Mapové hodinky Epix: Všechno, co od sportovních hodinek očekáváte
Hlavní záložky
Hodinky už má v nabídce Garmin dlouho, ještě nedávno však šlo jen o sportestery, které měřily nejrůznější parametry při běhání, plavání, chůzi či jízdě na kole. Některé byly ryze běžecké, jiné zase ryze plavecké nebo golfové. S příchodem chytrých hodinek začal Garmin přidal do svých existujících produktů možnost připojení k telefonu a tudíž okamžitý upload aktivit do cloudu či zobrazení notifikací a hle, najednou tu máme univerzální zařízení, které poslouží při mnoha každodenních činnostech.
Jako první univerzální sportovní chytré hodinky s barevným displejem byl uveden model Forerunner 920XT v závěru loňského roku, následoval Fénix 3 a Epix. Zatímco 920XT a Epix mají tvar obdélníku, Fénix 3 je kulatý – a tudíž nejvíc připomíná klasické hodinky. A přiznejme si, je to jediný model, s nímž byste se nebáli vyrazit do společnosti v košili a saku. Na 920XT je příliš vidět jejich sportovní zaměření, Epix zase připomíná hodinky pro armádu, nehledě na to, že jsou už vážně dost velké a „tlusté“.
Všechno na ruce
To ale sportovcům nemusí vadit. Když si na trošku větší hodinky na ruce zvyknete, přestanete je za chvíli vnímat. Vzhledem k tomu, že na ruce už několik měsíců mám Garmin Vivoactive (a předtím jsem hodinky nějakých 15 let nenosil), mi ani o něco těžší model nijak zvlášť nevadil. Jen jsem si musel utáhnout více řemínek, Vivoactive díky jejich nízké hmotnosti (38 g) nosím totiž relativně navolno. U Epixu mi vzhledem k jejich hmotnosti (85 g) jejich volnější nošení vadilo, protože třeba při běhu na ruce hodinky dost „lítaly“.
Řemínek je velmi široký, aby těžší hodiny na ruce dobře seděly. Silikonové provedení s perforací zabraňuje pocení a prostor pod páskem snadno vyschne poté, co opustíte bazén nebo se vysprchujete. Epix se nabízí jen v černém provedení a i když pásky půjdou podle všeho vyměnit, na webu jsem zatím nenarazil na jiná barevná provedení. Dobíjení hodinek se provádí pomocí konektoru na boku, díky čemuž není nutno hodinky při nabíjení sundat z ruky.
Malý, ale dotykový
Epix má stejně velký displej jako Vivovactive nebo 920XT, tedy 1,4“ a rozlišení 205 × 148 bodů. Vzhledem k velikosti hodinek je to docela málo, už jen proto, že oproti ostatním modelům zobrazuje Epix i podrobnou mapu. Novinkou je zde dotykové ovládání, a to právě kvůli mapě. Nebýt toho, nedal by se dost dobře ovládat pohyb po mapě a špatně by se vám zadával například cíl k navigaci. Jinak je ovládání stejné jako u 920XT nebo Fenix 3 a kromě ovládání pohybu na mapě se zcela obejdete bez dotyku, což kvituji.
Dotyk se dá zcela vypnout, takže když zrovna nepotřebujete mapu, nemusíte si „patlat“ displej. Zejména při běhu, na kole nebo plavání je dotykové ovládání spíše na obtíž, protože na malém displeji se nedá pořádně trefit do ovládacích prvků. Je to přesný opak oproti Vivoactive, které jsou ryze dotykové a občas bývá problém s vlhkými prsty nebo ovládáním pod vodou. Displej je velmi dobře čitelný, je totiž stejně jako u ostatních modelů transreflexní – to znamená, že víc je v okolí světla, tím lépe vidět je; a nejlépe na přímém slunci. Minimální vrstva mezi krycím sklem a displejem pak eliminuje řadu odlesků, což je dobře patrné na srovnání s letitým cyklopočítačem Edge 705.
Stačí zvednout ruku
Podsvícení tak stačí zapínat jen za šera nebo v noci, což hodně šetří baterii. Podsvícení může být buď manuální, nebo automatické, kdy se displej rozsvítí při doteku nebo stisku tlačítka, stejně jako interval, kdy zase zhasne. Praktické je rozsvícení displeje při zvednutí ruky a otočení zápěstí – pohyb, u něhož dáváte jasně najevo, že se chcete podívat, kolik je hodin. Podsvícení, stejně jako vypínání podsvícení provádíte tlačítkem pro zapnutí. Máte zde možnost také zařízení zamknout, aby nereagoval na náhodný stisk tlačítka.
Kromě zmíněného dotyku ovládáte Epix pěticí tlačítek, z nichž běžně používáte jen čtyři; to páté ovládá zmíněné podsvícení, a když máte zapnutou automatiku, není vůbec potřeba. Na levé straně jsou tlačítka pro pohyb nahoru a dolů, prostřední navíc slouží pro vstup do menu. Horní pravé tlačítko zobrazí seznam aktivit a dalších nainstalovaných aplikací a současně startuje a pauzuje aktivitu. Spodní slouží pro návrat v menu zpět a v aktivitě odstartuje nové kolo. Na obě tlačítka si můžete ještě přidat uživatelskou funkci, která se spustí delším podržením. Celkově je ovládání velmi přirozené a rychle si na něj zvyknete. A hlavně, pomocí tlačítek můžete hodinky ovládat i v tlustých zimních rukavicích.
Běháš, běháme, běháte
Chytré funkce není třeba nijak zvlášť popisovat, zmínil jsem je v recenzi 920XT a Vivoactive. Hodinky zobrazují všechny notifikace, které ukáže telefon (iPhone), nebo jenom ty vybrané (Android). Mezi Pomůckami (Widgety) najdete počasí, ovládání hudby, kalendář, barometr, výškoměr, kompas a teploměr (ten je přesný ve chvíli, kdy hodinky nejsou na ruce, jinak ukazuje zpravidla více). Další Pomůcky si pak můžete doplnit z obchodu Garmin IQ. Notifikace si můžete rovnou přečíst a případně smazat, ale odpovědět na ně už možné není. Pořadí Pomůcek si můžete nastavit přímo v telefonu, stejně jako lze ty nepoužívané vypnout.
Mezi Aplikacemi se pak nacházejí všechny sportovní aktivity a pak aplikace, které si doinstalujete, ať už jde o kalkulačku, nějakou hru nebo přehled východů a západů slunce. Jednotlivé aktivity můžete vytvářet a mazat, máte v tom naprostou volnost. Lze vytvořit i multisportovní aktivitu, například triatlon nebo duatlon, kde na sebe jednotlivé typy aktivit navazují. Mezi základní patří běh, chůze, jízda na kole, plavání, lyžování, hiking a horolezení. Většinu aktivit můžete provozovat i uvnitř bez GPS, tehdy se data berou ze snímačů – u chůze a běhu z krokoměru (délku kroku lze nastavit), u jízdy na kole (rotoped) pak z ANT+ snímačů. Nechybí ani plavání v otevřeném prostoru a dokonce silový trénink, který neřeší vzdálenost či rychlost, ale jen zaznamenává tep. Jednotlivé cviky pak můžete manuálně oddělit pomocí „kol“.
Dostatek ukazatelů
Každé aktivitě můžete nastavit libovolný počet datový polí – resp. máte celkem 12 obrazovek po 4 polích (ale mohou být jen tři, dvě nebo jedno), což znamená 48 údajů. To jen stěží využijete, například na kole používám 4 obrazovky po 4 polích + zobrazení mapy. Datová pole mohou ukazovat prakticky cokoliv, například u běhu tempo, průměrné tempo, aktuální a průměrný tep, kadenci, oscilaci, vzdálenost, stopky, kola, průměrné tempo posledního kola, výšku, vystoupané metry, zkrátka na co si vzpomenete.
Mapa při aktivitě ukazuje aktuální pozici, můžete libovolně nastavovat měřítko, ukazuje se projetá nebo proběhnutá trasa, a když spustíte navigaci, tak i směr cíle. Navigovat se můžete nechat na uložené waypointy, místo na mapě či bod zájmu – je zde mapa Topo Czech, takže si můžete najít třeba nejbližší hospodu. Mapička je velmi podrobná, ale omezuje ji displej – i přesto ale je celkem užitečná, vidíte například, kudy se vydat na křižovatce. Na mapě jsou zobrazeny i turistické a cyklistické cesty, takže máte díky Epixu jistotu, že v lese nezabloudíte. A můžete tak vyrazit i bez telefonu, kde je samozřejmě prohlížení mapy daleko komfortnější. Mapa se dá využít i ke geocachingu, jednotlivé cíle si v počítači uložíte jako waypointy a pak se k nim necháte navigovat.
Byli jste rychlejší než posledně?
Epixu nechybí pro Garmin typický tréninkový partner. Stačí si nastavit jeho parametry, například rychlost, jakou má běžet, a můžete s ním soupeřit – vidíte, zda jste pozadu, nebo zda jste partnera už předběhli. Můžete také soupeřit sami se sebou – vyberete si nějakou starší aktivitu, budete vidět, zda běžíte lépe než posledně. Nastavit lze i cíle, například že ujedete 20 km za hodinu. Když cíl splníte, hodinky vám poblahopřejí. Z dalších zajímavých funkcí jsou zde intervaly – nastavíte si délku a počet intervalů a délku odpočinu a můžete se směle rozběhnout nebo rozjet. Hodinky vše pohlídají za vás.
V historii se pak můžete na svoje uskutečněné aktivity podívat, stejně jako si prohlédnout dosažené rekordy – nejdelší trénink nebo výlet, nejlepší průměr, nejvyšší tempo, nejrychleji zaběhnutý kilometr nebo nejvíce nastoupených metrů. To vše je samozřejmě vidět i v tréninkovém deníku Garmin Connect, kam se díky Bluetooth spojení s mobilem všechny aktivity automaticky nahrávají. A pomocí Garmin Express pak můžete provádět řadu nastavení hodinek, i když většinu věcí zvládnete přímo z nich, a to včetně aktualizace firmwaru.
Epix samozřejmě podporuje celou řadu příslušenství skrze ANT+. Ať už je to základní tepový pás, či pokročilý pás s akcelerometrem, který zaznamenává vertikální oscilaci a dobu kontaktu chodidel s povrchem, nebo nový HRM Swim, s nímž můžete i plavat, čidla rychlosti a kadence pro kolo nebo powermetery v pedálech. Můžete tak provozovat i indoor aktivity jako jízda na rotopedu, pokud na ně patřičná čidla nainstalujete a mít tak grafický záznam v online deníku místo toho, abyste data z displeje rotopedu opisovali ručně.
Nepotřebujete nabíječku
Asi nejlepší je na Epixu výdrž. Pokud je používáte pouze jako hodinky a nemáte je připojené k mobilu, mohou vydržet klidně i měsíc. Když je připojíte k mobilu, používáte notifikace, občas se kouknete na počasí nebo pozici na mapě, počítejte s týdnem a nějakým dnem navíc. Při GPS aktivitě a připojeným pásem HR nebo dalšími snímači, pak ubude z baterie cca 7 % za hodinu (měřeno na kole v lese), v režimu Ultratrac pak i méně než polovina. V tomto režimu dochází k vypínání GPS a data jako rychlost nebo vzdálenost jsou dopočítávána z akcelerometru nebo ANT+ čidel. To se hodí třeba při vícedenních výletech, kdy nemáte možnost dobíjení.
Perlička: Při Mistrovství ČR v běhu na 24 hodin vydržely hodinky Garmin Epix fungovat 23 hodin a 19 minut souvislého GPS záznamu na jedno nabití akumulátoru. Hodinky změřily uběhnutých 214 km, celkový výsledek byl 222 km za 24 hodin.
Díky mapě jsou Epix daleko vhodnější hodinky do přírody než Fenix 3 nebo 920XT, to jsou skutečně jen spottestery s chytrými funkcemi. Mapa, i když maličká, přidává turistice a jízdě na kole další rozměr. Přece jen je pohodlné podívat se na hodinky a vidět, že se poblíž nachází vyhlídka, studánka, odpočívadlo, že za chvíli bude odbočka na červenou nebo že nejbližší hospoda už je pouhý kilometr daleko. Epix jsou stejně těžké jako Fenix 3 a cena je plus minus stejná, takže pokud vám nevadí poněkud armádní design a naopak jej považujete za přednost, jsou Epix jasnou sportovně-turistickou volbou. V současné době totiž nemají konkurenci, která by nabídla toto všechno a ještě přijatelnou výdrž.
Jedinou podstatnější nevýhodou hodinek je jejich rozměr a hmotnost, přece jen nosit neustále na ruce 85 g, což je hmotnost levného mobilu, nemusí být každému příjemná. Nehledě na to, že pod dlouhý rukáv košile nebo rukavic se tyto hodinky jednoduše nevejdou. Pokud tedy chcete mít tyto hodinky neustále na ruce a nechat si počítat kroky a hlídat spánkovou aktivitu, počítejte s řadou omezení.
Parametry
- průměr displeje: 1,4”
- rozlišení displeje: 205 × 148 px
- navigace: GPS, GLONASS
- bezdrátová konektivita: Bluetooth, ANT+
- další funkce: barometr, kompas, vibrace
- výdrž: 6 týdnů bez GPS, 48 hodin s GPS
- materiál řemínku: silikon
- cena: 13 990 Kč
Plusy
- Barometr
- Mapové turistické podklady
- Výdrž
- Pořádná porce sportovních funkcí
- Tréninkový partner
Minusy
- Menší displej
- Větší tloušťka
Diskuse k článku (0)