Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí
Hlavní záložky
Tato funkce se u Garminu objevila poprvé u modelu Venu 3 a dnes ji nabízí všechny novinky uvedené od roku 2022 (mimo Venu 2 Plus). Před pár dny (březen 2024) se také konečně dostala i do řad Fénix 7 a Epix.
O Spánkovém poradci jsem psal už několikrát, věnoval jsem mu i jeden „díl“ svého blogu, kde jsem si „stěžoval“ na jeho nekonzistentní chování. A protože můj první článek už obsahoval některé neaktuální informace, rozhodl jsem se ho aktualizovat, aby reflektoval všechny novinky.
Váš osobní spánkový poradce
Zatímco do podzimu 2023 hodinky jen sledovaly váš noční spánek, na základě něhož se upravovaly další metriky jako Připravenost k tréninku či Body battery, s uvedením Venu 3 přibyl i tzv. Spánkový poradce. A ten, zjednodušeně řečeno, nejenže sleduje, jak jste spali dosud, ale také vám radí, jak byste měli spát následují noc.
Spánkový poradce sleduje několik faktorů, na jejichž základě analyzuje vaši potřebu spánku:
Na základě toho pak upravuje vaši potřebu spánku - zda potřebujete spáte více, či méně, než je vaše stanovené optimum. To je na počátku stejné pro všechny, například pro muže mé věkové kategorie (35-49 let) je stanovena na počátku na 7:50 h. A je jedno, jaká byla dosud moje spánková historie. Teprve časem se toto optimum upraví tak, aby lépe odpovídalo přímo mně a historii mého spánku.
V doplňku Spánkový poradce tak vidíte vaši základnu a současně o kolik více nebo méně byste měli následující noc spát. Nechybí ani slovní hodnocení. U mě je to obvykle maximum - a tedy 9 hodin. Poradce se pohybuje v rozmezí 7 a 9 hodin, nikdy nenabídce ani méně, ani více.
Kompletní přehled: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku
Vliv faktorů na spánek
U každého faktoru se pak ukáže, jaký vliv to má na zkrácení nebo naopak prodloužení spánku. Mně třeba na základě sledování spánku doporučuje spánek prodloužit, protože naznává, že v průměru spím málo. Stejně jako mi zvyšuje potřebu spánku kvůli náročnějším aktivitám. Naopak VST, které mám v optimu, na délku spánku nemá vliv, a zdřímnutí pak dobu spánku zkracuje.
Nepřehlédněte: Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro kombinované fitness metriky
Jednotlivé faktory se ale ve Spánkovém poradci ukazují jen tehdy, pokud na něj mají vliv. Dříve se ukazovaly všechny výše čtyři výše zmíněné nezávisle na tom, zda měly na prodloužení nebo zkrácení spánku vliv. U „nového“ poradce se ale zobrazí jen ty, co poradce ovlivňují nějakým zásadním způsobem. Třeba když si nezdřímnete, tak zde zdřímnutí neuvidíte.
Když máte dobrý spánek, opět, nezobrazí se. Spánek se ve faktorech ukáže jen tehdy, pokud je dostatečně dlouhý (přes cca osm hodin a má dobré hodnocení), a jde tedy o pozitivní faktor, nebo když je špatný (hodnocení pod 60) a jde tedy o negativní faktor. Stejně tak VST se jako negativní faktor ukáže jen tehdy, pokud je z optima. Mně se tu stabilně ukazuje v podstatě jen vysoká zátěž, která mi spánek prodlužuje.
U každého faktoru se pak můžete podívat na detaily. Třeba u VST se ukáže měsíční optimum a váš průběh, u detailů je pak napsáno, zda vaše VST má vliv na dobu spánku či nikoliv. To samé u spánku, kde jsou zobrazeny grafy za poslední týden vč. průměru, to samé platí pro minuty intenzivní aktivity. V podrobnostech se vždy dozvíte, co byste měli dělat - hýbat se méně/více, spát méně/více apod.
Tip: Vysoké hodnocení spánku a nízká míra nočního stresu. Jak jsem se dobře vyspal, alespoň podle hodinek
Dáte si šlofíka?
Souběžně se Spánkovým poradcem bylo uvedena také funkce pro sledování zdřímnutí, které u Garminu doteď chybělo. Dříve hodinky nedokázaly zaznamenat odpoledního šlofíka. Nyní je zdřímnutí součástí jak Spánkového poradce tak či Body Battery - a současně je to také samostatný doplněk (trošku zbytečně, aspoň za mě).
Navíc se dozvíte, jestli délka šlofíka byla optimální či zda přišel ve správnou dobu. Když např. usnete příliš pozdě, bude to mít vliv na váš noční spánek (bude se vám chtít spát později). To vše vám hodinky sdělí v detailech. Podle hodinek i ideální si zdřímnout kolem poledne, či později dopoledne.
Zdřímnutí lze aktivovat také manuálně, a to právě z doplňku - z nabídky (tlačítko Start) vyberte Zahájit zdřímnutí. Před spuštění se ještě hodinky zeptají, za jak dlouho mají nastavit budíček, abyste nespali příliš dlouho. Spánek lze ale ukončit i předčasně.
Ať tak či onak, šlofík zkrátí dobu potřeby spánku o jeho délku. Takže pokud byla původní potřeba 8:50 h a šlofík měl délku 30 minut, pak bude bude poradce doporučovat délku spánku 8:20 h. Mimochodem, jako zdřímnutí vyhodnotily hodinky i ranní masáž, kterou jsem měl někdy od 7:45 - čili mi zkrátily potřebu spánku z nějakých 8:30 na 7:30 hodin. A ono to vlastně takové zdřímnutí i bylo...
Zcela přepracovaná data v mobilu
Spánkový poradce nefiguruje pouze v hodinkách, ale také v mobilním Connectu. V přehledu Můj den se objevila samostatná položka Spánkový poradce, která v podstatě ukazuje to samé, co hodinky. Jde o novou záložku Režimu spánku, která se ukazuje jen tehdy, pokud máte kompatibilní hodinky.
Poznámka: U nového Connectu, který je zatím v betaverzi, se Spánkový poradce objevil jako samostatná položka mezi dlaždicemi Sledované a Stručný přehled. Můžete si ji zobrazit, ale i skrýt.
Tip: Jak vypadá nový deník Garmin Connect? Postřehy, dojmy, pozitiva a negativa. Co mi vadí nejvíc?
Podobně jako na hodinkách pak můžete jednotlivé faktory rozkliknout a podívat se, jaký mají vliv vaše spaní. Navíc došlo ke kompletnímu přepracování doplňku Režim spánku. Zatímco dříve byly součástí hlavního přehledu Můj den položky Režim spánku a Skóre spánku, aktuápně tu je Spánkový poradce a Skóre spánku. A obě vedou na doplněk Režim spánku, který vše sdružuje v jednom.
Kompletnímu přehledu novinek se pak věnuji v rámci článku o přehledu spánku. Garmin totiž do toho pořádně hrábnul a spousta věcí je dnes už jinak. Po letech jsme se konečně dočkali pořádného updatu. (A s novou betaverzí Connectu je zase všechno ještě jinak...)
Diskuse k článku (8)