Garmin Fénix 5X: Celý svět na zápěstí vaší ruky (časopis Přežít)
Hlavní záložky
Poznámka: Tento text vyjde v desátém letošním vydání časopisu Přežít, který se věnuje všemu, co vám umožní přežít v přírodě či ve válce - zbraním, sebeobraně, outdoorovým aktivitám či výbavě do přírody. Jde o recenzi, která byla upravena a zkrácena z původních textů, které vyšly v řadě článků na tomto webu. Tomu odpovídá i styl a řada zjednodušení. Na druhou stranu pokud se nechcete probírat zhruba jedním stem tisíc znaků, které jsem o hodinkách napsal, může být pro vás dobrý výchozím bodem, kde se o hodinkách dozvíte to podstatné.
Nepřehlédněte: Mapové hodinky Fénix 5X: recenze, navigace, srovnání, parametry, fotogalerie
Americká společnost Garmin se navigacím věnuje už řadu let. Její nejnovější produkt v podobě hodinek Fénix 5X ovšem dokáže jako jeden z mála na trhu zobrazit klasickou mapu. Kromě toho má ve výbavě snad všechny myslitelné sportovní funkce od měření tepu, odhad maximální spotřebu kyslíku (VO2 max), predikci běhu až po měření rychlosti při seskoku padákem.
Firma si za ně však nechá dobře zaplatit: Se základními mapami Evropy stojí dvacet tisíc korun, za podrobnou mapu Česka Topo Czech 2017 ale připlatíte dalších 2 790 Kč. Pak ovšem uvidíte i vrstevnice, výškové body a turistické značky, což je pro orientaci v terénu zásadní.
Dokonale vybavené
Kovové provedení těla, safírové sklo a velká baterie dělá z těchto náramkových hodinek pořádné „cibule“. Tloušťka skoro dva dentrimetry a hmotnost 100 g pocítí nejen lidé s malým zápěstím, časem si ale zvyknete. Kulatý displej má průměr 1,2“, což stačí pro zobrazení všech dat či času, pro mapu je to ale přece jen tak tak. Vysoké rozlišení ale přináší mnoho detailů a transreflexní podkreslení zajišťuje vynikající čitelnost i na přímém slunci. Ve tmě se pak můžete spolehnout na jasné podsvícení.
Fénixy mají klasický displej, což je pro sportovní náčiní věc naprosto zásadní. S dotykovou verzí se totiž špatně pracuje v rukavicích, se zpocenými prsty či ve vodě. V případě 5X si pomocí tlačítek snadno přepínáte celou řadu obrazovek a bez dotyku se ovládá i mapa: k dispozici dostanete ale jen tři tlačítka. Chce to trochu cviku, ale je to určitě lepší, než se snažit šudlat prsty po malém displeji.
Tato vlajková loď Garminu je osazena rovněž řadou senzorů: ten základní představuje optický snímač tepu. Oproti minulým generacím je přesnější a také lépe zarovnán se spodní stranou hodinek, které dobře sedí na zápěstí. Snímání tepu probíhá neustále, tedy pokud jste to povolili v nastavení. Svou srdeční aktivitu si pak pohodlně prohlédnete v doplňku zobrazujícím graf oscilace tepu za poslední čtyři hodiny.
Garmin na základě tohoto údaje počítá i minuty intenzivní aktivity. Podle zdravotnických organizací by člověk měl strávit týdně alespoň 150 minut třeba svižnou chůzí, případně poloviční čas skutečně intenzivním pohybem, kdy se vaše tepová frekvence dostane do zóny 4 na zhruba 150 až 170 tepů za minutu. Jakmile dosáhnete během sedmi dní tohoto cíle, hodinky vás pochválí.
Bouřka na obzoru
Ve výbavě téhle technické lahůdky naleznete i barometr, který měří odchylky tlaku. Díky tomu pak dokáže permanentně určovat nadmořskou výšku, aniž byste nutně pouštěli GPS. A vzhledem k tomu, že se může automaticky kalibrovat i ve chvíli, kdy zapnete aktivitu podporovanou GPS, nemusíte provádět jeho ruční kalibraci (vyjma po delším pobytu v bazénu). Barometr se hodí i k předpovídání bouřek: Když prudce poklesne tlak, hodinky vás na tohle nebezpečí ihned upozorní.
Z dalších senzorů je tu akcelerometr (zaznamenává pohyb těla hodinek), který změří počet nachozených kroků a také kvalitu vašeho spánku. Posledně jmenovaný údaj je ale pouze orientační, kdy aplikace Garmin Connect na základě pohybu ruky vyhodnotí, zda jste v daný okamžik spali hluboce, nebo se během noci převalovali.
Žhavou novinkou je ovšem gyroskop, který pomáhá měřit směr a rychlost pohybu ve chvíli, kdy není aktivní GPS. Využívá se toho zejména v režimu UltraTrac, kdy GPS zaznamenává polohu pouze zhruba jednou za minutu a trasa mezi těmito body se vypočítává právě s pomocí gyroskopu. Lze ji použít všude tam, kde vaší polohu stačí zaznamenávat jen orientačně – například na pěších výletech či ultramaratonu.
A konečně je tu i snímač teploty, díky kterému zjistíte aktuální hodnoty a pak si zobrazíte třeba příslušný vývojový graf za poslední čtyři hodiny. Tahle funkce slouží i pro přesnější určení nadmořské výšky a již zmíněnou detekci bouřek. Snímač teploty je ovšem ovlivněn též vaším tělesným teplem, takže v praxi ukazuje hodnoty o několik stupňů vyšší. Pro získání přesného údaje pak hodinky přemístěte třeba na řídítka svého kola.
Navigace podle hodinek
S Fénixy X5 zjistíte díky vestavěným mapám a GPS svou aktuální polohu doslova v mžiku a na křižovatce pak snadno zvolíte správnou cestu – můžete se ale též nechat navést terénem přímo k cíli. Hodinky podporují také aktivní routing, takže vás povedou nejen po zpevněných komunikacích, ale i po lesních cestách či cyklostezkách (i proto si pořiďte zmiňovanou mapu Topo Czech).
V případě tohoto modelu sice chybí speciální aplikace pro geocaching, ale do hodinek si můžete ještě v pohodlí domova uložit příslušné body (waypointy) s GPS pozicí. Vaše kroky správným směrem pak pohlídá elektronický kompas. Do paměti si ale také lze uložit pozici místa, odkud vyrážíte, a pak se k němu zase necháte dovést. S Fénixy lze proto chodit doslova naslepo a mít přitom jistotu, že nezabloudíte.
A jak navigace funguje v praxi? Poté, co zadáte cíl (uloženou trasu, turistickou zajímavost či místo na mapě), hodinky zafixují signál GPS (musí vědět, kde se nacházíte) a vypočtou ideální trasu. Na mapě, pokud ji máte zapnutou (buď stále, nebo jen pro navigaci), se ve spodní části ukážou veškeré instrukce: kam jít nebo jet na další odbočce a jak je to k ní daleko – to vše v metrech, anebo kilometrech.
Pokud máte nastaven dostatečně malý zoom, tedy vidíte mapu ve velkém měřítku, je směrová šipka zobrazená přímo na trase; ta je zvýrazněna růžově, čímž překryje i turistické značení, což vám ale při navigování vadit nemusí. Když náhodou či záměrně zabočíte jinam, navigace vás buď po jiné blízké cestě vrátí zpět, anebo navrhne novou trasu – jde o to, co pro vás vnímá jako výhodnější. To, zda dojde k přepočítávání, pak záleží hlavně na zvolené aktivitě (kolo, běh, chůze), protože každá z nich má trochu jiné preference.
Přehršel funkcí
Je až neuvěřitelné, do jaké míry se rozrostl seznam aktivit, které lze s hodinkami aktivně sledovat a měřit. Zatímco dříve šlo v podstatě jen o běh, kolo, chůzi a plavání, dnes už Fénixy „umí“ celou řadu indoorových sportů od jízdy na rotopedu po běh na pásu, ale také lyžování, běžky, snowboard, veslování, in-line bruslení, lezení, jumpmaster, taktické aktivity (airsoft) a dokonce multisport, tedy spojení více sportů v jeden, což je třeba triatlon.
Každá aktivita má univerzální i jedinečné nastavení a do čísel a grafů tak převedete tempo veslování, výšku a rychlost skoků, případně převýšení sjezdovky a dravost vaší jízdy. Fajnšmekři si mohou nadefinovat současně i několik typů běhů: od silničního po rovině (kde vás nezajímá nastoupaná výška) po „úprk“ lesem (kde potřebujete znát nadmořskou výšku a mít aktivní mapu).
Pak zde ale máme i další, takzvané chytré funkce, které znáte z běžných chytrých hodinek komunikujících s mobilem. Fénix 5X jsou ale primárně určeny ke sportům a chybí jim dotykový displej, takže v tomto ohledu nijak nevynikají. V podstatě tu najdete jen základní notifikace: upozornění na hovor, SMS, mail či hlášku některé z aplikací – vše je otázkou nastavení filtru. Na zprávy či maily musíte odpovídat výhradně přes telefon, ovšem jde tu přijmout či odmítnout hovor.
Notifikace se pak samozřejmě zobrazují i během aktivit. Hodinky disponují také doplňky, jako jsou události v kalendáři či předpovědi počasí na nejbližší hodiny a dny (stále ale chybí směr a síla větru). Dovedou i ovládat hudbu na mobilu: vidíte přehrávanou skladbu, určíte hlasitost, a dokonce nastavíte opakování skladby či zamíchání aktuálního alba. Při běhu či jízdě tak nemusíte „lovit“ telefon někde ze dna kapsy či batohu.
Připojitelné senzory
Jako nejvyšší model Garminu podporují hodiny Fénix 5X připojení nejen ANT+ senzorů (tato zkratka označuje komunikační protokol chráněné bezdrátové sítě), ale i klasické Bluetooth. Můžete na ně proto navěsit a následně ovládat vše od snímače tepu, kadence, rychlosti na náboji kola, footpod (pro běh nebo chůzi), rotoped, kameru Virb, radar Varia, inteligentní světla a mnohé další technologické „špeky“. Hodinky pak zůstanou stále na vaší ruce nebo řídítkách, zatímco přípojné zařízení třeba na helmě nebo pod sedlem vzadu.
My vyzkoušeli ovládání kamery vezené na hrudním popruhu – takto jsme ji zvládli dálkově zapnout, spustit nahrávání či pořídit fotografii, ale i změnit její základní nastavení.
Maratónská výdrž?
Jak uvádí sám Garmin, model F5X „vycucá“ své zdroje energie poměrně dost rychle – jakmile zapnete mapu či navigaci, výdrž se znatelně zkrátí na zhruba 20 hodin. Pokud použijete úsporný mód UltraTac, hodinky pracují o 15 hodin déle. Ověřit tato data v praxi bohužel není tak jednoduché, protože kvůli testu, nahrávání map, aktualizacím či ukládání tras, stahování skrýnšotů displejů a podobně jsme neprovedli ani jediný cyklus od 100 od 0 % kapacity baterie.
Když jsme ale přepočítali délky různých aktivit na stoprocentní nabití, vychází výdrž se zapnutou GPS na 15 hodin. Oproti udávaným dvaceti hodinám jde o velký posun, je ale nutné počítat s tím, že po většinu času pracovalo jak zobrazení mapy, tak i navigace, navíc jsme měli připojeny různé externí senzory.
A celková výdrž? Po čtyřech dnech, kdy hodinky strávily necelých šest hodin v režimu GPS, celou dobu zůstaly připojeny k mobilu a mezitím jsme je různě testovali, zůstalo čtvrtý den večer 12 % baterie. Pokud tedy s hodinkami absolvujete dvě až tři dvouhodinové aktivity za týden, pak vám nejspíše vydrží právě sedm dní. Někoho jistě napadne, že to není mnoho. Ovšem na to, že máte k dispozici mapu i hromadu dalších funkcí, to vnímáme jako skvělý výsledek.
Sečteno a podtrženo: hodinky Fénix 5X představují nekompromisního sportestera, který vás překvapí i po měsících pravidelného používání. Jen seznámení s nimi zabere nadšenému uživateli minimálně dva týdny – spousta možností totiž zůstává tak nějak skrytá a budete je oceňovat a odhalovat postupně. Máme tím na mysli třeba možnost připojení všech myslitelných senzorů, outdoorové kamery či head-up displeje a podobně. Toto špičkové zařízení dnes prostě nemá konkurenci.
Diskuse k článku (0)