Hrudní snímače tepu: HRM-Dual, prémiový HRM-Pro Plus, plavecký HRM-Swim, pro ženy HRM-Fit

13.11.2024
Aktuálně používám tři hrudní pásy, všechny vypadají podobně, na první pohled se liší jen barvami. Kromě nich však Garmin nabízí ještě další - základní, pro plavání v bazénu a speciální pro ženy (přehled)
Červená, žlutá a bílá

Hrduní pásy HRM-Run2, HRM-Pro a HRM-Pro Plus s hodinkami Epix Pro 51 mm


Hrudní pásy Garminu používám snad od počátku věků. Začal jsem modelem HRM-Standard, následoval HRM-Premium, HRM-Run, HRM-Run2, HRM-Pro a HRM-Pro Plus. Testoval jsem také speciální hruďák pro plavání HRM-Swim a pás pro triatlon HRM-Tri

Garmin postupně nabídku hrudních snímačů tepové frekvence zredukoval a nyní nabízí jen čtyři - ale to bohatě stačí, protože některé dřívější sloučil do jediného. Resp. HRM-Fit je stejný jako HRM-Pro Plus, jen má speciální úpravu pro ženy. 

Základní HRM-Dual

Úplně základní hruďák, který není vhodný pro plavání a chybí mu pokročilé běžecké metriky. Je ale také nejlevnější, dá se pořídit za 1 590 Kč. Dual proto, že podporuje jak ANT+, tak i Bluetooth. Zatímco ANT+ využijete pro připojení k hodinkám nebo cyklonavigaci, Bluetooth se hodí k připojení k mobilnímu telefonu, případně dalšímu vybavení jako jsou rotopedy či indoor běžecké pásy.

Hruďák je napájen standardní baterií CR2032 a má vydržet i několik let s hodinovým používáním denně. Popruh je elastický a má nastavitelnou délku, hmotnost samotného sníamče je 54 gramů. V podstatě jde o evoluci starších hruďáků HRM-Standard a HRM-Premium.

Pro běh i triatlon HRM-Pro Plus

Zatímco dříve měl Garmin jeden hruďák pro běžné aktivity jako běh či cyklistika a jeden pro triatlon, dnes už má jen jednu řadu. Modely HRM-Run a následně HRM-Run 2 (červený) spojil s HRM-Tri do HRM-Pro Plus. Na první pohled jej nepoznáte od HRM-Run2, červená se jen změnila na bílou, vylepšen byl systém výměny baterie, který se obejde bez šroubků. 

Hrudní pás HRM-Pro je voděodolný a je určen pro plavání ve volné vodě - tj. ne v chlorované. Nabízí možnost ukládat data offline, aniž by musel být připojen k hodinkám, což je pro plavání zásadní vlastnost, kterou zdědil z HRM-Tri. Navíc má i krokoměr, takže může posloužit při aktivitách, u nichž není možné mít hodinky na ruce. Paměť má až na 14 hodin aktivity.

Dynamika běhu: Jaká data zaznamenávají hodinky a co z nich zjistíte? Nově i bez hrudního pásu

Podporuje také minuty intenzivní aktivity, což znamená, že počítá MIA i s těmi zařízeními, které je nativně nepodporují, jako cyklonavigace Edge 530/830/1030 a starší. Hruďák by měl vydržet rok při hodinovém používání denně, já měním baterii o něco častěji. 

Tip: Minuty intenzivní aktivity: Hodinky, cyklonavigace, specifika, nastavení a omezení. Kompletní průvodce

Starší model HRM-Pro ve žlutém provedení je funčně naprosto stejný, jen má uchycení krytky pomocí čtyř standardních šroubků. Což není tak pohodlné a hlavně se může stát, že elektroniku špatnou montáží „utopíte“. Hruďák HRM-Pro Plus může pořídit jen za 2 750 Kč. 

Nepřehlédněte: Recenze hrudního pásu HRM-Pro (Plus): Nejen měření tepovky, ale řada dalších sportovních funkcí

 

Plavecký HRM-Swim

Pokud často plavete v bazénu a nestačí vám optika na hodinkách, pořiďte si pás HRM-Swim. Ten má speciální povrchovou úpravu, aby neklouzal z hrudníku při otáčkách na konci délky, je tlustší, aby styčná plocha s tělem byla co největší, a není tak pružný. Opět aby se minimalizovala možnost klouzání z těla.

Tip: Plavání s hrudním pásem HRM-Pro: Postřehy a srovnání s optickým snímačem

A nejen to, materiál je odolný vůči chlorované vodě, zatímco pásy HRM-Pro/Plus nikoliv – ty se doporučují pro plavání venku, v přírodní vodě. HRM-Swim funguje i při běžných aktivitách, ale není tak pohodlný jako jiné hruďáky s elastickým pásem. Najednou zaznamená až 20 hodin tréninku a vydrží 18 měsíců při 3 hodinách plavání týdně. Běžná cena je 2 490 Kč.

Nepřehlédněte: Hrudní pás HRM-Swim: Konečně budete vědět, jaký srdeční tep máte při plavání

Pro ženy HRM-Fit

Tento hruďák je určen speciálně pro ženy. Funkcemi jde o tentýž hrudní pás jako HRM-Pro, jen má navíc speciální klipy/úchyty na sportovní podprsenku. Jeden je uprostřed přímo v místě, kde se nachází snímač, dva jsou pak na okrajích v místě, kde se nacházejí snímače. Klipy jsou na venkovní straně, takže je na těle vůbec necítíte.  

Funkce jsou stejné jako u HRM-Pro, pás tudíž měří běžeckou dynamiku a výkon, dokáže fungovat autonomně bez hodinek skoro celý den - měří tepovku, minuty intenzivní aktivity i kroky, na běžeckém pásu i tempo. Při plavání pak dokáže zaznamenat tepovku offline a pak ji uložit k aktivitě. Pořídit si jej můžete za 3 490 Kč.

Čtěte dále: HRM-Fit: Hrudní snímač tepovky určený speciálně pro ženy. Připevňuje se na sportovní podprsenku

Bez hruďáku ani ránu

Hrudní pás je stále zásadní výbavou jakéhokoliv sportovce, protože na optiku se v řadě případů nelze spolehnout. Já mám třeba problém s kardio aktivitami, kdy mi optický snímač na různých modelech měří naprosto nesmyslné hodnoty. Věnoval jsem testování hodně času, ale na důvod jsem nepřišel. A týká se to bohužel i hodinek s novým optickým snímačem Elevate 5.

Tip: Hodinky Garminu mají problém s měřením u indoor aktivit Kardio a Síla. Ověřeno na čtyřech modelech

Nezbytný je také při jízdě na kole, když mám hodinky na řídítkách. I to je důvod, proč mám hruďáků více. HRM-Pro Plus používám v práci, když jezdím na kole přes poledne, HRM-Pro pak doma. A HRM-Run2 mám jako záložní na chalupě - občas se mi stane, že na hrudní pás prostě zapomenu. Stejně jako mám na chalupě náhradní helmu...


Diskuse k článku (25)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Mám HRM-Pro a baterie mi vydrží tak tři běhy. Ze začátku bylo vše OK (vydržel tak 3/4 roku). Zkoušel jsem i po běhu odpojovat ručně od hodinek a nic. Četl jsem na Garmnin foru že s tim lidi mají hodně problém.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jakub

Pak je to na reklamaci, pokud je tedy ještě hruďák v záruce. Mně standardně vydrží skoro rok, ale já pásy střídám, mám tři. Čili každý je v provozu tak čtyři hodiny týdně.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Kupoval jsem na aukru-záruku nemam. Rok šlapal v pořádku.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jakub

Jestli není uvnitř nějaký zkrat, který rychle vybíjí baterku. Anebo zkusit jinou značku baterie? Těžko říct. Taky to může mít elektronika hruďáku "za sebou"...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Já používám HRM i v posilovně, protože hodinky mi dávají podivný čísla. Někdy skočí při odpočinku na 150, jindy se válí u osmdesátky při cvičení série. Prostě divný.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jacob


Mám to stejně, při kardio cvičení mi optika háže nesmyslná čísla, ostatně v závěru toho to zmiňuju a je tam i odkaz na článek, kde jsem provedl srovnání.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ten HRM Swim už by si zasloužil nějakou inovaci. Minimálně by to chtělo bajonetový zámek na krytu baterky a zobrazování obrázku v connectu u použitých snímačů, jako to má HRM Pro Plus. Při výměně baterky vždy trnu hrůzou, abych nepřetáhl šrouby nebo abych to pak kvůli nedotažení šroubů neutopil.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jiří V.

Faktem je, že se nezměnil už od roku 2017, kdy jsem jej testoval...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Mám ještě RUN 2, ale praskla mi tam ta červená prachovka (kryt) nebo jak to nazvat. Dá se někde sehnat náhrada?
Vaše jméno, přezdívka: 
Marcel

Hledal jsem shopech, našel jsem náhradní popruh, ale ten gumový kryt ne...Asi se zeptat přímo Garminu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Chtěl bych se zeptat na fungování připojení k hodinkám … když mám spárovaný pás a zapnu aktivitu .. odpojí se automaticky optika na hodinkách a nebo je třeba mít u každé aktivity (u které používám hrudní pás ) mít individuálně nastaven režim “bunda”? Děkuji
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

Bunda se používá jen tehdy, pokud člověk nemá hruďák a současně nemá hodinky na ruce. Pak totiž hodinky můžou mít falešná data, protože optika občas funguje - když dám hodinky do batohu, tak mi často načtou podivná data tepu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Optika na hodinkach se automaticky odpoji.
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

Já mám prastarý HRM1B a šlape jako ďas už 8 let :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
David

Já mám jako nejstarší HRM-Run2 a ten šlape furt krásně. Mám ho už přes šest let. Ale tím, že střídám s HRM Pro/Pro Plus, tak není tak opoužívaný, jak by asi byl, kdybych ho měl jako jediný.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ahoj, mám dotaz ohledně hruďáku HRM Dual. Stává se mi, že má výpadky (ale ne, že by se odpojil od zařízení) nejvíce je to vidět na frekvenci dýchání, kdy v počítači vidím hluchá místa, kdy pás neměří. Docela dost se potím. Může to být tím? Děkuju H.
Vaše jméno, přezdívka: 
Honza

Teoreticky ano. Mně to občas udělají hodinky, když jsem zpocený. Sundám, otřu ruku, nasadím a je to zase ok. U hruďáku to může být podobné, ale ještě jsem se s tím nesetkal. Možná už je unavená elektronika.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Pokud by to bylo u prvniho hrudaku, tak bych tomu veril, ale uz je to nekolikaty a problemy se opakuji :-). Uz jsem ho parkrat mel chut rozslapnout :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Honza

Viz příspěvek níže - tak dlouho uživatel PB reklamoval HRM-Dual, až si pořídil HRM-Pro a bylo po problému. Zjevně je HRM-Dual tak trochu šmejd.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Jj, asi to tak dopadne :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Honza

Dobrý den, mám FR255 a chci si pořídit HRM Dual. Po připojení k hodinkám přes ANT+ uvidím během běhu na displeji hodinek tepovku měřenou přes pás a nebo ji uvidím až v telefonu v aplikaci?
Vaše jméno, přezdívka: 
Jaroslav

Tepovka skrz hruďák je vidět při běhu stejně jako tepovka z optiky...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Používal jsem hrudní pás Garmin HRM-Dual na cyklistiku, ale nejpozději do měsíce mi vždy přestal fungovat a musel jsem jej reklamovat. Hrudní pás přestal buď úplně měřit srdeční tep, a nebo ukazoval pouze konstantní hodnotu 72 tepů / min. Protože se mi nechtělo čekat měsíc na vyřízení reklamace, tak jsem koupil nový pás u Alzy a připlatil si za okamžitou výměnu. Hrudní pás jsem pak reklamoval měsíc co měsíc, než i v Alze uznali, že výhodnější bude vrátit mi peníze, místo pravidelné výměny zboží za nový kus. Celkem jsem takto zlikvidoval asi 14 hrudních pasů Garmin HRM-Dual, ale nikdy jsem nepřišel na to, čím je to způsobené. Snad jen to, že se hodně potím a hrudní pás používám opravdu často (obvykle 2x denně a někdy i víckrát). Teď mám Garmin HRM Pro a ten je o dost odolnější (vodotěsný). Mám ho už rok a půl a zatím bez jediné reklamace. Navíc umí měřit i běžecké metriky. Jen se u něj mění na můj vkus docela často baterie. Za 1,5 roku už 3. baterie a vzhledem k tomu, že doma nemám tak titěrný šroubováček, tak na výměnu baterie chodím vždy do servisu. Uvažuji, že si pořídím Garmin HRM Pro Plus, kde už je výměna baterie o dost jednodušší a není na ni potřeba žádné speciální nářadí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

Ja měl podobný problém u pasu z Decathlonu. Ze začátku fungoval perfektně, ale po nějaké době, vždy tak v druhé půlce hodinového běhu začal mrznout, taky na zhruba 75 tepech. Dvakrát sem reklamoval a pak ho radši vrátil. Taky se dost potim, takže asi to bude problém. HRM dual tedy radši nevezmu a připlatím si. ✌️
Vaše jméno, přezdívka: 
Jiří

Já střídám HRM-Run, HRM-Pro a HRM Pro-Plus a v pohodě. Vyměňuju tak max. dvakrát za rok, ale spíš míň, což bude tím, že je střídám. HRM-Run už mám hodně ošoupaný, ten má už asi čtyři roky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek