Tréninková zátěž: Abyste věděli, zda trénujete málo, či naopak zda už nejste přetrénovaní

28.6.2017
Doplněk Výkon ukazuje kromě stavu tréninku také vaši tréninkovou zátěž. To abyste poznali, zda to s pohybem už moc nepřeháníte, nebo naopak máte pořádnou lenoru
Tréninková zátěž

S tréninkem byste to neměli přehánět a myslet také na odpočinek (foto Mirek Procházka)


Doplněk Výkon ukazuje na hlavní přehledové obrazovkce stav vašeho trénínku. Najdete zde dva ukazatele, Fitness a Zátěž. První ukazatel, Fitness, jsem už podrobně popsal dříve. Druhá položka, Zátěž, pak šipkou nahoru, doprava nebo dolů říká, zda vaše tréninkové zatížení roste, klesá nebo je stabilní. 

Tréninková zátěž měří celkový objem vašich tréninků za posledních 7 dní. Kromě toho vaše hodinky (Fénix 5 a Forerunner 935) porovnávají tuto týdenní tréninkovou zátěž s vaší dlouhodobější tréninkovou zátěží – přičemž berou v úvahu i vaši kondici – a ukazují vám, jestli se tato zátěž pohybuje v optimálním rozsahu.


Tento článek už je notně zastaralý, o tréninku a tréninkové zátěži si přečtěte v mnohem podrobnějším a novějším článku.


Objem tréninku představuje související hodnota EPOC, která se odhaduje z údajů o tepové frekvenci shromážděných během tréninku. Vaše stávající tréninková zátěž je potom jednoduše součtem měření EPOC za posledních 7 dní. Číselnou hodnotu zátěže zjistíte po vstupu do doplňku Výkon a přelistování na patřičnou obrazovku. 

K dispozici jsou tyto úrovně tréninkové zátěže:

  • Vysoká – S ohledem na úroveň vaší fyzické kondice a aktuální tréninkové zvyklosti může být vaše tréninková zátěž příliš vysoká na to, aby měla pozitivní efekt.
  • Optimální – Toto rozmezí je ideální pro udržení a zlepšení fyzické kondice. Jen tak dál!
  • Nízká – Vzhledem k vaší fyzické kondici a aktuálním tréninkovým zvyklostem je vaše tréninková zátěž nízká. Pokud zůstanete v tomto rozmezí, pravděpodobně neuvidíte žádné zlepšení.

Je pravda, že pokud chcete vidět výsledky, musíte se překonávat. Může se vám ale opravdu stát, že bude zátěž nadměrná a příliš vyčerpávající; takové tréninky jsou kontraproduktivní a mohou dokonce vést ke zranění. Důkladně se proto podívejte na svou tréninkovou zátěž a zjistěte, jestli cvičíte příliš mnoho, příliš málo nebo přiměřeně.


Diskuse k článku (0)
Tagy: 
Zdroj: 
Garmin