Závodní kalendář: Přidejte závod či jakoukoliv událost do kalendáře. Garmin upraví vaše tréninky

15.4.2024
Do kalendáře si můžete zadat libovolný počet událostí - vašich budoucích aktivit či závodů. Je možné vložit také kurz/trať události, na základě které Garmin dokáže jednak upravit vaše tréninky, jednak předpovědět, jak si povedete
Závodní kalendář

V kalendáři můžete sdružovat nejen závody, ale i jakékoliv jiné události - aktivity. Na základě nich může Garmin lépe plánovat vaše tréninky


O závodním kalendáři jsem chtěl napsat už dávno, ale nějak jsem nevěděl, jak ho vlastně otestovat, když nezávodím. Jenže závodní kalendář lze používat i v takovém případě – v podstatě si vytvoříte nějakou událost, což ani nemusí být závod, naplánujete na určitý čas a v den aktivity ji prostě absolvujete. Možností je celá řada a já zkusím popsat, jak tuto funkci používám já.

Nový závod nebo událost

Novou událost můžete založit jak v deníku Connect na webu, tak v mobilu. Na webu je to jednodušší a rychlejší, navíc v nové betě jsou události/závody dostupné přímo na hlavní obrazovce. Každopádně novou událost, ať už to bude cokoliv, můžete vložit přímo z kalendáře (pravé tlačítko) nebo z menu Tréninky a plánování – Závody a události.

Zde se ukážou všechny události, co máte naplánované. Tlačítkem Vytvořit událost vložíte novou. Na první obrazovce zadáte základní údaje, tj. název, zda jde o virtuální akci (na trenažéru) nebo osobní – tj. zda ji absolvujete vy sami fyzicky. Další údaje jsou celkem jasné, vyberete datum a čas a přiřadíte typ aktivity. 

Právě typ aktivity je zásadní, protože na základě toho pak Garmin může plánovat tréninky, stejně jako správný typ aktivity, pokud chcete závod odstartovat (viz dále). Následně zvolíte, zda jde o závod, či jen běžnou událost, a zda je událost veřejná a jestli ji bude možné vyhledat pro ostatní uživatele – a ti se pak mohou k aktivitě/závodu připojit a absolvovat jej s vámi.

Přidejte trasu a Garmin upraví tréninky

Pokud máte pro danou událost vytvořenou trasu v Connectu (což je ideální, protože pak Garmin zná její profil), přiřadíte ji v další části, a následně zadáte začátek trasy; pokud jste vybrali kurz, začátek se doplní automaticky. Díky poloze pak Garmin může hlídat počasí v den akce a ukázat vám, jak se bude v průběhu aktivity vyvíjet. Pak už jen přidáte obrázek, který se bude u události ukazovat, případně další podrobnosti jako web a poznámka. 

Po přidání události do kalendáře už jen můžete nastavit cíl, například jen prosté dokončení události, nebo dokončení události, pokud jde o závod, s určitým časem nebo průměrnou rychlostí/tempem. Je-li aktivita závodem, je možné nastavit mu prioritu. U primárního závodu bude Garmin volit tréninková doporučení zejména s ohledem na něj. Můžete si také zvolit, že jde o podpůrnou událost/závod či že pro danou událost nepotřebujete tréninková doporučení.

Primární závod a Závodní kalendář

Nyní se už jen ukáže závěrečný přehled, a to včetně trasy, předpovědi na daný den v dobu, kdy závod či událost začíná, vašich cílů atd. Po závěrečném uložení se událost ukáže v kalendáři, v novém Connectu jsou pak závody a události součástí hlavní stránky, a to jak v mobilu, tak na webu. Všechny závody si pak můžete zobrazit hezky pod sebou z menu Závody a události, které najdete v Tréninky a plánování. 

Tip: Nový deník Connect: Garmin udělal řadu úprav a změn. A světe div se, k lepšímu! Začínám být optimista

 

 

Všechny přidané závody se pak automaticky ukážou v kompatibilních zařízeních, ať už jde o Edge nebo hodinky. Doplněk Závodní kalendář podporují všechny Forerunnery uvedené od roku 2022, tedy FR 165, 255, 265, 955 a 965, dále pak Fénixy 7 a Epixy, a všechny Edge řady x40. Na Edge se závod ukáže přímo na hlavní obrazovce v den, kdy se koná – a můžete jej rovnou odstartovat. Musíte však mít aktivní doplněk Primární závod, případně Kalendář závodů (zpravidla se přidají automaticky po zadání nové události).

Na hodinkách jsou rovněž dva doplňky, Závodní kalendář, který sdružuje všechny přidané události, druhým je pak Primární závod, který ukáže jen ten, který jste označili jako zásadní. A od kterého se odvíjí doporučené tréninky. Když si rozklepnete událost, ukáže se název, datum, čas startu a počasí v době startu, pokud pro daný den už existuje předpověď; na další stránce pak vidíte předpověď po hodinách.

Doporučené tréninky

Hodinky pak ukážou i případná tréninková doporučení, která se zobrazí po stisku tlačítka Start, a to až do dne závodu; den po závodu vám hodinky zpravidla nabídnou odpočinkový den. U jednotlivých doporučení se může zobrazit i doplňující text. Je možno si také zobrazit trasu, a to včetně grafu stoupání a ClimbPro. 

F7X Pro mi dokonce ukázaly i požadavky na trasu – jak moc se budu pohybovat v režimu anaerobním aerobní kapacitě a aerobní vytrvalosti. Překvapil mě také text „Tato trasa je dlouhá. Optimální výkon vyžaduje vysokou aerobní vytrvalost.“ K závodu si můžete také vytvořit strategii PacePro pro běh (optimální tempo pro zvládnutí trasy) či Power Guide pro cyklistiku (optimální rozložení výkonu – funguje pouze s patřičným senzorem).

Poznámka: Zajímavé je, že ne všechny informace jsou dostupné vždy. Někdy se mi ukážou jen tréniková doporučení, někdy vidím i trasu a její náročnost. Na to, jaké to mám důvody, jsem zatím nepřišel. 

Pozor, dnes je den D!

V den D se události či závod ukáže v ranním reportu. Jakmile budete připraveni, můžete přímo ze závodního kalendáře aktivitu odstartovat. Hodinky automatiky určí typ dle toho, co jste zadali při vytváření – může jít o cyklistiku, horskou cyklistiku, běh, plavání apod. A pokud navíc byl uložen kurz, rovnou se spustí i navigace. V případě časového cíle nebo cílové rychlosti/tempa se pak přidá i virtuální partner, takže budete vidět, jak dobře se vám jede či běží. A stejné je to i na Edge, kde to ale platí jen pro cykloaktivity.

Tip: Ranní report ke kávě: Každodenní souhrn spánku, nočního VST, počasí či doporučeného tréninku

Když pak aktivitu ukončíte, zobrazí se ve výpisu kromě standardního přehledu také pohárek – ikona toho, že šlo o závod. V Connectu pak uvidíte u události i tuto propojenou aktivitu; načež se událost přesune do historie, kde si ji pak můžete snadno vyhledat. Navíc se aktivita pojmenuje podle závodu, takže se nemusíte posléze o to starat. Zkrátka je to tak nějak pohodlné a dobře automatizované. Jen mě zaráží, že se událost v kalendáři ukazuje i po dokončení aktivity, a to po celý den. Čekal bych, že uvolní místo nově zadanému primárnímu závodu.

Možnosti závodního kalendáře jsou každopádně velmi široké, jen já je nevyužiju všechny. Můžete si třeba nechat vyhledat závody a jiné události v okolí a k nim se připojit. Ale na to jste přišli už určitě sami. 


Diskuse k článku (6)