Garmin už měří teplotu pokožky. Každou noc hlídá odchylku od vaší základní hodnoty

9.12.2023
V tichosti Garmin spustil funkci pro sledování teploty pokožky zápěstí. První indicie se objevily již na jaře, nyní se však konečně objevila v deníku Connect. K čemu může sloužit? (doplněno o týdenní a měsíční přehledy)
Měření teploty

Teplotu pokožky zatím neuvidíte v hodinkách, ale jen v aplikaci Connect. A to pouze jako trend, případně změnu oproti základní hladině


To, že Garmin spustil měření teploty pokožky, se vůbec nikde nezmínil – nejde totiž o funkci firmwaru jako takovou, ale spíše o rozšíření aplikace Connect, přesněji funkce pro sledování spánku. Teplotu pokožky tak nikde v hodinkách neuvidíte. Je to podobné jako dříve se spánkem. Také jej sledovaly hodinky, ale všechna data byla vidět jen v Connectu. Teprve posléze se přidal i doplněk spánku, kde vše vidíte přehledně přímo v hodinkách.

Jen modely s Elevate 5

Teplotu pokožky měří jen modely s optickým snímačem Elevate 5. Když jsem při uvedení Venu 3 spekuloval, že by to mohly být první hodinky se snímáním teploty, byl to mylný odhad. Senzor teploty, zdá se, není separátní, ale součástí právě optického senzoru. Alespoň na Fénix 7X Pro nic takového není vidět; to Venu 3 jsou protkány různými zdířkami, ale tam jde o mikrofon, sluchátko apod. 

Měření teploty pokožky tak nyní umožňují tyto modely:

  • Řada Fénix 7 Pro 
  • Řada Epix Pro
  • Tactix 7 Pro
  • Quatix 7 Pro AMOLED 
  • D2 Mach 1 Pro
  • Venu 3/3S

Bohužel nové hodinky jako Descent MK3 představené teprve nedávno mají smůlu, jsou totiž vybaveny jen snímačem Elevate 4, stejně jako Vívoactive 5. 

Tip: Hodinky odvozené od Fénix 7 a Epix: Čím se liší Quatix 7, Tactix 7, Descent MK3, Enduro 2 a MARQ 2 (přehled) 

Data o sledování pokožky se shromažďují od posledních updatů firmwaru Q4, který ve finálce přišel na Forerunnery, Epixy, Fénixy a Venu 3 na přelomu listopadu a prosince. Čili měření už probíhá někdy od poloviny listopadu, data jsou však vidět v Connectu až později. Ostatně o tom, že Garmin tuto funkci chystá, jsem psal už v březnu, kdy na veřejnost probublal skrýnšot Connectu se záložkou Wrist Temperature.

Tip: Chystá Garmin měření teploty pokožky? K čemu bude sloužit? Objevují se první indicie

Teplota se hlídá v noci

A Jak to tedy funguje? Data o teplotě pokožky se sbírají jen během spánku, stejně jako noční VST. A stejně jako u této metriky je třeba si vytvořit svoji baseline, tedy optimum, a to během tří nocí. Na základě této vaší linky se vám každé ráno v Connectu ukáže rozdíl teploty – zda byla nižší, nebo vyšší. Pokud si zobrazíte týdenní nebo měsíční přehled, uvidíte zde i graf s průběhem změn teploty.

 

 

Tři obrázky z aplikace Connect, které se nachází v článku, pochází částečně z mých hodinek Fénix 7X Pro a z hodinek Venu 3 mé dcery. Když si necháte zobrazit průběh za delší časové období, uvidíte v metrikách průměrnou změnu za dané časové období. Když měla dcera angínu a tudíž teploty, vyskočila změna jedné noci +1,7 stupně; čili to fakt funguje.

Čtete dále: Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro kombinované fitness metriky

Důležité je, že tato základní hodnota je specifická pro jednotlivé hodinky. Pokud přejdete např. z hodinek Venu 3 na Epix Pro, pak se základní linie začíná odznovu a vy musíte zase čekat tři noci. Není to tak jako u noční VST, kdy se baseline/optimum sdílí skrze hodinky a není problém tak hodinky střídat. Každopádně Connect neukazuje v grafu konkrétní teplotu, ale jen odchylky od základní hodnoty. Tyto údaje pak můžete trendovat v různých časových obdobích.

Poznámka: Garmin uvádí, že v současné době nastavuje výchozí hodnoty teplotních dat 20 dní zpětně, takže pokud začnete spát v místě, kde je chladněji nebo tepleji, bude trvat zhruba tři týdny, než se upraví základní hodnota. Je to podobné jako u noční VST, kde se při změně naměřených hodnot také optimum postupně upraví. 

K čemu to využít?

Tato data zatím nemají využití. Lze ale předpokládat, že do budoucna je Garmin použije k automatické detekci menstruačních cyklů, zejména ovulační fáze, což už dnes některá nositelná zařízení umí – to by mělo pomoci zejména ženám, které mají cykly nepravidelné. Aktuálně sice Garmin umožňuje sledovat cyklus, ale to jen na základě ručně zadávaných dat, jako jsou příznaky a další údaje. Moje žena si musí začátky prakticky pokaždé upravovat manuálně. 

Teplotu pokožky by také mohlo jít využít také pro sledování onemocnění. Dnes se dá nástup nemoci poznat podle noční VST, stresu či tepové frekvence, sledování teploty pokožky by pak mohlo být dalším faktorem, který by blížící se nemoc mohl hlídat. Nicméně u sledování teploty hodně záleží na tom, v jakém prostředí spíte – stačí jednu noc spát v pokoji a druhou ve stanu, či se jen více zachumlat do deky, vzít si teplejší pyžamo apod.  

Každopádně Garmin učinil první krok, a to se cení. I když, jako obvykle poslední dobou, se zpožděním za ostatními.


Diskuse k článku (19)
Tagy: