Recenze chytré váhy S2: Automatické sledování hmotnosti a tělesných metrik až pro 16 lidí

22.2.2023
Prvotní impuls pro pořízení chytré váhy vzešel od mé ženy. Abychom doma měli zařízení, co pozná zastoupení jednotlivých tkání v těle. A tak jsem pořídil Garmin S2
Chytrá váha

Na váze je třeba se vážit naboso, aby mohla váha díky bioimpedanci zjistit podíl jednotlivých tkání v těle


Chytrá váha S2 je dalším zařízením, které si můžete přidat do svého ekosystému Garmin. Já v něm mám aktuálně sedm hodinek, dva náramky, jednu cyklonavigaci a právě váhu S2. To, že se váha stane součástí existující rodiny, pro mne bylo při výběru velmi důležité. Načtená hmotnost a další údaje se ukládají do deníku Connect a já nemusím kvůli váze jiné značky používat další aplikaci.

Váha stojí necelé čtyři tisíce korun (3 490 Kč), což není málo. Za obyčejnou váhu, kterou jsme používali ještě nedávno, jsem zaplatil v Lídlu desetinu cenu. A také zvládá rozlišit více uživatelů a pamatovat si historii vážení. Už ji ale nepropojíte s aplikací a také neumí měřit další metriky jako je podíl tukové a svalové tkáně v těle. A to je právě výhodou váhy S2.


Na konci ledna vydal Garmin update na verzi 3.0. Update není úplně snadný, kompletní návod vč. videa najdete na webu Garminu. Garmin udává, že po updatu je nutno přidat znovu všechny další uživatele, a tedy jim pozvat nové pozvánky. 


Někdy pozná, někdy nepozná

Váhu je nejprve třeba spárovat přes Bluetooth s mobilním telefonem, kde máte instalovánu aplikaci Connect. Po spárování dojde na nastavení prvního uživatele a připojení váhy k Wi-Fi. Váha se totiž nepáruje s mobilním telefonem každého uživatele, co se na ní váží (umí jich až 16), ale data se po každém vážení odesílají přes domácí Wi-Fi přímo do vašeho deníku Connect. Což usnadňuje používání.

Jakmile je nastaven první uživatel, je možné přidat uživatele další v „master“ aplikaci. Žádný další uživatel již nemusí váhu párovat se svým mobilem. Váha pak při vážení rozpozná jednotlivé uživatele, stejně jako se mohou vážit i hosté. V tom případě se ale neodesílají žádná data do aplikace, stejně jako neuvidíte podrobná data – podíly různých tkání v těle. K tomu totiž musí váha znát data patřičného uživatele. 

Pokud jsou jednotlivé váhy hodně podobné a váha správného uživatele nepozná, je možno tlačítkem na váze uživatele přepnout – na to máte čas několik sekund po zvážení. Někdy se mi stane, že to nestihnu. Pak se data odešlou do deníku mé ženy a já je musím ručně smazat. Pravděpodobným důvodem je fakt, že naše hmotnost se až tak neliší – já mám něco okolo 67 kg, žena 63 kg. Manželka však ještě nedávno vážila o nějaké to kilo více a já naopak méně, takže váha prostě správného uživatele nepoznala a pletla si nás. 

Abyste mohli přidat uživatele ke své váze, je třeba s ním být „přítel“ v deníku Connect. Jakmile uživatel pozvání přijme, automaticky se pracuje s jeho údaji: pohlaví, výška a datum narození. Ideální je mít zadanou také aktuální hmotnost, aby váha lépe rozpoznala napoprvé váženou osobu. Ze zadaných údajů pak váha po zvážení spočítá, kolik máte v těle vody, jaký je podíl tukové, kosterní a svalové tkáně. 

Svaly, tuk, voda a kosti 

Měření probíhá pomocí biompedance, takže na váhu je nutno stoupat bosýma nohama. Váha vysílá slabé elektrické impulzy, které různou tkání prostupují odlišně, a díky tomu se snaží určit, jaké poměry tkání máte v těle. Spočítá také BMI, a to vše uloží do deníku Connect. Současně také ukazuje graf vážení za poslední týden na displeji. Navíc se tu z nějakého důvodu ukazuje i počasí, což úplně nevím, jak s vážením souvisí. 

V deníku Connect pak najdete jednak historii vážení – aktuální den, poslední týden, čtyři týdny a celý rok – přehledně v grafu. U každého vážení pak máte podrobná data:

  • Hmotnost
  • BMI
  • Tělesný tuk
  • Kosterní svalová hmota
  • Kostní hmota
  • Voda v těle

Můžete pak snadno sledovat svůj vývoj. Kdo maká v posilovně, chce vidět, jak mu přibývají svaly. Kdo má nadváhu, bude vidět, jak jeho váha a poměr tuku v těle klesá atd. Samotná hmotnost totiž není až tak podstatná (tedy pokud není příliš vysoká), ale právě onen poměr je důležitý. Můžete vážit stále stejně, ale díky tréninku se může zvyšovat poměr svalové hmoty na úkor tukové.

Na pohodu

Za dobu používání váhy jsem narazil na několik drobných chyb. Jednak se váha hůře probouzí. Je třeba na ni našlápnout vícekrát, než se zapne. Jednak špatně rozpoznává osoby, které mají podobnou hmotnost. A jednak se občas nenačte počasí, ale to je naštěstí u váhy naprosto nepodstatné. Celkově jsem s váhou spokojen, dává konzistentní výsledky, které jsem sice neověřoval, ale podle příspěvků v diskuzích se jim dá věřit.


Diskuse k článku (7)
Tagy: