Kdy se hodí pozastavení Stavu tréninku? Když jste nemocní, zranění, nebo nesportujete z jiného důvodu
Hlavní záložky
Ať už jste zranění, vracíte se z náročného tréninkového cyklu nebo jen hledáte novou motivaci, vaše fitness cíle se mohou čas od času změnit. Někdy musíte trénink úplně přerušit, abyste se zotavili ze zranění, a jindy možná nemáte konkrétní závodní cíl a místo toho běháte nebo jezdíte pro radost.
Ať už je důvod jakýkoli, existují situace, kdy může být sledování stavu tréninku demotivující nebo dokonce kontraproduktivní. Namísto sledování změny stavu na Neproduktivní nebo Žádný stav je možná lepší Stav tréninku dočasně vypnout a nechat jej pauznutý do té doby, než budete připraveni znovu trénovat.
Nepřehlédněte: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace
Toto pozastavení tréninkového stavu skryje váš stav spolu s veškerou související zpětnou vazbou z hodinek, cyklonavigací Edge a aplikace Connect. Některé faktory/metriky dokonce zcela zmizí - ve Stavu tréninku neuvidíte například Zaměření zátěže. V kalednáři nebo u aktivit se také nebudou ukazovat doporučované tréninky.
Tip: Zaměření zátěže: Hodnotí, zda je váš trénink produktivní a jestli se nachází v optimálních oblastech
Pokud ale přece jen nějakým způsobem trénujete či prozovozujete aktivity, třeba jen pro radost a nezajímají vás fitnes a tréninkové metriky, stále můžete sledovat svou zátěž, odhad VO2max nebo dobu regenerace. Jen neuvidíte, jaký to má vliv na Stav tréninku. Veškeré aktivity zaznamenané v průběhu pozastavení ale budou zpětně zohledněny, když se později rozhodnete Stav tréninku obnovit.
Čtěte dále: Tréninková zátěž: Trénujete málo, nebo naopak hodně? Týdenní hodnocení vašich aktivit
Jak pozastavit Stav tréninku
V hodinkách zvolte doplněk Stav tréninku a z kontextové nabídky pak Pozastavit stav tréninku. V cyklonavigaci Edge je to stejné - opět klepněte na doplněk Stav tréninku a z nabídky (tři tečky) zvolte pozastavení sledování tréninkového statusu. Sem se dostanete také z nabídky Moje statistiky.
V aplikaci Garmin Connect zvolte možnost Více v dolní části, následně Statitistiky - osobní a zde najdete Stav tréninku. Pokud máte kartu Stav tréninku v přehledu Můj den, je to samozřejmě rychlejší přímo odsud. Následně zvolte možnost Pozastavit Stav tréninku.
Podobně můžete zastavit sledování tréninku i z webového Connectu - z menu Zprávy zvolte Stav tréninku. Klepněte na ikonu ozubeného kolečka a zvolte pozastavení. Stejným způsobem pak Stav tréninku zase zapnete, a to jak na hodinkách, cyklonavigaci či v Connectu.
Stav tréninku se nyní - u novějších zařízení - synchronizuje, takže stačí provést pozastavení jen jednou a toto nastavení se propíše všude. Z hodinek do Edge, z Connectu do hodinek, zkrátka nestane se, že by někde Stav tréninku byl aktivní a jinde je. Opět opakuji, že se to týká nových modelů, u starších jako Edge 530 či Forerunnner 945 je Stav tréninku samostatný a nesynchronizuje se napříč zařízeními..
Jak probíhá pozastavený Stav tréninku
V podstatě to není nic světoborného. Ať máte nebo nemáte nějaké aktivity či tréninky, jde jen o to, že nevidíte Svůj stav tréninku a případná hodnocení dílčích metrik. Není to tak, že by tento doplněk zmizel z nabídky hodinek nebo Edge - pokud jej nechcete vidět vůbec, musíte jej sami skrýt. To je kontrast oproti aplikaci Connect, kde se opravdu skryje z přehledu Můj den a je přístupný jen z osobních statistik.
Co se ale změní, jsou jednotlivé faktory - v grafu zátěže uvidíte neuvidíte vyznačení optima, zmizí slovní hodnocení z hlavní obrazovky doplňku Stavu zátěže, stejně jako trend VO2max a slovní hodnocení zátěže (optimální, nízké...). Zkrátka vše, co by vás mohlo nějakým způsobem evaluovat. Přístupná jsou jen čísla - VO2max, zátěž, poměr zátěže či doba regenerace.
Jakmile Stav tréninku obnovíte bude pokračovat tam, kde jste skončili s tím, že se do něj zpětně započítají všechny případné aktivty. Objeví se také Zaměření zátěže a vše bude fungovat jak předtím, než jste Stav tréninku pozastavili včetně všech slovních hodnocení, trendů a grafů optima.
Pozastavit či skrýt i další metriky?
Je ale vidět, že to Garmin nemá úplně dořešeno. Společně se Stavem tréninku by bylo vhodné pozastavit nebo rovnou skrýt také Připravenost k tréninku a Skóre vytrvalosti, možná i Skóre do kopce. Mě osobně daleko více v případě nemoci znervózňuje Připravenost k tréninku s jedničkou - kvůli vysokému stresu a špatnému spánku, případně nízké hodnotě VST.
Tip: Připravenost k tréninku: Komplexní metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace, spánku a stresu
Možná by to chtělo zavést něco „vypnout všechny tréninkové funkce, když jsem nemocný nebo zraněný“. Člověka by nedemotivovaly metriky se špatným hodnocením či nízkým skóre - a vše by se obnovilo poté, co budete schopni zase trénovat nebo pěstovat aktivity.
Diskuse k článku (7)