Hodinky Fénix 8 rozhodně nejsou ideální. Mají pár dětských nemocí a problémů, se kterými se potýkám

15.9.2024
Ještě než vydám standardní recenzi hodinek Fénix 8, dal jsem dohromady jednak chyby a problémy, s které hodinky (zatím) provázejí, jednak věci, co mi vadí nebo jsou horší než u Fénixů 7 a Epixů. A není toho málo
Datová pole

Toto prostě není dobrý. Datová pole zabírají půl displeje a šipka kvůli nim odskočí nahoru tak, že skoro nevidím před sebe


Tento text platí pro datum zveřejnění, tedy 15.9., a to s firmwarem 11.60. Garmin postupně tyto chyby a nedoladěnosti odstraňuje v nových verzích firmwaru. V nových betách například odladil problém se zdřímnutím, již fungují navigační pokyny na datových obrazovkách, lze vypnout vrstvu mapy TopoCzech či zmizet by měly i náhodné restarty. 


Na tyto hodinky jsem se fakt moc těšil. Garmin konečně uvedl Fénixy ve velikosti 47 mm s displejem o průměru 1,4" - tedy v podstatě Forerunnery 965 v kovovém těle a s tak nějak hezčím designem. A jako bonus tu máme hlasitý reprák a mikrák, takže můžeme vesele volat bez telefonu, čehož už jsem několikrát využil. Jenže asi bude chvíli trvat, než všechno bude chodit tak, jak bych si představoval a Fénixy 8 se zbaví dětských nemocí.

Čtěte dále: První dojmy: Hodinky Fénix 8 spojují vlastnosti FR 965, Epixů a Descentů. A nutno říct: Jsou dobré, fakt dobré

Záloha? Nezáloha

Hned po koupi hodinek mně docela rozladilo, že nebylo možné načíst zálohu z Fénixů 7X Pro, které používám - resp. používal jsem - jako hlavní hodinky přes rok. Zálohu mám i v Epixech, ale hodinky, resp. Connect, mi možnost jejího načtení vůbec nenabídly. Přisuzoval jsem to přepracovanému prostředí a tomu, že by bylo náročné zálohu portovat do nových hodinek.

Jenže pak jsem v menu vůbec nenašel funkci Záloha a obnovení, kterou mimochodem nedávno dostaly i Forerunnery. Čili počítám, že se objeví až časem. Důvodem může být to, že prostředí Fénixů 8 (ale i Enduro nebo Fénix E) je převzato z Forerunnerů a ty možnost zálohy dat dostaly až teprve na konci léta, do té doby ji také neměly. 

Spinkej, můj maličký

Stejně tak mi tu chybí velmi užitečná funkce, a to automatická aktivace úsporného režimu pro režim spánku, což F7 a Epixy umí. Jde o to, že ve chvíli, kdy se mi hodinky v deset večer přepnou do režimu spánku, mám na těchto hodinkách nastaveno, aby se současně aktivoval úsporný režim. A ten odpojí telefon, což šetří tak 20-30 % baterie, dle modelu.

Neříkám, že je to nějaký zásadní problém, ale Fénixy 8 v provedení 47 mm AMOLED přece jen nejsou behemoty jako Fénix 7X Pro a jejích výdrž je celkově spíše slabší. A každé ušetřené procento se hodí, zvlášť, když během spánku není připojený telefon potřeba, protože stejně v režimu spánku je aktivní režim Nerušit

Tip: Režim spánku: Možnosti, nastavení, zdřímnutí. Rozdíly mezi řadou Epix/Fénix, Forerunner a Venu

Obří data na mapě

Při aktivitě mi pak hodně vadí zobrazení datových polí na spodní straně mapy. Tam mám zobrazenu vzdálenost a tepovou frekvenci, když se nechávám navigovat, případně když potřebuji chvíli jít/jet podle mapy. Jenže datová pole mají jednak obří font, který navíc občas vyteče z obrazovky ven, jednak je příliš vysoko, zasahuje skoro do poloviny displeje.

 

 

Šipka s pozicí se v takovém případě vysune až do horní poloviny displeje a vy najednou vidíte menší kus mapy před sebou – a přesně to samé mají i Forerunnery 965, kde mě to štve už dlouhodobě a blbě se s nimi naviguje. Přitom na Epixech a Fénixech 7 (ale i FR 955) to je jinak, šipka se nachází mezi datovými poli (která jsou menší) a tudíž vidíte o notný kus dál před sebe.

Hodinky si navíc, bohužel, ponechaly nepříjemnou vlastnost, která se do všech mapových hodinek dostala během léta: extrémně tlusté okraje cest a silnic na mapach třetí stran - týká se to především TopoCzech. Zejména pohyb po městě je krajně nepřehledný a tlusté silnice zastiňují i turistické značení. V Edge 1040/1050 i Forerunnery 955/965 se to už vrátilo k normálu, Fénixy zatím čekají.

Čtěte dále: Tak, a je to tady. Tlusté silnice do map dostaly i hodinky. Přehlednosti to rozhodně nepomáhá

Také jsem poněkud smutný, že Fénixy 8 stejně jako Forerunnery neumí zobrazit grafické datové pole s průběhem výkonu při jízdě na kole, kde byl současně zobrazen i aktuální výkon. Opět, na Fénixech 7 a Epixech no problem. Novinka má pouze barevný graf výkonnových zón, což je mi celkem k ničemu. Tady moc nevěřím, že se to na F8 do budoucna změní.

A když už jsme u aktivit, nejsem schopen se zbavit zobrazování doporučených tréninků v kalendáři, což je opět dědictví Forerunnerů. Na Fénixech 7 a Epixech s tím nemám problém, tam se mi tréninky do kalendáře nepletou. Jde to bez problému nastavit. 

Kde je hlasová navigace?

Hodně jsem těšil na svou první aktivitu s navigací, a to kvůli hlasovým pokynům, které jsem si oblíbil na Edge 1050. Jenže tato funkce zatím hodinkám chybí, i když ji první recenzenti se starším firmwarem měli možnost vyzkoušet. Garmin totiž možnost ve verzi 11.60 vypustil - možná proto, že nebyla odladěná; a tak čekám, že se zase objeví.

Čtěte dále: Hlasová navigace na Edge 1050: Hodně návyková funkce. Praktické zkušenosti

Horší ale je, ale zcela zmizela možnost konfigurovat navigační obrazovky. V menu Mapy a navigace mám možnost jen konfigurovat mapy, ale už ne navigační obrazovky, které ukazují graf nadmořské výšky, která mě ještě čeká, ETA, vzdálenost a čas do cíle, vzdálenost od trasy, pokud z ní sejdu/sjedu atd. Ale při jízdě vidět jsou, jen si je nemůžu nastavit.

Nepřehlédněte: Navigace s hodinkami Fénix 8: Odlišné chování, oddělené datové obrazovky a komplikované ovládání

Bohužel, neukážou se v hlavním přehledu obrazovek aktivity, ale musíte se k nim dostávat poněkud krkolomně přes menu. Pokud není aktivní dotyk, je třeba stisknout Menu a pak Start. Zpět do klasických obrazovek se dostanete tlačítkem Zpět (2×). Stejně jako DC Rainmaker si nemyslím, že je to změna k lepšímu, byl jsem zvyklý to všecko mít pohromadě v jednom „streamu“. 

Navíc jsem nepřišel na způsob, jak vypínat a zapínat jednotlivé mapy - když bych chtěl vypnout TopoCzech a jet pouze s TopoActive, což teď preferuji vzhledem k tomu, že TopoCzech má „pokažené“ vykreslování silnic. A obecně, na FR 965 či F7X Pro jsou možnosti nastavení mapy širší. Prostě něco tu chybí a musíme si počkat, až se všechny požadované funkce objeví...

Restarty a chybějící metriky

Toto všechno jsou ale jen věci, co nepotěší, ale umožňují bez problému hodinky používat. Jenže Fénixy 8 mají řadu dětských nemocí, které doufám brzy Garmin vyřeší. Někteří uživatelé už dokonce kvůli nim hodinky vrátili. Ono když se vám několikrát denně restartují, není to příjemné. Právě restarty naštvou nejvíce, zejména během aktivity - třeba na Edge 1050 to bylo na začátku v podstatě denní bázi.

Fénixy 8 se mi restartovaly celkem třikrát, což není moc. Jednou při pouhé návštěvě Centra oznámení, dvakrát pak při pokusu přidat další lokaci do doplňku Počasí. To by snad ani nevadilo, kdyby mi při té příležitosti hodinky nesmazaly data, konkrétně šlo o noční VST a Přípravenost k tréninku. Druhá jmenovaná metrika se po třech dnech obnovila, té totiž stačí k obnovení jen krátká doba nošení. 

U nočního VST je to horší. Doufal jsem, že se data dočtou díky synchronizaci TrueUp, ale nestalo se tak. Hodinky se chovají, jako bych nikdy noční VST neměřil a nutí mě čekat 3 týdny (reálně je to 19 dnů), než zase ukážou stav VST. A v měsíčním grafu mi chybí data za přibližně 6-7 dnů, kvůli čemuž nemám jednu z metrik Stavu tréninku (VO2max, zátěž a VST).

 

 

Naštěstí při testech nepoužívám dané hodinky jako primární nositelné ani tréninkové zařízení, na druhé ruce mám FR 965, takže mi to až tak nevadí. Ovšem pro někoho, kdo má hodinky jediné, to může být nepříjemné. Zvlášť, když ta data v deníku Connect jsou a stačilo by jen, aby si je hodinky načetly.

A ještě jedna chybička: Od jednoho z těchto restartů se mi v doplňku Zdřímnutí objevily naprosté nesmysly - že jsem si zdřímnul na několik let dopředu. A zatímco běžně zdřímnutí z tohoto doplňku zmizí do druhého dne, tato nesmyslná zdřímnutí nikoliv - visí zde neustále.

Tlačítka nejsou jen o zvyku

Aby mohly hodinky certifikované pro potápění, dostaly nová tlačítka z modelové řady Descent. Ta jsou opravdu vodotěsná, není tu žádná fyzická díra, kudy by mohla protéct voda. U běžných modelů, které jsou také vodotěsné, je sice těsnění, které průniku vody zabraňuje, to ale může časem povolit, případně nevydrží náraz na hladinu.

Indukční tlačítka ale mají odlišné chování, nemají jasný stisk a jsou tak nějak „gumová“. Při stisku necvaknou a mají celkem dlouhý chod. Proto se mi zejména na začátku stávalo, že nereagovala. I když jsem si na nový chod zvyknul, přece jen pozoruji, že tlačítko Zpět musím někdy zmáčknout vícekrát. A to především tehdy, pokud předtím bylo „v klidu“; pak se jakoby rozchodí a je to ok.

V diskuzích jsem narazil na to, že nejsem jediný. Někdo dokonce kvůli tlačítkům hodinky vrátil, a já se nedivím, je to fakt velký rozdíl oproti Fénixům 7 Pro. Nicméně jsem současně narazil na postup kalibrace tlačítek přímo od Garminu, který může pomoct. A skutečně, pokud to tedy není jen placebo, mám pocit, že se reakce tlačítka Zpět zlepšily. Čas ukáže...

Poznámka: Uživatelé v diskuzích zmiňují také rychlé vybíjení baterie, 20-30 % za den bez aktivity s vypnutým AOD. To se mě naštěstí netýká... aspoň že tak.

Super hodinky, ale čekají na doladění

Fénixy 8 jsou za mě parádní hodinky, jsem rád, že konečně mohu mít na ruce model 47 mm, který má 1,4" displej. U předchozích řad jsem musel v takovém případě používat větší, 51mm provedení, ať už šlo o Fénix 6X nebo Fénix 7X Pro. Proto mám tak rád Forerunery 965, které jsou malé, lehké a současně mají velký displej. A F8 47 mm AMOLED jsou vlastně stejné, jen v luxusnějším těle.

Jen si říkám, že Garmin mohl přece jen software v hodinkách vychytat před prodejem o něco lépe, uživatelé ve fóru Garminu hlásí řadu problémů a nelze se divit, že někteří hodinky vrací, případně litují toho, že si je koupili, přinejmenším tak brzy - a že nepočkali, až je Garmin odladí. Mimochodem, řada textů je v hodinkách ještě anglicky, čili není ani dokončená lokalizace.

Obecně lze říct, že potíží není více než při uvedení dřívejších novinek, vzpomínám si například, že s prvními Fénixy 7 se nedalo plavat, protože nepočítaly tempa. Nebo navigace Edge 1050, která se mi sporadicky restartovala doteď. Č Edge 1040, který má problém s načítáním senzorů i po dvou letech. A tak bych mohl pokračovat...


Pokud máte s Fénixy 8 nějaké další zajímavé zkušenosti a postřehy, které by mohly ostatním pomoct, šup s nimi do diskuze. A třeba přijdete na řešení některých mých potíží nebo napovíte, že něco dělám/hledám špatně. 


Diskuse k článku (75)
Tagy: