu hodinek - a to 23 dnů, zatímco Epixy jen 16 dnů. Když nabiju oboje hodinky doplna, ukážou Epixy 17 dnů a Forerunnery dokonce 25 dnů. Čili druhé jmenované jsou na tom celkově lépe, mají asi úspornější střeva. Nicméně v režimu hodinek se zapnutým displejem ukážou oba šest dnů. V tomto režimu však žádné hodinky s AMOLED nepoužívám.
Forerunnery 965 jsou jedním slovem super
Celkově se mi na kole jezdí lépe s Forerunnery, tedy pokud zrovna nemám zapnutou mapu současně s datovými poli. Při stejném nastavení mají jasnější displej, oproti safírové verzi méně odlesků a současně lepší kontrast. Datová pole jsou stejně čitelná jako na Epixech, kde se mi o kousek více líbí font, přijde mi čitelnější.
Čtěte dále: Zkušenosti s hodinkami Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? K dokonalosti pár drobností chybí
Určitě by srovnání dopadlo jinak, kdybych měl na kole Epixy Pro 51 mm s Gorillou, které by mají stejně velký displej a stejnou míru odlesků. Pak bych asi volil Epixy, už jen kvůli té mapě a delší výdrží. Jenže velké Epixy s Gorillou jsou velmi těžké - jen tělo váží 70 gramů oproti 36 gramům FR 965.
Jasně, na kole to ničemu nevadí, ale jakmile si hodinky dáte na ruku, ten rozdíl je extrémní. Nosím často souběžně safírové Fénixy 7X Pro a FR 965, a zejména při aktivitách je vyšší hmotnost Fénixů fakt cítit. Proto mám radši standardní Epixy, které váží v titanu jen 47 gramů a oproti Forerunnerům už to není takový rozdíl.
Aktuálně považuji Forerunnery 965 za - pro mě - nejlepší hodinky Garminu, a to bez ohledu na cenu. Mají sice pár much oproti Epixům/Fénixům, které jsem podrobně popsal ve svém článku se zkušenostmi, ale jejich nositelnost a poměr velikosti displeje k tělu je prostě nejlepší.
Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely
Diskuse k článku (6)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článekDotaz, fotografie s hrudními
To je standardní/vestavěný
super, díky za nasměrování,
Firmware 18.12 spánkový
Bylo na čase :-)
To zobrazení mapy s daty na