PulseOX: Jak pulzní oxymetr v hodinkách snímá okysličení krve a možnosti nastavení

14.8.2023
Saturace kyslíku v krvi je důležitá nejen pro výškovou aklimatizaci, ale dokáže také odhalit zdravotní problémy. Většina modelů hodinek Garminu umí PulseOX měřit v průběhu celého dne
Měření saturace

Standardně probíhá měření okysličení krve pomocí speciálního „náprstku“


Tuto funkci poprvé dostaly hodinky Fénix 5X Plus uvedené v polovině roku 2018. S novým optickým snímačem tepu se pak objevila postupně ve všech nově uvedených modelech - tedy až na ty levné jako je Forerunner 45. 

Tato funkce, označovaná také jako SpO2, v podstatě ukazuje saturaci kyslíku v krvi (v periferních částech těla). U zdravého člověka by měla hodnota činit 95–99 % a v podstatě jde o hodnotu, kolik kyslíku je navázáno na hemoglobin v krvi.

Pokud je tato hodnota nižší, do těla se dostává málo kyslíku - například u astmatiků nebo u lidí se srdeční vadou. Tělo pak začíná bojovat s nedostatkem kyslíku zrychleným dýcháním a zvyšujícím se pulsem. Jakmile se dostane pod 80 %, už to zavání nějakým vážnějším problémem.

Tip: Tento článek je doplněním a rozšířením původního, který jsem publikoval v době testu hodinek Foreruner 245

Pro lepší trénink

Ještě než přišel Covid, jehož jedním z hlavních dopadů je kyslíková nedostatečnost kvůli poškozeným plícím, byla tato funkce využívána také pro výškovou aklimatizaci. Ve vyšších nadmořských výškách je totiž řídší vzduch a do krve se tak dostává méně kyslíku. Trvá delší dobu, než se tělo přizpůsobí a začne tělo zásobovat kyslékem stejně jako v nižších výškách, kde obvykle žijete. Podle saturace tak zjistíte, jestli už vaše tělo může začít trénovat běžným způsobem. 

Hodnota okysličení se ale může měnit i bez změny nadmořské výšky. Mně například během dne osciluje nezi 94 a 100 % - což je v normě. Pokud se ale SpO2 sníží někam pod hladinu 90 %, je lepší daný den raději zůstat v klidu a trénink nebo jinou náročnou aktivitu odložit. 

Tip: Výšková a teplotní aklimatizace: Jak se vaše tělo přizpůsobuje vysokým teplotám a nadmořské výšce

Jak probíhá měření

Klasické oxymetry, které si koupíte za zhruba tisíc korun, se nacvaknou na prst,  optika prst prosvítí a z průchodu světla skrze krevní řečiště se odhadne, jak na tom jste. Optický snímač hodinek oproti tomu nepoužívá k měření průchodu světla skrz prst, ale odrazu od hemoglobinu. Pokud je na hemoglobin navázán kyslík, odráží světlo jinak, než hemoglobin, který kyslík navázaný nemá. Samotné měření trvá od půl minuty až po minutu a je třeba u něj být v klidu. 

Fénix 5X plus má optický snímač, kde jsou klasické tři diody snímající tep rozmístěné do trojúhelníku a doplněné po boku čtvrtým snímačem (červeným). U třetí generace optického snímače, který mají například hodinky Forerunner 55/245/945 či Fénix 6, jsou všechy čtyři diody pěkně nad sebou. A konečně nejnovější modely jako Fénix 7 nebo Venu 2 pak mají čtvrtou generaci, kde jsou červené diody PulseOx umístěny do kříže a mezi nimi pak dvě zelené měřící tep.  

Nepřehlédněte: Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví (tepovka, stres, okysličení krve či VST)

 

Možnosti a nastavení měření 

Pro měření okysličení krve je potřeba nejprve zapnout doplněk Pulzní oxymetr a současně povolit měření saturace v nastavení snímačů: Menu – Snímače a příslušenství – Pulzní oxymetr. Případně lze provést nastavení přímo z doplňku pulzního oxymetru. Možnosti jsou:

  • Vypnuto/Ruční kontrola
  • Během spánku
  • Celý den

Garmin totiž pamatuje i na to, že nemusíte potřebovat měřit saturaci v průběhu dne kvůli tréninku, ale zejména v v noci kvůli tzv. spánkové apnoe. To je porucha spánku, kdy dochází k přerušování dechu, i několikrát za hodinu. Jednak to vážně narušuje kvalitu spánku, jednak může jít i ohrožení života. A právě ve chvíli, kdy nedýcháte, saturace kyslíku v krvi se snižuje, což hodinky zaznamenají. Spánková apnoe může být i důsledek onemocnění Covid.

Počítejme tedy, že si sledování zapnete pro celý den. Poté v doplňku uvidíte na první obrazovce graf průběhu saturace za posledních 24 hodin, na druhé obrazovce pak za poslední týden. V horní části jsou hodnoty saturace, v dolní pak nadmořská výška - je pak krásně vidět korelace: Když se zvětší nadmořská výška, saturace zpravidla klesá. V mém případě je na grafu vidět krásná skoro-rovina, protože se nadmořská výška prakticky neměnila. 

Poznámka: Pulzní oxymetr je na starších hodinkách také součástí doplňku Statistiky zdraví, stejně jako měření tepu, stresu a Body Battery. 

Buďte v klidu

Měření oxygenace neprobíhá neustále, ale jen tehdy, když jste v klidu - tedy ne v průběhu aktivity nebo jiné zátěže. V doplňku se ukazuje vždy hodnota a doba poslednho měření, což může být i před několika hodinami, pokud jste příliš aktivní. Chcete-li vědět, jak si stojíte právě teď, spusťte doplněk a vydržte chvilku v klidu. Získáte tak aktuální hodnotu.  

Důležité: Zapnutí funkce PulseOX výrazně sníží výdrž baterie. Například u Fénix 6X Pro se v režimu hodinek sníží z 21 dnů na pouhých 10. Na Epixech to bylo z 16 dnů na 11 dnů. Pokud tedy tuto funkci nepotřebujete měřit neustále, je dobré ji vypínat. Nebo ji mít aktivní jen v noci, podobně jako noční měření VST. 

V deníku Connect, jak v mobilu, tak webu, si můžete zobrazit denní graf i několik dnů do historie. Chybí ovšem týdenní graf tak, jak to umí ukázat hodinky. Zajímavou možností je nechat si ukázat saturaci kyslíkem během spánku, a to v korelaci se spánkovým režimem (hluboký, lehký, REM...). To najdete přímo v doplňku spánek, kde si na záložce přepínáte možnosti Fáze, Pulzní oxymetr a Dýchání.

Tipy po lepší měření saturace kyslíku

Garmin na svém webu podotýká, že pulzní oxymetr v hodinkách není totéž jako specializované zařízení. Oxymetr jednak používá jinou metodu snímání, jednak každé zápěstí je jiné a může docházet při snímání k nepřesnostem. Je to podobné jako u snímání tepu. Příčinou může být špinavý snímač, zpocená ruka, hodinky v nesprávné poloze apod. 

Pokud jsou data pulzního oxymetru chybná nebo se nezobrazují, můžete využít tyto tipy.

  • Během načítání hodnoty nasycení krve kyslíkem zůstaňte v klidu.
  • Noste zařízení upevněné nad zápěstními kostmi. Řemínek utáhněte těsně, ale pohodlně.
  • Během načítání hodnoty nasycení krve kyslíkem umístěte ruku se zařízením do výše srdce.
  • Použijte silikonový pásek.
  • Než si zařízení nasadíte, umyjte si ruku a dobře ji osušte.
  • Nepoužívejte na pokožce pod zařízením opalovací krém, pleťovou vodu nebo repelent.
  • Dbejte na to, aby nedošlo k poškrábání optického snímače na zadní straně zařízení.
  • Po každém tréninku zařízení opláchněte pod tekoucí vodou.

Diskuse k článku (0)