Kompletní přehled: Zdřímnutí, Spánkový poradce a nové Body Battery. Pokročilé sledování spánku
Hlavní záložky
Není možné, aby se nová funkce objevila ve všech modelech hodinek najednou. Vždy musí být nějaké hodinky první. A zpravidla to bývá nový model. Když se na jaře roku 2022 ukázala řada Forerunner 255/955, poprvé se objevila Připravenost k tréninku či měření noční VST.
V řadě Fénix 7/Epix Pro v roce 2023 pak přišly metriky jako Skóre do kopce a Skóre vytrvalosti či nové možnosti doplňku Počasí apod. A teprve časem se funkce rozšířily do dalších řad Forerunner 955 a 965. Někdo zkrátka musí být první. Na druhou stranu je to vždy dobrá indicie, co se chystá do jiných modelů.
V hodinkách Venu 3, které Garmin uvedl na začátku loňského září, se ukázal zcela nový Spánkový poradce a výrazně vylepšená metrika Body Battery. Následně se tyto funkce objevily také ve všech novějších modelech z řad Forerunner, Fénix 7 a Epix. Bohužel, Instincty 2 zůstaly bokem, což je celkem škoda. Vůbec, tato řada od uvedení modelu Instinct 2X v podstatě nebyla pořádně aktualizovaná.
Spánkový poradce: Kolik byste měli spát
Zatímco dosud hodinky Garminu jen měřily spánek poslední noci, Spánkový poradce naopak radí, jak byste měli spát noc následující. A to na základě vašich metrik, kam patří tréninková zátěž (u řady Venu/Vívoactive pak minuty intenzivní aktivity), historie spánku, zdřímnutí a noční VST.
Nepřehlédněte: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí
Podle těchto faktorů pak upravuje vaši potřebu spánku - zda potřebujete spát více, či méně, než je vaše stanovené optimum. To je na počátku stejné pro všechny, například pro muže mé věkové kategorie (35-49 let) je stanovena na počátku na 7:50 h. A je jedno, jaká byla dosud moje spánková historie. Teprve časem se toto optimum upraví tak, aby lépe odpovídalo přímo mně a historii mého spánku.
U každého faktoru se navíc ukazuje, jaký vliv má jeho aktuální stav na zkrácení nebo naopak prodloužení spánku. Mně třeba na základě sledování spánku doporučuje spánek prodloužit, protože naznává, že v průměru spím málo. Stejně jako mi zvyšuje potřebu spánku kvůli náročnějším aktivitám. Naopak VST, které mám převážně v optimu, takže na délku spánku nemá vliv.
Jenže ono to nefunguje úplně ideálně, resp. v mém případě to nefunguje vůbec. Hodinky se totiž vůbec nepřizpůsobují ani návykům, ani skutečným potřebám. Spím dlohodobě sedm, sedm a půl hodiny, a když přetáhnu osmou, mám jistotu, že budu míť buď migrénu, nebo aspoň bolehlav. A přitom mi hodinky neustále radí, že mám spát 8:10-9:00 h. (Devět hodin je maximum.)
Více v článku: Zápisník bloggera (17): Spánkový poradce radí, ale realita se zpravidla liší. Můžu se na něj spolehnout? Ne
Detekce zdřímnutí a zahrnutí do metrik spánku
Podzimní novinkou detekce spánku je pak již zmíněné zdřímnutí během dne, hodinky do té doby totiž nedokázaly zaznamenat odpoledního šlofíka. Nyní je zdřímnutí součástí jednak Spánkového poradce, který vám nejen ukáže jeho délku, ale také vliv na nadcházející noční spánek (šlofík zkrátí navrhovanou dobu), jednak Body Battery (viz dále).
Navíc se dozvíte, jestli délka šlofíka byla optimální či zda přišel ve správnou dobu. Když např. usnete příliš pozdě, bude to mít vliv na váš noční spánek (bude se vám chtít spát později). Dobré je, že zdřímnutí můžete spustit i manuálně, pokud nemáte jistotu, že je hodinky správně detekují. Navíc lze i nastavit budíček, abyste to se šlofíkem nepřehnali.
Na Venu 3 a Vívoactive 5 bylo zdřímutí nejprve jen jako součást Spánkového poradce, posléze se ukázal i samostatný doplněk, což je určitě praktičtější. Lépe se tak startuje manuálně začátek, není nutno chodit do rychlých voleb. Stále ale Garmin nezvládá pracovat správně se spánkem tehdy, když máte práci na směny.
Tip: Novinky pro Venu 3 a Vívoactive 5: Běžecká dynamika a výkon, doplněk Zdřímnutí a Red Shift
Vylepšené sledování Body Battery
Současně s přepracovaným spánkem - změny se dotkly i deníku Connect, kde je spousta věcí jinak než dříve - Garmin vylepšil také Body Battery. Zatímco dříve se v hodinkách či aplikaci Connect ukazoval jen aktuální stav Body Battery, maximální denní hodnota (zpravidla ráno) a graf s průběhem vč. zobrazení grafu stresu, nyní přibyly i metriky, které stav BB ovlivňují. Je to stejné jako u Připravenosti k tréninku nebo Stavu tréninku - vidíte, co má na finální číslo nebo hodnocení vliv.
Tip: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled
Nově se tak v doplňku Body Battery kromě grafu s průběhem stresu ukazuje také graf, kde jsou na vyznačeny jednotlivé faktory mající na stav energie vliv. Na další obrazovce pak vidíte tyto faktory v textovém přehledu s tím, jaký vliv na BB měly. Konkrétně jde o spánek, zdřímnutí, aktivity a odpočinek. U každého faktoru je navíc vidět časové rozmezí (jak dlouho trval spánek, aktivita apod.) a také číslo s plusem (získání energie) nebo s minusem (úbytek energie).
Čtěte dále: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek
U faktorů je také zobrazeno časové rozmezí (jak dlouho trval spánek, aktivita apod.). Když pak na některý z těchto faktorů klepnete, zobrazí se detaily vč. případného slovního popisu/hodnocení. U aktivity uvidíte text podobný tomuto: „Taková aktivita je pro vás dobrá, i když může ovlivnit stav vaší Body Battery.“ U zdřímnutí pak něco jako: „Krátké zdřímnutí vám pomohlo zvýšit hladinu energie. Výborně!“ A u odpočinku pak: „Chvíle odpočinku doplnila energii do vaší Body Battery.“
Diskuse k článku (44)